Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Peraia

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

agp626

agp626

Member

• Grup: Members
Va salut,
Deschid un topic nou cu o localitate – statiune: Peraia, aflata la cativa km sud de Salonic, langa aeroport. ( a nu se confinda cu alta Peraia din zona Edessa).
Peraia este  un orasel care  are o faleza pietonala de-a lungul plajei,  de mai mult de 2 km., pana in localitatea vecina Nea Epivates, apoi urmeaza Agia Triada.
Sejurul a fost intre 10-15 iunie, au fost cam 30 de grade , apa a fost extraordinar de calda, mai exact a atins 26,1 grade (confirmat de seatemperatures.org).
Plaja a fort destul de curata, lata cam de 7-10 metrii, cu putine alge la mal (cu aspect de fir de iarba) dar care nu deranjau si nici nu miroseau.
Plaja este cu nisip  inclusiv in apa, intrarea foarte lina, 50 metrii apa pana la brau, inca 50 metrii pana sa ajunga la piept, cam ca la Nei Pori.
Pe toata lungimea falezei pietonale erau taverne, restaurante, beach-baruri, fiecare cu sezlongurile pe plaja. Erau si zone publice de plaja cu dus si cabina de schimb.
Peraia (sau Pereia, sau Perea) e o statiune frecventata de greci, multi au case de vacanta, nu veti gasi oferte la agentii din Romania, am ajuns acolo la recomandarea cuiva. De altfel, am numarat pe degete masinile care nu erau cu nr. grecesc sau turisti straini.
Am stat cu booking la Hotel Avra, central, aproape de faleza, 47 e fara md, camera mica de 4x4 metrii dar cu balcon si AC, suficient pentru 2 persoane ( daca aveti si copii, au camera family mai mare). Parcare gratis pe strada in fata hotelului.
Statiunea are si o zona cu magazine, fast food, precum si supermarketul Masoutis.
Pentru prima data in Grecia, la inghetata îti punea doua buline si apoi o cantarea, iesea intre 3 si 4 e. La cornet era 1,5-2 e bulina depinde de sortiment. Berea la pravalie incepea de la 1 e, la terasa 3,5 e., gyros si souvlaki 2,8e, la taverne preturi maricele.
Din Peraia am facut o excurie  la Salonic, cu taxi boat, 3,5 e de persona, cu durata de o ora pe sens, a oprit si la Turnul Alb si in port. Ne-am plimbat pe faleza, Turnul Alb, Rotonda, Arcul lui Galerius, biserica Sf. Dimitrios, ruinele orasului roman, p-ta. Aristotel.
O zi buna va doresc.

Attached Files

keta

keta

Guru Member

• Grup: Senior Members
Am si eu 7 zile in Nea Epivates incepand din 3 iulie si cum nu prea mai sunt obisnuit cu caldura imi faceam griji de temperaturi peste 40 gr, dar vad ca sunt mai acceptabile.
Am inchiriat un apartament, nu chiar pe faleza (sa fie o zona mai putin zgomotoasa) 260 £, 7 nopti, 3 persoane cu tot confortul.
Revin cu impresii dupa vacanta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate