Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Solicit administrației eliminarea sancțiunii pentru așa-zisul „flood”

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Solicit, deci, administrației eliminarea sancțiunii pentru așa-zisul „flood”, avînd în vedere că este o prevedere care îngreunează libertatea de exprimare a utilizatorilor. Se știe că pe forum există de multe ori discuții deschise pe subiecte identice sau foarte apropiate, așa încât în exprimarea opiniilor sale, un utilizator poate să ajungă să exprime opinii identice sau asemănătoare sau să dea chiar citate din postări din discuții anterioare sau paralele, pentru că consideră că trebuie să se exprime punctual în fiecare în discuție în parte. Ceilalți utilizatori, toți sau marea majoritate dintre ei, nu au de unde să știe despre exprimări identice sau foarte apropiate ale utilizatorului care, chipurile, ar face „flood”, pentru că nu stă nimeni, în definitiv să  urmărească toate postările ale tuturor utilizatorilor ca să își dea seama că s-ar comite așa-zisul „flood”. Plus de asta, este normal ca într-o discuție punctuală să răspunzi în acea discuție, nu să tot dai trimiteri, linkuri pe la alte discuții, doar doar ți-o băga cineva în seamă linkurile și ar ajunge să citească ce ai cu adevărat de spus. Considerând că îngreunează atât dialogul între utilizatori, cât și libertatea de exprimare a unui utilizator care, chipurile, ar face „flood”, deși marea majoritate nici nu știu de acest lucru, avînd în vedere că este destul de improbabil, cum am spus, ca toți utilizatorii să citim toate postările ale tuturor celorlalți utilizatori, solicit administrației forumului să facă o schimbare de regulament și să elimine sancționarea așa-zisului „flood”. În plus de astea, există și șansa ca unii moderatori mai „zeloși” să sancționeze pentru așa-zis „flood”, nu atât pentru recurgerea la unele citate sau opinii identice sau asemănătoare pronunțate în alte discuții pe care ceilalți interlocutori au șanse mari să nici nu le știe, cât pentru a elimina din dialoguri, din discuții anumite poziții, anumite luări de atitudine pe care ei le-ar putea considera deranjante sau în contra intereselor sau opiniilor lor prin conținutul lor, iar sancțiunea să nu survină, deci, decât ca paravan pentru așa-zisul „flood”.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si eu solicit eliminarea celor care cer eliminarea sanctiunii de flood.

Doar pentru ca asa e in democratie.

Cineva cere un cacat si cineva trebuie sa se opuna.


Si prin felul in care ai redactat textul (cererea) ta faci flood, fara cap si coada f, fara alineat un text continuu imposibil de urmarit...

Edited by keta, 16 June 2018 - 15:58.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Iochanan, in principiu ai dreptate.
Dar in realitate gresesti.

Ai dreptate pt. ca:
unii useri pot repeta aceeasi idee/aceleasi cuvinte pe mai multe arii pt. a isi expune punctul de vedere si risca sa fie sanctionat "ca face flood".
Dar gresesti pt. ca:
Moderatorii, Super Moderatorii si Adm stiu sa faca deosebirea dintre un "flood" rau intentionat si unul putin enervant in care un user repeta ideea/frazele cand sunt la subiect.

#4
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postsuper8, on 16 iunie 2018 - 15:58, said:

Dar gresesti pt. ca:
Moderatorii, Super Moderatorii si Adm stiu sa faca deosebirea dintre un "flood" rau intentionat si unul putin enervant in care un user repeta ideea/frazele cand sunt la subiect.
Nu știu ce înțelegi dumneata prin „flood” rău intenționat. Oricum într-un astfel de caz, nu este sancționată o presupusă „rea intenție” (ce-i aia rea intenție când îți exprimi un punct de vedere argumentat și fără insulte etc la adresa altor utilizatori?), ci poate fi sancționat „flood”-ul ca atare, indiferent de adevărul, argumentele, justificările și valoarea lor de adevăr și contribuția lor la o discuție în sine. Cu alte cuvinte, nu este sancționată intenția, bună sau rea, de altfel poate fi foarte bună și foarte bine argumentată, ci faptul în sine de a repeta niște idei sau de a da un citat. În cazul ăsta s-ar putea să fii pus în situația să tot dai linkuri la alte postări ale tale de pe forum, fapt care poate îngreuna atât discuția în timp real ce are loc, cât și libertatea de exprimare, pentru că nu mai poți pune acolo o opinie ca să se vadă conținutul ei, ci doar poți să dai linkuri și să speri că alții le vor băga și le vor lua în seamă. În plus de asta nici nu vor putea răspunde în discuția ce are loc în timp real unui conținut dintr-un așa zis „flood”, pentru că ar trebui să dea citare la o postare dintr-o altă discuție, care zace pe undeva de luni sau ani de zile, pentru că ar putea fi sancționat că răspunde în discuția din timp real unor idei exprimate mai demult într-un alt topic.

Edited by Iochanan, 16 June 2018 - 16:16.


#5
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Cu ce te deranjeaza sanctiunea aia? Am mai primit si eu puncte. Mi-am recunoscut greseala si mi-am cerut scuze. Dupa un timp, punctele alea expira. Adica nu inteleg care e problema. Nu e ca si cum ai avea ceva de plata. :)

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Lasă-mă sa ghicesc:
Toate subiectele sa fie pe e-opinii despre cât de nașpa sunt ardelenii in raport cu restul romanilor? (Și alte frustrări de genul). Și ca maghiarii sunt rai și îți fura Ardealul.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postalexupit, on 16 iunie 2018 - 16:28, said:

Cu ce te deranjeaza sanctiunea aia? Am mai primit si eu puncte. Mi-am recunoscut greseala si mi-am cerut scuze.

Il deranjeaza, ca nu poate sa-si verse frustrarile. El nu considera ca a gresit cu ceva.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostIochanan, on 16 iunie 2018 - 16:10, said:

Nu știu ce înțelegi dumneata prin „flood” rău intenționat.
Ca sa vezi ca nu sunt al draqului nu iti spun:
da-o plm de treaba !
Eu iti spun ca "1 + 1 = 2" iar tu imi zici ca "radical din 144 face 12 si daca scazi 10 rezulta 2".

Nu, n-o sa-ti spun asta pt. ca ai partea ta de dreptate !
Moderatorii si Super Moderatorii pot abuza de sancțiunea pentru „flood” cand vor ei daca unii useri repeta pe mai multe subiecte aceeasi idee/aceleasi cuvinte si ii deranjeaza.
Ori sunt niste persoane obtuze si aplica Regulamentul c-o strictenie iesita din comun !

Dar sanctiunea aia trebuie sa ramana in Regulament ca altfel apar tot felul de useri care fac "flood" intentionat.
Imagineaza-ti ca eu pot copia acest mesaj si posta pe toate ariile Forumului.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Un mesaj identic postat  pe subiecte-dezbatere, nu cu întrebări concrete, nu poate fi altceva decât flood.

#10
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postsuper8, on 16 iunie 2018 - 16:38, said:

Imagineaza-ti ca eu pot copia acest mesaj si posta pe toate ariile Forumului.
În cazul ăsta este vorba în primul rînd de offtopic și se sancționează conform regulamentului.
Eu aici vorbesc despre opinii justificate, argumentate, care sînt valabile pentru o discuție care are loc în timp real.
Bineînțeles, se pot da și linkuri către alte postări din alte topicuri, însă asta cred că îngreunează discuția în sine.
În plus de asta, alți utilizatori nu vor putea să răspundă acelor idei la discuția prezentă, în timp real, pentru că riscă să fie sancționați că au dat trimiteri la alte postări din alte topicuri, indiferent cât de relevante sînt ideile în discuția de față și răspunsurile la acele idei, care și ele pot fi foarte relevante într-o discuție actuală. Cum am spus, îngreunează libertatea de discuție, de dialog între utilizatori.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Iochanan, in cazul asta aplici asta
Attached File  use your own words, don't just copy from text book.jpg   51.93K   10 downloads

#12
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Strcit vorbind, și ceea ce menționezi dumneata, se poate încadra, într-un anumit context, tot la „flood”.
Nu doar postarea unui mesaj identic, ci și postarea unor mesaje similare poate fi tratată tot ca „flood”.
Altfel spus, dacă se deschide acum o discuție pe marginea unui subiect dezbătut acum 3 luni sau 10 ani, și scrii niște mesaje similare, indiferent de orice alte condiții, poate intra la „flood”. Eu spun că acest lucru ar trebui schimbat, pentru că este extrem de probabil ca „postarea similară” de acum să nu fi fost citită de nimeni dintre interlocutorii tăi de acum, în urmă cu 3 luni sau 10 ani sau în intervalul trecut de la 3 luni sau 10 ani până azi.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Iar eu spun ca nu esti obligat sa fii user pe acest forum daca te deranjeaza regulamentul.

#14
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postmyshyk, on 16 iunie 2018 - 17:20, said:

Iar eu spun ca nu esti obligat sa fii user pe acest forum daca te deranjeaza regulamentul.
Secțiunea asta a forumului este dedicată explicit unor astfel de teme, oferirii de feed-back administrației de către utilizatori. Dacă ai ceva cu persoana mea și cu ideile și postările mele, cred și eu că nu te obligă nimeni să frecventezi acest forum și să mă bagi în seamă. Stai mata liniștit, că eu îmi prezint ideile și cunoștințele aici pe forum, potrivit propriei mele conștiințe, indiferent dacă mă pui dumneata sau nu la „ignore user” sau dacă alegi să nu mai fii utilizator al acestui forum.

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostIochanan, on 16 iunie 2018 - 17:14, said:

Strcit vorbind, și ceea ce menționezi dumneata, se poate încadra, într-un anumit context, tot la „flood”.
Attached File  morhpeus.meme.jpg   36.34K   14 downloads
Am avut un dialog spumos cu cineva ce are acces la butoane pe tema acestui "flood".
Aici se poate spune ca persoana respectiva...

View Postsuper8, on 16 iunie 2018 - 16:38, said:

....aplica Regulamentul c-o strictenie iesita din comun !
dar a cedat pt. ca a realizat ca ar fi facut abuz de putere deoarece eu repetam ideea cu cuvinte diferite in subiecte unde era ON Topic si merita/trebuia mentionata.

Oricum, este imposibil sa nu existe MD si SM pe Forum obtuzi, beti dupa putere, cu o dorinta de a iesi in evidenta gasind motive de pedepsire a userilor la limita Regulamentului.
A spus cineva pe aria Site & Forum Feedback ca *"userii care devin MD / SM se transforma, nu toti dar majoritatea".

*din pacate nu pot da sursa citatului ca nu mai stiu userul si nici topciul respectiv  Posted Image

Dar sanctiunea pentru așa-zisul „flood” nu trebuie eliminat din Regulament !

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostIochanan, on 16 iunie 2018 - 15:38, said:

Solicit, deci, administrației eliminarea sancțiunii...

Deci, si eu solicit deci eliminarea celor care deci abuzeaza de deci si incep cu deci frazele.

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai ai ceva de adaugat, @Iochanan ?
Sau inca nu te-ai lamurit ca e absurd scoaterea din Regulament sanctionarea pentru "flood" ?

Edited by super8, 16 June 2018 - 18:23.


#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Din contra cred ca trebuie inasprita sanctiunea.
Va deveni un ajutor efectiv si eficient celor ce exgereaza, fie in cunostiinta de cauza, fie nu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate