Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Vanzare cartele sim persoane fizice

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mofoca09

mofoca09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 23.05.2013
Salutare !
Acum ceva timp am cumparat un lot de cartele sim de la o firma (imi trebuiau cateva dar cantitatea minima era de 20 -2lei bucata) si am niste numere pereche la care difera doar ultimele 2 sau 3 cifre + altele care sunt foarte usor de tinut minte si as vrea sa le vand  . Exista vreo lege care sa interzica vanzarea lor de catre persoane fizice ?

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
lege exista, practic tu faci comert si trebuie sa te autorizezi ptr asta.

asta doar teoretic, in mod practic bagi anunt pe olx iei banii si la revedere; e ca si cum ai vinde 20 de telefoane mobile sau eu stiu ce altceva, 20 de cauciucuri sh sau 20 de hard diskuri

Edited by bossake, 16 June 2018 - 00:03.


#3
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 bossake, on 16 iunie 2018 - 00:03, said:

lege exista, practic tu faci comert si trebuie sa te autorizezi ptr asta.

asta doar teoretic, in mod practic bagi anunt pe olx iei banii si la revedere; e ca si cum ai vinde 20 de telefoane mobile sau eu stiu ce altceva, 20 de cauciucuri sh sau 20 de hard diskuri
Depinde ce intelegi prin comert sau mai bine zis o fapta de comert. legea este ambigua in acest sens si nu spune clar perioada de timp dupa care activitatea respectiva poate fi considerata fapta de comert. Daca vinzi ceva pe olx si stai cu anunturile alea cu lunile ca nu-ti cumpara nimeni produsele nu este fapta de comert, da' statul poate spune ca este o fapta de comert, ca are caracter de continuitate si scoti profit de pe urma ei.... fara sa stie ca n-ai scos nici un ban stand cu produsele alea pe OLX. Oricum pe OLX, 90% din vanzari sunt bunuri personale, nu sunt fapte de comert... anunturile cu servicii si samsarii care aduc produse de afara de toate felurile pot fi incadrati la fapte de comert... da' si acolo este discutabil... sa zicem ca dai anunti ca bati cuie in perete si te suna unu din an in paste sa-i bati si lui cuie in perete...aia nu poate fi considerata o fapta de comert... un serviciu facut ca utilitate prin curte

 keta, on 16 iunie 2018 - 01:15, said:

Ia si varsa aici cine e acel comerciant care vinde cartele sim la "lot".
Spune fara frica, ca vei vorbi oricum peste ceva timp, e bine doar sa stim si noi si sa impartasesti experianta ta...
Orice firma de profil cu obiect de activitate "vanzari diverse" are voie sa vanda cartele SIM, gasesti cartele SIM cu credit si la magazinele de cartier.... asa ca n-a comis nici o fapta ilegala. Daca respectiva firma are "relatii" la operatorul de telefonie mobila sa obtina numere VIP de cartela asta-i strict avantajul ei, in afaceri daca nu esti descurcaret mori de foame si te paste faliemntul. De regula SIM-urile astea cu numere in ordine provin de la firme desfiintate care aveau telefoane cu SIM (telefon de serviciu) pentru angajati. Si inca un lucru... NUMARUL de pe cartela SIM este proprietatea ta, de aceea se si accepta portarea in retele.. asa ca poate vinde linistit cartelele alea ca n-are nimeni ce sa-i faca. Nu este fapta de comert, sa ai un numar de telefon VIP si sa-l vinzi.,... nu este fapta de comert, ca-ti vinzi un bun al tau personal http://www.euroavoca...Fapte_de_comert

Edited by tico18, 16 June 2018 - 08:16.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
De ce ai cumpara cartele (chiar si asa multe) cand se rezolva repejor la Orange sau Vodafone, doar ochesti o Andreea mai draguta?
Cartelele sunt gratuite (cu credit 0). Si iti poti alege si numerele chiar...

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
cum să cumperi tu 20 de cartele când firmele de telefonie dau la magazine cartele gratis ca să-și atragă clienți

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate