Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Upgrade ~ work in progress ~ sneak preview ~ hints

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
294 replies to this topic

#163
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Argent, care update? Pare să fie doar troll, nimeni nu mai anunță nimic, din păcate.

Ideea cu Cluburile sună tentantă, dar probabil sa va renunța repede la ele (asta dacă vor veni vreodată) pentru că majoritatea vom posta numai acolo, ca să scăpăm fie de cenzură, fie de ineptiile unora.

#164
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 AidenIrish, pe 16 septembrie 2018 - 18:15, a scris:

Ideea cu Cluburile sună tentantă, ...
si tu acu... o sa jucam aceasi "joc" cu moderatorii ca si acum...
(nu eu personal dar sunt unii impatimiti, irecuperabil)

#165
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mie imi place cum isi inchipuie unii ca vor gasi undeva un mic colt al lor, unde sa faca ce vor ei si in acelasi timp sa fie D-zeu.

Asta degenereaza repede in jigniri, atacuri la persoana si chiar lucruri ilegale.

Civilizatia nu poate exista fara un pic de cenzura, pentru ca libertatea ta absoluta imi incalca mie prea multe drepturi.

#166
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Ahasverus, pe 25 septembrie 2018 - 19:07, a scris:

Mie imi place cum isi inchipuie unii ca vor gasi undeva un mic colt al lor, unde sa faca ce vor ei si in acelasi timp sa fie D-zeu.

Civilizatia nu poate exista fara un pic de cenzura, pentru ca libertatea ta absoluta imi incalca mie prea multe drepturi.
Este o diferenta intre ne strangem noi pe un subiect si incepem sa planuim atacuri teroriste si a te strange pe un subiect si a discuta deschis, a discuta conform cu varsta ta.
Poate or sa ma citeasca care sunt ajunsi moderatori dupa 2012, dupa ce forumul a inceput sa pice, dupa cei care moderau liber s-au retras si au fost numiti in locul lor vreo100 de moderatori, poate ei inteleg ca fiind ceva obscen ce scriu, drac stie.

 arg, pe 16 septembrie 2018 - 18:55, a scris:

si tu acu... o sa jucam aceasi "joc" cu moderatorii ca si acum...
(nu eu personal dar sunt unii impatimiti, irecuperabil)
Cu ce ti-ar schimba tie viata forumul daca l-ai descoperi astazi?

 AidenIrish, pe 16 septembrie 2018 - 18:15, a scris:

.
Ideea cu Cluburile sună tentantă, dar probabil sa va renunța repede la ele (asta dacă vor veni vreodată) pentru că majoritatea vom posta numai acolo, ca să scăpăm fie de cenzură, fie de ineptiile unora.
Vrei sa vorbesti ca un om normal, nu esti pedofil sa vorbesti ca si cand ai ademeni un copil cu inghetata, vrei doar sa folosesti un limbaj ca cel utilizat de persoanele de varsta ta, atat.
Asa ca pe grupurile astea private o sa vrei sa faci fix treaba asta..

Sunt grupuri pe alte forumuri, nu poti sa citesti sau sa postezi intr-un anumit grup pana nu esti aprobat.
Gen eu fac o cafenea in care vreau sa discut conform cu varsta mea, tu nu te poti duce la Moderator sau Admin ca am folosit eu cuvantul cu P(chiar daca este el cenzurat de forum), ca poate am facut vreo remarca legata de sex sau eu mai stiu.
Nu iti convine? Iesi din grup sau te votam cei din grup sa iesi din grup.

Acum te pomenesti ca nu poti interzice accesul cuiva pe un subiect, vreau sa fiu obscen pe propriul subiect si cat timp nu atentez la securitatea nationala sau la integritatea cuiva, boss, vreau sa fiu lasat in pace sa discut ca un om de varsta mea.

Edited by Argent, 25 September 2018 - 19:32.


#167
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Ideea e că discuțiile astea ar "migra" către astfel de grupuri, iar pe topicurile cu acces liber ar fi pustiu. Ori asta nu ajută la trafic.

Edited by AidenIrish, 25 September 2018 - 19:48.


#168
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu m-ai inteles ce am vrut sa zic, vrem doar sa scapam de sifonari, adica eu vreau sa folosesc un limbaj normal, atat.
Poate eu nu am vreo tangenta cu psdgt(ex la nimereala), nu vreau sa stau cu gandul ca psdgt ma vaneaza si ma umple de rapoarte.
Daca eu nu sunt compatibil cu psdgt nu discutam, nu avem vreo treaba, nu ma inscriu intr-un anumit grup in care el este.
Asa cum a fost regulamentul si de pe Cafepedia, a fost bagata limita aia de mesaje ca erau utilizatori care intrau doar sa faca scandal, limita aia de 50-250 de mesaje ii facea sa se gandeasca de cateva ori inainte sa scriu unde nu era locul lor.

Asa si cu grupurile, eu fac un subiect sau fac un grup, ca asta ziceam ca grupuri exista pe mai multe forumuri si pot sa fie grupuri ca pe facebook sau ca pe plaforma pe care este forumul.
Ex. Administrator grup/owner, desemneaza moderatori sau modereaza singur cu 1 SINGUR ROL, are rost sa explic rolul? Doar sa elimine pe cine nu respecta regulile grupului.
Gen intra in grup arg*trec peste partea ca imi este prieten, intra arg si incepe cu rapoarte, rapoarte ajung la admin, sa nu se ajunga la asta si sa nu strice careva jucaria altcuiva, arg este scos din grup si salutare.

Cred ca pe toate forumurile sunt grupuri, din ce am observat de la forumuri de pariuri sportive pana la forumuri generale, au doar 2 lucruri comune, 1 fara atacuri la persoana, 2 fara lucruri ilegale si in rest grupurile respective se modereaza.
Si cand sunt eu pe forumurile astea, boss, nu am vazut pe nimenea sa fie banat.

Ca este cum ziceam... Owner/Administratorul poate sa decida scoaterea unui utilizator din grup si atat.

Edited by Argent, 25 September 2018 - 19:59.


#169
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Am înțeles ce zici. Și eu aș vreau asta. Dar aia e ideea, traficul ar scădea.

#170
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da si nu, vezi tu? Este cum este Cafepedia, aria asta nu este indexata de google.
Cati utilizatori atrage Cafepedia? Nu prea multi, acum ce au fost mutate cateva cafenele Telekom, in rest? Era un spatiu fara moderatori facut pentru o mana de utilizatori care doreau altceva.

Cafepedia a fost abandonat tocmai din ce am scris mai sus, cat timp eu nu pot impiedica sa scrie pe un anumit subiect...

Acum ce sa zic eu? Sunt ele firme internationale care amana lansare unor cipuri grafice, procesoare intel, da softepdia, asa ca rabdare este dar sa fie rabdare care este rasplatita cu ceva pozitiv.
Adica ok... poti sa numesti inca 100 de moderatori, forta de munca gratuita se gaseste pe net, avem destui pustani care au timp de pierdut citind treburi fara noima dar forumul tot asa mere.

#171
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Ce descrii seamana mult cu IRC-ul, unde se aduna lumea in diverse grupuri si discuta diverse. Doar ca acolo se urmareau discutiile din prezent, nu citea nimeni ce s-a scris ieri sau cu o luna in urma.

#172
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Astea sunt grupurile private de pe forumurile romanesti si internationale.
Nu au legatura grupurile private cu IRC, STRONGDC++
Un grup privat este o arie cu un alt specific, atat.

Acum problema si limita de pe forum este ca tu discuti cu Steaua2016 si pot sa intru si sa va stric jucaria, voi nu aveti vreo varianta sa ma opriti pe mine sa nu scriu sau sau ca eu sa citesc un anumit grup.
Treaba cu grupurile private rezolva asa de multe probleme ca mi-ar trebui vreo minute pe care nu le am la dispozitie, asta ca vreau sa ma duc sa ma culc.

Noapte buna!

#173
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018
La ,,Setarile mele'' a aprut o rubrica ,,Lista adreselor IP''.

#174
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi ce face funcţia aia?    :huh:

#175
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Iti arata ip-urile de pe care te-ai logat.

#176
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
acum am vazut-o si eu...
pai parca ip-urile nu mai puteau fi vazute de catre nimeni...

Edited by arg, 06 December 2018 - 17:33.


#177
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005
sunt ale tale si le vezi tu

#178
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 06.03.2016

 arg, pe 06 decembrie 2018 - 17:32, a scris:

pai parca ip-urile nu mai puteau fi vazute de catre nimeni...
Cine a spus asta?

#179
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Cand se va finaliza marele upgrade al Forumului Softpedia? Posted image

#180
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Prin 2020 vom beneficia si noi de noua versiune?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate