Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

UPB - ETTI

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Salutare!

Sunt absolvent de liceu cu profil real mate-info, si ma gandesc serios sa ma indrept catre ETTI de la Poli Bucuresti, dar momentan am mai multe nelamuriri in legatura cu aceasta decizie.

1. Ce accent se pune pe programare? Tin sa mentionez ca n-am inclinatii asa mari catre programare.. mai degraba retelistica, telecomunicatii, hardware si altele. ( banuiesc ca partea de grafica nu se include in nicio facultate : PS, CorelDraw etc)
2. Daca nu intru la etti, ce alte facultati imi recomandati sa completez pt redistribuire? Sau la ce alta universitate m-as mai putea inscrie?
3. Daca stie cineva, examenul de admitere la etti e acelasi cu examenul de automatica?!?!

Multumesc frumoos.

#2
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.01.2018
Salut, eu am terminat ETTI acum cativa ani, la ELA. Daca nu s-a mai schimbat ceva intre timp:
1. nu se pune foarte mare accent pe programare, ceva mai multa se face la CTI
2. eu am mai depus dosar la facultatea de robotica si mecatronica, in caz ca nu intram la electronica
3. cred ca era acelasi examen (matematica si fizica)

P.S. am avut vreo 2 materii la specializare cu grafica 3d.
Pentru ce cauti tu, electronica este o facultate potrivita. Nu este cea mai usoara..

Edited by andreimazz23, 14 June 2018 - 14:04.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Tu ce vrei sa surubaresti toata viata? Azi si pe viitor, electronica, fara digital si implicit programare, poti sa o consideri nula.

(Sa nu se inteleaga ca nu-i nevoie de analogic, dimpotriva.)

Edited by neagu_laurentiu, 14 June 2018 - 14:03.


#4
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Efectiv nu ma vad invatand mii de algoritmi in N limbaje. Imi place tot ce tine de calculatoare. Posted Image) Inclusiv programele de grafica mentionate mai sus, imi place tot ce tine de retelistica etc. ( cand eram eu mic si in mediul rural unde locuiesc in prezent nu exista acces la internet prin cablu, taica-miu avea o "firma mica" prin care oferea internet prin antene wireless, facand rentrasmisie de prin oras. de atunci, am ramas cu pasiunea asta, si sub biroul meu e un mic labirint de cabluri ).

Pt ca am primit raspunsul legat de examenul de admitere, si este acelasi si la ETTI si la Automatica, as dori sa stiu pareri si despre celelalte facultati ale politehnicii, fiindca nu sunt convins 100% ca voi intra la prima optiune.

View Postandreimazz23, on 14 iunie 2018 - 14:01, said:

Salut, eu am terminat ETTI acum cativa ani, la ELA. Daca nu s-a mai schimbat ceva intre timp:
1. nu se pune foarte mare accent pe programare, ceva mai multa se face la CTI
2. eu am mai depus dosar la facultatea de robotica si mecatronica, in caz ca nu intram la electronica
3. cred ca era acelasi examen (matematica si fizica)
P.S. am avut vreo 2 materii la specializare cu grafica 3d.
Pentru ce cauti tu, electronica este o facultate potrivita. Nu este cea mai usoara..

Dupa terminarea faculatii, ce job ti-ai gasit si cat de greu ti-a fost sa-l gasesti? :>

Edited by legeamaipresusdeorice, 14 June 2018 - 14:14.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tu asa-ti alegi o meserie, cum da Cel De Sus? Vrei cutare, nu intri acum, mai inveti (nu-i o rusine) si intri la anu' cu brio. Nu fa prostia sa intri unde n-ai tragere de inima.

#6
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018
Trageri de inima am spre mai multe domenii.. dar tot aud despre multe facultati de la poli ca " nu inveti nimic acolo, n-au nicio legatura cu denumirea " . Urmatoarea mea optiune ar fi inginerie electrica, si ca o a 3-a varianta, mecanica si mecatronica.

Scot din calcul varianta de a sta un an pt a da din nou admitere, in cazul in care nu intru la ETTI din prima. Clar n-o sa fac asta. Daca n-am fost in stare sa invat in 2 ani de zile, cu tot cu pregatirea de la liceu, pregatire particulara, meditatii etc, inseamna ca nu-i de mine. :) Un an de stat "pe dinafara" e un an pierdut, parerea mea. Nu vreau asa ceva. :)) Astept cu nerabdare sa devin independent de parinti, probabil si asta e un motiv pt care nu vreau asta.

Edited by legeamaipresusdeorice, 14 June 2018 - 14:31.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Facultatea nu te scoate meserias doar holbandu-te la tabla! Ea iti face o mica introducere in teorie, exemplifica un pic niste concepte, iti da o bibliografie si apoi tu aprofundezi. Asta ca stii ce te asteapta si cum sa o iei.
Toate insirate pot fi bune daca te tii de meserie (nu doar cursuri).
Dai un an pe o viata? Treaba ta.

View Postlegeamaipresusdeorice, on 14 iunie 2018 - 14:29, said:

Astept cu nerabdare sa devin independent de parinti, probabil si asta e un motiv pt care nu vreau asta.
Acum profita de banul lor sa-ti insusesti o meserie pe care sa o practici cu placere, ulterior vei mai dori ca pe banii altora sa inveti dar nu prea se mai poate.

Edited by neagu_laurentiu, 14 June 2018 - 15:46.


#8
legeamaipresusdeorice

legeamaipresusdeorice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.05.2018

View Postneagu_laurentiu, on 14 iunie 2018 - 15:45, said:

Toate insirate pot fi bune daca te tii de meserie (nu doar cursuri).
Dai un an pe o viata? Treaba ta.


In general facultatile politehnicii promit multe - ca denumire. Ce nu stiu eu inca, daca o sa fac intr-adevar ceva la facultatea respectiva, sau o sa fie " apa de ploaie " si profii o sa treaca prin materii ca gasca prin lac, si o sa ajung licentiat cu cunostinte practice = 0, cum patesc multi studenti in ziua de azi. Despre cele doua, Automatica si ETTI, stiu aproape sigur ca nu sunt usor de terminat, si nu ajung toti samantarii licentiati. Darrr, in acelasi timp, admiterea nu e una usoara.

Acum n-o sa dau inapoi, bineinteles. O sa ma inscriu la ETTI si daca nu reusesc, prin redistribuire o sa ajung la una din cele mentionate. La celelalte in general raman locuri si pt sesiunea august, deci nu prea imi fac probleme.

#9
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postlegeamaipresusdeorice, on 14 iunie 2018 - 13:54, said:

Salutare!

Sunt absolvent de liceu cu profil real mate-info, si ma gandesc serios sa ma indrept catre ETTI de la Poli Bucuresti, dar momentan am mai multe nelamuriri in legatura cu aceasta decizie.

1. Ce accent se pune pe programare? Tin sa mentionez ca n-am inclinatii asa mari catre programare.. mai degraba retelistica, telecomunicatii, hardware si altele. ( banuiesc ca partea de grafica nu se include in nicio facultate : PS, CorelDraw etc)
2. Daca nu intru la etti, ce alte facultati imi recomandati sa completez pt redistribuire? Sau la ce alta universitate m-as mai putea inscrie?
3. Daca stie cineva, examenul de admitere la etti e acelasi cu examenul de automatica?!?!

Multumesc frumoos.
regret sa te dezamagesc insa in ziua de azi si hardware-ul se programeaza la fel ca si software-ul.

#10
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.01.2018

View Postlegeamaipresusdeorice, on 14 iunie 2018 - 14:11, said:

Efectiv nu ma vad invatand mii de algoritmi in N limbaje. Imi place tot ce tine de calculatoare. Posted Image) Inclusiv programele de grafica mentionate mai sus, imi place tot ce tine de retelistica etc. ( cand eram eu mic si in mediul rural unde locuiesc in prezent nu exista acces la internet prin cablu, taica-miu avea o "firma mica" prin care oferea internet prin antene wireless, facand rentrasmisie de prin oras. de atunci, am ramas cu pasiunea asta, si sub biroul meu e un mic labirint de cabluri ).

Pt ca am primit raspunsul legat de examenul de admitere, si este acelasi si la ETTI si la Automatica, as dori sa stiu pareri si despre celelalte facultati ale politehnicii, fiindca nu sunt convins 100% ca voi intra la prima optiune.



Dupa terminarea faculatii, ce job ti-ai gasit si cat de greu ti-a fost sa-l gasesti? :>

Eu m-am angajat de la sfarsitul anului 3. A fost usor sa il gasesc in cazul meu, am inceput cu testare manuala, mai tarziu am trecut pe testare automata. Am mai schimbat de 2 ori compania intre timp.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlegeamaipresusdeorice, on 14 iunie 2018 - 15:56, said:

Ce nu stiu eu inca, daca o sa fac intr-adevar ceva la facultatea respectiva, sau o sa fie " apa de ploaie "
Am explicat mai sus (nu-i dadaceala din liceu), daca te astepti ca facultatea sa-ti puna meseria in brate, nu va fi asa. Dar daca o iei ca pe o mica introducere, tu faci carare la biblioteca, in librarii, pe net, pe oricine prinzi din domeniu sa-l tragi de maneca unde nu intelegi ceva, atunci vei avea de castigat. Alfel vei ingrosa randurile celor care dau vina pe sistem si numai pe ei nu.

Edited by neagu_laurentiu, 14 June 2018 - 16:35.


#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Este OK să vii la ETTI dacă preferințele tale sînt cele spuse. Din cîte știu eu (am terminat mai de mult) programarea se face sub nivelul de la Automatică, în plus la Automatică e mult mai greu de intrat. Examenul de admitere e exact ca la automatică.

Softuri de grafică gen photoshop se fac poate la facultatea de Arte Frumoase. La Poli vei lucra cu softuri de tip CAD (computer assisted design) din care la electronică cele mai cunoscute sînt Orcad (desenare de scheme și proiectare de plăci electronice) și Spice (simuare de circuite).

2. Nu îți recomand în particular dar dacă vrei domeniul electric și IT, în Poli mai e inginerie Electrică și FILS care sînt un fel de rude sărace ale ETTI și Automatică. O mare parte din materii sînt asemănătoare dar se intră cu medii mult mai mici, deci studenții sînt mai slabi și nivelul facultaților e mai scăzut.

#13
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
In anul 3 ai un examen nou -de verificare a cunostiintelor in programare- cu admis/respins ! Daca nu il iei nu terimini facultatea ,iar in acest moment sunt cred 200 de persoane in situatia de a nu isi da licenta la timp!

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Si ce fel de electronist e ala care nu stie cum sa puna un micro intr-o placa, sa-i dea funtionalitate impreuna cu celelalte componente aditionale si sa-i scrie un soft?

#15
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Unul foarte bun ! (una este un test didactic si alta e ce faci la serviciu )

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu pricep cum asa! Adica testul ala cu ce-i rupt de realitate?

#17
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Nu neaparat ,dar statistic pica prea multa lume si e foarte rau pentru prestigiul facultatii plus lipsa de ingineri din tara

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postlegeamaipresusdeorice, on 14 iunie 2018 - 14:29, said:

Trageri de inima am spre mai multe domenii.. dar tot aud despre multe facultati de la poli ca " nu inveti nimic acolo, n-au nicio legatura cu denumirea " . Urmatoarea mea optiune ar fi inginerie electrica, si ca o a 3-a varianta, mecanica si mecatronica.

AM terminat inginerie elctrica la cluj in 2009. In plina criza n-am avut sanse de angajare, am facut master si in acelasi timp munceam (chestii absolut fara nicio legatura cu facultatea). Dupa un an m-am inscris la doctorat la catedra de masini electrice, cea mai buna decizie a mea! Am prins o practica la o firma din germania in timpul celor 4 ani de doctorat, iar dupa sustinerea tezei am plecat inapoi in germania ca inginer proiectant de motoare electrice.

Desi in RO partea asta este prost vazuta, in Germania sunt foarte cautati absolventii de inginerie electrica, sectia electromecanica (masini electrice).. E o optiune buna pentru ca ai posibilitatea sa lucrezi in germaia, austria, elvetia, nordul italiei, uk, olanda, etc.

Am un prieten care a terminat Telecomunicatii la ETTI Cluj, si spoune ca sansele sale de a gasi job in afara sunt mult mai reduse pentru ca exista mai putine joburi in domeniu, mai putine companii, etc.

Din pct asta de vedere Ingineria Electrica sta mai bine ca Telecomunicatiile. Avantajul Telecomunicatiilor ar fi tocmai faptul ca se mai invata ceva programare, si poti sa faci ceva in domeniul asta in tara fara sa fii nevoilt sa pleci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate