Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BCR Romania - topic dedicat

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3597 replies to this topic

#325
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

 orbanbalint, on 04 aprilie 2019 - 14:09, said:

1. Nu ai comision de încasare nici la euro nici la lei.
2. Transfer în euro către conturi BCR 0 lei, către alte bănci 0,1%, dar minim 10 euro, max 500 euro.
3. Da.

Toate comisioanele le găsești aici: https://www.bcr.ro/c...misioane_PF.pdf
Cum trebuie procedat pentru a incasa/plati Euro, se face subcont la contul in lei? Ma refer la George.
Tot referitor la George, e vreo limita relativ la sumele achitabile online in Euro?

A trebuit sa-mi deschid zilele trecute un cont la BRD in Euro pentru a incasa de la un cumparator care avea contul la aceeasi banca. Comparativ cu George sistemul de la BRD e mult mai naspa:
- sunt separate (cu comisioane separate de administrare) aplicatia web de aplicatia mobila (fiecare 4,5, total  6 lei/luna)
- nu poti face plati in euro de pe telefon!
- pentru a plati in euro online trebuie sa te duci la banca sa iti introduca IBAN-ul Posted Image  (cel putin asa mi-au spus la ghiseu)
- aplicatia web nu are salvare de parola in Chrome (nici 24banking nu are dar George are), parola trebuie sa o introduci dintr-un puzzle prin clic cu mouse-ul (o fi mai sigura dar e mai neconvenabila). Evident, aplicatia web nu e facuta sa mearga pe nici un browser mobil
- comisionul interbancar online e mai bun decat la BCR la sume mari. La BCR 0,10% min 15 Eur, max 500 EUR, la BRD 0.15% (min. 10 eur, max. 25 eur).
- procesarea unui OP in euro la ghiseu BRD-BRD a durat peste 1 ora

Urmeaza sa fac o cumparare de apartament si sunt in dubiu daca sa raman cu contul in euro de la BRD sau sa transfer la BCR. Pe de alta parte unii de la BCR mi-au spus ca pentru plata respectiva va trebui sa vin la banca cu justificarea sursei banilor (nu ca ar fi greu, dar la BRD din ce am vazut n-au intrebat) si ca nu se poate plati online.

Edited by Hansolo, 11 April 2019 - 20:15.


#326
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
" În prezent, comisionul de retragere de numerar de la ghişeul băncii este de 1%, minim 15 lei. Acum, comisionul se dublează la 2%, minim 15 lei, dacă suma retrasă este mai mică de 3.000 de lei. Dacă suma este mai mare de 3.000 de lei, comisionul va fi de 1,3%. Mai precis, o retragere de 3.000 de lei îl va costa pe client 60 de lei.

Şi comisionul pentru retragerile de valută de la ghişeu creşte de la 1%, minim 5 euro, la 1,3%, minim 5 euro.

Se vor scumpi şi transferurile intrabancare şi interbancare în lei realizate la ghişeul BCR, de la 8 lei pe tranzacţie la 15 lei pe tranzacţie, inclusiv între conturile proprii. Prin platforma George, transferurile sunt reduse cu 80%.

Tranzacţiile prin phone banking se scumpesc de la 4 lei la 15 lei.

Comisionul de administrare a contului curent în lei nu va mai fi 0 lei/lună, ci creşte la 4,5 lei/lună. BCR menţionează că acest comision nu va fi perceput pentru clienţii fideli, care încasează venituri regulate – precum salariile şi pensiile.

Comisionul de administrare va fi zero şi pentru clienţii care îşi deschid cont 100% online prin platforma George. Clienţii sunt condiţionaţi să vireze în cont cel puţin 600 de lei lunar şi să realizează minim o operaţiune. Pentru ei, tot zero vor fi şi comisioanele de retragere de numerar oriunde în lume, de la orice ATM, şi toate transferurile realizate în lei.

Comisionul pentru contul curent standard în euro sau dolari creşte de la 4,5 lei/lună la 12,5 lei/lună. Clienţii fideli sunt scutiţi de scumpire.

Banca scumpeşte şi administrarea dispozitivelor fizice de autentificare (Token) de la 3 lei/lună la 10 lei/lună pentru cele nou achiziţionate.

De asemenea, începând cu luna mai 2019, numărul tranzacţiilor bancare efectuate cu cardul pe internet va fi limitat la 10 tranzacţii/zi. "

#327
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Mda, totul pentru a te forța să renunți la serviciile fizice (din cauza prețurilor) și să treci la digitalizare. Iar cînd digitalizarea păcii merge ca ceaiu', atunci să vezi distracție...
Ieri sau alaltăieri, nu mai știu, cînd am vrut să citesc notificarea cu modificarea condițiilor contractuale, nu am putut pentru că geeeooorge îmi cerea să-i dau acces la poze și alte chestii de prin telefon. Păi ce puii mei are de-a face george cu pozele mele? Voiam doar să vizualizez un nenorocit de pdf! Fucking george...Posted Image

#328
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014

 Hansolo, on 11 aprilie 2019 - 20:13, said:

Cum trebuie procedat pentru a incasa/plati Euro, se face subcont la contul in lei? Ma refer la George.
Tot referitor la George, e vreo limita relativ la sumele achitabile online in Euro?
Există în aplicația mobilă sau web acel Magazin, de unde poți deschide conturi de economii, depozite, conturi curente în valută, etc. De acolo deschizi un cont în EUR, te întreabă dacă vrei card de debit atașat sau nu și când finalizezi, ai contul deschis, primești codul IBAN și poți folosi fără probleme. Va apăra lungă sau sub contul George în aplicație. Există un comision de administrare la conturile EUR și USD de 4,5 lei, dacă deschizi înainte de 25 iunie 2019.
În legătură cu plățile online, dacă te referi la plata cu cardul, aceea poate fi modificată la nelimitat, iar la plata prin OP din George cred că e nelimitat.
Comisioane contul EUR: https://www.bcr.ro/c...CB_cont_EUR.PDF

#329
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nu cred ca e nelimitat la plati prin OP din Gogutza. Cel putin prin 24banking nu e, si nu cred ca au renuntat la limitare fiindca pana la urma e si o chestiune de securitate. Limitele pe care le stiu sunt:
  • maxim 10.000EUR/tranzactie, dar aceasta limita se poate mari pana la 50.000EUR/tranzactie; nu stiu cum e cu micsorarea
  • in total maxim 150.000EUR/zi, acesta limita neputand fi marita.
Deci e ca si nelimitat pentru operatiile obisnuite, dar in unele cazuri (cum ar fi o tranzactie imobiliara) poate fi nevoie sa umblii la ele.

#330
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XhgTIoChvsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#331
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

 sags, on 12 aprilie 2019 - 15:30, said:

Nu cred ca e nelimitat la plati prin OP din Gogutza. Cel putin prin 24banking nu e, si nu cred ca au renuntat la limitare fiindca pana la urma e si o chestiune de securitate. Limitele pe care le stiu sunt:
  • maxim 10.000EUR/tranzactie, dar aceasta limita se poate mari pana la 50.000EUR/tranzactie; nu stiu cum e cu micsorarea
  • in total maxim 150.000EUR/zi, acesta limita neputand fi marita.
Deci e ca si nelimitat pentru operatiile obisnuite, dar in unele cazuri (cum ar fi o tranzactie imobiliara) poate fi nevoie sa umblii la ele.

Mersi, am cautat si am gasit la https://www.bcr.ro/r...mite-tranzactii
Limita pe tranzacție 10.000 EUR sau echivalent
Poate fi modificată doar prin apel la Info BCR (0800.801.227) modificarea se poate face în intervalul: 0 EUR – 50.000 EUR
Limita zilnică 150.000 EUR (sau echivalent)

#332
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am nevoie de un cod de activare care trebuia sa ajunga prin SMS si nimic... iar au probleme sau ce naiba se intampla?

#333
dejavu

dejavu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.08.2006
Având în vedere ca de la 25.06 se modifica comisioanele, si cel de cont curent în euro creste de la 4,5 lei la 12,5 lei, ce opțiuni ar fi pentru a evita această creștere? Vad ca în mail-ul primit spune ca acest comision nu se modifica pentru clienții fideli.

Menționez ca doar plătesc o rata în euro la BCR fără a incasa salariu la ei.

#334
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
@dejavu: Fa-ti un depozit la termen, cel mai mic posibil (200EUR/ 6 luni) si vezi ce se intampla. S-ar putea sa scapi complet de comisionul de administrare a contului curent in EUR. Insa nu sunt foarte sigur ca se aplica si in cazul tau fiindca ai si creditul cumva legat de acel cont. De asemenea nu stiu ce va fi dupa 26 iunie, daca modifica sau nu si clauzele specifice depozitelor la termen (fiindca scutirea de comisionul de administrare de acolo provine, nu din conditiile de functionare a contului curent).

#335
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019
Îți vine să te impusti cu noile comisioane...

#336
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Hmm, azi am intrebat un functionar daca pentru a transfera bani dintr-un cont in lei (la BCR) la alt cont in Euro (la alta banca) trebuie sa deschid un cont in Euro la BCR si sa fac 2 transferuri. I-am spus ca George cand alegi contul destinatie te intreaba in ce valuta vrei. Initial a spus ca nu, dupa care a intrebat pe alt coleg si a spus ca e posibil.
Am simulat o plata de 100Euro din cont lei la BCR in cont Euro la BRD. In pagina in care cere codul Token apare:
- 100 euro
- 47,62 RON (suma asta o scade din contul in lei)
Suma echivalenta: 483,30 RON (la cursul 4,833 RON/Euro)
Total comisioane: 47,62 RON

Interesant e ca la comisionele BCR e mentionat 0,1%, dar minim 10 euro, max 500 euro, in acest caz comisionul ar trebui sa fie 10 euro=48,33.
Inteleg ca in urma tranzactiei in contul de lei se vor scadea 483,30RON+47,62RON=530,92RON pentru viramentul de 100 euro. Evident, nu e avantajos decat la sume relativ mari...

#337
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

 Hansolo, on 16 aprilie 2019 - 18:04, said:

Am simulat o plata de 100Euro din cont lei la BCR in cont Euro la BRD. In pagina in care cere codul Token apare:
- 100 euro

Suma echivalenta: 483,30 RON (la cursul 4,833 RON/Euro)
Total comisioane: 47,62 RON

Interesant e ca la comisionele BCR e mentionat 0,1%, dar minim 10 euro, max 500 euro, in acest caz comisionul ar trebui sa fie 10 euro=48,33. …
Pentru comisioane conversia se face la cursul BNR, nu la cursul de schimb al BCR. Cursul de schimb BNR valabil astazi este cel comunicat ieri (sau in ziua lucratoare anterioara, daca ieri ar fi fost weekend/ sarbatoare), adica 4,7619LEI/EUR. Prin urmare 10EUR inseamna exact cei 47,62LEI pe care i-au luat.

#338
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Se pare că mai trebuie să așteptăm la lansarea plății cu telefonul din partea BCR.

#339
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014

 orbanbalint, on 20 aprilie 2019 - 11:57, said:

Se pare că mai trebuie să așteptăm la lansarea plății cu telefonul din partea BCR.
Am observat

#340
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Daca schimbi telefonul poti instala aplicatia George fara ajutor de la banca ?

Multumesc

#341
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Dacă folosești token fizic, merge fără ajutor. Pentru eToken ai nevoie de un cod de activare de la ei.

#342
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Cat de legat de cont si/sau telefon este Gogutza asta cand folosesti token fizic? Si daca NU vrei autentificare doar ca te uiti la el/ etc, ci ‘clasic’ (scoti tokenu’ si butonezi)?
(Intreb de Gogutza singur, nu de eToken unde clar e nevoie de activare ca trebuie sa nu poata fi multiplicat fiind necesar alt nivel de securitate.)

Aplicatia existenta (Touch 24) este in esenta un browser foarte specializat si oricine poate folosi aplicatia de pe orice telefon fara a face nimic special. Adica la fel ca la utilizarea unui browser de pe PC unde oricine poate folosi browserul de pe orice PC fara sa fie nevoie sa lase ‘urme’ (inregistrare/ activare/ etc) in urma. Cont personal + firma = un singur telefon. Ti-a murit bateria sau nu ai semnal = rezolvi cu telefonu’ altcuiva. Cu aplicatia asta noua cum e?

Edited by sags, 26 April 2019 - 14:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate