Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Pot declara zona alba , internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna , stau in zona Poiana Negrii unde nu avem fibra optica , semnal slab sau deloc la telefon si internet cu antene de amplificare de 13-15 dbi .
La vreme rea , ramaine tv prin satelit.
Am vorbit cu un provider si a spus ca sunt proiecte pt zone din astea , albe.
Jumate din sat este cu semnal bun si are si cablu si fibra , iar noi , cam 30-40 de familii, nu avem pt ca reteaua nu sa extins.
Am aflat ca sa montat o antena 4g (era deja 3g) in sat si tot nu sa inbunatatit semnalul.
am 200 de gb trafic pe telefon adunat pt ca nu pot sa-i consum , adica nu am cum.
Stiu ca primaria declara zona alba , dar se poate declara jumate de sat?
Normal la noi in zona se spune Simiz , catun .
Dar asta era in urma cu 20 de ani .
Linia neagra este fibra , iar pe fabrica de imbuteliere Ape minerale sunt antenele Orange si Vodafone.
Iar cercul alb este zona care nu are acoperire internet si nu avem semnal bun la telefon.
Ce ma sfatuiti?

Attached Files



#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008
Telekom sau Digi cum stau?

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Eu n-am auzit vreodata de termenul de "zona alba"... Si nici nu l-am gasit in vreo lege sau regulament.Posted Image

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,468
  • Înscris: 17.04.2006
Daca sunt destule cereri cei de la Orange/Vodafone pot amplasa un site mobil in zona care sa comunice cu cel deja instalat.
Insa depinde de traficul existent pe siteul actual.

Problema e ca sunt costuri destul de mari pentru un site mobil, daca nu au nimic de castigat sunt slabe sanse de reusita.
Scrie-le direct lor daca sunt solutii.

Zonele "albe" cred ca sunt identificate de operatori, ei au harta acoperirii si traficul in timp real (aprox)

Daca Orange/Voda nu au semnal sunt sanse aproape nule ca Digi sa fie prezent acolo.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
4G/ LTE nu au raza lunga de actiune (pentru ca sunt in frecventa mare: putere mare pe raza foarte scurta)
3G si ala depinde, saracul... daca e in 800 poate, daca e in 2100 cam meh.

Ce operator aveti in zona? Care e media de varsta? Ca nu o sa faca nimeni investitii pentru 2 clienti (daca restul au 70 de ani...).

Voua va trebuie un extender de la un operator, si-un cablu. Costa peste 500 EUR.


Vedeti cu fibra aia, distanta nu pare a fi mai mare de 1000m (cam 500, ochiometric).
Fibra e ieftina.

Edited by Lex404, 14 June 2018 - 13:23.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
O alta varianta ar fi un aplificator de semnal GSM/3G/4G daca spui ca ai cat de cat semnal. Ai o antena de montat in exterior, preferabil undeva pe casa, si o antena in interior. Costa peste 1000-2000 lei toata afacerea.

Edited by LensFlare, 14 June 2018 - 13:25.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu daca am net sunt in zona neagra?

#8
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

 Lipsum, on 14 iunie 2018 - 13:15, said:

Eu n-am auzit vreodata de termenul de "zona alba"... Si nici nu l-am gasit in vreo lege sau regulament.Posted Image

http://www.ancom.org...-acoperite_5877

http://www.ancom.org...artea-mcsi_5882

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai bine vorbiti cu operatorul care are fibra in zona sa il convingeți sa extinda reteaua pana la voi (petitii, contracte pe durata lunga, va angajati sa suportați o parte din costuri, etc)...

Alta solutie ar fi sa incercati voi sa va legati la reteaua din fibra prin niste bridge-uri wifi (mikrotik, ubiquity, etc), dar este costisitor si necesita o oarecare intretinere.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Distanta nu e mare, costul fibrei n-ar fi mare. Deci trebuie presiune pe operatorul care are fibra.

Asa, daca vorbiti cu niste unii, si topografia permite, rezolvati usurel cu niste antele unidirectionale (+fibra, swich-uri si altele). Dar asta e ilegal...

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Fibra nu e o avere, dar trebuie trasa pe undeva, ca nu sta singura in aer. Daca o agheti de stalpii de electrcitate, trebuie platita chiria pe stalpi, cam 20/km, sigur nu merita pt 2 clienti, ca de erau mai multi, sigur se extindeau. Cred ca cea mai buna solutie ar fi cu doua antene de exterior, de la cineva mai norocos, care are fibra si vizibilitate intre el si tine, fara dealuri, copaci etc.

#12
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 KyKyKyKy, on 14 iunie 2018 - 13:03, said:

Telekom sau Digi cum stau?
unii prind semnal digi 4 g , dar tot cu antena de amplificare la router.
eu prind semnal 4g de la telecom tot asa cu antena amplificare .
chestia e ca nu ofera internet decat mobil , fix e doar prin fibra.

 Lipsum, on 14 iunie 2018 - 13:15, said:

Eu n-am auzit vreodata de termenul de "zona alba"... Si nici nu l-am gasit in vreo lege sau regulament.Posted Image
http://www.economica...iect_90777.html

 Lex404, on 14 iunie 2018 - 13:22, said:

4G/ LTE nu au raza lunga de actiune (pentru ca sunt in frecventa mare: putere mare pe raza foarte scurta)
3G si ala depinde, saracul... daca e in 800 poate, daca e in 2100 cam meh.

Ce operator aveti in zona? Care e media de varsta? Ca nu o sa faca nimeni investitii pentru 2 clienti (daca restul au 70 de ani...).

Voua va trebuie un extender de la un operator, si-un cablu. Costa peste 500 EUR.


Vedeti cu fibra aia, distanta nu pare a fi mai mare de 1000m (cam 500, ochiometric).
Fibra e ieftina.
din mijlocul zonei albe pana la linia neagra desenata , sunt cam 1500 metri , deci departe , si pana acolo sunt stalpi de curent.
intre cele doua zone nu sunt stalpi de iluminat/electric
linia albastra este din centru cu transformatorul electric din centru.
linia verde este cealalta zona , iar cu galben am desenat zona unde nu sunt stalpi 220 .
tocmai de aceia nu a venit in zona fibra.
Primaria a spus ca sta la dispozitie cu stalpi si orce se poate pt a ajuta.
doar ca upc care este in zona , nu face extinderi.

 LensFlare, on 14 iunie 2018 - 13:24, said:

O alta varianta ar fi un aplificator de semnal GSM/3G/4G daca spui ca ai cat de cat semnal. Ai o antena de montat in exterior, preferabil undeva pe casa, si o antena in interior. Costa peste 1000-2000 lei toata afacerea.
dupa cum am mai spus , am internet de la vodafone , prin antena yagi , dar e 100 de gb si cateodata abia merge cu 1-2 mbps.

Attached Files



#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poti ....dar ce castigi ?
Stii varianta jidaneasca a poeziei " pe langa plopii fara sot " ?
Daca nu ti-o spun eu :

Pe langa plopii fara sot ,
Adesea eu treceam .
As fi trecut si printre ei
Dar ce ghiseft faceam ?

Edited by JurasikMan, 14 June 2018 - 15:53.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Parca upc e in tratative de vanzare, poate de asta nu fac extinderi. Daca cumpara Vodafone, poate-poate.
Daca ai vizibilitate, cumpara ceva de genul https://m.emag.ro/ac...b217_1528989506 , doua bucati, nu e o avere, cica bat 5km, dar la 1-2km, cat iti trebuie tie, ar trebui sa mearga fara probleme si pe vreme rea, daca le pui la inaltime, undeva pe case.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Repet, incercati să vorbiți direct cu un reprezentant al companiei si nu cu tehnicienii de pe teren.

Eventual negociati ceva abonamente business. Vad ca cel mai ieftin abonament de internet (100/6Mbps) pe sait e 12euro fara tva.  

N-ar fi un cost atat de mare, iar solutia ar fi incomparabil mai stabila decat un internet mobil prin 4G.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mergi tu sa plantezi stalpii, sa tragi fibra pe banii tai, sa negociezi cu proprietarii terenului pe care vin montati stalpii? Ce te face sa crezi ca investitia ar fi rentabila pt 2-3 abonati?

#17
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Dupa cum am mai spus si se vede pe harta, suntem in jur la 30 dr familii .
Proprietarii nu cer nimic , am mai întrebat odata, stâlpii ii da primăria gratis , ba chiar ii si montează. Si am fii deacord sa dam o parte din bani pt lucrare.


#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si toate cele 30 de familii vor internet si tv? In cazul asta, m-as mira sa nu vrea upc sa cableze, mai ales ca stalpii nu-i costa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate