Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

28 de ani de la începerea mineriadei din Iunie 1990

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#19
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Iliescu bine, sanatos, viu, liber...elegant.

#20
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Mineriada din iunie a fost a 3-a.
Prima a fost în 29 ianuarie 1990.
Bucureștenii scandau: Coposu judecat pentru ce-a organizat!

Vezi filmarea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zLfSdUjX48Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum, copiii participanților la acel miting, umplu internetul cu comentarii despre cum a fost Iliescu susținut după revoluție de agenți KGB, care intraseră cu miile în țară. Au citit chestiile astea în scrierile lui Grigore Cartianu, au văzut în emisiuni de-ale lui Radu Moraru, și au devenit specialiști în istoria anilor 1989-1990.

Edited by Marius1989, 13 June 2018 - 17:06.


#21
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ce pot sa spun, PSD = CIUMA ROSIE...
Iliescu criminal votat si aparat de excrementele societatii.

#22
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 Marius1989, on 13 iunie 2018 - 17:05, said:

Mineriada din iunie a fost a 3-a.
Prima a fost în 29 ianuarie 1990.
Bucureștenii scandau: Coposu judecat pentru ce-a organizat!

Vezi filmarea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zLfSdUjX48Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum, copiii participanților la acel miting, umplu internetul cu comentarii despre cum a fost Iliescu susținut dupã revoluție de agenți KGB, care intraserã cu miile în țarã. Au citit chestiile astea în scrierile lui Grigore Cartianu, au vãzut în emisiuni de-ale lui Radu Moraru, și au devenit specialiști în istoria anilor 1989-1990.

In loc sã-i compãtimești ar trebui sã-i "luminezi" tu cu experiența din acei ani. Serios.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Marius1989, on 13 iunie 2018 - 17:05, said:

Mineriada din iunie a fost a 3-a.
Prima a fost în 29 ianuarie 1990.
Bucureștenii scandau: Coposu judecat pentru ce-a organizat!

Acum, copiii participanților la acel miting, umplu internetul cu comentarii despre cum a fost Iliescu susținut după revoluție de agenți KGB, care intraseră cu miile în țară. Au citit chestiile astea în scrierile lui Grigore Cartianu, au văzut în emisiuni de-ale lui Radu Moraru, și au devenit specialiști în istoria anilor 1989-1990.
Eu am trait acele vremuri. M-am lasat pacalit de Iiescu doar vreo 5 minute in data de 22 decembrie, pe la ora pranzului. Atat.
Sistemul de propaganda al PSD functiona cu succes si atunci, ca si acum.
Atunci singura sursa de informare era Televiziunea Romana Libera. Acum aceiasi treaba murdara o fac Romania TV si Antena 3.

PSD nu ar fi reusit continuitatea la guvernare si infrangerea Revolutiei Romane, fara acest sistem marsav de propaganda stalinista.

Edited by pasilla, 13 June 2018 - 17:36.


#24
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 RMC Info, on 13 iunie 2018 - 17:20, said:

In loc să-i compătimești ar trebui să-i "luminezi" tu cu experiența din acei ani. Serios.

Cînd pun filmări din acea perioadă asta încerc să fac - să-i luminez pe ignoranți.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui sa si explici ce se intampla acolo si de ce, alfel poate fi inteles gresit .

#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 pasilla, on 13 iunie 2018 - 17:33, said:

Eu am trait acele vremuri. M-am lasat pacalit de Iiescu doar vreo 5 minute in data de 22 decembrie, pe la ora pranzului. Atat.
..........
Da , sint convins de asta . ...dar tu crezi ? Nu uita ca atunci cind a inceput balamucul , ce priveam atunci ca pe un razboi , toti ne rugam " sa vina cineva " sa puna capat nebuniei . Tu nu , deja stiai adevarul ...esti tare .
Cit despre Iliescu , cum ai fi vazut tu tranzitia de la ce-a fost , la ceva ce nu stiam ce va fi !, daca nu printr-un apropiat al regimului , un om al regimului , indiferent cine ar fi fost el ? Aduceai un papagal de pe strada , din gloata de dementi zurbagii care misunau atunci ?
Si tembelismul ala cu " revolta " ca participa la alegeri desi au promis ca nu ... Ce motiv ar fi avut sa nu participe ? daca nu participau , insemna ca in secunda 2 sa pleci toti acasa , sa paraseasca toate institutiile statului , si sa intram in haos . Pt ce sa mai stea acolo , sa faca munca voluntara ?
Sint multe de zis , multe ....

#27
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

 pasilla, on 13 iunie 2018 - 17:33, said:

Eu am trait acele vremuri. M-am lasat pacalit de Iiescu doar vreo 5 minute in data de 22 decembrie, pe la ora pranzului. Atat.

La ora prînzului Iliescu nu apăruse public. Abia fugise Ceaușescu din CC.
Abia cîteva ore mai tîrziu a apărut și Iliescu să umple „vidul de putere”.
Asta nu împiedică mulțimea din filmarea prezentată de mine mai sus să strige „21-22 / Iliescu a fost cu noi!”.
Deși Iliescu personal niciodată n-a pretins că s-a implicat în revoluție în data de 21.
Probabil nici ăia de la miting nu se implicaseră în 21 decembrie (cînd doar cîteva sute de persoane au avut tupeu să stea în fața gloanțelor, 41 dintre ele fiind omorîte), dar strigau foarte hotărît despre cine a fost cu ei în 21.

#28
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 djl, on 13 iunie 2018 - 14:21, said:

Cu toate că Ion Iliescu şi F.S.N. câştigaseră în mod liber alegerile, erau destui neumulţumiţi
Pai daca aia "castigasera in mod liber alegerile", atunci "nemultumitii" trebuiau sa-si vada de treburile lor si nu le mai rupea nimeni oasele.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Marius1989, on 13 iunie 2018 - 17:52, said:

La ora prînzului Iliescu nu apăruse public. Abia fugise Ceaușescu din CC.
Abia cîteva ore mai tîrziu a apărut și Iliescu să umple „vidul de putere”.
Asta nu împiedică mulțimea din filmarea prezentată de mine mai sus să strige „21-22 / Iliescu a fost cu noi!”.
Deși Iliescu personal niciodată n-a pretins că s-a implicat în revoluție în data de 21.
Probabil nici ăia de la miting nu se implicaseră în 21 decembrie (cînd doar cîteva sute de persoane au avut tupeu să stea în fața gloanțelor, 41 dintre ele fiind omorîte), dar strigau foarte hotărît despre cine a fost cu ei în 21.
Pe la ora 2 se testa de  la balconul CC reactia muiltimii si a fost prezentat ca un dizident anticomunist. Cand au fost siguri ca mutimea il aproba l-au adus si la balcon (ora 4-5 )

 86-APP, on 13 iunie 2018 - 17:51, said:

Da , sint convins de asta . ...dar tu crezi ?
Nu am votat niciodata Iliescu si nici PSD. Asa ca.....eu cred.

 86-APP, on 13 iunie 2018 - 17:51, said:

Cit despre Iliescu , cum ai fi vazut tu tranzitia de la ce-a fost , la ceva ce nu stiam ce va fi !, daca nu printr-un apropiat al regimului , un om al regimului , indiferent cine ar fi fost el ? Aduceai un papagal de pe strada , din gloata de dementi zurbagii care misunau atunci ?

Eu si prietenii mei vedeam tranzitia ca .....fara tranzitie. Conditia esentiala era ca nimeni din fostul regim sau apropiati ai regimului sa nu mai acceada la putere.
Revolutia "noastra" a fost anit comunista , nu anti Ceausescu.

Vezi si punctul 8 din Proclamatia de la Timisoara. Si acum, mai ales acum, acel punct 8 ar trebui pus in Constitutie.

Edited by pasilla, 13 June 2018 - 18:07.


#30
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006
atunci a fost o manipulare  si de stanga si de dreapta !  democratie in iunie 90 ? haida  de... eram inca in tratatatul de la varsovia   iar 95% din forta  de munca  din ro erau muncitori !  seara treceam pe magheru pe  langa aia cu corturile ,numai "mutre dubioase " era acolo ,un fel de  dealeri de covaci cu de toate pt "toti" ...    fostii taranisti ,liberali , fosilele batrane incercau sa puna mana pe tara ,au folosit "verdeata "de afara pt a destabiliza situatia si asa de rahat in care eram bagati pana in gat !  iar castigarea alegerilor in mai 20 cu  85 %  din nr de voturi a lui Ilici zice totul.! trebuie sa fi dus cu pluta  sa faci contrarevolutie   dupa 20 de zile  de la vot cand 90 % din tara era  vopsita in rosu !  acum dupa 28 de ani se vede altfel ,atunci nu...

#31
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mda...acum cica-s albi, ingeri cu aripi.Dragnea alb, Firea, etc, in costum alb.Strategie pt cine trebuie, nu pt cine intelege sau stie.

Edited by ionutz_joe2009, 13 June 2018 - 19:24.


#32
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

 ionutz_joe2009, on 13 iunie 2018 - 18:57, said:

Mda...acum cica-s albi, ingeri cu aripi.Dragnea alb, Firea, etc, albi.Strategie pt cine trebuie, nu pt cine intelege.

decat roz mai bine  alb.... capitaismul in ro e  esuat de mult ,  in 92  pt  mine  insemna capitalismul muncesti mai mult ,mai calitativ castigi mai mult ,fara salarii plafonate  ! m-am inselat  ! in  94 munceam pe 500 de marci  net la o  reprezentanta din vest  venita  in Romania in 92  , pt. aceasi munca  aia primeau minim 3000 dm iar  la noi  200 dm net ... iar m-am inselat  in privinta capitalismului ,am realizat  ca  niciodata cat ai muncii   in ro sluga tot sluga  ramane indiferent ca esti la privat sau  la stat  !!!    dupa mine sange inutil varsat in 89 si dupa ...  suntem doar niste amarati de pioni pe o tabla de sah !  fix ca in  iunie 90 , cand regina si-a scos "nebunii " la atac !  acum e mai naspa ,sunt mai multe "regine "........

#33
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
La altii e mult bine.De ce?Intotdeauna statul e de vina.Iar nebunia a plecat din 89.Cine a demolat tot?Doar dupa furat.Cea mai buna strategie e sa creezi in scoli multi prosti, in acel moment ii poti manipula usor, din pacate nu putem scapa de cercul asta vicios....Va fi din ce in ce mai rau...istoria , mai ales istoria, trebuie scoasa cu tot,  nu e mai nimic de invatat , nah...nu-i repetitiva(mai schimba o variabila sau doua din cand in cand).

Eu prefer sa nu intru in detalii, motiv pt care ma si exprim ca mai sus.

Edited by ionutz_joe2009, 13 June 2018 - 19:53.


#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 akayy, on 13 iunie 2018 - 19:26, said:

decat roz mai bine  alb.... capitaismul in ro e  esuat de mult ,  in 92  pt  mine  insemna capitalismul muncesti mai mult ,mai calitativ castigi mai mult ,fara salarii plafonate  ! m-am inselat  ! in  94 munceam pe 500 de marci  net la o  reprezentanta din vest  venita  in Romania in 92  , pt. aceasi munca  aia primeau minim 3000 dm iar  la noi  200 dm net ... iar m-am inselat  in privinta capitalismului ,am realizat  ca  niciodata cat ai muncii   in ro sluga tot sluga  ramane indiferent ca esti la privat sau  la stat  !!! dupa mine sange inutil varsat in 89 si dupa ...  suntem doar niste amarati de pioni pe o tabla de sah !  fix ca in  iunie 90 , cand regina si-a scos "nebunii " la atac !  acum e mai naspa ,sunt mai multe "regine "........
Pana cand psd-ul & co nu dispar, tot asa va fi.
Astia sunt ca metastaza (Partidul stat). Cum indepartezi celulele canceroase, fara sa omori organismul. ?

Edited by pasilla, 13 June 2018 - 19:48.


#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 pasilla, on 13 iunie 2018 - 18:07, said:

........
Nu am votat niciodata Iliescu si nici PSD. Asa ca.....eu cred.

Eu si prietenii mei vedeam tranzitia ca .....fara tranzitie. Conditia esentiala era ca nimeni din fostul regim sau apropiati ai regimului sa nu mai acceada la putere.
Revolutia "noastra" a fost anit comunista , nu anti Ceausescu.

Vezi si punctul 8 din Proclamatia de la Timisoara. Si acum, mai ales acum, acel punct 8 ar trebui pus in Constitutie.
Nimic din ce-ai scris aici nu se " pupa " cu alea 5 minute ....
sa vezi tranzitia ...fara tranzitie , inseamna sa visezi , ca posibil nu este ...
care " revolutia vostra " , care anticomunista , cind mult timp dupa ziua Z , nici nu se discuta de " anticomunism " ????
Punctul * a fost o timpenie , inaplicabila , deoarece ....tranzitia ....

#36
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 01.03.2006

 pasilla, on 13 iunie 2018 - 19:38, said:

Pana cand psd-ul & co nu dispar, tot asa va fi.

stai linsitit ,tot asa va fi...  m-am convins  in 96  cand l-am votat pe constantinescu  & co !  nu  e  in interesul nimanui ca estul europei sa evolueze !  la cati prosti  sunt in partidele de stanga sau dreapta ,la ce tineret analfabeţi funcţional avem ,nici o sansa !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate