Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Diferite jocuri se blochează ori se închid

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Am următoarea problemă cu jocurile: se blochează ori se închid după câteva minute de jucat.

E vorba de NFS Payback, Far Cry 5, COD Advanced Warfare. Mai am ceva jocuri pe Origin, Steam și uPlay dar nu le am instalate.

Am I5 2500k, 8gb ram, r9 380 4gb, ssd + hdd. Acum ceva vreme am scos 2x2gb, una dintre plăcuțe îmi dădea multe erori cu memtest și am rămas la 2x4gb. Memoria virtuală era dezactivată pentru că nu îmi plăcea cum cârâie hdd-ul, iar pe SSD am înțeles că trebuie dezactivată mai ales dacă am ram suficient.Am activat memoria virtuală și la fel, jocurile se închid. COD Advanced Warfare mă atenționează când se închide că nu am memorie suficientă.

La toate 3 jocurile cred că îndeplinesc cerințele minime, chiar recomandate, driver la zi, partiția cu jocurile este un hdd cu peste 625gb liber.

Ceva sfaturi? Mulțumesc.

#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ce versiune de Windows ?

#3
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Sunt jocuri care la setari ultra folosesc mai mult decat acei 4gb care ii ai la placa video. Desi am jucat putin jocul care l-ai mentionat tu, COD Advanced Warfare, nu mai retin daca este unul dintre acele jocuri. Da un search cu google si vezi cata memorie foloseste la setari maxime.

La fel, tine task manager deschis in timpul jocului si arunca un ochi pe acolo sa vezi cat % din rami folosesti in timpul jocului.

Edited by CeapaIndustries, 16 June 2018 - 23:06.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 aiulianctin, on 16 iunie 2018 - 22:44, said:

Ceva sfaturi? Mulțumesc.
Lasa swap activ ca oricum aplicatiile se bazeaza pe el indiferent cat ram ai. Altfel diagnostic la temperaturi.

#5
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

 notrust, on 16 iunie 2018 - 22:50, said:

Ce versiune de Windows ?

Windows 7 SP1 64-bit, update la zi.

 andreic, on 16 iunie 2018 - 23:27, said:

Lasa swap activ ca oricum aplicatiile se bazeaza pe el indiferent cat ram ai. Altfel diagnostic la temperaturi.

Am activat memoria virtuală până mai achiziționez 2x4gb ram. Temperaturile sunt bune.

 CeapaIndustries, on 16 iunie 2018 - 23:01, said:

Sunt jocuri care la setari ultra folosesc mai mult decat acei 4gb care ii ai la placa video. Desi am jucat putin jocul care l-ai mentionat tu, COD Advanced Warfare, nu mai retin daca este unul dintre acele jocuri. Da un search cu google si vezi cata memorie foloseste la setari maxime.

La fel, tine task manager deschis in timpul jocului si arunca un ochi pe acolo sa vezi cat % din rami folosesti in timpul jocului.

Recunosc, la toate jocurile dau setările la maxim, iar dacă am fps bun las așa. Doar când nu se mișcă fluid le las mai jos, dar nu e cazul acum cu 4gb vram la aceste jocuri.

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 aiulianctin, on 16 iunie 2018 - 23:42, said:

Windows 7 SP1 64-bit, update la zi..
Bill, omu' de la geamuri, vrea ca toata lumea sa treaca la W10 ! ...serveru' lor omoara
orice varianta de Windows vechi !
instaleaza un W7 nou si dezactiveaza actualizarile ! ... fara antivirus si navigat pe pagini virusate,
o sa "zboare" ! ...
bafta
(apropos, sunt user de Linux, ptr acest motiv, desi am fost fidel marcii aproape 30 de ani )

Edited by realduc, 17 June 2018 - 06:06.


#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu e obligatoriu sa dezactivezi swap pe SSD, nu se intimpla nimic.

8 Gb nu mai inseamna demult "memorie suficienta", mai ales daca vrei sa forjezi asa jocuriel alea noi noute.
De exemplu, aici ai 6 Gb de ram ocupati - nu stiu exact daca de joc sau in total, oricum e aproape:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UcE06MT-A50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Explica mai precis cum se blocheaza sau inchid, vreo eroare ceva ?
Baga teste/benchmark 2-3-5 programe , la memorie si placa video, apoi la cpu si hard, vezi si temperaturile.

Stai linistit, windows 7 inca mai este folosit en gross si este chiar ok.

Edited by trollerul_de_serviciu, 17 June 2018 - 09:19.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 realduc, on 17 iunie 2018 - 06:03, said:

instaleaza un W7 nou si dezactiveaza actualizarile ! ...


Cel mai prost sfat.
W10 e mult mai bine optimizat fata de cele anterioare si in special fata de 7. Adica mno, pana si mie imi place (apple fanboy) si-am trecut pe w10.

@OP, verifica cu memtest modulele RAM. Si fa si un benchmark la GPU.

Desi sincer, nici procesorul nu prea mai e ok... si-a dus timpul si uzura morala (6 ani.. e ceva).

Edited by Lex404, 17 June 2018 - 09:55.


#9
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

 trollerul_de_serviciu, on 17 iunie 2018 - 09:18, said:

Explica mai precis cum se blocheaza sau inchid, vreo eroare ceva ?

Far Cry 5 și NFS Payback pur și simplu se închid după câteva minute, COD Modern Warfare îmi și dă mesaj că nu am suficientă memorie.

 Lex404, on 17 iunie 2018 - 09:52, said:

@OP, verifica cu memtest modulele RAM. Si fa si un benchmark la GPU.

Desi sincer, nici procesorul nu prea mai e ok... si-a dus timpul si uzura morala (6 ani.. e ceva).

Memoriile sunt verificate, au trecut de 2 ori testul memtest fără erori, GPU benchmark am făcut și temperatura este în regulă, undeva la 75 grade C în full load.

Procesorul îl voi reanima cu OC și un cooler aftermarket potent.



Momentan am activat memoria virtuală și se prezintă bine Far Cry 5, am putut juca o oră.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate