Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Piese si accesorii bicicleta, monociclu, trotineta, skateboard etc.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cele mai utile dintre accesoriile pe care le utilizez eu sunt:

1) Topeak Aline II - cea mai compacta, rezistenta si complexa solutie pe care o am in materie de scule pentru bicicleta, monociclu etc.: https://www.topeak.c...s/172-alien--ii

Attached File  Alien II.PNG   206.17K   20 downloads

2) Pompa telescopica dotata cu manometru si furtun care se insurubeaza pe valva (Schrader/ Presta) - B'TWIN 920: https://www.decathlo...id_8359384.html

Pompa imi este utila mai ales la o trotineta cu roti pneumatice care necesita o presiune ridiicata si la un hoverboard tot cu roti pneumatice (la acesta este imposibil de utilizat o pompa care nu se insurubeaza pe valva si este necesara o presiune cat mai egala intre cele doua roti).

Attached File  Pompa.PNG   181K   21 downloads

3) Suport pentru monociclu de 20"-24": https://www.qu-ax.de...?v=f5b15f58caba

Attached File  Uni Stand.PNG   91.18K   15 downloads

Voi ce accesorii recomandati?

Ce accesorii imi doresc (in primul rand)?

1) Oglinda pentru antebrat/ brat: https://www.rearviz....z-sports-mirror

Attached File  Oglinda.PNG   586.12K   12 downloads

O astfel de oglinda este necesara pentru a putea fi utilizata pe o trotineta, monociclu, hoverboard etc. (in special inaintea efectuarii unui viraj sau intoarceri). Nu stiu de ce in saracia noastra de tarisoara nu s-a gandit nimeni sa importe asa ceva. Ar reduce semnificativ riscurile si accidentele.

2) Sonerie "la purtator"...

Pentru trotineta este foarte greu de gasit o sonerie care sa se poata fixa pe teava groasa de la ghidon (daca nu are loc pe ghidon). Iar de pe monociclu electric sau clasic, hoveroard, waveboard etc. esti obligat sa anunti in gura mare persoanele din fata ca sa iti faca loc/ sa se fereasca sau sa reduci tu viteza/ opresti etc., deoarece nu pare sa existe nicio sonerie, goarna, alarma sau chiar fluier capabil sa imite sunetul goarnei/ soneriei si pe care sa il poti purta in mod discret asupra ta. Cel mult am vazut goarne pentru montat pe ghidon care nu doar ca sunt foarte mari, dar in niciun caz nu le poti atarna, de exemplu, la centura...
Daca, totusi, exista ceva de genul acesta sau o alta solutie functionala, atunci va rog sa o prezentati.

3) Dupa ce am luat o cazatura pe spate care m-a chinuit cateva zile am realizat cat de importante sunt protectiile si as dori in primul rand:
- chiloti/ pantaloni de protectie solduri, coccis, fese, coapse etc. Oare este bun asa ceva?
- armura pentru spate (am observat ca au preturi foarte mari si efectiv nu pot fi vazute/ probate, deoarece in aparenta protejarea coloanei este considerata prea putin importanta in statul roman);
- protectii pentru tibie si genunchi (nu este o placere sa fii izbit de pinii metalici de la pedale dupa ce faci o saritura sau sa iti izbesti genunchiul de ceva tare/ ascutit, dar cel putin astfel de protectii aparent se gasesc in anumite colturi ale tarii, iar costul benzinei este mult mai mic decat costul livrarii din strainatate);

4) O scula de acest gen: https://www.unicycle...ol-keyring.html

Attached File  cheie spite.PNG   472.6K   9 downloads

Sau macar ca aceasta: https://odditymall.c...ti-tool-keyring

(La greutatea mea de cca. 80 de Kg se cam opteaza rotile si o cheie pentru spite portabila este un must have. Desigur ca si o cheie pe care sa o ai la indemana cand ai nevoie sa inalti sau cobori saua in functie de caracteristicile drumului sau sa o indrepti daca s-a rasucit este foarte utila.)

Voi ce accesorii va doriti?

Cele mai importante piese (care nu se gasesc):

- Cauciuc 20x2.5" (406x57) si camera compatibila.

In cazul meu acestea sunt dimensiunile caucicului original (off-road). Din pacate la noi in tara toate (dar absolut toate) magazinele de biciclete se dovedesc a fi doar niste amarate de "magazinase", deoarece nici macar o astfel de componenta care se uzeaza des (la biciclete sau monocicluri off-road) nu sunt capabile sa o importe. Au in schimb la greu cauciucuri subtiri pentru sosea, deoarece satisfac doar nevoia comuna.
Mai are rost sa aduc in discutie si cauciucurile de 19" pentru biciclete sau monocicluri pentru trials/ street/ flatland/ off-road? In Romania este cu desavarsire imposibil sa gasesti asa ceva.

- La monociclul montan am un cauciuc off-road de 26" x 3" care este inca bun, dar aproape ca mi-e teama sa folosesc monociclul, deoarece am gasit doar vreo 2 oferte pentru un astfel de cauciuc: la una scrie "lipsa stoc" (aparent ar fi avut asa ceva cu multi ani in urma), la alta scrie "la comanda" sau "in stoc furnizor" (nu mai retin exact) si nu m-am obosit sa intreb daca pot realmente achizitiona un astfel de cauciuc, deoarece niciunul nu este pentru mountain biking sau mountain unicycling (MUni).

Ma uitasem la o oferta pentru un astfel de cauciuc la un magazin din Germania, dar livrarea "la capatul lumii" (adica in Romania) costa peste 200 RON...

Cum naiba poti obtine in Romania un consumabil de acest gen fara sa platesti taxe suplimentare care sunt de cateva ori mai mari decat pretul produsului?

Edited by _-_, 16 June 2018 - 15:40.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post_-_, on 16 iunie 2018 - 15:29, said:

- La monociclul montan am un cauciuc off-road de 26" x 3" care este inca bun, dar aproape ca mi-e teama sa folosesc monociclul, deoarece am gasit doar vreo 2 oferte pentru un astfel de cauciuc: la una scrie "lipsa stoc" (aparent ar fi avut asa ceva cu multi ani in urma), la alta scrie "la comanda" sau "in stoc furnizor" (nu mai retin exact) si nu m-am obosit sa intreb daca pot realmente achizitiona un astfel de cauciuc, deoarece niciunul nu este pentru mountain biking sau mountain unicycling (MUni).
Ai gasit Kenda Flame? Nu e chiar de offroad, dar daca nu ai de ales, merge.

View Post_-_, on 16 iunie 2018 - 15:29, said:

Din pacate la noi in tara toate (dar absolut toate) magazinele de biciclete se dovedesc a fi doar niste amarate de "magazinase", deoarece nici macar o astfel de componenta care se uzeaza des (la biciclete sau monocicluri off-road) nu sunt capabile sa o importe. Au in schimb la greu cauciucuri subtiri pentru sosea, deoarece satisfac doar nevoia comuna.
Aduc si ei ce vand, nu produse care stau pana expira. Daca iei un cauciuc care crapa instantaneu, tot tu te superi Posted Image .

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postlucifer76, on 16 iunie 2018 - 17:49, said:

Ai gasit Kenda Flame? Nu e chiar de offroad, dar daca nu ai de ales, merge.

Kenda Flame doar 20x2.25 am vazut in oferte. La mine este janta lata si nu pot pune orice cauciuc. Cel original este 20x2.50 si aproape ca nu este bombat. Janta suporta caucicuri mai late (fat), dar cum la noi fat bike-urile nu sunt nici ele populare, caucicuri mai late nu exista nici atat pe piata noastra. Cel mai lat de pe piata noastra (si asta o raritate) este 20x2.40.

Attached File  Janta.jpg   57.93K   9 downloads  Attached File  Anvelopa.jpg   82.94K   9 downloads

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am gasit in oferta unui partner eMAG tool-ul acela "simpatic" la care m-am referit in primul post. Produsul se gaseste la mai multe magazine sub denumirea "SUPER B TB-FD 08" (sau pe aproape).
L-am comandat (impreuna cu alte produse de care aveam mai mult sau mai putin nevoie, ca sa nu platesc taxa de livrare). Este chiar util si pare rezistent. Plus ca nu este nevoie de atata forta cat ma asteptam ca sa desfac sau strang un surub.
Insa aceasta clona se vinde la pret mai mare pe la noi decat tool-ul original de la Unicycle.com - https://www.unicycle...i-tool-keyring/

Attached File  Tools.jpg   246.76K   5 downloads

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Toate accesoriile posibile pentru bicicleta sau trotineta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6uoCHBP4jlo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate