Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cand e permis sa trecem pe rosu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postericmario, on 13 iunie 2018 - 15:28, said:

Cazul întâmplător?
Fortuit în definiție juridică are alt sens față de definiția din DEX. Dar tot nu se aplică.

Edited by Lipsum, 13 June 2018 - 15:30.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cazul fortuit in definitia juridica.

"Forţa majoră şi cazul fortuit"

De exemplu duci un ranit la spital care pierde sange. O sa treci pe rosu. BINEINTELES ca te asiguri si nu treci prin intersectie ca prin branza. In cazul asta nu ti se mai imputa faptul ca ai comis o contraventie/infractiune.


LE: Vine avalansa la munte din spate. Tu ce faci, stai la semafor si nu treci pt ca este rosu?! Bineinteles ca vei trece pe rosu si carnetul nu iti va fi luat.

Edited by MembruAnonim, 13 June 2018 - 15:34.


#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaddriver, on 13 iunie 2018 - 13:51, said:

sa expuna niste cazuri sau cel putin un caz in care este permisa trecerea la semnalul rosu al unui semafor.
In Romania doar cand politistul iti face semn sa treci. Daca ai fi fost sofer pe auto cu regim special (politie, pompieri, salvare), nu ai fi intrebat aici.

#40
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Din pacate maestre coleg stim bine ca taman meseriasii astia fortuiti provoaca tragedii frecvente .Codul rutier e facultativ din pacate inca pentru multi in Romania .Apoi stau prin spitale ei si rubedeniile lor,  sau doamne fere chiar mai rau, la 2 m sub pamant ! Posted Image

Edited by GingisHan2015, 13 June 2018 - 15:33.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostJurasikMan, on 13 iunie 2018 - 15:20, said:

Eu inteleg ideea ..dar intreb practic: ce faci cand semaforul s-a blocat pe rosu ? Ai coada in spate , nu poti intoarce . Ce faci ? Dormi acolo ?
mai sunt semafoare care dureaza si cate 10min
daca vezi ca si pe directia cealata sunt masini oprite, in final se ajunge la cedeaza dreapta sau ce indicatoare sunt langa semador.

View Postdorin_2k, on 13 iunie 2018 - 15:32, said:

In Romania doar cand politistul iti face semn sa treci. Daca ai fi fost sofer pe auto cu regim special (politie, pompieri, salvare), nu ai fi intrebat aici.
si daca nu treci esti bun de amenda ca nu ai resptectat indicatiile politistului.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGingisHan2015, on 13 iunie 2018 - 15:33, said:

Din pacate maestre coleg stim bine ca taman meseriasii astia fortuiti provoaca tragedii frecvente .Codul rutier e facultativ din pacate inca pentru multi in Romania .Apoi stau prin spitale ei si rubedeniile lor,  sau doamne fere chiar mai rau, la 2 m sub pamant ! Posted Image


Noi nu vorbim de maimute la volan pe sosea. Noi vorbim aici de legea asa cum este ea prevazuta si aplicata. In spiritul si litera legii.

Ma citez:

"-De exemplu duci un ranit la spital care pierde sange. O sa treci pe rosu. BINEINTELES ca te asiguri si nu treci prin intersectie ca prin branza. In cazul asta nu ti se mai imputa faptul ca ai comis o contraventie/infractiune.

-Vine avalansa la munte din spate. Tu ce faci, stai la semafor si nu treci pt ca este rosu?! Bineinteles ca vei trece pe rosu si carnetul nu iti va fi luat."

Edited by MembruAnonim, 13 June 2018 - 15:43.


#43
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006
Robiacs - buna observatie! Recunosc ca nici macar nu m-am gandit la aspectul asta. Am presupus ca imaginile sunt de undeva din Moldova, nu din Republica Moldova. Oricum, nu stiu daca acolo au legea pe invers, dar se vede clar cum trec niste masini pe rosu. Intr-adevar, poate ca la ei e permis...

Edited by maddriver, 13 June 2018 - 15:39.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmaddriver, on 13 iunie 2018 - 15:07, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8QP-fzb4rzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uitati-va de la 1:20. Pe la 2:20 e faza cu semaforul.
ce intersectie viseaza ala?
ala e un semafor la trecerea de pietoni, tembelii aia trec pe rosu.
https://www.google.c...69!4d28.8539197

a venit de pe trandafirilor si e trecere de pietoni de pe decebal.

Edited by arg, 13 June 2018 - 15:46.


#45
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006
Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca e Republica Moldova. Ei au alte legi. Poate ca la ei e permis. Desi... mi se pare moartea ratiunii.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmaddriver, on 13 iunie 2018 - 15:46, said:

Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca e Republica Moldova. Ei au alte legi. Poate ca la ei e permis. Desi... mi se pare moartea ratiunii.
nu e permis nicaieri sa treci de un semafor rosu, care e pus in fata unei treceri de pietoni, instructorul ala face o confuzie.
daca era cum zicea el trebuia sa fie un galben intermitent de atentie.

Edited by arg, 13 June 2018 - 15:49.


#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postarg, on 13 iunie 2018 - 15:34, said:


si daca nu treci esti bun de amenda ca nu ai resptectat indicatiile politistului.
De ce a trebuit să faci precizarea asta?

#48
maddriver

maddriver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.04.2006
arg Asa cred si eu, dar cand i-am vazut pe aia cum trec nonsalant pe rosu si soferul (profesionist) de autobuz, chiar claxoneaza, am zis ca ori imi dau eu foc la permis, ori altceva e in neregula aicea...

Edited by maddriver, 13 June 2018 - 15:54.


#49
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Instructorul zice de semafoarele puse la iesirea din intersectii, nu se refera la semaforul la care a oprit. Se pun prin unele locuri si la iesire, ca sa aiba toata lumea vizibilitate mai buna.
De ce ar fi un semafor la iesire rosu? Poate e mare intersectia si pana o traversezi se schimba culoarea. E logic ca nu vei opri sa blochezi intersectia.

Aia din video au trecut pe rosu ca asa se conduce pe acolo, nu ca ar fi trait cu impresia ca e legal si au voie.

Edited by Mizu, 13 June 2018 - 15:55.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postericmario, on 13 iunie 2018 - 15:51, said:

De ce a trebuit să faci precizarea asta?
e un secret ?

Edited by arg, 13 June 2018 - 16:00.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Legea e lege, nu treci pe rosu. Foarte clar.  Exceptia de la lege este prevazuta in regulament adica politistul care dirijeaza circulatia are prioritate. Nu facem referire la ambulante , pompieri, etc...

In practica insa esti la mana politistilor. Am reusit performanta sa trec pe rosu ca sa evit in ultima instanta un .......care s-a bagat direct peste linia continua, a franat brusc, semaforul  era in copaci.....etc. Efectiv cu ochii la respectivul nu am mai vazut semaforul.  A venit politia dupa mine cu sirena,  constatare si multumiri ca am evitat accidentul.  Sunt cazuri destul de rare dar sunt.

Tot in practica vad zilnic cum trec cel putin 1-2 masini pe rosu, si asta la 1-2 secunde dupa ce s-a schimbat !. Fara sa ii opreasca nimeni....

Edited by bumpocbum, 13 June 2018 - 16:02.


#52
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
este o 'portita'
Daca soferul este luat ostatic si amenintat ?
Ca-n filmele americane?

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJurasikMan, on 13 iunie 2018 - 14:34, said:

De fapt , tehnic vorbind , ce faci daca semaforul s-a blocat ...pe rosu ?
Suni la dispecer si trimt agent.

View Postnustiunika, on 13 iunie 2018 - 14:36, said:

Cand duci pe cineva urgent la spital ! In cazul asta ii bagi in ma-sa pe politai...
Si faci accident si platesti toata viata daunele...

Edited by andreic, 13 June 2018 - 16:06.


#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmaddriver, on 13 iunie 2018 - 15:52, said:

arg Asa cred si eu, dar cand i-am vazut pe aia cum trec nonsalant pe rosu si soferul (profesionist) de autobuz, chiar claxoneaza, am zis ca ori imi dau eu foc la permis, ori altceva e in neregula aicea...
dusi cu pluta,
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
aici mi-am luat claxoane la greu si au trecut cativa grabiti pe rosu, am si filmarea
cred ca-ti dai seama ca acolo un politist isi face norma lunara (pentru avansarea in grad) in doar cateva ore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate