Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Meditatii Matematica

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postmaccip, on 15 iunie 2018 - 16:46, said:


Iar la clasa a 6a notiunile sunt putine
Ei, na....ia un pic programa si parcurge-o cu ochii si mintea de la 12 ani.Daca poti vei vedea ce greu e....
Sunt profesori care nu au apucat sa faca toata programa la scoala. Stiu pt ca ajut cativa copii

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Acum n-o sa intru in polemici, fiecare cu metoda lui.
Notiunile abstracte sunt putine la clasa a6a.
Matematica se invata fixand abstractul.
Restul inseamna exercitiu. Exercitiul il face elevul, sau impreuna cu profesorul la scoala, nu meditatorul.
Altfel ajungi sa mai faci o data scoala acasa.

#21
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostPlatonX, on 15 iunie 2018 - 13:37, said:

Mi se pare ca atat programa scolara cat si metoda de predare de la clasa sunt facute in asa fel incat elevii sa mearga la meditatii si sa umple buzunarele profesorilor.

Asta era acum 20-30 de ani. In ziua de azi aproape ca te intreaba "e adevarat ca 2+2=4?" si iti pune un 7-8 acolo daca zici da.
Eu ma refer la modul general la sistemul de invatamant, nu la nu stiu ce clase exotice de intensiv, astea sunt rare.
Deci nu se poate generaliza.

#22
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postlidsta, on 15 iunie 2018 - 11:55, said:

Am deschis topicul acesta in cautarea de referinte/ recomandari pentru meditatii matematica. Site-urile specializate nu imi sunt de mare folos, am nevoie de recomandari Posted Image

Ma intereseaza pentru fiica mea, clasa a 6-a an scolar 2018-2019, media 10 in clasa a 5-a.  Media a fost insa obtinuta cu multa munca si stres, nu mai vreau sa treaca prin asta la anul. La clasa se lucreaza la nivel extrem de avansat, sunt 3 participanti la nationala de matematica din clasa lor din care 2 cu medalii, de unde si frustarea fiica-mii… Nu targheteaza acest nivel dar mai mult de jumatate din clasa a facut o figura frumoasa la nivel de municipiu iar dorinta EI este „sa nu se faca de ras”. Fiind singura fata care nu a depasit faza de olimpiada pe scoala nu i-a fost usor sa treaca peste asta, increderea in ea i-a scazut la cote minime … Subliez dorinta ei pentru a evita o polemica pe tema „nu stresa copilul”...

Deci ce caut eu:

- Nivel clasa a 6-a, de preferinta cu experienta pana in clasa a 8-a pentru a asigura continuitatea;
- lectii in Bucuresti, fie la domiciliul meu fie la meditator (sector 6 sau Rosu)
- profesorul sa (re) explice foarte bine materia de la scoala daca vede ca fiica-mea nu a inteles ceva f bine
- sa lucreze la nivel avansat pe tipologia a ceea ce se face in clasa (culegeri gen Balauca)
- sa ii structureze modalitatea de prezentare si sa ii explice cum anume se puncteaza;
- nu ma intereseaza volumul de lucru, temele date la clasa sunt oricum extrem de multe;
- meditator empatic, sa stie sa lucreze si sa se faca placut de copii

Multumesc frumos
1.
la tine nu este vora sa-l stresezi, deja copilul tau sa afla in depresie, si s-ar putea ca tu sa fii fost un factor major contributor la aceasta depresie.
apoi daca se ma indragosteste si de un baiat si ala o respinge la depresia pe care o are acum se poate sinucide, tinand cont ca fata nu este mersa la biserica (daca pentru niste prostii de gen
olimpiade si alte porcarii intra in depresie, si tot tu esti de vina si in cazul asta)

2.ce spui tu mai sus este reteta perfecta de a crea o psihopata. Multe femei care au avut copilaria chinuita precum fata ta ajung la 22-24 de ani fie la ospiciu, fie au probleme
mari de relationare in socitate si ajung psihopatele de maine, pe care oricine le evita.
Sa mai dai bai si la meditator ca sa ajungi in halul de mai sus, este prostie curata  =)))

3.Daca vrei sa-ti salvezi fata, retrage-o din olimpiade si alte competitii si las-o sa faca ceea ce doreste ea,nu ceea ce ii impui tu, si trateaza-i depresia in care a intrat de
urgenta pana cand nu evolueaza mai rau.Du-o Duminica la Biserica ca sa vada adevaratul scop pentru care trebuie sa  se ocupe:mantuirea ei si apoi scoala, iar olimpiadele
lasa-le, ca oricum nu-i va ajuta in viata cu absolut nimic.Timp pierdut.
Salveaza-ti fata, n-o lasa sa moara sub ochii tai.

View Postcristirg, on 15 iunie 2018 - 13:13, said:

nu toti trebuie sa fie olimpici,nu are de ce sa fie frustrata,mai ales ca are si media 10
este psihopatie in forma avansata si cand va vedea ca in ochii altora nu valoreaza nimic,  atunci din orgoliul si din cauza psihopatiei instalate va incerca sa se sinucida.

Edited by WinstonMontana, 17 June 2018 - 11:03.


#23
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postun_dac, on 15 iunie 2018 - 12:12, said:

mi-e groaza cand o sa am copil Posted Image

n-am inteles niciodata cum functioneaza: am cateva colege la birou si toate au copiii la cea mai buna scoala din oras, desigur fiecare la alta scoala.
nu trebuie sa-ti fie groaza.Ideea este sa il lasi sa-ti traiasca copilaria si nu sa-l exploatezi ca pe un sclav pentru propriile placeri sau orgoliu personal, ca ti-l  distrugi si il faci psihopat.

#24
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View PostWinstonMontana, on 17 iunie 2018 - 10:57, said:

Salveaza-ti fata, n-o lasa sa moara sub ochii tai.


este psihopatie in forma avansata si cand va vedea ca in ochii altora nu valoreaza nimic,  atunci din orgoliul si din cauza psihopatiei instalate va incerca sa se sinucida.
Mi-a luat ceva timp sa mă hotărăsc sa răspund la mesajul acesta dar impulsul inițial de a înjura a rămas.
Așa ca, foarte calm si studiat, asumându-mi riscul unei riposte mult exacerbate din partea „dumitale”, iți spun: back off!
Nu ai nici un drept sa îmi diagnostichezi neîntrebat copilul, indiferent daca ai făcut-o cu intenții bune sau nu! Daca aveai informații despre meditator erau binevenite iar daca voiai sa dezvolți pe tema sistemului de învățământ romanesc sau gradul de încărcare a copiilor cu teme, la fel, puteai sa o faci -încă te mai încadrai in topic. Dar sa elaborezi astfel de scenarii cu un copil pe care nu îl cunoști personal si despre care nu știi nimic este incalificabil. Ești cumva medic? Ai vreo diploma in psihologie/ psihiatrie? De common sens nu întreb pentru ca evident lipsește cu desăvârșire. Te asigur ca sunt deplin responsabila si empatica la problemele copilului meu, si ca are toata îngrijirea de care are nevoie.
As prefera sa nu citesc reacția „dumitale”, mă aștept la jigniri si scenarii apocaliptice, așa ca o sa încerc sa evit forumul o perioada de timp.

#25
AndreiDin

AndreiDin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.02.2017
buna ziua , ati reusit pana la urma sa gasiti ceea ce cautati? sunt si eu interesat pentru un copil dar de o varsta mai mica ( clasa 4-5) exact in aceeiasi zona - sector 6 / chiajna

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate