Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tânărul ateu și pustnicul

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai ai multe ineptii de astea? Ieri ai scos una cu un baptist sovietic din vremea lui Stalin, care cum a terminat facultatea l-au si pus sef de mina. Chiar crezi ca exista retardati care cred asemenea povesti? Cate moaste ai pupat de ai ajuns in halul asta?

#20
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Cutia cu rahat confera farmec povestirii (de altfel insipide) :D

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008

 un-simplu-om, on 16 iunie 2018 - 04:48, said:

Întâmplarea e descrisă de persoana din imagine. Fă-ți o idee !

metropolitan.jpg



Da, sunt și sfinți printre oamenii de acolo. Să le spunem mai bine oameni înduhovniciți.
daca ai fi real nu ai mai da astfel de aberatii
cu biblia trebuie avut grija ca te bati sg,nu stiu pe unde dar sigur scrie ca nu exista om fara de pacat,de unde ai scos sfinti in povestea ta
ne dai unu cu barba ca a spus povestea ta si e cat se poate de credibil,vezi ca isus exact pe astia i-a apostrofat cel mai mult,cam tot asa erau imbracati

#22
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Foarte slab si neconvingator textul. Confuzia voita intre pustnic si sfant, cel care declanseaza "revolutia" interioara in tanarul Gabriel, folosind ca si catalizatori apa si rahat...pare genul de povestire potrivita pentru pupatorii de moaste care inconjoara bisericile in genunchi, sau pentru credinciosii analfabeti de pana la Evul Mediu.
@initiator, din pacate pentru demersul tau, noi cei de pe Softpedia nu putem inghiti rahatul turcesc (sau varianta lui greceasca) si sa credem ca e sfintit! :)

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 un-simplu-om, on 16 iunie 2018 - 04:48, said:

Întâmplarea e descrisă de persoana din imagine. Fă-ți o idee !
metropolitan.jpg
Adica mincinosi profesionisti :)

#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Andrei, cum se face ca desi esti ateu, ai tai ti-au pus nume de sfant?Posted Image

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 christinne69, on 16 iunie 2018 - 08:59, said:

Cutia cu rahat confera farmec povestirii (de altfel insipide) Posted Image
Nu înțeleg de ce un agnostic ca tine, inteligent, ar concluziona o asemenea bazaconie. Chiar nu înțeleg. Îi înțeleg pe ateii care nu au multă minte și se gândesc numai la a-și umple burta, dar tu... :habarnam:

#26
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 mario_bril, on 16 iunie 2018 - 09:56, said:

Nu înțeleg de ce un agnostic ca tine, inteligent, ar concluziona o asemenea bazaconie. Chiar nu înțeleg. Îi înțeleg pe ateii care nu au multă minte și se gândesc numai la a-și umple burta, dar tu... Posted Image

Pai e neverosimila si suna a propaganda..dar daca vrei analiza pe text, presupunand ca povestirea e adevarata:

1. Tanarul ala nu era ateu, un ateu nu s-ar fi dus acolo. Tanarul dorea cu ardoare sa creada si voia un motiv, cat de mic.
2. Am discutat si eu cu diversi preoti, unii dintre ei foarte inteligenti, discutiile au fost placute, dar nu m-au convins deloc. Carambolul cu rahatul m-ar fi facut sa zambesc, nu sa cred. I-as fi replicat parintelui ca nu obisnuiesc sa mananc rahat.

Am vazut la ortodocsi multe pilde si povestiri, mult mai bune decat cea de sus.

Din bun simt, stii ca nu am postat nimic pe aria asta, las oamenii sa discute ce vor, dar povestirea asta chiar m-a amuzat. E prea "comunista"..

PS: Si eu am nume de sfanta :) Si nu am crezut niciodata, deci argumentul e pueril.

Edited by christinne69, 16 June 2018 - 10:06.


#27
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 christinne69, on 16 iunie 2018 - 10:02, said:

Pai e neverosimila si suna a propaganda..dar daca vrei analiza pe text, presupunand ca povestirea e adevarata:

1. Tanarul ala nu era ateu, un ateu nu s-ar fi dus acolo. Tanarul dorea cu ardoare sa creada si voia un motiv, cat de mic.
2. Am discutat si eu cu diversi preoti, unii dintre ei foarte inteligenti, discutiile au fost placute, dar nu m-au convins deloc.
3. Carambolul cu rahatul m-ar fi facut sa zambesc, nu sa cred. I-as fi replicat parintelui ca nu obisnuiesc sa mananc rahat.
  • Sunt destui atei care deși rațional nu au niciun motiv să creadă, totuși ceva lăuntric îi împinge către credință. Se pare că tânărul respectiv făcea parte din această categorie.

  • Credința nu ține de o argumentație strict rațională, ci de spiritualitate. Ori spiritualitatea, este per se opusă rațiunii.

  • Rahatul este doar un simbol. Că era rahat, o portocală sau un covrig, simbolistica este cea definitorie în această povestire.

 christinne69, on 16 iunie 2018 - 10:02, said:

Am vazut la ortodocsi multe pilde si povestiri, mult mai bune decat cea de sus.
Sunt și mai bune și mai rele, depinde din ce punct de vedere privești lucrurile. După părerea mea, orice istorisire este bună dacă te poate face să aprofundezi credința.

 christinne69, on 16 iunie 2018 - 10:02, said:

PS: Si eu am nume de sfanta Posted Image Si nu am crezut niciodata, deci argumentul e pueril.
Din punct de vedere creștin, nimic nu este întâmplător în viața asta, deci nici măcar numele de botez...

Edited by mario_bril, 16 June 2018 - 10:19.


#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 christinne69, on 16 iunie 2018 - 10:02, said:

oh...da...ia deconspireaza-ni-l sa vedem noi daca e de sfanta sau ba... Posted Image

ps: christina? n-are nici o treaba cu sfintii/sfintenia/sfintele.Posted Image  Daca ne-am lua dupa rationamentul tau, pana si Antichrist ar fi un sfant, pentru ca contine "christ" in el... Posted Image

 christinne69, on 16 iunie 2018 - 10:02, said:

Pai e neverosimila si suna a propaganda..
culmea...tocmai voi propagandistii v-ati imbolnavit asa de grav incat numai acuzatii de propaganda stiti sa aduceti :D

Edited by Dude_2nd, 16 June 2018 - 10:23.


#29
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 mario_bril, on 16 iunie 2018 - 10:20, said:

  • Sunt destui atei care deși rațional nu au niciun motiv să creadă, totuși ceva lăuntric îi împinge către credință. Se pare că tânărul respectiv făcea parte din această categorie.

Am mai discutat noi, pe mine nu ma impinge nimic, la modul onest vorbind. N-am nici un motiv sa ma mint, nu am crezut niciodata si nici nu pot crede chiar daca vreau. Acel tanar ar fi crezut oricum pana la urma. Suntem conditionati genetic.

Inchei discutia, nu e pentru mine aria asta. Nu vreau polemici. Aria asta se adreseaza strict crestinilor ortodocsi si nu sustin deloc pe acei atei care vin aici sa faca misto.

Edited by christinne69, 16 June 2018 - 10:34.


#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu tot n-am inteles. Ala a fost indemnat sa manance rahat sau rahat in sensul de fecale ?

#31
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Deci rahatul era un fel de madeleina din romanul lui Proust...

(piei drace, ca ala era evreu! :priest: )

On: Sunt de acord cu antevorbitorii mei. Ala nu era ateu. probabil; era batut la cap de parinti sau de anturaj (mai greu de crezut) sa creada si cauta o "scuza" sa-si justifice sie insusi minciuna, si sa nu i se mai para o minciuna. Iar nenea asta care seamana cu Bin Laden a venit cu o tava de rahat si l-a convins... Macat de baga o chestie din aia gen teleshopping: daca crezi in urmatoarele 10 minute vei avea bonus intrarea in rai plus o cutie de rahat din partea noastra. Grabest-te, suna acum! :ciocan:

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 mario_bril, on 16 iunie 2018 - 09:56, said:

Îi înțeleg pe ateii care nu au multă minte și se gândesc numai la a-și umple burta...

Ah, aceste cuvinte ne doare... :D

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mario_bril, on 16 iunie 2018 - 10:20, said:

Din punct de vedere creștin, nimic nu este întâmplător în viața asta, deci nici măcar numele de botez...

Si pana la crestinism era intamplator ?

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 dygey, on 16 iunie 2018 - 02:05, said:

doamnelor si domnilor, noul @Dorel666...
Vezi ca dacă o spui cu tenta asta de peiorație, este atac la persoana! Dublu chiar :)

 Benderbut, on 16 iunie 2018 - 04:16, said:

Cei de pe Athos sunt Sfinti?
Nu toți. Dar sunt sfinti printre ei

 Ion_de_la_Raion, on 16 iunie 2018 - 11:46, said:

Eu tot n-am inteles. Ala a fost indemnat sa manance rahat sau rahat in sensul de fecale ?
La muntele Athos, atunci când ajungi la un așezământ, ești tratat cu un....sa zicem pachet de primire: rahat, Ouzo sau tsipuro, apa și uneori cafea.

 rumegus, on 16 iunie 2018 - 08:53, said:

Mai ai multe ineptii de astea? Ieri ai scos una cu un baptist sovietic din vremea lui Stalin, care cum a terminat facultatea l-au si pus sef de mina. Chiar crezi ca exista retardati care cred asemenea povesti? Cate moaste ai pupat de ai ajuns in halul asta?
Grija la limbaj! Altfel îți iei pauza de relaxare a creierului :)

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Dude_2nd, on 16 iunie 2018 - 09:38, said:

Andrei, cum se face ca desi esti ateu, ai tai ti-au pus nume de sfant?Posted Image
Ce intrebare penibila Posted Image
Numele nu e proprietate sau marca inregistrata, a existat inainte sa inventeze ciobanii povestile ce stau la baza religiei curente....

Edited by andreic, 17 June 2018 - 19:01.


#36
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 andreic, on 17 iunie 2018 - 18:58, said:

Ce intrebare penibila Posted Image
Numele nu e proprietate sau marca inregistrata, a existat inainte sa inventeze ciobanii povestile ce stau la baza religiei curente....
cu toate astea...cum se face?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate