Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parere proiect pc. !

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Buna ziua, am mai apelat la ajutorul acestei comuntati si mereu am primit sfaturi bune care m-au ajutat asa ca revin din nou. Am un pc vechi si doresc sa il schimb cu putin noroc.
Ceea ce am este : ( placa de baza, procesor si placa video sunt vechi si nu mai are rost sa vorbesc despre ele )
Carcasa - Zalman Z11 Plus
Sursa - Sirtec BronzeII 600w
Hdd - WD Blue 500Gb
Hdd - WD Blue 1TB
Samsung 850 EVO 250Gb

Componentele pe care doresc sa le achizitionez sunt : ( nu cred ca o sa fac OC dar am inteles ca au performante umpic mai bune asa fara OC decat cele care nu au optiunea de OC )
Placa de baza - GIGABYTE AORUS Z370 Gaming 7
Procesor Intel Coffee Lake, Core i7 8700K
Cooler CPU Corsair Hydro Series H100i v2
Memorie HyperX Predator RGB 8GB DDR4 2933MHz CL15


Va fi folosit la gaming si streaming pe viitor. Despre placa video voi mai astepta pana cand vor aparea placile nVidia noi, pana atunci voi achizitiona ceva mai vechi de 3 - 4 Gb. Vor fi compatibile componentele vechi cu cele noi, o sa pot sa pun o placa video mai veche de 3 sau 4 Gb pe acest sistem sau nu vor fi compatibile ? O sa am probleme cu  o placa video gen 1080 G1 Gaming in carcasa respectiva, aceel cooler pentru CPU oare va incapea ?

#2
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Daca nu crezi ca o sa faci OC de ce iei cooler AIO si placa de baza "Z" de 1300 de lei?
Si sper ca nici nu te gandesti sa te apuci de streaming cu 8GB RAM, nu? Iti trebuie minim 16, unii ar zice chiar mai mult. Intreb ca am vazut ca ai pus link la o memorie de 8GB, dar daca iei 2 din alea e ok.

Cat despre daca incape cooler-ul pe apa in carcasa, ar trebui, ca sus ai loc de 2 ventilatoare 120 / 140mm, deci unde incap alea incape si radiatorul. Dar nu bag mana in foc, ca nu stiu ce au avut in cap astia de la Zalman.
In rest alte probleme de compatibilitate nu o sa ai, nici cu HDD-uri, SSD, nici cu orice placa video, sursa va duce, totul e ok.

Dar permite-mi sa iti recomand si o varianta pe AMD care ti-ar iesi semnificativ mai ieftin si ar face 99% acelasi lucru. Restul de bani ii bagi intr-o placa video mai buna.

Ori Ryzen 5 2600X: https://www.pcgarage...600x-36ghz-box/
Ori 2700 daca crezi ca te ajuta cele 2 nuclee in plus, dar tine cont ca are frecventa mai mica: https://www.pcgarage...2700-32ghz-box/
+ o placa de baza decenta pe X470, arhisuficienta pentru orice ai vrea sa faci cu sistemul, inclusiv OC.
https://www.pcgarage...470-gaming-pro/

Si ca idee, la AMD primesti si cooler stock chiar ok si te mai scapa de o cheltuiala.
Ma rog, asta ar fi varianta budget-conscious, dar alegerea e a ta.

Edited by AstroNut98, 14 June 2018 - 10:09.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Placile nvidia noi, adica ceva seria 11xx ?
Vor aparea peste "long time", sint declaratii oficiale de acum citeva zile.
Ca o fi chestie de marketing si apar peste citeva luni.... habar am.

Sa nu te astepti la cine stie ce minuni de la racirea aia cu lichid = comparatie cu Noctua, care e cu 90-100 de lei mai ieftin:
http://www.relaxedte...iquid-coolers/2

i7 8700k vs Ryzen 5 2600X.
La pret cistiga AMD detasat.
La performanta, sint relativ apropiate.
Daca nu vrei neaparat performanta maxima, poti sa mergi la similar 90% pe AMD
http://cpu.userbench...600X/3937vs3956
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bIc2OP68Mvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Unu2trei

Unu2trei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2018
De ce vrei să arunci banii pe K dacă nu faci oc? I5 8400 e la juma' de preț și are aceleași performanțe ca I7 8700k.

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Procesoarele cu K au viteza standard/turbo mai mare decit echivalentul non-K
Merg la viteza turbo (care este mai mare) si pe placi care nu stiu OC.

Da, este mai ieftin i5 8400, dar in nici un caz nu are aceleasi performante.
Diferentele pot sa ajung pina la 25-50%:
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

#6
Unu2trei

Unu2trei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 15 iunie 2018 - 15:48, said:

Procesoarele cu K au viteza standard/turbo mai mare decit echivalentul non-K
Merg la viteza turbo (care este mai mare) si pe placi care nu stiu OC.

Da, este mai ieftin i5 8400, dar in nici un caz nu are aceleasi performante.
Diferentele pot sa ajung pina la 25-50%:
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

25-50% ???? Exagerezi un pic aici. Strict pentru jocuri, i5 8400 e mult peste i7 preț/performanță.diferența de bani, o bagi în alte componente, gpu... etc.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Poate ar trebui sa te gindesti la AMD. Sint fenomenal de laudate...

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostUnu2trei, on 15 iunie 2018 - 16:17, said:

25-50% ???? Exagerezi un pic aici. Strict pentru jocuri, i5 8400 e mult peste i7 preț/performanță.diferența de bani, o bagi în alte componente, gpu... etc.
25-50% per total, la diverse teste/folosiri.
Da, pentru gaming e cam la fel, pentru ca jocurile se bazeaza, in mare, pe placa video.
Deci, da, e o varianta foarte buna si asta.

#9
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Va multumesc pentru sfaturi, am avut 2 platforme pe amd pe vremea cand amd era pc-ul "saracului" :)) si am fost foarte multumit de ele. Nu zic ca nu iau in considerare si amd doar ca ma gandeam ca intel sunt mai puternice decat amd. Legat de acel i5 am vazut ca la performante la jocuri sunt relativ egale la fps doar ca i5 sta cu 50% mai mult in sarcina decat i7 ceea ce este normal. Ma gandeam la un i7 deoarece daca o sa doresc sa  incerc sa strimez si sa ma joc simultan si am inteles ca trebuie un procesor bun, daca la jocuri ai nevoie de GPU ei bine pentru programe ai nevoie de CPU si nu este posibil sa am sacadari ? M-am gandit la aceea configuratie deoarece eu personal sunt pasionat de pc uri si vroiam sa imi fac un sistem RGB ( fiecare cu pasiunea lui :)) ) plus ca daca imi fac acest sistem 6 - 10 ani inafara de rami altceva nu ii voi mai face daca nu imi creaza probleme ( la cum decurge minunata noastra economie ).

trollerul_de_serviciu  -  Si da trollerul la seria 11xx ma gandeam, acum stiu ca o sa va amuzanti dar cand vor aparea noile placi video ddr6 vor fi compatibile cu actualele placi de baza sau vor dori placi noi, aveti ideie ?
Unu2trei - Mda m-am uitat si ai dreptate dar pe termen lung nu este mai ok sa iau un i7 sau acel i5 ma va duce inca 5 ani cel putin ?

Va multumesc pentru sfaturi si timpul acordat si scuzati daca unele intrebari sunt retorice pentru voi doar ca nu ma pricep asa de bine si prefer sa intreb decat sa "par destept".

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, la i5 e ocupat procesorul cam 50% in joc, pentru acelasi fps.
Eu cred ca 50% disponibil pentru streaming e suficient.
Diferenta aia de pret e destul de mare, poti sa o folosesti la altceva.
Pe de alta parte, pe termen lung.... nu stiu ce sa zic.
Poate in 5 ani vrei sa faci streaming 4k, desi ma indoiesc.
Pune in balanta performanta / bugetul actual / cerintele actuale / posibilele cerinte viitoare.
Plus faptul ca tu, in principal, vrei jocuri - iar la majoritatea jocurilor  este mai importanta placa video.

Ce treaba are RGB cu configuratia ?
Pe de alta parte, ACUM ai luminite peste tot ?
Eu m-am plictisit dupa 30 de minute de luminite.

Nu conteaza memoria RAM si memoria video.
Nu a contat niciodata asta.
Eu am ram ddr 4 si rx 480 cu gddr 5.

#11
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor pana la urma am achizitionat componentele pe care le-am postat eu, acum doresc sa achizitionez si o placa video, ce imi recomandati ca firma si intre 1070 ti si 1080, eu ma uitam la una dintre aceste 2 placi doar ca nu stiu ca este diferenta intre ele, facand exceptie pretul Gygabyte GTX 1080 D5X si GeForce® GTX 1080 G1 Gaming

#12
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Prima are numele greșit la firma Gygabyte in loc de Gigabyte și D5x oficial nu are numele asta.
In rest una e vândută de eMAG și una de un colaborator eMAG. In rest nu știu ce să zic

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
In ordinea puterii de procesare 1070Ti, 1080, 1080Ti.

Daca 1080 îl consideri 100% putere, 1070Ti are ~90% iar 1080Ti are ~125%.

Referitor la computerul asamblat, 8gb ram e la limita în 2018. Recomandat erau 16.

Edited by ro_explorer, 28 June 2018 - 08:32.


#14
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Am rezolvat, va multumesc pentru ajutor, se poate inchide !!!

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, zi si noua ce minune ti-ai facut, ceva poze....

#16
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Atat momentan, mai trebuiesc 2 venturi sus, o placuta de ram. Se gaseste ce sa ii mai fac, dar pe viitor, momentan stagnam.

Attached Files



#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Arata destul de albastru ?!
Nu te enerveaza/plictisesc luminitele ?!
Ai mai avut luminite pina acum ?!
Harduri nu estem ?!

#18
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006

View Posttrollerul_de_serviciu, on 16 iulie 2018 - 11:40, said:

Arata destul de albastru ?!
Nu te enerveaza/plictisesc luminitele ?!
Ai mai avut luminite pina acum ?!
Harduri nu estem ?!

Doar ce umblam in el, nu am mai avut asa mult rgb, si am 2 hdd si 1 ssd doar ca sunt montate in spate. Nu prea am mai avut timp de el din pacate ... dar vine ea iarna si nu mai ai ce face atunci decat sa stai in casa :)))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate