Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asigurare facultativa pentru locuinta - pareri despre asiguratori

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

Deschid acest topic in speranta ca in urma ajutorului vostru voi face cea mai buna alegere cu privire la asigurarea facultativa a locuintei.
Doresc sa asigur casa in care locuiesc si pentru alte evenimente decat cele din polita PAD. Mai exact, doresc sa fac o asigurare facultativa care sa contina cat mai multe riscuri asigurate, la un pret ok, la o firma care chiar te poate despagubi in caz de necaz (si nu ma refer la situatiile de cutremur de 9 pe scara Richter, unde toata tara e ruina).
Adica, mai pe scurt, sa inchei polita cu un asigurator care chiar face ceea ce spune, fara alte "stelute", chichite si ocolisuri, motivatii si fuga de raspundere.
La o simulare pe un site de specialitate, am gasit urmatorii asiguratori, cu preturi mai mult sau mai putin apropiate, cu mai multe sau mai putine riscuri asigurate :
Generali
Gothaer
Euroins
Groupama
Allianz Tiriac
Omniasig
Asirom
ERGO Asigurari - de astia nu am auzit pana acum, dar, la o cautare pe internet par sa apartina de Credit Europe

Acum, ii rog pe cei care chiar au/au avut asigurari si s-au lovit de situatii in care problema s-a rezolvat pe asigurare, sa imi spuna cat de multumiti au fost, cat de repede s-au miscat, ce dificultati au intampinat, ce probleme au avut, etc.
Pe cei care vor veni cu argumentul ca "n-am nevoie", "nu imi trebuie", "sunt bani aruncati", "nu sunt buni de nimic asiguratorii" si alte chestii de genul acesta, ii rog sa se abtina, nu e cazul sa intervina.
Valabil si pentru mistouri, nu am nici timp si nici chef de asta, ca nu suntem pe Fun Area Posted Image

PS : In cazul in care topicul trebuie mutat pe alta sectiune - gen Casa mea, il rog pe un moderator sa o faca. Valabil si in cazul in care mai exista un topic identic sau foarte asemanator, de unde chiar se pot trage concluzii.

Multumesc anticipat

Edited by Magicwisewolf, 13 June 2018 - 12:30.


#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Allianz m-a despăgubit fără probleme (a venit un inspector acasă) când m-a inundat un vecin. Am primit 120 Euro înapoi (de fapt, am trimis factura care a fost emisă pentru reparații). Habar nu am ce/dacă s-a întâmplat ceva cu vecinul de sus.

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
si tu cat ai platit pe polita?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Eu am asigurata locuinta si nu numai, la Allianz,incepand cu anul 1999.
Din punctul meu de vedere ii recomand cu doua maini.Am fost despagubit fara comentarii si cand m-au inundat vecinii,si cand mi-am fracturat mana,la domiciliu,intr-un timp foarte-foarte scurt de la intocmirea constatarii.
Dupa vechimea respectiva,platesc cam 450 de lei an si am asigurata locuinta,bunurile din locuinta
In plus am asigurare la accidentele petrecute la domiciliu,asigurare la avariile produse de catre terti locuintei,asigurare la avariile produse catre terti.Astea au o suma maximala,dar pana acum s-a dovedit a fi suficienta.
Tot aici mi se incheie si asigurarea obligatorie.

#5
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Pe partea de asigurare facultatativa a locuintei sunt foarte ok Allianz, Groupama, Omniasig si ERGO (fostul Credit Europe).
Sfatul meu: gaseste un broker bun sa iti faca o oferta completa cu riscurile care te intereseaza la toate astea 4 si sa iti explice bine diferentele dintre ele.

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostGriggson, on 13 iunie 2018 - 15:08, said:

Pe partea de asigurare facultatativa a locuintei sunt foarte ok Allianz, Groupama, Omniasig si ERGO (fostul Credit Europe).
Sfatul meu: gaseste un broker bun sa iti faca o oferta completa cu riscurile care te intereseaza la toate astea 4 si sa iti explice bine diferentele dintre ele.
Ms mult. Ergo e cel mai ieftin, cam suspect de ieftin. Ce e si mai suspect e ca are si destul de multe riscuri asigurate.
O sa incerc sa dau de un broker sa imi faca niste paralele intre ele. Singura chestie, mi-e teama ca imi "va recomanda" pe cea la care are cel mai mare comision, chiar daca nu e cea mai ok si cea mai scumpa.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMagicwisewolf, on 13 iunie 2018 - 12:17, said:

Multumesc anticipat
150 lei PAD + facultativa, ambele cu 20000 euro asigurati. Facultativul la Euroins.

#8
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View PostMagicwisewolf, on 13 iunie 2018 - 15:39, said:

Ms mult. Ergo e cel mai ieftin, cam suspect de ieftin. Ce e si mai suspect e ca are si destul de multe riscuri asigurate.
O sa incerc sa dau de un broker sa imi faca niste paralele intre ele. Singura chestie, mi-e teama ca imi "va recomanda" pe cea la care are cel mai mare comision, chiar daca nu e cea mai ok si cea mai scumpa.

Daca esti din Iasi iti pot recomanda eu pe cineva.

View Postandreic, on 13 iunie 2018 - 15:57, said:

150 lei PAD + facultativa, ambele cu 20000 euro asigurati. Facultativul la Euroins.

Euroins in ultima perioada s-a mai redresat. Oricum, cele mai mari probleme la despagubiri in piata sunt la RCA. La cele facultative sunt rare cazurile in care nu se dau despagubiri mai ales din cauza ca rata daunalitatii este mult mai mica decat la RCA.

In principiu urmareste sa ti se faca o oferta completa, cu asigurarea bunurilor (cu lista) si cu acoperirile de care ai nevoie. Spre exemplu cum ai zis ca esti la casa nu te intereseaza pe tine clauza de indundatii de la vecini. Raspunderea civila te intereseaza daca ai o casa foarte aproape si e posibil sa ia foc din cauza casei tale. Deasemenea la casa e bine sa asiguri elementele vitrate (geamurile).

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Multumesc de recomandari. Sunt din Prahova. Incerc sa gasesc un broker pe aici. Sa vad ce fac. Iau in calcul si Ergo.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Salutare, am revenit cu concluzia. Am stat de vb si cu un broker, si, la aprox 400-450 lei cat vroiam sa platesc, aveam 3 variante : Euroins, ERGO si Generali. La intrebarea care sunt mai seriosi, mi s-a raspuns cu Generali si apoi Ergo. Intre cele 2 firme era o dif de pret de aprox 42 de lei in minus pentru Ergo. Am ales Generali pentru vechimea de pe piata, locul in topul asiguratorilor, seriozitate (aparent) si, nu in ultimul rand, pentru riscurile acoperite in aceasta suma. Suma asigurata a fost de 60.000 de eur + 6.000 eur bunuri.
PAD = 93 lei + Facultativa = 295 lei => un total de 388 de lei. Sunt destul de multumit de pret, spre sa nu am nevoie vreodata de ea...:)
Multumesc tuturor de recandari, opinii si sfaturi.

Edited by Magicwisewolf, 22 June 2018 - 22:12.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Colegul de forum "andreic" a facut  recomandarea cea mai corecta....cine e baiat destept o urmeza...cine nu - NU :)

#12
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Asigurare la Groupama, 75000 ap + 5000 bunurile am dat cu tot cu PAD 473.

#13
mirelbogdan67

mirelbogdan67

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2018
Nu va asigurati la Groupama. Numai gura e de ei. Am dosar de dauna de 6 LUNI. Nu am primit macar un telefon. Hotzi!!!!


#14
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Și în 6 luni nu te-ai agitat și tu un pic. Dacă treceau de termenul de 30 de zile cred că îi înnebuneam cu telefoane. Zilnic îi sunam să-i întreb de sănătate.

#15
Yee-Tay13

Yee-Tay13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2015
Groupama ?  Nu va asigurati la Groupama. CORECT .  Si eu de curand ma aflu in aceeasi situatie ca si - mirelbogdan67 - . Au taraganat intentionat trei luni cu adrese redactate gresit catre Poliitie si alti terti, pereioada in care legal te poti indrepta catre faptuitor penal sau civil in cazul unui eveniment in care este afectat cadrul contractual. Acum dupa 95 zile primesc mesaje ca se indoiesc de despagubire daca nu dau in judecta faptasul.  Oare de ce se mai platesti aigurari facultative daca trebuie sa faci munca in locul lor si a politistilor?

#16
masari

masari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.04.2014
Buna ziua, respectând topicul, asigurarea facultativa a locuinței, ceva noutăți pt 2020? Doresc sa fac și eu o astfel de asigurare la o casă și as opta intre Generali și NN, are cineva făcută la ei, sunt serioși, plătesc daunele stipulate în contracte la timp, etc? În special de ultimii m-ar interesa. Mulțumesc

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Si eu ma uit pentru asigurare (facultativa+PAD) si am de ales intre NN si Grawe. Ultimii sunt cu 100 ron mai ieftini la aceeasi suma. A avut cineva despagubiri de la Grawe? Cum s-au miscat?

#18
S3by

S3by

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.04.2007
Buna ziua ,
Am si eu asigurare facultativa la generali , am avut inundatie acum o luna si 10 zile , am trimis poze , am facut cerere de restiture acum 14 zile si de atunci nu imi mai raspund la mailuri si la telefoane . Pot apela la protectia consunatorului ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate