Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Catel adoptat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Poti incerca si cu un supliment antistress timp de o saptamana sa vezi cum se comporta
https://www.petmart....ster-10-tb.html

#20
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Catelu' acela cand a fost mic a fost batut, traumatizat, legat. De aceea tremura cad aude ton autoritar si se simte rau cand mananca.... toata problema cu alimentatia lui este de la stres. Trebuie sa ai MARE rabdare si sa fii calm cu el ca sa-l faci sa aibe incredere in tine. Sfatul meu este sa lasi de o parte mancarea preparata industrial si sa-i dai mancare de casa la temperatura camerei (nu calda si nici rece) si multa apa pentru hidratare, supe, orez cu carne, etc.... mai ales zilele astea cand este canicula si cainii au stres psihic din cauza caldurii. Ceva asemanator am patit cu o catelusa, cand o dadeam pe mancare pentru caini se strica la burta, toate porcariile chimice contin in ele numai hrana cu carne NU.

Edited by tico18, 14 June 2018 - 07:18.


#21
lorelei28

lorelei28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2018
Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi, Astazi am ajuns in cele din urma la eco si se pare ca are atat bila cat si stomacul pe alocuri inflamate. De acum urmeaza tratament si dieta

#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu se poate sa ne pui si noua o poza ?

#23
lorelei28

lorelei28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2018
El e domnisorul Posted Image

Attached Files



#24
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Incet si cu un munte de rabdare te va iubi asa cum n-a facut-o nicio vietate pana acum.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
E foc de frumos, sa-ti traiasca! Cine stie ce o fi mancat pana sa-l adopți si de aceea are probleme digestive.

#26
lorelei28

lorelei28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2018
Hello si multumesc! E clar ca a mancat tot ce a gasit si pe deasupra mai mult ca sigur a avut si un stapan care l-a abuzat. Vizavi de problemele medicale am aflat ca era si plin de paraziti interni de care intre timp a scapat iar acum va incepe tratamentul pentru bila. E mult mai bine, episoadele de voma si diaree au disparut, raman problemele comportamentale. Incetul cu incetul poate ca vor disparea si acelea, incepem sa lucram si acolo. Tipa de la care l-am luat cand a auzit de problemele medicale a disparut :)) desi initial se oferise sa ne indrume spre cineva care ne-ar putea ajuta cu partea de comportament. Ma voi documenta si eu putin iar in cazul in care nu dam roade ne vom indrepta spre un psiholog canin.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Prima mișcare atunci cand adopți un caine e deparazitarea interna si externa apoi vaccinarea. Cand sunt infestati cu paraziți,  cainii au diaree si vomismente. Deparazitarea interna se face de 2 ori la interval de 12-14zile .

#28
lorelei28

lorelei28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2018
Atat deparazitarile cat si vaccinarile ii erau/sunt la zi iar dintre toti medicii pe la care am fost cu el, doar ultimul s-a gandit sa ii faca si o coprocultura.

Edited by lorelei28, 05 August 2018 - 17:32.


#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Iubeste-l si fa tot ce poti pentru el. Mai mult de atat nu se poate. Rabdare multa si afectiune. Cateii abuzati isi revin greu . Increderea in oameni nu mai exista la ei. Cine stie ce a mâncat el pe străzi? Poate a baut ape contaminate . Incet se pune pe picioare .

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 lorelei28, on 05 august 2018 - 17:18, said:

Atat deparazitarile cat si vaccinarile ii erau/sunt la zi iar dintre toti medicii pe la care am fost cu el, doar ultimul s-a gandit sa ii faca si o coprocultura.
Depinde si cu ce a fost deparazitat. Am luat acum multi ani o pisica de pe strada care avea paraziți interni si nu a scapat de ei decat dupa ce i-am dat Drontal. Prima data i-am dat Pratel, apoi Cestal si abia dupa ce a primit Drontal nu a mai avut paraziți.  De regula cainii au toxocara adica un fel de limbrici.

#31
lorelei28

lorelei28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2018

 Freddy12, on 05 august 2018 - 18:13, said:

Depinde si cu ce a fost deparazitat. Am luat acum multi ani o pisica de pe strada care avea paraziți interni si nu a scapat de ei decat dupa ce i-am dat Drontal. Prima data i-am dat Pratel, apoi Cestal si abia dupa ce a primit Drontal nu a mai avut paraziți.  De regula cainii au toxocara adica un fel de limbrici.


Intradevar initial fusese deparazitat cu Pratel iar dupa copro cu Drontal insa nici asa nu a scapat, in cele din urma fiindu-i administrata o pasta alba al carei nume insa imi scapa. Nu m-am gandit ca s-ar putea imbolnavi atat de repede avand in vedere ca deparazitarea o facuseram cu destul de putin timp in urma.

Edited by lorelei28, 05 August 2018 - 19:05.


#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Poate iti aduci aminte cum se numeste pasta alba. Am un caine scos de la hingheri acum vreo 2 ani si nu are de loc pofta de mancare plus ca are gingiile foarte palide, semn ca e anemic. Ma gandesc ca poate are niste paraziți mai rezistenți. L-am deparazitat cu Canidon care are exact aceeasi compozitie ca si Drontalul.

#33
lorelei28

lorelei28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2018
Nu am mai raspuns pentru ca cei de la cabinet desi i-am intrebat de numele medicamentului respectiv mi-au dat ignore in schimb m-au speriat de zile. Avea cainele o tuse ce nu ceda si mi-au spus ca are inima praf si sa ma astept sa moara in orice moment. In urma unor investigatii suplimentare am aflat ca poate muri de orice altceva numai de inima nu asa ca le-am dat si eu ignore Posted Image) imi pare rau ca nu te pot ajuta

Edited by lorelei28, 16 January 2019 - 01:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate