Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Masina pentru un tanar.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.06.2018
Salut baieti. Deschid acest topic pentru ca in viitorul apropiat o sa imi achizitionez prima masina si sunt foarte indecis.
  In primul rand, modelele mele preferate sunt F30 si Audi A4 B8(nonfacelift),doar ca pentru a putea achizitiona unul second as avea nevoie de un credit bancar. Mentionez ca rata de 1000 lei pe 3 ani nu ar fi o problema deoarece si acum reusesc sa economisesc intre 1500-2000 lei lunar fara batai de cap.
   Cealalta varianta ar fi un Seat Leon an 2006+ pe care sa il achizitionez la un 3500-4000 euro fara sa apelez la banca.
   Nu am intrat in detalii cu privire la motorizare, cutie de viteze etc... deoarece vreau intai sa ma hotarasc asupra unui model.
   Astept parerile voastre impreuna cu argumente. Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Salut băeț

Citește și tu pe aici așa ca idee

A:

Inainte de a cere sfat achizitie auto e de dorit sa ne dati cateva detalii:
1. Buget de achizitie
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual)
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina
4. Cutie Manuala/Automata.
5. Niste modele preferate.

B:

https://forum.softpe...cumparare-auto/

#3
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
doar prin test drive te hotarasti. Trebuie sa vezi masinile si sa iei ce iti place altfel o sa intrebi pe aici mult si bine si o sa gasesti pareri impartite. Problema ta este sa reusesti sa gasesti o masina in toate mintile in banii aia.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Alege și tu două modele, spune detalii, sume etc... ce am scris la A.

Vin colegii încep să se miștocărească.

Unii zic Fiat, alții VW, alții Alfa Romeo, alții Lancia.

Ăia cu japonezele sunt mai serioși vin la final cu chestii mai concrete dar îi distruge Kroghy cu afirmațiile de genu 75 de cai maxim că ești tânăr și nu te pricepi și E pericoloso sporgersi, Polo, Fiesta, etc - modele de mașini puțin mai mari decât o pubelă.
După aia vine altul și îți dă temelie cu replica celebră de altfel

Logan bre că e mai bun că etc.

Pleci nelămurit cum ai venit și cu regrete că n-ai înțeles nimic.

N-am înțeles nici care e bugetul.
Leon la 4000 de euro e făcut praf. F30  sau Audi A4 B8 la 4000 ???

Edited by exceswater, 14 June 2018 - 11:07.


#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Gandestete si daca poti sa intretii masinile alea, mai ales daca o cumperi prin imprumut bancar.
Daca vrei neaparat masina premium poti lua Lancia delta.

Edited by diegodanny, 14 June 2018 - 11:10.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPionul22, on 14 iunie 2018 - 10:50, said:

  In primul rand, modelele mele preferate sunt F30 si Audi A4 B8(nonfacelift),doar ca pentru a putea achizitiona unul second as avea nevoie de un credit bancar. Mentionez ca rata de 1000 lei pe 3
   Astept parerile voastre impreuna cu argumente. Multumesc!

Parerea mea este sa cumperi unul dintre modelele preferate de tine,nu unul dinre modelele preferate de altcineva.
Asta ar fi punctul de plecare.
Iar dezbaterea sa continue strict pe modelele preferate de tine.
Cam astea-s argumentele mele.

#7
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Seat Leon la 3-4000 E fara apel la banci. Mai ales pentru SH. Ce poti economisi acum se pot folosi la reparatii ulterioare nu la platit rate.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai potol cu Leon.
Am avut Leon luat de nou modelul 1P. Echipat Stylance cu un fel de Sport Up. Mi-a lăsat un gust amar.

Doar forma e de el.

Tablă proastă, nu e vreo rachetă chiar așa.

Replica unui apropiat care e șef de service ?

Gunoaie. Zici că sunt făcute din resturi de la VW, Skoda și Audi.

Edited by exceswater, 14 June 2018 - 11:10.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
parerea mea e ca ar trebui sa citesti topicul asta si sa incerci sa faci fix ce face si cel de acolo: https://forum.softpe...xim-11500-euro/

#10
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Softpedia e cel mai nepotrivit loc sa ceri o parere despre achizitia unei masini. Ia ce iti place, in ce te simti tu bine. Vor veni fiecare pe rand: Cu loganu, cu nemtoaicele, cu japonezele, cu masinile sh care sunt niste cazane si bagi 10.000 euro in primul an doar in piese si tot asa.

#11
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostRobiacs, on 14 iunie 2018 - 11:17, said:

Softpedia e cel mai nepotrivit loc sa ceri o parere despre achizitia unei masini. Ia ce iti place, in ce te simti tu bine. Vor veni fiecare pe rand: Cu loganu, cu nemtoaicele, cu japonezele, cu masinile sh care sunt niste cazane si bagi 10.000 euro in primul an doar in piese si tot asa.
Pai si alea care le vrea el tot sh sunt Posted Image
Iar despre treaba cu 10000  euro in piese nu am auzit niciodata sa bage careva atat Posted Image daca stii la ce sa fii atent nu bagi decat in consumabile, iar daca trebuie ceva schimbat negociezi.

Edited by diegodanny, 14 June 2018 - 11:22.


#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
M-ai inteles gresit. Am zis ca va veni cineva care va zice ca toate masinile sh sunt niste cazane care nu merita luate in considerare. Daca ma luam dupa ce se spune pe aici, trebuia cu ambele masini sa stau doar in service, ca deh, una frantuzoaica care "are partea electrica varza si vai de steaua ei ca e frantuzoaica" si alta un "sicriu" chinezo-japonez. Si uite ca le dau cheie si plec cu ele la drum linistit oricand.

Edited by Robiacs, 14 June 2018 - 11:25.


#13
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postradu_vasile59, on 14 iunie 2018 - 11:07, said:

Seat Leon la 3-4000 E fara apel la banci. Mai ales pentru SH. Ce poti economisi acum se pot folosi la reparatii ulterioare nu la platit rate.
Adica-i recomanzi o masina mai ieftina iar banii economisiti sa-i arunce pe reparatii? Incredibil. In logica asta nu ar fi mai bine sa bage banii aia de reparatii intr-una mai scumpa si mai buna?? Ia ce iti place dar numai DUPA ca o testezi si mergi la un service serios cu ea. Acu ajungand la postarea lui exceswater ti-as recomanda o japoneza da normal tot una verificata. Im happy ca is din aia seriosiPosted Image . Da daca tot ai dat niste marci din care vrei sa alegi nu stiu de ce ai opta pentru un Seat daca poti lua un BMW sau Audi ( intre astea 2 din urma as merge pe Audi ). Atata ca o sa ajungi sa iei masini cu cateva sute bune de mii de km.

#14
Scorpionul123

Scorpionul123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2018
.

Edited by Scorpionul123, 14 June 2018 - 14:12.


#15
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Recomand logan-urile, sunt foarte sigure in cazul unui accident

Spoiler

Edited by YourFan, 14 June 2018 - 14:38.


#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
" Este vorba de modelele produse în Brazilia, Argentina şi Columbia, sub sigla Renault, pentru pieţele din America Latină. "
" Prin comparaţie, Sandero produs la Mioveni a obţinut patru stele la testele Euro NCAP " din acelasi articol postat de tine.

E adevarat ca nu sunt cele mai stralucite masini, dar hai sa fim corecti pana la capat Posted Image

Edited by cristiany, 14 June 2018 - 15:11.


#17
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Mai terminati cu prostiile referitoare la masinile second, sunt destule masini SH care sunt decente si nu trebuie sa investesti in ele.

Eu am avut un seat Leon 1M (2002, da,cum vedeti, 2002). 1.6 16 valve AZD 105 cai. 170K kilometri reali.

L-am achizitionat in martie 2015 cu 2300E. L-am vandut in Februarie 2018 cu 2000E. (in perioada asta am facut 30K kilometri, am si calatorit mult).

M-am mutat in state pentru urmatorii 2-3 ani si nu avea sens sa il mai tin.

Nu am investit nimic in masina, doar am schimbat uleiul si filtrele, nici macar distributia nu am schimbat-o, aaaa si am cumparat un set nou de cauciucuri de vara cu 800ron cu tot cu montaj.
Am primit si cauciuri de iarna aproape noi cand am luat-o, a fost adusa din Germania.

Nu am avut nici o problema cu ea, a mers perfect, super multumit de masina.

Pentru initiatorul topicului acest Leon pare interesant:

https://www.olx.ro/o...26e5a1;promoted

Edited by Kiddosu, 14 June 2018 - 16:54.


#18
Pionul22

Pionul22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.06.2018
Stiu pe cineva care si-a luat F30 interior din piele crem, trapa, navigatie mare restul dotarilor nh le stiu. A dat 13.000 euro si e foarte multumit de masina. Oare fara piele si fara trapa, nu se gasesc in stare buna la un 12.000?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate