Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare OS

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
De ieri am incercat sa fac versiunea de la microsoft sa-mi mearga... am probleme la sunet (unele sunete se aud infundate) si la culori (galben, portocaliu in mod special, foarte aprinse).. E ceva de speriat:|.
Mi-am adus aminte de ce am ramas pe windows 7..fac ce vreau cum vreau, asta e ideea la un windows. Dar win10, la fiecare restart are nevoie sa-si faca update si cine stie ce imi instaleaza, probabil lucruri inutile..cred ca am injurat-o pe Cortana de tot neamul ei.
Nici nu stiu ce versiune sa caut, sa nu-mi faca update...nu vreau lucruri inutile, vreau sa stiu toate programele pe care le instalez, nu sa am surprize, oare mai merge azi?

Va intreb pe voi, cei care rulati pe acest windows..ce parere aveti despre el? ati reusit sa-l faceti sa nu-si mai faca update? ce versiune folositi?

PS. sunt obligat sa folosesc windows 10, altfel as trece pe win 7

Edited by jimi91, 16 June 2018 - 20:10.


#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Si pe mine ma enerveaza uneori ca isi face update-uri fix cand iti e lumea mai draga. Insa nu dureaza mult timp.
Cortana se poate dezactiva.

Edited by red46, 16 June 2018 - 20:10.


#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postred46, on 16 iunie 2018 - 20:10, said:

Si pe mine ma enerveaza uneori ca isi face update-uri fix cand iti e lumea mai draga. Insa nu dureaza mult timp.
Cortana se poate dezactiva.

nu e vorba de timp..de exemplu ieri..am terminat de bagat tot si brusc, ecranul incepe sa-si schimbe culoare, sunetul o ia razna...efectiv n-am putut sa fac nimic pe el..ma obosea foarte mult..culori foarte aprinse

Prefer o varianta clean, fara update-uri

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Driver cu probleme?
Legatura cu monitorul problematica? Ce fel de cablu?

Un Linux bootabil (merge fara instalare) se comporta la fel in ce priveste culorile?

View Postjimi91, on 16 iunie 2018 - 20:03, said:

galben, portocaliu in mod special, foarte aprinse

O poza cu telefonul cand se vede ok/cand nu ar putea fi de folos.

Edited by dani.user, 16 June 2018 - 20:24.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdani.user, on 16 iunie 2018 - 20:24, said:

Driver cu probleme?
Legatura cu monitorul problematica? Ce fel de cablu?

Un Linux bootabil (merge fara instalare) se comporta la fel in ce priveste culorile?



O poza cu telefonul cand se vede ok/cand nu ar putea fi de folos.

l-am sters, o sa mai incerc odata sa-l bag pe acesta, tot am licenta..dar daca nu merge, direct de la sursa mea iau:))..n-are rost, imi fac nervi degeaba.

Culorile sunt foarte aprinse, am incercat sa le fac mai prietenoase cu ochiul, dar degeaba...iar sunetul e praf, cel din jocuri, cel din clipuri cu jocuri (am incercat si asta:)), la muzica e ok, la test se aude bine..dar unele sunete sunt infundate, exact asa se aude..

cat despre drivere, am folosit 3dp si de la producator am luat nvidia si intel (placile video), restul cu driverbooster

PS. pentru ce-i care imi recomanda google...am cautat, am gasit, am incercat, n-a mers

Edited by jimi91, 16 June 2018 - 20:45.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postjimi91, on 16 iunie 2018 - 20:12, said:


Prefer o varianta clean, fara update-uri

In cazul asta renunta la 10. E un sistem la care se lucreaza in permanenta. Daca lasi varianta clean , e instabila si plina de bug-uri. Astea se remediaza prin update=uri timp de 6 luni cand o iei de la capat.
Ptr stabilitate daca ai 10 Pro poti seta la update-uri canalul ptr firme - update-urile de la o versiune majora la alta vin cu 2-3 luni intarziere - cand sistemul are deja update-urile necesare ptr a fi suficient de stabil ptr companii.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ce monitor e? Cat ai contrast setat?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr drivere renunta la prostii gen driverbooster - lasa doar ce pune WIndows-ul, cu exceptia placii de sunet - daca ai nevoie de setari suplimentare.
Altfel vei avea probleme. Ala il folosesti doar in cazuri extreme, cand ai epuizat toate mijloacele de a gasi un driver ptr un device mai rar.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdani.user, on 16 iunie 2018 - 20:48, said:

Ce monitor e? Cat ai contrast setat?

e laptop...sincer habar n-am..o sa las linkul cu specificatiile lui...dar am umblat la contrast din intel, nu a mers...nu am gasit nici gamma..speram sa fac macar culorile

https://altex.ro/lap...i-4gb-free-dos/

View Posteiffel, on 16 iunie 2018 - 20:50, said:

Ptr drivere renunta la prostii gen driverbooster - lasa doar ce pune WIndows-ul, cu exceptia placii de sunet - daca ai nevoie de setari suplimentare.
Altfel vei avea probleme. Ala il folosesti doar in cazuri extreme, cand ai epuizat toate mijloacele de a gasi un driver ptr un device mai rar.

sunt system devices chipset, pe care mi le gaseste acest program...  recunosc, nu prea ma descurc cu site-urile producatorilor...la nvidia nu este posibil sa descarci placa video fara Geforce Experience, nici nu-mi scaneaza fara java, si daca il instalez, nu-l recunoaste..eu sunt mai old school..stiu ca mai intai trebuiesc instalate driverele, pe urma programele...ca asa e recomandat..dar poate s-a mai schimbat Posted Image)..dar tot ma deranjeaza

View Posteiffel, on 16 iunie 2018 - 20:48, said:

In cazul asta renunta la 10. E un sistem la care se lucreaza in permanenta. Daca lasi varianta clean , e instabila si plina de bug-uri. Astea se remediaza prin update=uri timp de 6 luni cand o iei de la capat.
Ptr stabilitate daca ai 10 Pro poti seta la update-uri canalul ptr firme - update-urile de la o versiune majora la alta vin cu 2-3 luni intarziere - cand sistemul are deja update-urile necesare ptr a fi suficient de stabil ptr companii.

as vrea, dar nu pot, nenea de la magazin mi-a zis ca merge doar win10x64 pe el:|..o sa-l fac eu...sper sa nu fie ceva defect la el, la sunet ma refer, dar n-are cum, din moment ce la teste se aude foarte bine si doar unele sunete sunt infundate, ma gandesc ca poate e de la drivere:|


exista un tutorial despre instalat driverele de la producator (ma refer la intel), intr-o anume ordine? am cautat dar nu am gasit

Edited by jimi91, 16 June 2018 - 21:02.


#10
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 03.01.2013
N-are de ce sa mearga doar Windows 10 pe el. Incearca un Windows 7 si vezi daca face la fel.
Probabil se referea la drivere, ca au facut doar pentru 10.

Edited by andreiutzu000, 16 June 2018 - 21:13.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu exista nici o versiune de windows 10 cum vrei tu.
Nu exista versiune care sa aiba, de la inceput, dezcativat update, cortana... bla bla bla
Toate astea le faci tu dupa instalare.

Da, acel laptop are drivere oficiale doar pentru Windows 10 (64-bit).
Da, 99% se poate instala Windows 7, dar, presupun, cu unele artificii.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Unele laptopuri mai noi nu mai permit dezactivarea Secure Boot - e greu spre imposibil sa pui altceva decat 10 pe el.

Initiator - Drivrele se pun de pe site-ul fabricantului - intai cel ptr chipset apoi restul - la astea nu mai conteaza ordinea. DAR, Windows 10 pune el driverele corecte la 99% dintre componente - inclusiv la chipset - daca versiunea de 10 e mai noua decat laptopul. Iar ulterior le mentine la zi prin WU. De-asta am zis ca in afara de sunet - si aici doar daca vrei ceva facilitati suplimentare ale placii de sunet, nu e cazul sa pui nici un driver.

#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
1. Fa-ti cont pe pagina Lenovo, introdu acolo tot ce iti cere (cred ca doar Serial Number e de ajuns) si o sa iti ataseze automat contului modelul tau de laptop, o sa iti arate inclusiv cata garantie mai ai etc.
Asa poti foare usor sa accesezi partea de drivere si sa descarci tot ce vrei, manual.
Eu nu sunt foarte multumit de acel Lenovo Service Bridge pt automat.

2. Daca nu reusesti cu contul, e de ajuns sa bagi asta: 80WK0080RI in casuta de cautare a driverelor dupa modelul laptopului, tot pe site-ul lor, si gasesti acelasi lucru.

Dar asa cum scriau colegii mai sus, in 99% din cazuri windowsul instaleaza singur ce are nevoie.

3. In cazul meu, pentru partea de audio, dupa ce am instalat driverul mi-a aparut ce vezi in poza de mai jos si in functie de ce rulez selectez profilul specific. Diferentele sunt destul de mari.

Attached File  2018-06-17_143919.png   173.06K   8 downloads

4. Dupa o perioada se stabilizeaza chestia cu updateurile la windows, o sa apara mai rar cele care cer restart si care sa deranjeze.

5. Mai bine faceai un singur subiect: Problemele lu' Jimmy Posted Image Posted Image

Edited by Corupt, 17 June 2018 - 13:47.


#14
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostCorupt, on 17 iunie 2018 - 13:46, said:

1. Fa-ti cont pe pagina Lenovo, introdu acolo tot ce iti cere (cred ca doar Serial Number e de ajuns) si o sa iti ataseze automat contului modelul tau de laptop, o sa iti arate inclusiv cata garantie mai ai etc.
Asa poti foare usor sa accesezi partea de drivere si sa descarci tot ce vrei, manual.
Eu nu sunt foarte multumit de acel Lenovo Service Bridge pt automat.

2. Daca nu reusesti cu contul, e de ajuns sa bagi asta: 80WK0080RI in casuta de cautare a driverelor dupa modelul laptopului, tot pe site-ul lor, si gasesti acelasi lucru.

Dar asa cum scriau colegii mai sus, in 99% din cazuri windowsul instaleaza singur ce are nevoie.

3. In cazul meu, pentru partea de audio, dupa ce am instalat driverul mi-a aparut ce vezi in poza de mai jos si in functie de ce rulez selectez profilul specific. Diferentele sunt destul de mari.

Attachment 2018-06-17_143919.png

4. Dupa o perioada se stabilizeaza chestia cu updateurile la windows, o sa apara mai rar cele care cer restart si care sa deranjeze.

5. Mai bine faceai un singur subiect: Problemele lu' Jimmy Posted Image Posted Image

am bagat modelul laptopului la ei pe site, Lenovo bridge nu mi-a mers instalat...de acolo am descarcat initial chipsetul, nu stiu ce era firmware 11.8, asa ca nu l-am mai bagat...pe urma am bagat audio de la ei si alte cateve chestii uzuale (Lenovo nerve pentru ventilator), placile video intel si nvidia am luat de la mama lor:)...intel mi-a recomandat un alt driver, dar l-am gasit pe cel care trebuia..nvidia prin GeForce..restul, cele pentru processor am luat prin driver booster

View Posteiffel, on 17 iunie 2018 - 13:15, said:

Unele laptopuri mai noi nu mai permit dezactivarea Secure Boot - e greu spre imposibil sa pui altceva decat 10 pe el.

Initiator - Drivrele se pun de pe site-ul fabricantului - intai cel ptr chipset apoi restul - la astea nu mai conteaza ordinea. DAR, Windows 10 pune el driverele corecte la 99% dintre componente - inclusiv la chipset - daca versiunea de 10 e mai noua decat laptopul. Iar ulterior le mentine la zi prin WU. De-asta am zis ca in afara de sunet - si aici doar daca vrei ceva facilitati suplimentare ale placii de sunet, nu e cazul sa pui nici un driver.

m-am gandit la win 7, dar probabil nu sunt drivere compatibile pentru windows 7, de exemplu pe pagina Lenovo, la modelul meu, era doar optiunea de windows 10..chiar daca as gasi drivele compatibile pentru win 7, probabil ar avea probleme de performanta..practic, as inota impotriva curentului
O sa incerc sa ma descurc cu 10

Dar am o intrebare..eu de regula instalez 3dp sa vad cam ce drivere am nevoie...si le instalez intr-o anume ordine,, chipsetul, cum ai zis si tu..pe urma dau click pe Cpu si imi instaleaza ceva care face windowsul sa ruleze mai bine...de data asta nu a mers, nu aveam versiunea de windows potrivita, am fost nevoit sa le instalez prin driverbooster.
Acum, ce sunt aceste programe?exista vreun site official pentru ele?

Edited by jimi91, 17 June 2018 - 14:00.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tu ori esti total afon ori faci misto de noi.
Drivere de procesor ? Astea sunt integrate in Windows de la mama lui.

Nu stiu ce e aia 3dp iar de prostia de Driver Booster am zis deja care e treaba cu ea.

Si cu asta... nici eu nu stiu despre ce vorbesti:

Quote

Acum, ce sunt aceste programe?exista vreun site official pentru ele?

Ti-am explicat deja- instalezi ultima versiune de 10 facuta cu Media Creation Tool. Si nu instalezi niciun driver - il lasi pe el sa-si ia prin WU.
Ce e posibil sa mai fie nevoie - driver de sunet si fiind laptop ceva utilitar ptr functiile speciale ale tastaturii - ACPI.

Programele gen driver booster si altele similare sunt de evitat - ori contin adware/spyware ori pot pune drivere gresite.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posteiffel, on 17 iunie 2018 - 16:49, said:

Pai tu ori esti total afon ori faci misto de noi.
Drivere de procesor ? Astea sunt integrate in Windows de la mama lui.

Nu stiu ce e aia 3dp iar de prostia de Driver Booster am zis deja care e treaba cu ea.

Si cu asta... nici eu nu stiu despre ce vorbesti:


Ti-am explicat deja- instalezi ultima versiune de 10 facuta cu Media Creation Tool. Si nu instalezi niciun driver - il lasi pe el sa-si ia prin WU.
Ce e posibil sa mai fie nevoie - driver de sunet si fiind laptop ceva utilitar ptr functiile speciale ale tastaturii - ACPI.

Programele gen driver booster si altele similare sunt de evitat - ori contin adware/spyware ori pot pune drivere gresite.

nu sunt integrate in windows...se simte diferenta enorm cand le instalez cu driver booster..de regula foloseam 3dp (poti sa dai un google search, sa vezi despre ce vorbesc, este un program pentru prosti:)), dar e foarte practic, din pacate, nu au totul la zi)

Eu la acele drivere ma refer, nu ai de unde sa le iei, doar daca folosesti un program de drivere:|

#17
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
In anul domnului 2018 și mai exista persoane care se încurcă în Windows 10, culmea, cel mai răspândit OS de pe glob. JC!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate