Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Hemoroizi interni si/sau fisura anala

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SeptemberRain

SeptemberRain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2018
Este ceea ce am gasit cand am cautat ceea ce mi se intampla.

Ce sa iau pentru asa ceva?

Ce medic se ocupa cu asa ceva?

In cazul in care n-o sa se vindece cu ce imi recomandati sau o sa gasesc eu pe net si o da trebuiasca sa ma duc la medic: E normal sa am par acolo, pe fund si putin intre fese :D ?
Cum decurge consultatia? O sa trebuiasca sa ma dezbrac de tot?

#2
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015
Este ceea ce ai cautat si ai gasit pe net, asa-i?
Pai daca nici tu (cel sau cea cu durerea in ...) care ai cautat (in functie probabil de simptome) nu te-ai putut autodiagnostica precis, cum ar putea altii (adica noi aici) sa-ti spunem ce sa iei pentru "asa ceva"?
Medicul ce se ocupa cu chestiuni de genul acesta se numeste proctolog.
Referitor la intrebarea cu daca e normal sa ai par acolo, daca esti barbat, raspunsul e da, daca esti femeie... nu prea.
Pentru consultatia pe care ti-o va face un medic proctolog cu siguranta va fi nevoie sa-ti dai jos chilotii, doar nu poti sa-ti inchipui ca exista si alte modalitati de a se uita-n fundu' tau... oricum, cred ca faza cu dezbracatul va fi ultima ta problema...

Edited by AroundYou, 16 June 2018 - 00:15.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@Septemberain.....winter is comming....

ia in serios problema si mergi la doctor. sunt din ce in ce mai multe cazuri de cancer la colon si in "opinia"  ta crezi cate poti trata cu sfaturi culese de pe internet ca tratament pentru hemoroizi...

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Pune o poza, si poate apare careva care se pricepe.

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Probabil n-ai nici un cancer, ci hemoroizi. Doctorul care se ocupa de asa ceva se numeste proctolog, o meserie fascinanta. Anyway, nu stiu cum iti imaginezi tu ca poate vedea ce ai in cur fara sa te dezbraci, dar inca nu sintem in Star Trek. Deci te dezbraci, te intinzi pe-o parte, apoi vine doctorul/doctorita si iti infinge o chestie in cur. Stai linistit ca o da cu niste crema inainte, pentru placere maxima. Chestia aia are o camera si daca monitorul este amplasat convenbil poti sa te uiti in propriul cur, ceea ce din nou, este extrem de fascinant.

Dupa consultatie, o sa ti se prezinte variantele de tratament, daca esti norocos nu ai nevoie de chestii complicate. Daca nu esti norocos, atunci expresia "ma doare-n cur" o sa aibe alt sens pentru tine.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mai  rău e să nu se cronicizeze și să dea in tromboza . Atunci sa vezi nasolie .Mergi li medic  mai iute nu amâna .

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Pentru simptomele tale sunt mai multe tratamente, unele reusesc, altele nu.
un lucru e sigur insa: NU TRECE DE LA SINE ! Mergi la medic cat mai repede.

#8
UdAgOr

UdAgOr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.06.2018

 SeptemberRain, on 15 iunie 2018 - 23:30, said:

Este ceea ce am gasit cand am cautat ceea ce mi se intampla.

Ce sa iau pentru asa ceva?

Ce medic se ocupa cu asa ceva?

In cazul in care n-o sa se vindece cu ce imi recomandati sau o sa gasesc eu pe net si o da trebuiasca sa ma duc la medic: E normal sa am par acolo, pe fund si putin intre fese Posted Image ?
Cum decurge consultatia? O sa trebuiasca sa ma dezbrac de tot?

Pentru fisurile anale / hemoroizi se pot ocupa doua specialitati medicale : chirurgia generala sau gastroenterologia...in sensul ca : in prima faza chirurgul generalist iti va face un tuseu rectal pentru a determina daca este o fisura anala sau un hemoroid sau mai multi.In cazul in care acesta confirma hemoroizii interni,medicul gastroenterolog iti va face o rectoscopie pentru a determina daca hemoroidul/zi sunt sau nu prolabati...in functie de aceasta "analiza" chirurgul decide care este modalitatea cea mai optima pentru rezectia acestora ( Morgan sau Stanley).
Nu nu trebuie sa te dezbraci de tot,iti vei da doar pantaloni si chiloti jos.
Pozitia in care decurge consultatia : ori te va pune sa stai in "4 labe" (capra) ori te va pune pe un scaun - pat tip ginecologic.

#9
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 strongsss, on 17 iunie 2018 - 07:32, said:

un lucru e sigur insa: NU TRECE DE LA SINE ! Mergi la medic cat mai repede.

Ba da, daca sunt hemoroizi pot trece de la sine bine-mersi.
Apar in general din cauza alimentatiei prea condimentate sau prea bogate in fibre insolubile, care creeaza un bol fecal prea dur, care raneste zona rectala. Daca vei corecta alimentatia si hemoroizii sunt recenti, dispar in 2 saptamani ca si cum n-au fost. Bineinteles, medicii nu prea spun asta, iar pe net peste tot scrie prostia alarmanta ca "odata ce ii ai, nu mai scapi de ei, pot doar sa se agraveze bla bla". Fals in general. n/ormal ca daca te autosugestionezi ca nu mai scapi, s-ar putea ca organismul sa se conformeze...
vorbesc din experienta proprie, si eu am avut odata dupa ce am mancat foarte mult ardei iute, insa in 2-3 saptamani au disparut.

Edited by epetroiu, 12 September 2018 - 14:11.


#10
Anita12345

Anita12345

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2020
Solutia mea pentru hemoroizi si fisuri anale dupa nastere, este urmatoarea:
1. Mamaliga sarata in loc de paine si multe alte fibre alimentare, legume, fructe, ovaz.
2. Un pahar de apa dimineata pe stomacul gol si mai stam intinsi in pat 20 de min pentru a-si face efectul.
3. Crema de galbene Krauterhof (catena). Se aplica intern si extern. Amelioreaza simptomele si ajuta la eliminarea scaunului prin lubrifiere daca o aplicati si inainte de a avea un scaun.
4. Pozitie in genunchi si sprijinit pe coate. M-a ajutat foarte mult si reduce considerabil durerea. Ajunsesem sa stau chiar si cate 2 ore pe zi in aceasta pozitie.
5. Bai de sezut cu bicarbonat de sodiu
6. Cura cu inulina din cicoare in caz de constipatie. Se amesteca intr-un pahar de apa o lingura de inulina si eu recomand sa fie servita pe stomacul gol.
7. Beti doi litrii de apa zilnic




Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate