Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ajutor.... Cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ErikaEla

ErikaEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2018
Salutare,
Sunt în clasa a 11 și sunt pasionata și de psihologie și de psihiatrie.
Îmi plac foarte mult amândouă (am prieteni de familie din ambele specialitati) dar nu știu în ce parte sa apuc.
Dacă apuc intr-o parte,  mai târziu as putea sa le îmbin,  sau datorita specificului sunt complet opuse.

Am nevoie de sfaturi,  opinii... Orice care ma poate ajuta.

Va mulțumesc.

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
una e medicina, ceaalta e filozofia mai mult:P

tu alegi..nebuni sau probleme usoare:)

Edited by jimi91, 16 June 2018 - 12:53.


#3
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Pentru psihiatrie faci 6 ani de medicina. Un psiholog nu poate sa faca treaba unui psihiatru, acesta din urma fiind medic-doctor.
Pentru psihologie nu stiu cat faci, vreo 3 ani parca si daca vrei pe urma master. Sunt cazuri cand psihiatrii apeleaza la psihologi, dar destul de rar si trebuie sa fie buni si sa aiba o supra-specializare pentru cazurile la care au nevoie psihiatrii.

Eu ti-as recomanda psihiatrie + specializare apoi intr-o anumita psihoterapie. Bani mai multi, perspective de viitor mai bune atat in tara cat si in strainatate.
Dar pentru asta trebuie muncit mult si sa vezi daca parintii tai au posibilitatea sa te ajute. E o perioada grea si luuuunga.

 jimi91, on 16 iunie 2018 - 12:53, said:

tu alegi..nebuni sau probleme usoare:)
Poti sa fii medic psihiatru si sa profesezi doar in privat, sa te ocupi doar de anumite patologii: tulburari de adaptare, anxioase, afective etc dar e a dracu de plictisitor sa faci psihiatrie doar pt asta.

Edited by Corupt, 16 June 2018 - 13:07.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Discută cu prietenii ăia de familie. Psihiatria e una, se ocupă de boli, terapie, psihologia e alta, o ramură se ocupă de tulburări psihologice gen anxietate, depresie, tendințe suicidale, sociopatie, șamd (clinică, psihoterapie), alte ramuri de alte chestii, organizațională (HR, PR, transporturi, militară), educațională, criminalistică, cognitivă, aplicată (a consumatorului de exemplu).
Dacă nu vrei să ai de-a face cu bolnavi, dezaxați evită psihiatria și psihologia clinică. Crede-mă, nu vrei, o vizită la un spital ca Socola e edificatoare! Studenții fac practică la instituții gen Socola, la școli ”speciale”...

LE: se pot îmbina cele două, unii psihiatri studiază și psihologia, și invers, gândește-te ca la un ansamblu: hardware+ software! Uite un exemplu: https://www.depresia...dUaApjOEALw_wcB

Edited by shogun1, 16 June 2018 - 13:21.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 ErikaEla, on 16 iunie 2018 - 12:43, said:

Am nevoie de sfaturi,  opinii... Orice care ma poate ajuta.
Ceva la bila ai si tu:

 ErikaEla, on 16 iunie 2018 - 12:43, said:

am prieteni de familie din ambele specialitati


#6
ErikaEla

ErikaEla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2018
Am doar o ruda care e medic psihiatru și Unchimiu care este inginer, iar pentru el psihologia este o pasiune.Din aceasta cauza mi-e greu sa ma decid
Mersi mult pt răspunsuri :*

Edited by ErikaEla, 16 June 2018 - 13:31.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi la medicina sa devii psihiatru, e mai cuantificabil decat psihologul. Insa parerea noastra-i apa de ploaie, tu citeste despre ambele si vezi care prinde la tine.

Edited by neagu_laurentiu, 16 June 2018 - 13:31.


#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 shogun1, on 16 iunie 2018 - 13:14, said:

Psihiatria e una, se ocupă de boli, terapie, psihologia e alta, o ramură se ocupă de tulburări psihologice gen anxietate, depresie, tendințe suicidale, sociopatie, șamd (clinică, psihoterapie), alte ramuri de alte chestii, organizațională (HR, PR, transporturi, militară), educațională, criminalistică, cognitivă, aplicată (a consumatorului de exemplu).
Hai, nu, zău? Du-te tu la psiholog să te trateze de anxietate și depresie și vezi ce rezultate obții. Realitatea e că psihologia se ocupă de TERAPIE, mai mult decât psihiatria, iar anxietatea și depresia țin de psihiatrie. Psihologul face studiul vieții interioare a individului și vine cu sfaturi de schimbări dacă e cazul, când observă ceva conflicte posibil a declanșa manifestări psihiatrice ca anxietatea, depresia etc.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ErikaEla, on 16 iunie 2018 - 12:43, said:

Salutare,
Sunt în clasa a 11 și sunt pasionata și de psihologie și de psihiatrie.
Îmi plac foarte mult amândouă (am prieteni de familie din ambele specialitati) dar nu știu în ce parte sa apuc.
Dacă apuc intr-o parte,  mai târziu as putea sa le îmbin,  sau datorita specificului sunt complet opuse.

Am nevoie de sfaturi,  opinii... Orice care ma poate ajuta.

Va mulțumesc.
Fa mai intai psihiatria, si daca nu o iei razna, faci si psihologia apoi, ca e mai usoara.

Daca tot te pasioneaza ambele.

Tinteste sus.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 ursamajor, on 16 iunie 2018 - 13:32, said:

Hai, nu, zău? Du-te tu la psiholog să te trateze de anxietate și depresie și vezi ce rezultate obții.
Depinde de gradul acestora, să-nțeleg că tu erai dat complet peste cap, da, doar medicamentația te face ”funcțional”, la cazuri ușoare e suficientă psihoterapia, aflarea cauzelor, rezolvarea conflictelor interioare, dacă dispar acestea dispar și manifestările exterioare.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai si "prietenii aia de familie" la ce-ti folosesc daca nu reusesc ei sa te ajute sa te hotarasti? Ii tii doar pentru decor?

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 ErikaEla, on 16 iunie 2018 - 12:43, said:

Salutare,
Sunt în clasa a 11 și sunt pasionata și de psihologie și de psihiatrie.
Îmi plac foarte mult amândouă (am prieteni de familie din ambele specialitati) dar nu știu în ce parte sa apuc.
Dacă apuc intr-o parte,  mai târziu as putea sa le îmbin,  sau datorita specificului sunt complet opuse.

Am nevoie de sfaturi,  opinii... Orice care ma poate ajuta.

Va mulțumesc.
Este o treaba nasola atat una cat si cealata, nu recomand. Sa-ti imaginezi ca poti tu interveni in destinul unui om modificand fie chimic fie altfel structura gandirii unei persoane e cam mult si se poate termina prost.

Edited by Testosteron, 16 June 2018 - 14:31.


#13
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Foarte simplu; medicina la zi (iar mai târziu dacă nu vă răzgândiți, specializare în psihiatrie) și psihologia la distanță.
Zero ieșit din cămin/cameră pentru orice cu excepția vizitelor la librărie, dar nah', așa se rezolvă ambele dileme.

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 Testosteron, on 16 iunie 2018 - 14:30, said:

Sa-ti imaginezi ca poti tu interveni in destinul unui om modificand fie chimic fie altfel structura gandirii unei persoane e cam mult si se poate termina prost.
Frate, tu ai vazut femeie pina acum?
By default ele asta fac, toata viata. De aia se nasc. si sa stii ca modifica toate structurile, nu numai a gindirii.

#15
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
tu ia mai intai bacul si pe urma vezi...auzi la ea cls 11 a :))

#16
UdAgOr

UdAgOr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.06.2018

 britneysbitch, on 16 iunie 2018 - 19:05, said:

Foarte simplu; medicina la zi...

Medicina se face doar la zi...eu nu am auzit de medicina la FF sau ID.

 Corupt, on 16 iunie 2018 - 12:54, said:

Pentru psihiatrie faci 6 ani de medicina...

...plus 5 ani de rezidentiat.

#17
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Medicina se face doar la zi...eu nu am auzit de medicina la FF sau ID.

N-ați fost la facultățile private de medicină din vestul țării atunci ... Posted Image

#18
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 baubig, on 17 iunie 2018 - 10:07, said:

tu ia mai intai bacul si pe urma vezi...auzi la ea cls 11 a Posted Image)
Foarte bine că din clasa a 11-a se gândește
și nu lasă pe ultimul moment, ca majoritatea elevilor răsăriți.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate