Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Survolare cu drona

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
semperv

semperv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2016
Buna ziua,

As vrea in primul rand sa imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, rog un moderator sa plaseze topicul unde trebuie daca este necesar.

As dori sa stiu daca exista un formular/legislatie, etc. in ceea ce priveste filmarea terenurilor agricole, cu drona.

Informatii suplimentare: Companie care se ocupa cu cercetare in agricultura.
                                      Pentru fiecare test pe care il facem avem contract cu fermierul.
                                      Filmatul va fi efectuat de o alta companie, din alta tara (Cehia)
Din punct de vedere legal, ce ar trebui sa avem noi ca totul sa fie in regula, exista vreun formular suplimentar in ceea ce priveste acest lucru sau orice altceva, Sper ca cineva care are drona (sau care cunoaste mai bine legislatia) ma poate ajuta cu acest raspuns. Dupa aproape 3 ore de cautat pe internet nu m-am lamurit cu nimic.

Multumesc!!!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
daca alta companie se ocupa de filmat si voi aveti o intelegere cu cel caruia ii filmati terenul, atunci voi n-ar trebui sa aveti nici o problema. firma din cehia trebuie sa se ocupe de avize si ce mai e nevoie.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Legal exista doar "Codul aerian al României" care prevede ca operarea aeronavelor fără pilot la bord (drone) deasupra unor obiective care fac parte din sistemul naţional de apărare, ordine publică şi securitate naţională este STRICT INTERZISA.

De asemenea, exista câteva reguli stabilite la întreg nivelul Uniunii Europene;
- Este recomandat ca drona să fie înmatriculată în țara de proveniență, indiferent de scopul zborului.
- Drona trebuie să zboare întotdeauna în raza ta vizuală.
- Este interzis zborul în zona aeroporturilor și heliporturilor.
- Este necesară o aprobare în prealabil pentru zborurile comerciale.
- Este interzis zborul deasupra mulțimilor de oameni, proprietăților private și autovehiculelor. Trebuie meținută o distanță de minim 50 de metri față de ele.
- Nu este permis zborul la o înălțime de mai mult de 150 de metri de la locul decolării.

Detalii despre cum inmatriculezi o drona in Romania aici;
http://dragosasaftei...nei-in-romania/

#4
semperv

semperv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2016

 Naijax, on 14 iunie 2018 - 12:01, said:

Legal exista doar "Codul aerian al României" care prevede ca operarea aeronavelor fără pilot la bord (drone) deasupra unor obiective care fac parte din sistemul naţional de apărare, ordine publică şi securitate naţională este STRICT INTERZISA.

De asemenea, exista câteva reguli stabilite la întreg nivelul Uniunii Europene;
- Este recomandat ca drona să fie înmatriculată în țara de proveniență, indiferent de scopul zborului.
- Drona trebuie să zboare întotdeauna în raza ta vizuală.
- Este interzis zborul în zona aeroporturilor și heliporturilor.
- Este necesară o aprobare în prealabil pentru zborurile comerciale.
- Este interzis zborul deasupra mulțimilor de oameni, proprietăților private și autovehiculelor. Trebuie meținută o distanță de minim 50 de metri față de ele.
- Nu este permis zborul la o înălțime de mai mult de 150 de metri de la locul decolării.

Detalii despre cum inmatriculezi o drona in Romania aici;
http://dragosasaftei...nei-in-romania/

Cei care o sa filmeze se numesc SKYMAPS, o companie care cu asta se ocupa. EI au cerut un acrod de la fermier ca poate sa vina sa filmeze, dar nu am gasit nici un formular, nimic.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 semperv, on 14 iunie 2018 - 12:04, said:

Cei care o sa filmeze se numesc SKYMAPS, o companie care cu asta se ocupa. EI au cerut un acrod de la fermier ca poate sa vina sa filmeze, dar nu am gasit nici un formular, nimic.

Citeste atent articolul din link-ul postul meu anterior
Toate detaliile sunt acolo - inclusiv legislatia + formulare + ghid utilizare + alte informatii pretioase

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate