Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Router ieftin pentru RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Am achizitionat de curand un abonament de la RDS si as dori sa stiu ce router ieftin pot achizitiona pentru a-mi asigura 100 Mbps pe UTP si sa aiba PPPOE. Ce alte caracteristici ar mai trebui sa aiba ?

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Pentru aia 100 Mbps....nu prea multe .
Cam orice router in ziua de azi i-ti poate tine banda aia .
Cat de ieftin ?

#3
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Cel mai ieftin. Ma intereseaza sa mearga in RDS. Trebuie sa aiba PPPOE ? IPv6 ? Ce altceva ?

#4
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
merg toate.
ar fi o minune sa gasesti vreunul sa nu mearga.
eu ti0as recomanda archer c2.
are porturi 10/100/1000, wirless ac, ipv6, desigur si pppoe
nu stiu pe unde-l gasesti dar acesta-i cel mai bun la un buget mai mic: intre 150 si 200 lei

Edited by Petrecristi, 17 June 2018 - 12:23.


#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ai zis ieftin,ai zis ca numai pentru 100Mb/sec... uite aici,ieftin si OK: merge bine in RDS,tine corect PPPoE-ul,testat
https://www.emag.ro/...b44aed2386f29b7

Edited by Tehnicianul1970, 17 June 2018 - 12:24.


#6
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Dar ac sa mearge in RDS trebuie sa aiba PPPOE si IPv6 ? Ce alte caracteristici ? Asta merge ? TRENDnet TEW-731BR

#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
de mers merge, dar cat o sa mearga...?
daca chiar ai bugetul atat de restrans vezi recomandarea lui Tehnicianul1970
nu ai ipv6 la niciunul, nici la cel ales de tine si nici la cel recomandat de el dar nici nu ai nevoie

#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postminitehnicusmirel, on 17 iunie 2018 - 12:26, said:

Dar ac sa mearge in RDS trebuie sa aiba PPPOE si IPv6 ? Ce alte caracteristici ? Asta merge ? TRENDnet TEW-731BR
Toate duc IPv6. Daca vrei sa aiba si standardul AC (poate n-am inteles bine din prescurtarea data de tine in fraza), trebuie sa scoti mult mai multi banuti din buzunar!
Daca este numai pentru 100Mb/sec, TP-LINK-ul recomandat de mine este OK,are IPv6. De Trendnet nu stiu ce sa zic ca fiabilitate,o fi mergand acolo dar cat de stabil este... nu l-am testat asa ca nu ma pot pronunta.
Te rog lamureste-ma daca iti sunt de ajuns numai 100Mb/sec!
Ba da,are si IPv6 nativ pe firmware-ul propriu! Ma refer la TP-LINK...

Edited by Tehnicianul1970, 17 June 2018 - 12:52.


#9
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Da, imi sunt de ajuns 100 Mbps. Nu ma intereseaza viteza in wireless. Am un PC si un miniPC si la testul de viteza pe siteul rds nu trec de 60 Mbps pe UTP.

#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostPetrecristi, on 17 iunie 2018 - 12:33, said:

de mers merge, dar cat o sa mearga...?
daca chiar ai bugetul atat de restrans vezi recomandarea lui Tehnicianul1970
nu ai ipv6 la niciunul, nici la cel ales de tine si nici la cel recomandat de el dar nici nu ai nevoie
Ba are pe TP-LINK! vezi in tabelul cu specificatii din LINK... ma si miram sa nu aiba... ce naiba?
https://www.tp-link....#specifications

View Postminitehnicusmirel, on 17 iunie 2018 - 12:44, said:

Da, imi sunt de ajuns 100 Mbps. Nu ma intereseaza viteza in wireless. Am un PC si un miniPC si la testul de viteza pe siteul rds nu trec de 60 Mbps pe UTP.
Atunci mergi pe TP-LINK-ul indicat de mine! L-am testat si avut personal,era OK! La banii lui isi face treaba!

Edited by Tehnicianul1970, 17 June 2018 - 12:57.


#11
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Deci, ca sa ma intelegeti bine, conexiunea este de 300 Mbps, testata dupa router tine chiar 300 (s-a mirat si cel de la rds are a masurat) dar calculatoarele mele nu duc mai mult de 60 Mbps. PC-ul este un antic Celeron de 3300 MGh, iar miniPC-ul este https://www.emag.ro/...0/pd/DLGL2JBBM/ care se lauda cu 802.11 ac, dar nu duce mai mult de 40 in loc de 866 in wireless si 60 pe cablu. Avand in vedere acestea, nu are rost sa investesc intr-un router scump.

#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Surecom EP-4904SX gratis crezi ca e bun?(nu trimit prin posta)

Edited by dicdobre, 17 June 2018 - 13:40.


#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postminitehnicusmirel, on 17 iunie 2018 - 13:03, said:

Deci, ca sa ma intelegeti bine, conexiunea este de 300 Mbps, testata dupa router tine chiar 300 (s-a mirat si cel de la rds are a masurat) dar calculatoarele mele nu duc mai mult de 60 Mbps. PC-ul este un antic Celeron de 3300 MGh, iar miniPC-ul este https://www.emag.ro/...0/pd/DLGL2JBBM/ care se lauda cu 802.11 ac, dar nu duce mai mult de 40 in loc de 866 in wireless si 60 pe cablu. Avand in vedere acestea, nu are rost sa investesc intr-un router scump.
Auzi... nu cumva ai fibra pana in casa? Vezi ca echipamentul RDS - cutia aia alba ZTE este si router! Fara gluma,ai router deja in casa! N-o fi el performant dar are WI-FI! La ce-ti mai faci probleme?
NU crezi ca este si router? Sper ca ai macar un smartphone! Activeaza-i WI-FI-ul smartphone-ului si vezi daca-ti gaseste reteaua! Vino ACUM cu un raspuns!

#14
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Nu este routerul meu. Trebuie sa-l returnez si sa-mi cumpar unul.

#15
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Recomand si eu tot TP-Link. Nu am avut probleme cu niciunul(am 2, unul cu o antena, unul cu doua). Foarte stabile!

De curiozitate, care naiba e diferenta intre astea 2:
https://www.emag.ro/...o/pd/DNY2ZYBBM/
https://www.emag.ro/...n/pd/E75V7BBBM/

Edited by lex2010, 17 June 2018 - 14:19.


#16
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Atunci o sa va urmez sfatul si cumpar TP_Link. Va multumesc mult.

#17
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postminitehnicusmirel, on 17 iunie 2018 - 14:05, said:

Nu este routerul meu. Trebuie sa-l returnez si sa-mi cumpar unul.
Pai... stai putin,NU trebuie sa returnezi nimic! Acea cutie in care intra fibra optica (aia subtire de culoare galbena) se numeste ONT. Acest ONT este si router la randul lui! Este dat in custodie cat timp ai contract de abonament la RDS.Adica este echipamentul lor ca proprietate dar iti este oferit tie pe perioada abonamentului.Fara el, nu ai avea Internet ca doar nu bagi fibra direct in calculator! Acel echipament este al tau pe perioada derularii contractului,nu trebuie sa restitui nimic! M-ai inteles acum?
Fa o proba si vezi daca ai Internet prin Wireless pe smartphone-ul tau.Vino cu un raspuns ca sa NU cumperi aiurea router cand tu il ai deja in casa!

Sau... poate ti-au dat numai ONT fara router,este posibil si asta! Cand ai bagat cablul in placa de retea a calculatorului  desktop (ala cu Celeron), ti-a cerut sa creiezi tu o conexiune cu User si Password sau ai avut Internet direct? Daca ai avut Internet imediat ce-ai cuplat cablul din cutia RDS-ului in calculator,este clar ca ai si router iar acesta tine si PPPoE-ul aferent conexiunii! Da-mi aceste detalii ca sa stiu cum sa te indrum corect pana ala capat!

Edited by Tehnicianul1970, 17 June 2018 - 14:36.


#18
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Nu cred ca am internet din ONT pentru ca am mers pe varianta routerului si nu cred ca am semnal la ont. Am citit multe opinii in legatura cu ONT-ul si toate erau impotriva lui. Oricum, ONT-ul este instalat cam departe de locul in care am nevoie de semnal wireless, semnal care ar trebui sa treaca prin muilti pereti din beton. Nu mai stiu cum sa fac. Ar trebui sa schimb traseele cablurilor UTP si e cam mult de munca pentru ca le-am ascuns bine.

Am un router instalat dar care nu este al meu si pe care trebuie sa-l returnez. Cei de la RDS au spus ca nu mai lasa semnal in ONT ca sa fie in router. Daca lasam de la inceput doar ONT-ul, nu stiu daca ar fi mers semnalul wireless intr-o camera mai indepartata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate