Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BCR Romania - topic dedicat

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3597 replies to this topic

#2053
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 Slipkn0t, on 14 martie 2019 - 17:18, said:

Daca vreau sa fac un credit la bcr am nevoie de o anumita vechime la   firma la care lucrez in momentul de fata?Nu este vorba de o suma foarte mare (2000-2500 euro) insa sunt angajat doar de 4 luni.
In aceeasi situatie si eu, sunt angajat de 4 luni si nu am reusit pana acum sa iau suma dorita[aprox 3000Euro], am fost de mai multe ori la banca luna trecuta insa fara rezultat, are cineva idee daca  pot obtine aceasta suma acum sau trebuie sa astept sa fac 6 luni ?

#2054
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021

 CostyNn96, on 11 ianuarie 2022 - 01:11, said:

In aceeasi situatie si eu, sunt angajat de 4 luni si nu am reusit pana acum sa iau suma dorita[aprox 3000Euro], am fost de mai multe ori la banca luna trecuta insa fara rezultat, are cineva idee daca  pot obtine aceasta suma acum sau trebuie sa astept sa fac 6 luni ?

Daca ai schimbat locul de munca acum 4 luni fara punte poti sa iei credit de nevoie personale cu minim 3 luni lucrate.

#2055
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Din tabel inteleg ca la unicredit poti sa scoti euro (cash) fara comision?


 x_veb, on 07 ianuarie 2022 - 19:17, said:

Am refacut tabelul de taxe si comisioane cu informatiile pe care le-am primit astazi.
Sper ca acum este ok.


#2056
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 28.01.2007
Da, la oferta BF si doar de la casierie.

#2057
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Ma interesa sa imi fac un card de cumparaturi pentru produs la precomanda. Eu il pot face si in caz ca se anuleaza comanda, banii vor ramane pe el, inteles bine? Exista vreun alt dezavantaj? Inafara de comisionul acela anual.

#2058
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Nu cred. Normal la comandarea produsului se "iau banii de pe card". Abia după, daca comanda se anulează ,  banii se întorc pe cont(se face "refund").

#2059
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
(scuze, era pentru alt topic… rog un moderator sa stearga acest mesaj)

Edited by sags, 15 January 2022 - 12:16.


#2060
Aiuliaa

Aiuliaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2021
Am o intrebare pentru cei care au credit ipotecar BCR dobanda fixa. Am primit draftul de contract de credit si am observat o clauza care ar contrazice promisiunile băncii in cazul unui credit cu dobanda fixa.
Aveti si voi cumva aceeasi clauza in contract.

) " în cazul creditelor cu rata dobânzii curente fixă și apoi variabilă: în prezentul Contract, la sfârșitul perioadei cu rată fixă a dobânzii aferente Creditului, rata dobânzii aferente Creditului este aceeași ca la momentul calculării DAE, pe baza valorii indicelui de referință valabil la acel moment,!!!!! dar nu este inferioară ratei fixe a dobânzii!!!!!


#2061
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
așa. și care-i baiu?

la final de dobândă fixă, treci pe variabilă. compusă din dobânda băncii + IRCC unde, binențeles, IRCC variază la 3luni.

Edited by daddypuff, 17 January 2022 - 18:26.


#2062
Aiuliaa

Aiuliaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.07.2021

 daddypuff, on 17 ianuarie 2022 - 18:25, said:

așa. și care-i baiu?

la final de dobândă fixă, treci pe variabilă. compusă din dobânda băncii + IRCC unde, binențeles, IRCC variază la 3luni.

Anume partea asta ma deranjeaza:
"...pe baza valorii indicelui de referință valabil la acel moment,dar NU este INFERIOARA ratei fixe a dobânzii."

#2063
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Adică va fi dobândă variabila, dar limitata inferior, la valoarea celei fixe din contract.

#2064
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013
Deci, daca rata dobanzii fixe e 4.0, iar dupa cei 5 ani de dobanda fixa, cea variabila la acel moment e 3.5 (ipotetic), continui cu dobanda de 4%?

Suna cam dubios, si probabil iesi mai ieftin cu o refinantare.

#2065
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Nu știu concret , dar asta am înțeles eu din postarea colegului.

#2066
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Am fost joi la o sucursala BCR sa trec de la contul meu vechi George, la noul cont George Standart, pentru a beneficia de 0 lei comision pentru administratia contului EUR.
BTW se creaza un card nou, chiar daca pachetul Standard are acelasi carduri ca vechiul cont George.
Atunci o angajata de la ghiseu m-a notificat, ca recent au primit mail de la centru, ca din ianuarie, la conturile noi George (Standard/Gold/Platinum) se va putea face conversie valutara intre conturi EUR -> RON, RON->EUR la cursul BNR, in limita de 500€ pe luna in cazul pachetului Standard, 1000€ pe luna in cazul pachetului Gold si la Platinum nu mai stiu.
Asta a confirmat si colega ei, dar nu mi-a putut arata niciun document si nici in contractul semnat de mine nu apare deloc vreo informatie in legatura cu asta.
Bine 500€ pe luna mi se pare cam putin, daca comparam cu ofertele Happy Our de la Unicredit, de exemplu. Poate era vorba de 500€ pe zi in acel mail, dar cum am scris, eu nu am vazut niciun document despre asta si nici pe site nu apare.
Poate pe viitor va fi disponibila oferta, nu stiu.
A auzit cineva ceva in legatura cu asta?

#2067
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Se pare că Georgică și-a luat o vacanță prelungită, de vreo două zile încerc să plătesc la Orange online și zice că nu poate comunica cu banca. Azi la cumpărături cu cardul, la fel. Intern funcționează, respectiv transferuri între conturi proprii. Am primit mesaj:
Operatiunile specifice cardurilor vor lua o scurta pauza
Pe 25 Ianuarie, in intervalul 23:00 – 04:00, nu te voi putea ajuta sa faci operatiunile specifice cardului. Sistemul de carduri BCR isi va lua o pauza si va fi offline pentru a se reimprospata putin. In plus, nici tranzactiile cu carduri, echipamentele ATM, MFM si POS-urile nu vor fi functionale.

Asadar, daca vrei sa faci o rambursare a cardului de credit sau o schimbare de limita, iti recomand ori sa te grabesti, sa nu te prinda noaptea de marti spre miercuri, ori sa astepti un pic.
Dar dupa acel interval, te astept cu forte proaspete sa facem banking impreuna.
Al tau,
George

- E destul de confuz, că problema era deja apărută, oricum nu am cum să mă mai grăbesc. Știe cineva cînd se va remedia situația?

#2068
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
La mine nu merge Schimbarea limitelor pe cardul de debit din aplicatie, iar in browser imi apare mesajul: Imi pare rau, nu reusesc sa afisez limitele tale de tranzactionare. Incearca mai tarziu.
Ieri am putut sa vad meniul asta si sa modific limitele fara probleme.
A mai patit si altcineva asta dupa mentenanta de aseara?

#2069
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013

 orbanbalint, on 26 ianuarie 2022 - 14:55, said:


La fel patesc si eu.

#2070
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Lamuriti-ma si pe mine ca posesor de George, de ce o perioada de timp dupa ce platesc ceva cu cardul platile apar la sume blocate?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate