Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ușã la ușã

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Aldulescu, on 16 iunie 2018 - 10:52, said:

... dau drumul la aer conditionat dar nu mai mult de o ora, doua, pentru ca costa...

Posted Image
Omul lui Dumnezeu - Fratele meu alb  Posted Image
Energia se masoara in Jouli sau BTU.
Puterea se masoara in kW sau BTU/h: 1000 BTU/ora = 0.29307107 kilowatt, deci 9000 BTU/h = 2.63 kW
Un aparat de AC de 9000 BTU care functioneaza in regim de racire "produce" 2.63 kW frig si CONSUMA 0.85-0.95 kW.

Este chiar atat de scump ?

Mare ti-e gradina Doamne ! Posted Image

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,979
  • Înscris: 15.06.2007
Mai pui o usa cu grilaj de fier peste usa de la intrare..

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Pui patul la ușă, scoți capul pe gaura aia și poți dormi cu ușa închisă.

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 Aldulescu, on 16 iunie 2018 - 09:01, said:

A venit vara si caldurile si singura modalitate de racorire ramane tinutul deschis al ferestrelor cat mai larg. Cum insa nu am ferestre pe ambele parti ale blocului, trebuie sa deschid usa de la intrare sa se faca curent si sa circule aerul racoros al noptii prin casa. Totusi nu ma simt in siguranta tinand asa ușa deschisa, trebuie sa stau tot timpul cu ochii pe ea, sa nu am vreo surpriza neplacuta, sa imi intre cineva in casa asa ca ma gandeam ca ar fi mai bine daca as putea sa am o ușită la ea, pe care sa o deschid cand am nevoie iar apoi sa o inchid.
Stie cineva daca se poate atasa la ușa de la intrare o astfel de ușită, care sa poata fi deschisa iar apoi inchisa ermetic?
și stai la parter să-ți vadă izmenele toți vecinii?

#23
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

 Naijax, on 16 iunie 2018 - 11:03, said:

Omul lui Dumnezeu - Fratele meu alb  Posted Image
Energia se masoara in Jouli sau BTU.
Puterea se masoara in kW sau BTU/h: 1000 BTU/ora = 0.29307107 kilowatt, deci 9000 BTU/h = 2.63 kW
Un aparat de AC de 9000 BTU care functioneaza in regim de racire "produce" 2.63 kW frig si CONSUMA 0.85-0.95 kW.

Este chiar atat de scump ?
Stii, ăi bătrani nu suporta aerul conditionat, am avut multe discutii cu ei in contradictoriu, asa ca nu prea am posibilitatea sa il folosesc mai mult.

#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 Aldulescu, on 16 iunie 2018 - 09:01, said:

A venit vara si caldurile si singura modalitate de racorire ramane tinutul deschis al ferestrelor cat mai larg. Cum insa nu am ferestre pe ambele parti ale blocului, trebuie sa deschid usa de la intrare sa se faca curent si sa circule aerul racoros al noptii prin casa. Totusi nu ma simt in siguranta tinand asa ușa deschisa, trebuie sa stau tot timpul cu ochii pe ea, sa nu am vreo surpriza neplacuta, sa imi intre cineva in casa asa ca ma gandeam ca ar fi mai bine daca as putea sa am o ușită la ea, pe care sa o deschid cand am nevoie iar apoi sa o inchid.
Stie cineva daca se poate atasa la ușa de la intrare o astfel de ușită, care sa poata fi deschisa iar apoi inchisa ermetic?
Pui la intrare o usa din asta Posted Image
nu ai...  sau ai aerisire prin toata usa

Eu ma mir cum nu -ti vin in casa mirosuri fine (fum de tigara, mirosuri de mancare de la vecini etc)

Edited by stlk, 16 June 2018 - 11:37.


#25
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yM_Vwhr_G3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Dormi afara in parcul blocului /Cel mai fain somn din viata mea l-am avut o data la o aplicatie de artilerie prin Timis .O stana, niste capite de fan proaspat cosit din acelea cu inaltime reglabila, foi de cort ca cearceaf, si o imensa pilota din puf de gasca data de sotia baciului pentru invelit .
In chiloti si pielea goala in sus, invelit cu pilota aia de iarna, o minunatie .
Greieri cantau dumnezeieste, pasari de noapte care nu-s ce mai faceau, dar era ca in paradis .Eu cu baietzii eram doar la paza poligonului ala, fiind de alta specialitate si neavand trageri .
3 saptamani aproape de cer, de stele, de natura .Ziua pazeam o cararuie sa nu care cumva sa intre civilii pe acolo si sa mi-i toace aia cu tunurile antitanc si rachete antitanc dirijate trase de pe BRDM -uri  Cam inutil, pentru ca aplicatia se anunta cu 3 luni inainte la toate primariile adiacente, dar romanul e roman, o data isi baga aia si intra,  in ciuda avertizarilor,  cu oile pe acolo ! Posted Image
Afara dormi cel mai bine,  daca tinem cont ca omul e mamifer si e in mediul lui in natura .Posted Image

#27
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009

 tfmercedez, on 16 iunie 2018 - 11:03, said:

Mai pui o usa cu grilaj de fier peste usa de la intrare..
Ca o completare: in anii '80 s-au construit in Bucuresti niste blocuri la care spatiul de deasupra usilor(e vorba despre toate usile, inclusiv cea de la intrarea in apartament) nu era zidit, avea o rama cu geam fix. Multi si-au acoperit geamul de deasupra usii de la intrare, pentru securitate, asa as fi procedat si eu. Deci daca in spatiul respectiv este BCA, se poate pune o usa cu balamale si incuietoare. Bineinteles ca grilajul e necesar mai ales cand este deschisa usita respectiva.

#28
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Naijax, on 16 iunie 2018 - 11:03, said:



Posted Image
Omul lui Dumnezeu - Fratele meu alb  Posted Image
Energia se masoara in Jouli sau BTU.
Puterea se masoara in kW sau BTU/h: 1000 BTU/ora = 0.29307107 kilowatt, deci 9000 BTU/h = 2.63 kW
Un aparat de AC de 9000 BTU care functioneaza in regim de racire "produce" 2.63 kW frig si CONSUMA 0.85-0.95 kW.

Este chiar atat de scump ?

Mare ti-e gradina Doamne ! Posted Image

    Ce face mah ?
    Mama ei de fizica ! Maine cand ajungi la scoala spune-i profesoruluj tau de fizica, ca e un incompetent.
    Nu ai cum sa obtii mai multa energie decat consumi.

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,979
  • Înscris: 15.06.2007

 altuser09, on 16 iunie 2018 - 13:00, said:


Ca o completare: in anii '80 s-au construit in Bucuresti niste blocuri la care spatiul de deasupra usilor(e vorba despre toate usile, inclusiv cea de la intrarea in apartament) nu era zidit, avea o rama cu geam fix. Multi si-au acoperit geamul de deasupra usii de la intrare, pentru securitate, asa as fi procedat si eu. Deci daca in spatiul respectiv este BCA, se poate pune o usa cu balamale si incuietoare. Bineinteles ca grilajul e necesar mai ales cand este deschisa usita respectiva.
am vazut si la case chestia cu geam deasupra usii.

#30
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Postul #5 si Limitator deschidere usa. Si aceste produse sunt conditionate de ce model de
usa ai.
Sa nu mai vorbesc de pretul ,,usii la usa " comparativ cu energia consumata de ventilator...

Attached Files


Edited by mariusyale, 16 June 2018 - 13:38.


#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Aldulescu, on 16 iunie 2018 - 09:51, said:

Aerul conditionat l-am luat in 2009 cand credeam ca mor de caldura, au fost atunci niste temperaturi imense si o umiditate foarte mare, efectiv nu mai rezistam. Oricum, nu are rost sa il folosesc in timpul noptii cand am afara aer rece gratuit.

Asa fragili sunteti toti ? Cand nu mai poti de caldura deschizi un geam si stai in tricou sau fara nimic...
Aia din africa, spania, sudul italiei cum rezista verile ?

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 cspot, on 16 iunie 2018 - 13:21, said:

Mama ei de fizica ! Maine cand ajungi la scoala spune-i profesoruluj tau de fizica, ca e un incompetent.
Nu ai cum sa obtii mai multa energie decat consumi.

Usurel inainte sa te inflamezi ca e penibil sa-i trimiti pe altii la scoala cind tu nu intelegi ce se intimpla. De ce crezi ca a pus omul ghilimelele la "produs"? Ca e un fel de "produs" ca aia te intereseaza tie sa-ti faca frig in casa dar nu aia nu e cantitatea de energie produsa din priza ci doar mutata/scoasa din casa. Si care da, poate (si este de obicei) sa fie mai mare decit cea consumata din priza.

Edited by f300, 16 June 2018 - 13:43.


#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Aldulescu, on 16 iunie 2018 - 11:18, said:

Stii, ăi bătrani nu suporta aerul conditionat, am avut multe discutii cu ei in contradictoriu, asa ca nu prea am posibilitatea sa il folosesc mai mult.
Asa era si la mine cand stateam cu ai mei, nu-l suportau, dar cred ca din cauza la factura, cu toate ca si aia intra in sarcina mea :D

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
E un mai sanatos sa economisesti energie, nu doar pt bani.

E un cost si in termeni de poluare si si de resurse care intr-o buna zi se vor termina.

#35
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 cspot, on 16 iunie 2018 - 13:21, said:

Ce face mah ?
Mama ei de fizica ! Maine cand ajungi la scoala spune-i profesoruluj tau de fizica, ca e un incompetent.
Nu ai cum sa obtii mai multa energie decat consumi.

De ce nu esti atent ?
Mama ei de scoala
Si DA -  poti obtine mai multa energie decat consumi.
Doar un exemplu - pot "obtine" mai multa energie electrica decat cosuma casa mea. Eolian si solar
Ba chiar obtin energie electrica in surplus pe care o pot vinde dumitale de ex. Posted Image

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 alex14dlk, on 16 iunie 2018 - 10:57, said:

Iti pui gratii la usa de la intrare si iti iei un dog argentinian dresat de paza si dresaj pentru refuzul de hrana. Nu iti mai intra nimeni in casa, cel putin nu hoti mediocri.
El Dogo costă mai mult decât curentul electric și îi mai trebuie și mâncare.

Aldulescule, de ce nu-i ceri Simonei Halep bani de curent, doar a câștigat datorită ție, nu?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate