Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Masina hibrida versus motorizare pe benzina.

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postionutz_joe2009, on 14 iunie 2018 - 17:48, said:

E BMW si o piesa face cat juma de masina (dupa 4 ani) uneori.Masina care dup 7 ani are valoare de bicicleta electrica noua.

Bă ej nebun? Posted Image Posted Image Posted Image
Asta e cel mai vechi și cel mai ieftin BMW i3 pe care l-am găsit pe mobile.de.
https://suchen.mobil...ba-69f14fe39f76

Edited by ericmario, 14 June 2018 - 18:13.


#38
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Daca  cumperi SH sau after(cu durata de viata care nu se cunoaste sau care e la jumatate), te cred.Nu generalizez, dar nu uit ca BMW e un brand pe care doar 10-15% merg pe nou.Si nu uit ca sunt costuri de intretinere de brand (trebuie sa-ti permiti  brandul fara sa simti si esti din cei 10-15%, altfel te ingroapa sau mergi pe jos).

Cat despre cel din link, din partea mea poate sa stea acolo pana rugineste.Nu dau 20 de mii pe juma de masina nici sa ma bati si nici fortat nu cred ca o s-o conduc pe drum(imi trebuie de 4.8m si 120/h mie ).Pefer sa iau "juma de tren" in 20k(si nou).

Sau mai pun ceva si o iau pe asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z9Lvtv0MP_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Stiu, mergi pe consum,chitroseala(care inevitabil te duc la dezastru, din rahat n faci bici sa pocneasca) si ai 45 de vieti.

Edited by ionutz_joe2009, 14 June 2018 - 18:35.


#39
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În opinia mea,  alegerea este clară în favoarea hibridelor.

Nu doar economia de combustibil contează.   Este vorba despre experiența condusului și  confortului.
Pentru oraș mi se pare cea mai bună variantă.   Cu cât orașul este mai aglomerat,  cu atât este mai practică o hibridă.

După ce te obișnuiești cu o mașină hibridă,  cred că nu mai poți reveni cu plăcere la condusul uneia normale.
Este deja  ”altceva”.  

Am două mașini măricele,  cu motoare de 2 litri.   Un MPV și un bus de 8 locuri.
Dacă ar exista variante hibrid pentru mașini mari,  ar fi de vis.  
Dar se lucrează și într-un viitor apropiat cred că vor apărea hibride adaptate și pentru ceea ce-mi trebuie mie.

Edited by tomaso, 14 June 2018 - 18:23.


#40
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ce-i ciudat, cum o vinde ala din link  la 9300(chiar 9320) de km?A facut afacerea vetii lui?Sau a realizat ca s-a intepat?Sau a castigat la loto si vrea o MASINA(nu o bicicleta cu atas?).A facut 9300 din 2013 Posted Image , deci bateria, app gata garantia!.E buna doar pt naveta, dar in oras aglomerat.

Edited by ionutz_joe2009, 14 June 2018 - 19:30.


#41
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Nu merita. Am in familie un Auris Hybrid, consuma mai mult in oras decat vechiul Yaris pe care l-a inlocuit. Mers numai in modul Eco, acelasi sofer.

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
merita. am avut si eu una ce consuma mai putin. sic.

de fapt sunt niste implementari ce sunt nefericite. merita sau nu, trebuie vazut de la model la model. citeam pe printr'o revista de modelul highlander de la Toyota, ce are un consum redus cu doar 1%. e ridicol, e clar ca nu ar trebui implementate doar de dragul de a scoate hibrid.
dar in principiu, pentru majoritatea modelelor, implementarea e buna, consumul mult redus.  o hybrida "merita".

#43
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru ca am fost intrebat ce model am in vedere.
In momentul de fata sunt destul de confuz pentru ca putini sunt producatorii care ofera ambele variante.
Am zis de benzina turbo pentru mi se pare aiurea sa vorbim de aspirata acum.

Faza cu impozitul are impact minim pentru ca as lua o benzinara turbo cu motor de maxim 1,6litri.

Constat din postari ca majoritatea au ajuns la aceeasi concluzie ca si mine. As mai zice ca partea de hibrid complica si mai mult masina din punct de vedere tehnic. Sunt un conducator clasic spre sportiv si niciodata, dar niciodata nu as accepta ca sa adopt un stil de conducere doar ca sa scot un consum mic. Rahat, merg pentru placerea de-a conduce, nu-s sofer de troleibuz sau tramvai :D
Ca model m-as opri la un SUV compact. Aici se complica lucrurile daca vreau si AWD. Cred ca atat Kia cat si Hyundai vor scoate ceva de genul asta in viitorul apropiat.
O sa ma uit si la Ford, cu toate ca nu-mi place de nicio culoare cum se conduc si senzatia transmisa conducatorului.

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postserginho74, on 15 iunie 2018 - 07:27, said:

Ca model m-as opri la un SUV compact. Aici se complica lucrurile daca vreau si AWD.
Volvo XC 60 II
Performante asemanatoare cu X6 M50d, (de fapt la consum si emisii il bate clar) cu toate ca e dintr-o clasa inferioara ca dimensiuni si pret.

#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte fain Volvo!
Din pacate face parte dintr-o clasa de pret pe care nu mi-o permit.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postserginho74, on 15 iunie 2018 - 12:16, said:

Foarte fain Volvo!
Da, si-a luat un coleg exact varianta hibrida, full options.
Inainte avea un X3, fain si ala, dar nu avea nici pe jumatate puterea astuia (190 cp vs 407 cp).

#47
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postserginho74, on 15 iunie 2018 - 07:27, said:

Pentru ca am fost intrebat ce model am in vedere.
In momentul de fata sunt destul de confuz pentru ca putini sunt producatorii care ofera ambele variante.
Am zis de benzina turbo pentru mi se pare aiurea sa vorbim de aspirata acum.

Faza cu impozitul are impact minim pentru ca as lua o benzinara turbo cu motor de maxim 1,6litri.

Constat din postari ca majoritatea au ajuns la aceeasi concluzie ca si mine. As mai zice ca partea de hibrid complica si mai mult masina din punct de vedere tehnic. Sunt un conducator clasic spre sportiv si niciodata, dar niciodata nu as accepta ca sa adopt un stil de conducere doar ca sa scot un consum mic. Rahat, merg pentru placerea de-a conduce, nu-s sofer de troleibuz sau tramvai Posted Image
Ca model m-as opri la un SUV compact. Aici se complica lucrurile daca vreau si AWD. Cred ca atat Kia cat si Hyundai vor scoate ceva de genul asta in viitorul apropiat.
O sa ma uit si la Ford, cu toate ca nu-mi place de nicio culoare cum se conduc si senzatia transmisa conducatorului.


ia'ti motocicleta atunci...
sau o masina de acum 40 de ani, fara abs, servo etc. sa simti masina, sa vezi cum trremura din incheieturi cand o bagi in vitreza si;i tragi o talpa. sa ai orgasm, ce mai...

#48
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am avut doua motociclete. Doua ateveuri. O masina de offroad.
Alta intrebare... Posted Image

Si da. Candva imi voi cumpara o masina veche. Pentru ca de-aia :P Sunt genul care-mi place sa am o relatie cu masina, sa ne intelegem bine unul cu altul. Iar masinile noi, sunt toate la fel.

Edited by serginho74, 15 June 2018 - 19:45.


#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pai atunci ce cauti pe aici sa'ti spunem lucruri ce le stii deja?
hibrida nu e pentru tine.

uite, mie nu'mi place sa am relatii cu masini.  sau cel mult relatiea este unidirectionala, amsina fiind doar un utilaj in mainile mele. eu vreau ca masina sa'mi ofere confort, siguranta, costuri de intretinere mici etc.
daca vrei confort, inseamna de regula masina mare. dotari, fonoizolanta (chedere duble, geamuri groase) etc. asta aduce dupa sine greutate marita, motor mare etc. si pentru ca vreau costuri mici de exploatare, hibrida intra in calcule. unde mai pui ca e si silentioasa la viteze mici.
altii, poate urmaresc consumurile minuscule, si merg pe masini mici, electrice, hibride etc, und epun cu pipeta benzina in rezervor si merg o saptamana.

#50
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este  un forum. Scopul lui principal sunt discutiile, schimburile de pareri, opinii.
Eu nu le pot sti pe toate.
Nu am avut hibrida, altii au. Cand eu am condus hibrida am scos consum de peste 20litri la suta de km :D Era un X6. Daca era un X6 diesel, cu siguranta nu consuma atat :D

Si benzinara este silentioasa. D-aia am si facut topicul. Uita-te la prima postare si ai sa intelegi.

#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postserginho74, on 15 iunie 2018 - 22:21, said:


Eu nu le pot sti pe toate.


dovada ca dumnezeu exista: un forumist pe softpedia care recunoaste ca nu le stie pe toate.

#52
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sa fiu sincer la 10 000 km/an nu renteaza sa investesti nici macar in instalatie GPL d-armite hibrida.
O masina mica pe benzina si motor mic e cea mai buna investitie ceva gen Toyota Yaris sau de ce nu Toyota Corrola are si motor de 1,33 litri.

Edited by Nytro84, 16 June 2018 - 08:48.


#53
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,155
  • Înscris: 13.11.2017
Sau un motor pe benzina de 1.0 daca tot vrea turbo.

#54
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Din motive de spatiu, siguranta, confort, nu vreau altfel de masina decat minim un suv compact. Stiu ca nu este cea mai economica varianta dar economia nu este pe primul plan la mine, mai ales la un rulaj atat de mic anual.
Conduc fix cum am chef, niciodata la modul eco.
Nu-mi place Toyota ca marca. As putea dezvolta dar nu este locul aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate