Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

BMW E46

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016
Salut! Vreau sa-mi cumpar un BMW E46 (am 3.000 euro, dar de aici o sa scot si pretul uleiului si filtrelor, consumabile ce trebuie schimbate mereu la o achizitie),
sunt foarte indecis intre 318i nfl, 316i/318i fl (am inteles ca facelift-ul are niste motoare valvetronic problematice) sau chiar un 320i nfl (as vrea nfl deoarece, fl are 2.2l si impozitul e maricel), care dintre aceste motorizari este cea mai fiabila si ieftina la intretinut, am inteles ca diferentele de consum nu sunt majore, maxim 1.5l/100km (momentan ma gandesc la 318i nfl ca cel mai ieftin)?

Masina o voi lua din Germania si am ales acest model deoarece iubesc designul acestei masini, mai detin si un VW Golf VI 1.6 benzina.

Multumesc!

Edited by mickefly, 17 June 2018 - 17:16.


#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Asteapta putin, vor incepe pe rand fiecare sa te convinga sa nu iei ceea ce iti place. E cel mai canceros loc in care poti cere o parere despre achizitia unei masini, cred ca mai bine postezi pe forumul marcii daca esti chitit pe e46.

Edited by Robiacs, 17 June 2018 - 17:19.


#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sti linistit gigel.

Masina o iei din Germania, da? Hai sa-ti zic:

- 400-500euro minim ca sa aduci masina din Germania in tara ( benzina/motorina, asigurarea+numerele in Germania, vignieta, si ce mai trebuie).
- 100 euro RAR-
- 100 euro asigurare-
- distributie (ok, e masina pe benzina, dar daca iti zornaie lantu ce faci? il schimbi- in plus nu stii nimic de km, si e normal sa o schimbi.
- mai faci si tu o verificare si sesizezi ca mai trebe schimbat ceva, 2 bucse, 1 cauciuc, naiba stie- 100euro, poate trebe vopsita o aripa.

deci zboara 1000euro aproape dintr-un buget de 3000E ramai cu 2000euro.

Ce masina iei cu 2000euro?

#4
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016

 Deenman, on 17 iunie 2018 - 17:19, said:

Sti linistit gigel.

Masina o iei din Germania, da? Hai sa-ti zic:

- 400-500euro minim ca sa aduci masina din Germania in tara ( benzina/motorina, asigurarea+numerele in Germania, vignieta, si ce mai trebuie).
- 100 euro RAR-
- 100 euro asigurare-
- distributie (ok, e masina pe benzina, dar daca iti zornaie lantu ce faci? il schimbi- in plus nu stii nimic de km, si e normal sa o schimbi.
- mai faci si tu o verificare si sesizezi ca mai trebe schimbat ceva, 2 bucse, 1 cauciuc, naiba stie- 100euro, poate trebe vopsita o aripa.

deci zboara 1000euro aproape dintr-un buget de 3000E ramai cu 2000euro.

Ce masina iei cu 2000euro?

Platforma e 300 euro, am o ruda acolo, 2.500 o sa fie banii dati pe masina e46 e deja vechi am vazut o sumedenie sunt convins ca nu iau o cazatura, de o parere ca a ta chiar nu am nevoie deloc, esti total off topic!

 Robiacs, on 17 iunie 2018 - 17:18, said:

Asteapta putin, vor incepe pe rand fiecare sa te convinga sa nu iei ceea ce iti place. E cel mai canceros loc in care poti cere o parere despre achizitia unei masini, cred ca mai bine postezi pe forumul marcii daca esti chitit pe e46.
Incep sa vad...

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
2500 masina+ 300 platforma ca ai pe cineva acolo.

100 rar+ 100 asigurare.

S-au dus 3000euro, te imprumuti de bani sa-i faci plinul si sa inlocuiesti 2 anvelope sau vreo piesa? sau ai impresia ca e46 e masina invincibila ca noua dupa 15 ani?!

Vinde-ti golful, mai pune aia 3000euro si cauta-ti o masina mai buna, un E60 sau ceva mai nou.

Edited by Deenman, 17 June 2018 - 17:36.


#6
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016

 Deenman, on 17 iunie 2018 - 17:35, said:

2500 masina+ 300 platforma ca ai pe cineva acolo.

100 rar+ 100 asigurare.

S-au dus 3000euro, te imprumuti de bani sa-i faci plinul si sa inlocuiesti 2 anvelope sau vreo piesa? sau ai impresia ca e46 e masina invincibila ca noua dupa 15 ani?!
Te rog sa parasesti topic-ul
Teapa mi-o iau eu ;)

Edited by mickefly, 17 June 2018 - 17:38.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Este unu pe youtube ce comenteaza la orice clip auto... cu un 320d e46 din 2000 , mereu il injur cand am ocazia. Posted Image

Lasa germania. La banii astia cauta una din tara sa fie in stare buna , inmatriculata.

#8
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016

 TruculMagic, on 17 iunie 2018 - 18:00, said:

Este unu pe youtube ce comenteaza la orice clip auto... cu un 320d e46 din 2000 , mereu il injur cand am ocazia. Posted Image

Lasa germania. La banii astia cauta una din tara sa fie in stare buna , inmatriculata.
Un raspus pe topic e tot ceea ce imi doresc

#9
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ahhahha...mai stai 10 min pe aici ca apare unu cu Loganu.
Mai bine iti faci cont pe forumul de BMW, gasesti acolo mai in tema.
Nu-mi dau cu parerea, eu am avut e36 de 1.8, nu mai retin codul motorului, parca m42, distributia era pe curea, oricum n-am avut nici o problema cu motorul in 4 ani, iar consumabilele erau destul de ok la pret. E46 am avut diesel, dar nu l am tinut suficient incat sa se strice ceva.
Oricum, multa bafta sa gasesti una buna si sa te tina.

#10
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016

 wiseguy76, on 17 iunie 2018 - 18:06, said:

Ahhahha...mai stai 10 min pe aici ca apare unu cu Loganu.
Mai bine iti faci cont pe forumul de BMW, gasesti acolo mai in tema.
Nu-mi dau cu parerea, eu am avut e36 de 1.8, nu mai retin codul motorului, parca m42, distributia era pe curea, oricum n-am avut nici o problema cu motorul in 4 ani, iar consumabilele erau destul de ok la pret. E46 am avut diesel, dar nu l am tinut suficient incat sa se strice ceva.
Oricum, multa bafta sa gasesti una buna si sa te tina.
M-am gandit si la un e36, dar am inteles ca sunt muult mai putin fiabile ca e46 si se gaseste greu unul bun, tind sa cred ca l-ai avut in perioada de glorie cand nu avea ce sa se strice la el.
Mersi de sfat, o sa postez si acolo.

#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cam ce dotari obligatorii cauti? (xenon? piele? trapa? cutie manuala?  volan in 3 spite?). Accepti si culoare neagra?

Cauti masini doar dintr-o anumita zona a Germaniei?

https://www.autoscou...cfb43?cldtidx=6

https://www.autoscou...dadc?cldtidx=10

https://www.autoscou...8cc1?cldtidx=15

#12
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006

 Deenman, on 17 iunie 2018 - 17:35, said:

Vinde-ti golful, mai pune aia 3000euro si cauta-ti o masina mai buna, un E60 sau ceva mai nou.

Hahahaha.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 mickefly, on 17 iunie 2018 - 18:05, said:

Un raspus pe topic e tot ceea ce imi doresc

Si eu ce am zis ? Sa nu iei din germania ca nu renteaza cand e vorba de bugete asa mici.

Edited by TruculMagic, 17 June 2018 - 19:49.


#14
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Numai un rand de cauciucuri , ulei, placute, lichid de frana, filtre sare lejer de 500 de euro, daca trebuie sa schimbi si amortizoarele sau discurile de frana inca cel putin 500 si asta asa in deschidere.

Modelul este intradevar reusit insa tre sa fii constient de ce costuri au dupa daca vrei sa mergi cu ea in conditii optime. Daca mergi doar cateva mii pe an poti sa o tii relativ ieftin, daca mergi mult e mai scump de intretinut decat una noua. Si in perspectiva e posibil nici ITP-ul sa nu mai fie cea fost odata.

Edited by trident, 17 June 2018 - 20:44.


#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Alea te costa 500e la fiecare masina, nu e cu nimic special. Omul a intrebat strict de masina, mai mult ca sigur e constient ca va mai avea nevoie de bani cel putin pt consumabile sau ca va avea niste costuri pana in Germania cu drumul, cazarea, etc.

#16
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu știu ce să zic. E destul de veche deja mașina și bugetul cam strâns. Eu la a mea a trebuit să schimb recent conductele de frână, 1800 de lei doar manopera (și nu la reprezentanță). Mașinile în general după 12-15 ani încep să aibă mici probleme și dacă le neglijezi, va fi și mai rău. Eu sincer dacă aș vrea să iau orice masină aș ține o rezervă de minim 50% din prețul aceleia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate