Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Binoclu Lidl

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mi-am luat un binoclu din lidl Auriol 10x50(mai mult asa sa imi fac hataru)
Ce sa zic vede destul de ok la distanta mare(am vreo doua dealuri langa mine la distanta de 5-7 km si aduce destul de aproape,adica daca e un om acolo il vezi),la distanta mica cam trepideaza si ma gandeam sa-i cumpar un stativ
Acum eu fiind cam afon in ale binoaclelor intreb cam ce stativ sa-i cumpar?
http://www.cago.ro/c...17-iunie-8292/4

Suportul pentru stativ e chiar acolo in mijloc se desurubeaza capacu si are o tija cu filet si in interior dar si exterior unde se infileteaza capacu
[ https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_03_2012/post-32637-133877756678.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Aliexpress zice că merge pe șurub normal de trepied, gen cauți trepiede pe aliexpress binocular stands.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
La 10x mărire se poate folosi din mână foarte bine. Plus că nu e nici greu, să zici că îți obosesc mâinile. Trepied folosești la ce trece de 10x în sus.
La prețul lui e destul de OK binoclul.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
orice stativ, doar ca iti va trebui o piesa intermediara, un L prin care sa treaca surubul de prindere de pe talpa trepiedului si cel de prindere de pe sarniera binoclului.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce nu iti cumperi tu un telescop? Stativul nu-i de cărat dupa tine deci il vei folosi acasa. No ... cel mai prăpădit telescop da clasa la un binoclul bunicel cand vine vorba de apropiat. Ca tehnica , tine coatele pe ceva sau lipește binoclul de ceva cand privești si nu vrei imagine tremurata. Pana la 8X imaginea nu tremură. Peste valoarea asta , în funcție de binoclul si de timpul de observare , poate deveni obositor pentru ochi.

Edited by JurasikMan, 14 June 2018 - 18:52.


#6
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Orice stativ foto (surubul este standardizat) cu cap panoramic (sa poti schimba fin pozitia sub orice unghi).

Mai rapid si mai transportabil ar fi un monopied, care ar putea fi chiar improvizat dintr-un bat de lemn (se gaseste ca piesa de schimb la maturi-perii de plastic), taiat la inaltimea ta, caruia ii atasezi la capat un surub foto. Se manevreaza foarte comod, il sprijini de pamant, capatul de sus il apleci cum doresti.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ursamajor, on 14 iunie 2018 - 18:47, said:

La prețul lui e destul de OK binoclul.
89,99 lei e ok pentru o trompetă de binoclu?

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ursamajor, on 14 iunie 2018 - 18:47, said:

La 10x mărire se poate folosi din mână foarte bine. Plus că nu e nici greu, să zici că îți obosesc mâinile. Trepied folosești la ce trece de 10x în sus.
La prețul lui e destul de OK binoclul.
Nu e greu,e acceptabil....
La distanta mica cam tremura imaginea
Poate ma supar si confectionez eu unu....

 r_murphy, on 14 iunie 2018 - 18:47, said:

orice stativ, doar ca iti va trebui o piesa intermediara, un L prin care sa treaca surubul de prindere de pe talpa trepiedului si cel de prindere de pe sarniera binoclului.
Asta e bune?
https://www.ebay.com...vsAAOSwBahVNkUF

 JurasikMan, on 14 iunie 2018 - 18:49, said:

De ce nu iti cumperi tu un telescop? Stativul nu-i de cărat dupa tine deci il vei folosi acasa. No ... cel mai prăpădit telescop da clasa la un binoclul bunicel cand vine vorba de apropiat. Ca tehnica , tine coatele pe ceva sau lipește binoclul de ceva cand privești si nu vrei imagine tremurata. Pana la 8X imaginea nu tremură. Peste valoarea asta , în funcție de binoclul si de timpul de observare , poate deveni obositor pentru ochi.
Nu car bre nimic dupa mine vreau doar sa imi fac un hatar....sa ma mai uit si asa din plictiseala pe dealuri si cartier...
Am avut in trecut un binoclu militar romenesc prin 96-97...si l-am vandut unuia care era pescar..mare fraier am fost ca asa ceva nu mai pup eu

 Anca12, on 14 iunie 2018 - 18:53, said:

Orice stativ foto (surubul este standardizat) cu cap panoramic (sa poti schimba fin pozitia sub orice unghi).

Mai rapid si mai transportabil ar fi un monopied, care ar putea fi chiar improvizat dintr-un bat de lemn (se gaseste ca piesa de schimb la maturi-perii de plastic), taiat la inaltimea ta, caruia ii atasezi la capat un surub foto. Se manevreaza foarte comod, il sprijini de pamant, capatul de sus il apleci cum doresti.
Eu ma gandeam ca astea foto nu sunt bune...adica nu au prindere pentru asa ceva
Foarte tare ideea cu coada de lemn si surub foto
Cum arata surubu asta foto ca sa imi fac o idee?

Edited by I2O, 14 June 2018 - 19:01.


#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 ericmario, on 14 iunie 2018 - 18:55, said:

89,99 lei e ok pentru o trompetă de binoclu?

Stii un binoclu mai bun la banii astia?

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
igzact ce trebuie, profi chiar, eu fiind mai scirtzan, am preferat sa fac un L din fier, cu 2 gauri. pentru prinderea pe talpa trepiedului folosesc o piulitza, iar pentru binoclu, "surubul" care mascheaza respectiva gaura.

 pufarin, on 14 iunie 2018 - 19:00, said:

Stii un binoclu mai bun la banii astia?
un 7X40 ior, sh .. ;)

Edited by r_murphy, 14 June 2018 - 19:02.


#11
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 ericmario, on 14 iunie 2018 - 18:55, said:

89,99 lei e ok pentru o trompetă de binoclu?
Cât dai atâta face. Un binoclu bun costă cât o casă în zona rurală.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Păi tocmai de aia ti-am sugerat sa cumperi un telescop. Orice petarda cu lentila de ieșire de 70 mm apropie de 20 de ori mai mult decât un binoclul bun si vine cu trepied. Pentru privit pe dealuri iti trebuie un refractor.... ceva ieftin de la Celestron sau skywatcher până în 450 lei dar nu exista termen de comparatie .

Edited by JurasikMan, 14 June 2018 - 19:04.


#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 r_murphy, on 14 iunie 2018 - 19:01, said:

igzact ce trebuie, profi chiar, eu fiind mai scirtzan, am preferat sa fac un L din fier, cu 2 gauri. pentru prinderea pe talpa trepiedului folosesc o piulitza, iar pentru binoclu, "surubul" care mascheaza respectiva gaura.


un 7X40 ior, sh .. Posted Image
Perfect..daca ma lamuresc si cu surubu ala cred ca fac eu un stativ

 JurasikMan, on 14 iunie 2018 - 19:04, said:

Păi tocmai de aia ti-am sugerat sa cumperi un telescop. Orice petarda cu lentila de ieșire de 70 mm apropie de 20 de ori mai mult decât un binoclul bun si vine cu trepied. Pentru privit pe dealuri iti trebuie un refractor.... ceva ieftin de la Celestron sau skywatcher până în 450 lei dar nu exista termen de comparatie .
Poate pe viitor o sa cumpar si unu dinasta...daca ma prinde boala asta

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
incearca M10 ;)

#15
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 r_murphy, on 14 iunie 2018 - 19:01, said:

un 7X40 ior, sh .. Posted Image
Ehe, mă îndoiesc că le mai poți găsi la prețul ăsta acum. Numai că IOR are o mare problemă în opinia mea. Gradația de pe lentilă. E un mare minus pt. mine.

#16
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Fa rost de un minitrepied de 15...20 de lei (lungimea nu depaseste 25 cm) din magazinele chinezesti, sau din talcioc, de la care extragi partea de sus si o prinzi de bat.

Surubul este standardizat pentru camere foto, totusi nu este unul obisnuit, are alt pas, deci nu incerca sa folosesti vreunul din cutia cu smelturi, ca strici filetul binoclului.
Cauta pe net "surub trepied foto" si gasesti imagini, poate si locuri de unde sa cumperi cu cativa bani.

(Am avut luneta, dar am dat-o si mi-am luat binoclu comunist rusesc.
Chiar daca marirea unghiulara este inferioara unuei lunete, binoclul are avantajul comoditatii privitului prin el, cu ambii ochi - ceea ce iti da un camp vizual mai larg si impresia de spatialitate. Cu un singur ochi, obosesti repede pentru ca incretesti pielea, incepi sa lacrimezi, vaporii de lacrimi condenseaza pa lentila ocularului si aceasta se abureste, in noptile de toamna...)

Edited by Anca12, 14 June 2018 - 19:35.


#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
... problema fiind? ca este in grade fahrenheit, mercali, radiani?

am la indemana 3 tipuri de binocluri, toate in excelenta stare. un 8X50 ior, de prin anii 5o, un 7X40 ior din 70 si ceva si un leupold 10X50 de prin 2005. pe care crezi ca il folosesc cu precadere?

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ma gandeam sa iau asa ceva si sa-i folosesc chestia aia din cap pentru monopiedu ala improvizat
https://www.ebay.com...-7Ho2s09rHFMuhQ

La care adaug adaptoru ala care l-am pus mai sus...
Dar nu stiu daca are putere capu ala sa tina binoclu cand il inclin

Edited by I2O, 14 June 2018 - 19:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate