Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Digi vs Akta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Bună ziua. Am o nelămurire. In momentul de față am abonament la Akta de 50 Mb/s. Și plătesc 53 de lei cu tot cu televiziune abonamentul pe lună.
Și am auzit de la mai mulți ca la Digi (RCD & RDS) ar fi mai buna viteză tot la aceeași bani, si aș trece la ei. Însa am o nelamurire. La Akta au doua oferte disponibile, cea de 50 MB/s care o am și eu și cea de 100 MB/s. Si cei de la digi au 3, Fiber 300, 500 și 1000. Care este viteza care se compară cu cea de la Akta ca la ei văd la cel mai ieftin abonament viteza minimă de download este de 200 Mbps. Și eu la Akta, la download am 50 Mb..așa slab să fie internetul de la Akta pe lângă cel de la Digi?

Am făcut și un test de viteză la actualul abonament. Am atașat toate 3 poze cu abonamentele la digi, akta și viteza.

Mă lămurește și pe mine cineva?

Attached Files



#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Clar, daca digi este disp in zona ta, treci la Digi...si mai ieftin si mai bun (netul fix cel putin)

#3
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Da, este disponibil. In jud. Satu Mare, comuna Vama. Despre cel fix vorbesc, la telefon are o cunostinta si este sub orange.

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Akta e praf. Praf rau. RCS&RDS sunt singurii care merita la orice ora pentru internetul fix. Pe langa ca cei de la akta inca stau pe cupru, RCS RDS are fibra pana in casa (in bucuresti, cel putin). Tu platesti 53 lei pentru 50mbps, iar la gigi platesti 39 lei pentru 1000mbps, de 20x mai mult. viteza minima garantata e acolo pentru ca fibra, ca orice alta tehnologie, mai are si ea probleme. si ei iti dau viteza minima, care oricum e de 4 ori mai mare, si care este respectata mereu.

#5
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Și să înțeleg că abonamentul Fiber 300 (15 lei pe luna la comună) cu viteza minimă de exemplu de 200 Mb/s este de 3x mai mare decât viteza mea maxima de la akta de 50 Mb/s (cu 43 lei luna)

#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Nimeni nu se compara ca viteza de internet fix, cu Digi. Au cele mai tari peering-uri posibile

#7
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
Ce frumos!In zonele in care a intrat Digi, Akta ieftineste tarifele.Intr-o localitate din Valcea unde nu prea au concurenta (ADSL Telekom) pentru acelasi pachet  (TV+Internet 50) AKTA doreste 85 lei.Oare e corecta abordarea asta sau merita o reclamatie la ANPC?

Edited by clader, 14 June 2018 - 14:18.


#8
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
la digi e 27.9 cablu tv + 28 fiber 300 = ~56lei. iar la akta platesti 53lei.. la diferenta asta nu cred ca merita schimbarea. doar daca ai probleme cu akta (in sensul ca-ti pica des semnalul tv sau internetul).
daca iesi per total cu un pret mai bun, treci pe digi. tu zici ca ai avea 15+28=43 vs 53 akta, deci pare ok.
eu am in bucuresti, fiber 300, pe WIFI (adica depinde de router si cu ce te legi de router), 49 mbps pe download si 88 pe upload.

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006

 DanielSogor, on 14 iunie 2018 - 14:12, said:

Și să înțeleg că abonamentul Fiber 300 (15 lei pe luna la comună) cu viteza minimă de exemplu de 200 Mb/s este de 3x mai mare decât viteza mea maxima de la akta de 50 Mb/s (cu 43 lei luna)
Da, ai inteles corect.

#10
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
Imi poate face oferta un prieten ce lucreaza la Digi.

Ce cuprinde :

Internet 300 + TV  + decodor gratuit + platetesc timp de 2 ani, un TV de 80 (10 lei/luna) : pret 49 lei si dupa 2 ani nu mai platesc TV-u, si o sa fie 39 lei. Mi se pare mai mult decat ok, si e netul mai bun ca la Akta si mai ieftin si mai multe beneficii. Am pus oferta mai jos.

La mine e mai ieftin, ca stau la comuna si e mai mic pretul decat la urban. Preturile la comuna sunt cele de pe pliant nu de pe site de la digi.

Attached Files


Edited by DanielSogor, 14 June 2018 - 14:44.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as spune ca merita din plin. Chiar si daca ar fi fost sa platesti 56 de lei doar pentru internet+abonament TV tot merita, daca in afara de tine mai consuma si altii din casa continut multimedia, daca mai vizionezi un Netflix/HBO Go, etc.
Acasa am 100Mbps si uneori nu e destul pentru un desktop, 2 tablete si 1 smart TV. Pe YT nu incarca suficient de repede clipurile 4k/60fps si trebuie sa astept putin pana se incarca in cache.

#12
DanielSogor

DanielSogor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.06.2013
M-am uitat la abonamentele de 500 și 1000 însă la comună nu cred ca merg la vitezele alea și nu prea merită banii aia la ce folosesc. Descarc un 2-3 filme pe lună și un joc la o lună probabil. Ar ajunge si cel de 300. Că și cel de la Akta cu 50 Mb/s o fost ok pana acum, dar daca e mai ieftin si mai bun la Digi de ce nu

#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006

 DanielSogor, on 14 iunie 2018 - 14:43, said:

Imi poate face oferta un prieten ce lucreaza la Digi.

Ce cuprinde :

Internet 300 + TV  + decodor gratuit + platetesc timp de 2 ani, un TV de 80 (10 lei/luna) : pret 49 lei si dupa 2 ani nu mai platesc TV-u, si o sa fie 39 lei. Mi se pare mai mult decat ok, si e netul mai bun ca la Akta si mai ieftin si mai multe beneficii. Am pus oferta mai jos.

La mine e mai ieftin, ca stau la comuna si e mai mic pretul decat la urban. Preturile la comuna sunt cele de pe pliant nu de pe site de la digi.
Da, stiu oferta, e disponibila in anumite zone din tara, inclusiv in Bucuresti. :D O dau si eu pe Bucuresti si Ilfov. ;)

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 DanielSogor, on 14 iunie 2018 - 13:54, said:

Bună ziua. Am o nelămurire. In momentul de față am abonament la Akta de 50 Mb/s. Și plătesc 53 de lei cu tot cu televiziune abonamentul pe lună.
Și am auzit de la mai mulți ca la Digi (RCD & RDS) ar fi mai buna viteză tot la aceeași bani, si aș trece la ei. Însa am o nelamurire. La Akta au doua oferte disponibile, cea de 50 MB/s care o am și eu și cea de 100 MB/s. Si cei de la digi au 3, Fiber 300, 500 și 1000. Care este viteza care se compară cu cea de la Akta ca la ei văd la cel mai ieftin abonament viteza minimă de download este de 200 Mbps. Și eu la Akta, la download am 50 Mb..așa slab să fie internetul de la Akta pe lângă cel de la Digi?
Am făcut și un test de viteză la actualul abonament. Am atașat toate 3 poze cu abonamentele la digi, akta și viteza.
Mă lămurește și pe mine cineva?
De unde atata la AKTA? Vrei sa spui 50 Mbps sau 100 Mbps! (nu MB/s)
AKTA a fost bun (si mai este bun) in comunele in care exista si Telekom ADSL!

Edited by stlk, 14 June 2018 - 16:02.


#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 DanielSogor, on 14 iunie 2018 - 14:12, said:

Și să înțeleg că abonamentul Fiber 300 (15 lei pe luna la comună) cu viteza minimă de exemplu de 200 Mb/s este de 3x mai mare decât viteza mea maxima de la akta de 50 Mb/s (cu 43 lei luna)
Digi ofera pachetul popular in zonele rurale, care este compus din:
1. internet prin fibra optica de 300Mbs la 15 lei
2.Telefon FIX 5 lei
3. Cablu TV DIGITAL fara decodor 20 lei
Adica un total de 40 lei, dar cu mentiunea ca in primul an costul este cu 50% mai mic adica 20 lei pentru toate astea.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
:D

Attached Files



#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiberlink 100.
De multi ani instalat.
Desktop la test,un jaf Intel,proc. 1.6 , 2,5 ram

Attached Files

  • Attached File  test.jpg   50.28K   35 downloads


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uite cum merge la mine Fiberlink 1000 cu 4 calculatoare + 4 telefoane conectate permanent.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate