Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Cumparaturi online - factura neachitata partial

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Va salut domnilor/doamnelor juristi!
In urma cu o luna am efectuat o comanda online ce cuprindea doua produse. Le-am platit online cu cardul.
Dupa ce am terminat de efectuat comanda, m-am decis si la un al 3-lea produs, insa nu am plasat comanda, ci am scris un email catre site-ul respectiv, unde am intrebat daca pot efectua inca o comanda (al 3-lea produs), si daca pot veni toate cele 3 produse cu acelasi transport. (asta m-am gandit eu ca sa nu mai platesc taxa de transport pentru al 3-lea produs, cele doua comandate deja beneficiind de transport gratuit) Aceasta situatie s-a intamplat intr-o zi de sambata, cand programul de lucru era inchis,
Luni dimineata primesc un email din partea firmei respective, in care ma instiinteaza ca va pleca si al 3-lea produs odata cu cele doua comandate online, iar eu va trebui sa achit al 3-lea produs direct la curier.
Ok. Astept zilele urmatoare curierul, intr-un final vine, si imi aduce cele 3 produse comandate (2 online, iar al 3-lea .... doar intreband prin email).
Scot banii, si ii indrept catre curier, cu gandul sa platesc si al 3 produs. Curierul imi spune ca nu am nimic de plata. Ii explic situatia, si curierul imi repeta iarasi... NU AVETI NIMIC DE PLATA! Nu pot sa va iau banii fara sa va ofer ceva la mana, nu am niciun document in care sa specifice ca aveti ceva de plata! Imi arata atat pe avizul de insotire a marfii, imi arata si pe aparatul din mana lui ca transortul e pe 0, adica nu trebuie sa platesc nimic!!!
In situatia asta, am luat produsele si am plecat!
Am povestit aceasta situatie unor prieteni de ai mei, si toti m-au „felicitat” ca m-am ales cu un produs gratis din partea site-ului respectiv, si m-au incurajat sa nu fac niciun demers in remedierea situatiei!
Acum o ora in urma am intrat pe site-ul cu pricina, si observ la rubrica Contul meu, ramura Situatia financiara, ca factura respectiva (toata suma), fiind neachitata!
Ce posibilitati exista?
1. Daca nu fac niciun demers pentru a plati acel al 3-lea produs, e posibil sa ma pomenesc ca sunt dat in judecata ca sa-l platesc? (suma este de 55 lei)
2. Daca as anunta pe cei de la firma respectiva (prin email, sau telefonic), cum as putea plati, daca eu nu doresc sa mai comand si altceva? (nu sunt din Bucuresti, deci e ceva distanta de la mine pana la sediul firmei)
3. E posibil ca dupa o anumita perioada aceasta suma sa fie stearsa, sau stornata (nu stiu daca asta e termenul corect), adica sa renunte firma sa mai incaseze suma asta?

Edited by planner26, 16 June 2018 - 01:08.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Daca mai faci comenzi, probabil va veni pe factura viitoare.De riscat nu cred ca risti nimic.Daca vrei sa rezolvi omeneste problema, ia legatura cu firma respectiva.

#3
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
La doua saptamani dupa comanda cu pricina, am efectuat o noua comanda, si nu mi-a venit nimic in plus de plata! Tocmai d-asta ma mira acest lucru! Sincer, nu am stiut pana acum o ora, ca factura de acum o luna figureaza neachitata!
Da, voi lua legatura cu cei de la magazinul respectiv, sa clarificam situatia! Nu imi place sa vad cu rosu in dreptul comenzii.... Factura Neachitata!

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Au gresit si daca greseala a facut-o o amarata cu salariul minim pe economie, probabil va plati ea. Daca nu te fac sa te simti mai bogat aia 12 euro, eu as zice sa-i platesti si ai sa te simti mai usor din toate punctele de vedere. Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar de ce nu trimiti tu un mail la firma sa ii intrebi ce e cu suma aia neachitata? Le faci si un scan cu extrasul de cont unde arata achitarea celor doua produse. Produsul al 3lea il poti achita la fel online.

#6
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Asta voi face de dimineata! Insa pana atunci, voiam sa mai aflu si alte pareri! Multumesc!
Cred ca tocmai luni vor citi mesajul! Este deja weekend, si nu au program de lucru!

Edited by planner26, 16 June 2018 - 01:31.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Totusi nedumierirea mea este cum este posibil ca acele produse sa apara neachitate? In momentul cand sunt trimise cu curierul, acesta cere rambursul.

#8
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
mentionez inca odata.... 2 produse au fost achitate cu cardul.... 1 produs mi-au spus sa il achit la curier (deci ramburs). din pacate acesta si acesta a venit pe 0!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, despre cele doua vorbeam.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Greseala e omeneasca., nu muncesti, nu gresesti!
Nu cred ca software-ul e de vina, datele sunt introduse manual, cineva a omis ceva sau a interpretat gresit.

#11
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
scrie-le un mail in care le spui de situatie, faci o comanda fictiva cu produsul ala, o platesti, si gata - ei sa nu-ti mai trimita produsul.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si eu am patit ceva similar si am achitat singur suma in citeva zile.
Eu zic sa platesti, asa este civilizat.
Da, romanul e pus pe capatuiala / gratis / moca, da' totusi ar fi frumos sa ne civilizam si noi odata.

#13
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View Postplanner26, on 16 iunie 2018 - 01:03, said:

Am povestit aceasta situatie unor prieteni de ai mei, si toti m-au „felicitat” ca m-am ales cu un produs gratis din partea site-ului respectiv, si m-au incurajat sa nu fac niciun demers in remedierea situatiei!
Grozavi prieteni ai. Mare grija la ei sa nu-ti fure ceva.

#14
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Te complici degeaba, neatentia lor costa, angajatul respectiv o sa plateasca. Niciodata n-am sa inteleg treaba asta, dintr-o fapta de comert in care exista un pagubit de ce nu raspunde civil/penal in functie de fapta si pagubitul... pentru neatentie, neglijenta.... de ce este pedepsit cel care i-a banu si nu si ala care n-a fost atent la bani. Am intrebat si vreo 2 colegi de liceu, ajunsi intre timp unu notar si altu avocat si nu mi-au dat un raspuns exact.... de ce la o excrocherie sub orice forma pagubitul nu raspunde si el civil sau penal dupa caz? ...pentru neatentie/neglijenta si pentru ca pune statul sa-i faca dreptate... exista fapta sanctionabila numita "neglijenta in serviciu"

View Postbluesnake, on 16 iunie 2018 - 05:19, said:

scrie-le un mail in care le spui de situatie, faci o comanda fictiva cu produsul ala, o platesti, si gata - ei sa nu-ti mai trimita produsul.
nu-i mai simplu sa le ceara un cont in care sa verse banii pentru produsul ala care n-apare in factura... iar plata o sa-i apara in extrasul de cont ca dovada ca a platit produsul

Edited by tico18, 16 June 2018 - 08:29.


#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
numa cunoscatori si fecioare p-acilea
cum sa platesti ceva daca nu ai factura
pt a face corectia trebuie refacuta intreaga factura
initiator iti faci prea multe griji
eu in cadrul unei campanii am comandat un s6,in schimb am primit 4,factura 0,ce era sa fac,sa ma pocaiesc,am consiferat despagubire la toate cate mi-au facut
au trecu de atunci vreo 3 ani

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

View Postplanner26, on 16 iunie 2018 - 01:03, said:

Scot banii, si ii indrept catre curier, cu gandul sa platesc si al 3 produs. Curierul imi spune ca nu am nimic de plata. Ii explic situatia, si curierul imi repeta iarasi... NU AVETI NIMIC DE PLATA!
Curierul nu avea nimic trecut cu plata in rambus, deci nu avea cum sa-ti ia banii.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postceanu1980, on 16 iunie 2018 - 09:17, said:

eu in cadrul unei campanii am comandat un s6,in schimb am primit 4,factura 0,ce era sa fac,sa ma pocaiesc,am consiferat despagubire la toate cate mi-au facut

"Imbogatire fara justa cauza".

"Cel care, în mod neimputabil, s-a îmbogăţit fără justă cauză în detrimentul altuia este obligat la restituire, în măsura pierderii patrimoniale suferite de cealaltă persoană, dar fără a fi ţinut dincolo de limita propriei sale îmbogăţiri."

Actiunea in restituire intemeiata pe imbogatirea fara justa cauza se prescrie in termenul general de prescriptie de 3 ani.


Ai scapat din fericire. Altfel erai ars pe rug.

Edited by MembruAnonim, 16 June 2018 - 10:02.


#18
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
salut,postez si eu aici ceva ,sper sa nu fie cu suparare.Zilele trecute am facut cerere catre telek.... pentru instalare de net si tv.Urmatoarea zi au trimis o echipa de tehnicieni care au facut instalarea cu ce trebuie pentru ca eu sa beneficiez de tv si net,insa cand am cerut contractul sa il semnez ei au zis ca nu au nici un contract cu ei si ca au terminat treaba si ca pleaca.Eu in momentul de fata am tv si net insa nu am contract si nici nu am semnat nimic nici macar un proces verbal.
Intrebare:Pot sa emita factura ?daca eu nu am semnat cu ei si nici macar nu stiu ce cod de abonat am.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate