Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

nu stie ce sa faca cu zilele de concediu?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
este imaginea tipica a majoritatii oamenilor in secolul 21. impovarat de munca, jobul a ajuns pentru el totul. pe primul loc e jobul apoi viata de familie, viata din afara jobului.

nu mai are nicio bucurie, nu mai are nimic. munca ii este intiparita in sange. munca si iar munca. chestii pe care marile companii le cultiva in subconstientul omului prin diferite d-astea motivationale, team buildinguri vrajeala, spalare pe creier

de aia nu imi place mie munca Posted Image)

Edited by bossake, 15 June 2018 - 22:25.


#20
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008

View PostPaz, on 15 iunie 2018 - 22:23, said:

Nu. Am zis ca esti limitat.
Nu in sensul jignitor. Aici nu vorbim de inteligenta. In sensul ca experienta ta nu e suficienta ca sa stii ca viata poate fi mult mai complexa decat iti poti imagina.
Si ca nu poti sti ce a trait persoana aia ca sa ajunga in situatia respectiva.
ok,perfect spus,ai dreptate
dar totusi imi mentin parerea :)
mentalitatea de drona fara creier is definitely NOT the way to go

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostZebulon, on 15 iunie 2018 - 22:06, said:

are sot si copil boss....
Crezi ca daca ai sot si copii nu poti fi singur? In loc sa vii stresat pe forum, puteai sa o intrebi personal, de ce nu merge undeva.Poate au rate si nu isi permit, poate relatia cu sotul nu mai e cea fost, sint o gramada de posibilitati, nu doar aia pe care o vezi tu.

#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostZebulon, on 15 iunie 2018 - 22:24, said:

mentalitatea de drona fara creier is definitely NOT the way to go
Perfect de acord. Dar nu intotdeauna avem norocul sa facem ce vrem noi in viata.
Uneori viata te face terci.
Nu cred ca nu ai auzit cazuri. Trebuie doar sa fii mai receptiv la genul asta de povesti.

Uite, femeia asta si-a realizat visul de a munci intr-o metropola din occident.

Attached Files

  • Attached File  12_n.jpg   110.23K   57 downloads


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostZebulon, on 15 iunie 2018 - 22:13, said:

nu zic sa nu muncesti pt bani,ca mai are omu nevoie de bani ,dar cand banii incep sa devina o parte asa de importanta din viata ta incat nu iti mai ramane deloc timp liber pt tine sa faci pana la urma ce vrei tu,atunci ce sa mai zic de calitatea ta ca om?
Simplul fapt ca te gandesti la asemenea lucruri inseamna ca esti Om.
Ramane doar sa iti demonstrezi, tie,  ca si peste 20 de ani ai aceiasi gandire.

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postxmanyacs77, on 15 iunie 2018 - 22:01, said:

Ca la noi la nimeni! Posted Image Posted Image Posted Image
Nu-i adevarat, in occident sunt foarte multe cazuri de persoane devenite roboti de munca.

#25
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostZebulon, on 15 iunie 2018 - 21:57, said:

M-am angajat de curand,pt prima oara in viata mea.
DUpa o saptamana o asistenta din farmacie de la mine(sunt farmacist) spune ca are o saptamana si ceva de zile de concediu de anul trecut si ca ar trebui sa si le ia,dar nu stie ce sa faca cu zilele astea de concediu,poate sa se duca in vizita pe la maica-sa?

EU am explodat de furie in sinea mea cand am vazut ca un om de 40 de ani a putut sa ajunga atat de cocosat de viata de drona si sclav,lipsit de individualitate si dorinte,si in primul rand lipsit de dorinta de a avea o pauza de la munca,pauza pentru refacere.Ca nu e in stare macar sa isi imagineze ca ISI POATE LUA LIBER WOW A TREBUIT SA O ZIC!!!

I-am zis mamei despre femeia asta,i-am zis ca e ultima carpa de sters p**a daca a ajuns sa se intrebe ce sa faca cu timpul liber,si mi-a zis sa imi schimb mentalitatea,ca gandesc prost.
I-am mai zis unui prieten de asta,a zis ca daca isi ia zile libere si nu are cu cine sa se vada,intra in depresie,asa ca mai bine munceste.

Alt prieten are DOAR 4 zile libere pe luna cica,si cand i-am zis sa isi ia mai multe libere,a zis ca ce p**a lui face cu ele,ca nu stie ce sa faca acasa,ca il apuca depresia,ca are o viata nasoala,asa ca se duce mai bine la munca,sa faca ceva..

....



Spuneti-mi doctore,sunt nebun ??
Ca eu nu stiu ce sa mai cred....

**EDIT**Femeia asta are sot si copil.Ca sa aveti imaginea completa.

Dude, nu stiu cum sa iti zic, nu lucrez de foarte multi ani si nu am nici o varsta inaintate, insa niciodata nu mi-am luat concediu mai mult de 2-3 zile, consecutiv, din propria initiativa. Pe an, sunt obligat sa iau 7 zile de concediu din cele 21 disponibile. Ghici ce, am intrat cu peste 10 zile de anul trecut, adica 30 de zile de concediu disponibile in anul curent.

Stii de ce? Pentru ca eu la munca ma duc si ma odihnesc, nu pot sa spun ca muncesc... cele 8 ore la birou si butonat pc-ul le consider chiar odihna. Si da... weekendurile nu prea le stau pe acasa, asta ca sa evitam eventuale contraziceri. Acum depinde si cum privesti munca, daca iti place colectivul si iti face placere sa ajungi la ea, atunci o poti considera relaxare.

Edited by gozmyn, 15 June 2018 - 22:50.


#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai tu esti norocos. Nici 10% nu au bafta ta. Sa-ti traiasca.

#27
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008

View Postgozmyn, on 15 iunie 2018 - 22:49, said:

Dude, nu stiu cum sa iti zic, nu lucrez de foarte multi ani si nu am nici o varsta inaintate, insa niciodata nu mi-am luat concediu mai mult de 2-3 zile, consecutiv, din propria initiativa. Pe an, sunt obligat sa iau 7 zile de concediu din cele 21 disponibile. Ghici ce, am intrat cu peste 10 zile de anul trecut, adica 30 de zile de concediu disponibile in anul curent.

Stii de ce? Pentru ca eu la munca ma duc si ma odihnesc, nu pot sa spun ca muncesc... cele 8 ore la birou si butonat pc-ul le consider chiar odihna. Si da... weekendurile nu prea le stau pe acasa, asta ca sa evitam eventuale contraziceri. Acum depinde si cum privesti munca, daca iti place colectivul si iti face placere sa ajungi la ea, atunci o poti considera relaxare.
boss,femeia in cauza NU sta jos pe scaun decat vreo 10-20 minute MAX pe zi,asta in cazurile buine
in rest sta in picioare sa vanda la farmacie,si multe alte chestii de facut pe acolo,care NU sunt usoare,crede-ma ca lucrez acolo si stiu
tu esti boier barosan,nu iti poti permite sa vorbesti.Ce faci tu nu e munca,e o binecuvantare,cubucura-te....

#28
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Bucura-te , apreciaza si nu realizeaza ca nu toti muncesc in conditii la fel de bune ca ale tale.

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
o saptamana stau  cuminte cu familia oriunde,dar mai mult tre sa ma legi,imi lipseste activitatea de zi cu zi

#30
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Incearca sa-ti gasesti placerea de a merge la munca si apoi vei intelege atitudinea.
Daca privesti munca drept o corvoada, in afara faptului ca vei fi nervos si vei imparti o astfel de atitudine (mai ales daca intri in contact cu alte persoane), ajungi sa te consumi mai mult decat trebuie si sa nu-ti mai placa propria viata, la munca sau acasa. Nu trebuie sa ajungi in situatia in care sa-ti iei concediu doar ca sa te detasezi de problemele de la munca.
Altfel, o persoana care merge cu placere la munca are 365 de zile  / an de relaxare (ignoram anii bisecti si weekendurile). Una nervoasa are doar 21. Care-i mai castigat?
Mai e si varianta in care unii isi iau concediu pentru ca au ceva treaba (mai mult sau mai putin necesara (construitul uni gard vs curatenie in casa de la a la z)) si ajung dupa saptamana aia sa vina mai obositi la munca decat daca n-ar mai fi stat acasa.

Pana acum nu mi-am luat concediu ca sa citesc, asta o pot face si in timpul saptamanii.

Edited by sorin147, 16 June 2018 - 00:51.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostZebulon, on 15 iunie 2018 - 21:57, said:

I-am zis mamei despre femeia asta,i-am zis ca e ultima carpa de sters p**a daca ...

Foarte inteligent modul in care conversezi cu mama ta.

Si inca ceva:mama este confidentul tau?

Edited by adisz, 16 June 2018 - 08:17.


#32
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Exista multi asa-zisi workaholici, din pacate cunosc si eu personal.
La ei nu se pune problema de luat concediu si de facut ceva frumos in viata lor, ei nici macar in week-end sau dupa program nu au viata. Sunt niste legume triste, prizonieri intr-un univers foarte mic si plictisitor. Culmea e ca unii din ei castiga peste 2500 euro net, au bani dar nu au viata. Isi cumpara masini noi, relativ scumpe cu care merg doar cateva drumuri pe an - in total 4.000 - 5.000 km/an.

Eu de vreo 12 ani de cand lucrez, concediul legal il epuizam cel tarziu pana la sfarsitul lui Iulie (21-24 zile de concediu, depinde de firma la care am lucrat). Aproape in fiecare an mi-am mai luat intre 5 si 20 zile de concediu fara plata deoarece imi place foarte mult sa calatoresc si calatoriile necesita timp.

Acum fiecare face ce vrea cu viata si concediul lui, traim chipurile intr-o tara libera. Posted Image

Edited by Hamutovski, 16 June 2018 - 10:05.


#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Ca si pe alte subiecte, vad si aici, fiecare vorbește pentru el, crezind ca ,,el " detine adevarul, boala romanului.
Cred ca mulți citesc prima postare, apoi gata, baf un post cu adevaruri irefutabile :D
Astfel, parerile fixe ramin toata viata, ca doar ce sa inveti de la altii.
Lipsa de empatie :)

#34
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Exista o categorie de oameni care nu se simt bine daca citesc o carte ,se joaca sau pur si simplu se uita la televizor . Inteleg ca exista acesta categorie insa nu pot empatiza cu ei .

#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcrisstonne, on 18 iunie 2018 - 18:37, said:

Ca si pe alte subiecte, vad si aici, fiecare vorbește pentru el, crezind ca ,,el " detine adevarul, boala romanului.
Cred ca mulți citesc prima postare, apoi gata, baf un post cu adevaruri irefutabile :D
Astfel, parerile fixe ramin toata viata, ca doar ce sa inveti de la altii.
Lipsa de empatie :)

Ai bagat greutati aici, nu stiu cata lume pricepe ca lipsa empatiei naste monstrii... ai exagerat, boala romanului nu e neaparat legata de propriul adevar, cat de faptul ca sigur adevarul celuilalt e de cacat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate