Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Insignia sau A4

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View PostJurasikMan, on 13 iunie 2018 - 12:11, said:

Am avut o masina ...frumoasa , cea mai tanara masina pe care mi-am permis-o vreodata ( avea doar 3 ani ) . nu dau marca , este irelevant , dar dau km . Am bagat in ea in 60.000 km inca o data valoarea de achizitie si nu din defectiuni ...din elementele de mentenanta obligatorie aferente rulajului la care am luat masina .
Mai le infloreste omu,da' tu deja esti campion!

Edited by george_eu25, 13 June 2018 - 13:06.


#20
emix1

emix1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.05.2016
Desi sunt fan japoneze, dintre A4 si Insignia, mergi pe A4 clar, chiar daca este un pic mai veche ;)

Masina se cumpara si cu sufletul, nu doar cu portofelul, asa ca alege ce te atrage mai mult,  la SH e loterie. Lasa statisticile de fiabilitate& shits, ca doar o viata ai...bucura'te de ea Posted Image

#21
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
A4 Common Rail , fara dar si poate. Lasa frustrarile altora departe ca tu vei merge cu masina si cel mai important este sa iti placa tie .
Nu e dracul chiar asa de negru,o turbina nu cade de pe azi pe maine,la fel si volanta  (dau semne din timp ) si nu este chiar asa scumpa intretinerea cum pare .

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postunbrutus, on 13 iunie 2018 - 12:51, said:

da mai trolezi mult fiecare topic de masini second hand? nu mai intra pe ele daca nu iti convin.
Offtopicul e sanctionat de regulament!
Si ce astepti , replica ? Ai primit-o ...te-am trecut pe lista de ignore .

View Postgeorge_eu25, on 13 iunie 2018 - 13:05, said:

Mai le infloreste omu,da' tu deja esti campion!
Si de unde stii tu cat am dat pe masina ca sa constati ca cele enumerate de mine nu au dublat valoarea masinii ? La 100.000 km ( cu carte , masina luata de noua din Romania servisata numai la reprezentanta ) mi-au picat toti rulmentii , flansele , bucsaraia fata plus amortizoarele , kitul de ambreiaj plus volant bimasic , discurile de frana care fulau si a a trebuit sa le schimb cu tot cu fuzete , am schimbat distributia , transmisia , ...dupa 40.000 km inca o data volantul plus ambreiajul , inca o data toata bucsaraia plus cei trei suporti motor ....la masina VAG de 3 ani care a costat de noua 23.000 euro . Probleme cu cutia , desfacut , verificat in reprezentanta , inchis la loc , montat pe masina , vandut masina cazut cutia dupa 5000 km . Bre ....eu am servisat masini in viata mea , nu-s soarece de birou care citeste un articol pe net si stie totul despre toate masinile. Pe mine " stiinta " asta m-a costat din buzunar , nu din articole scrise de cretini care au terminat facultatea de jurnalistica si nu deosebesc un motor diesel de unul pe benzina .

Edited by JurasikMan, 13 June 2018 - 14:18.


#23
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Iti dai seama ca daca schimbi la 40.000 ambreiajul ,bucsaraia si suportii la motor clar este o problema ,dar nu a masinii .

#24
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Ca de obicei, initiatorul intreaba de mere si ajunge sa manance peste fript!
A intrebat de 2 modele, ce tot bateti campii?
Ca mai pune bani, ca mai pune ani, ca mai ia kilometri....

Raspundeti, daca stiti, la intrebarile despre cele 2 masini si gata!

Edited by dem3ntor, 13 June 2018 - 14:24.


#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postemix1, on 13 iunie 2018 - 14:01, said:

Desi sunt fan japoneze, dintre A4 si Insignia, mergi pe A4 clar, chiar daca este un pic mai veche Posted Image
insignia nu e japoneza

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Hai sa iti spun un lucru simpu pe care vad ca nu il vad multi. La o masina cu 200.000 kilometri reali si 3 ani (deci garantie) poti fi sigur ca ai ambreaj aproape nou, ca nu tine volanta aia 200.000 km nici moarta, distributie noua, ai amortizoare noi macar pe spate discuri noi si probabil placute in stare buna in functie de cum s-a mers cu ea. Deci daca masina aia e in stare buna acum si are carte service reala pe aproape toti kilometrii aia, poti fi sigur ca va necesita cheltuieli mai putine ca una cu 120.000 km "reali" daca care are ultima intrare in service acum 2 ani la 110.000 km Posted Image

Edited by filipxxx, 13 June 2018 - 15:40.


#27
Scorpionul123

Scorpionul123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2018
Sincer nu sunt vreun mecanic, stiu doar chestii elementare. Nu ma astept ca o masina second sa fie in stare perfecta si sa nu schimb nimic la ea. Teoretic pe la 200.000km incep sa pice piesele mai scumpe,e posibil sa nu pice si chiar daca pica probabil nu o sa pice toate in acelasi timp. Daca sunt nevoit sa schimb piese gen volanta, distributie sau kit de ambreaj, eu zic ca e in regula pentru ca le schimbi o data si te tin ani buni.
   De masina noua chiar nu se pune problema desi pare cea mai sigura varianta, dar la bugetul meu nu sunt deloc atractive.
   P.S: Poate o sa imi sariti in cap, dar am 22 de ani si sincer as prefera si un seria 3 din 2005 la 5000 euro in detrimentul unui Logan nou.
   Masina o sa o achizitionez in totalitate din banii mei si mi-ar parea rau sa dau mai mult de 2000 euro pentru o masina care doar sa mearga pe roti si sa nu ma atraga pe deplin. De aceea va cer si parerea voastra pe forum.

#28
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017
Inițiator,am fost nu demult in situația ta.Nu am vrut Logan ,deoarece acum 12 ani am cumpărat unul nou și încă îl am (sunt foarte mulțumit de el).Am căutat niște parametri nu o siglă.Eram dispus să cheltui12000 de euro.N am vrut diesel datorită problemelor menționate in topic.Am căutat benzinar,climatronic,navigație,jante de aliaj.Am găsit Insignia, 2009, 1.8 benzină aspirat in reprezentanță in Germania,echipare full Cosmo,faruri xenon,geamuri atermice,piele,etc, cu 32000 km confirmați de ATP MOTORS Baia  Mare, la 10500 euro.Deja am. băgat în ea 1000 de euro(plăcuțe frână,baterie,filtre,ulei).Mă întreb ce urmează? Este bine că mi am urmat inima,sau trebuia să mi ascult rațiunea?

Edited by Clio1973, 13 June 2018 - 18:14.


#29
Scorpionul123

Scorpionul123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2018
Exista un risc, dar totusi nu ai pierdut toti banii, masina aia o vinzi oricand cu 80% din cat ai dat, un Logan nou in 2 ani nu stiu daca mai valoreaza 5000... Tata si-a luat o masina cu 1500 euro cu gpl pe ea de serviciu acum 3 ani jumate si nu stiu daca a bagat in ea 30 milioane pana acum si o folisesc si eu si el momentan, dar e masina veche din 98... Mai bine iau tot una la 1500-2000 euro decat logan si ma folosesc de ea... Iar e doar parerea mea

#30
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Momentan masina actuala are 420.000 din care vreo 80.000 anul trecut (3 drumuri de Norvegia la activ ,5.000km/sens) ,am schimbat volanta acum 2 ani si uleiul la cutie ,plus reviziile .

Edited by calinkgb, 13 June 2018 - 23:45.
eliminat raspunsul la un post sters


#31
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Mai bine E90 din 2006-2008 cu 6-7000E si de restul reparatii. Daca alegi una cat de cat ok si schimbi preventiv distributia si ceva piese de uzura (bucsi, brate, ambreiaj etc) ai sansa sa o faci buna in 9-10.000 E cu totul. Ce vrei tu, exact, e periculos de ieftin sa fie bun.

#32
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View PostJurasikMan, on 13 iunie 2018 - 14:39, said:

Sa mori tu ? Cati ani ai ?  Cate masini ai avut ? Eu am aproape 30 la volan si milionul de km facut in atatea masini cate nu ai vazut tu la SIAB . Ai incercat si tu sa te afirmi , sa scoti o tampenie din tastatura . ai pierdut un moment potrivit sa lasi mainile sub birou , acolo unde se simt ele bine .
Las-o asa ca te faci de ras si mai mult!

#33
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostClio1973, on 13 iunie 2018 - 18:08, said:

Iniţiator,am fost nu demult in situaţia ta.Nu am vrut Logan ,deoarece acum 12 ani am cumpărat unul nou şi încă îl am (sunt foarte mulţumit de el).Am căutat nişte parametri nu o siglă.Eram dispus să cheltui12000 de euro.N am vrut diesel datorită problemelor menţionate in topic.Am căutat benzinar,climatronic,navigaţie,jante de aliaj.Am găsit Insignia, 2009, 1.8 benzină aspirat in reprezentanţă in Germania,echipare full Cosmo,faruri xenon,geamuri atermice,piele,etc, cu 32000 km confirmaţi de ATP MOTORS Baia  Mare, la 10500 euro.Deja am. băgat în ea 1000 de euro(plăcuţe frână,baterie,filtre,ulei).Mă întreb ce urmează? Este bine că mi am urmat inima,sau trebuia să mi ascult raţiunea?

niste placute, ulei si baterie cu 1000 euro nici la BMW nu costa atat.

Cat despre povestile pescaresti, imi sangereaza ochii cate prostii se scriu cu masini de 100 k km la care se schimba volantul de 3 ori, suporti motor, etc.

eu zic ca la 200 de mii reali ai sanse sa iei una cu discuri noi, curele noi, depinde ce servisare a vazut.
E90 urile nfl au toate peste 400 de mii reali si desi au fost haituite de toti pulifricii inca merg.
Eu ti-as recomanda un f30 manual, esti la limita bugetului, dar. cu putin noroc gasesti una de la licitatii. Si a4 e ok, dar arata mai bine seria 3 mai ales ca esti tanar.

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostScorpionul123, on 13 iunie 2018 - 18:52, said:

Exista un risc, dar totusi nu ai pierdut toti banii, masina aia o vinzi oricand cu 80% din cat ai dat,
Asta e de pus in rama .
Ideea sta in felul urmator , orice jaf de masina are prostul ei ( cumparator ) , o data merge , a doua ora nu mai merge . La revanzare pierzi mult mai mult o data ca nu o vinzi in urmatorul an si a doua e ca bagi destui bani s-o aduci pe linia de plutire ca nu merita s-o vinzi ca de capatat banii investiti si 80% din costul initial nu-i mai vezi in veci .
Acum depinde si ce faci cu masina ca daca o iei sa te dai pe bulevard sa te vada pitzi e clar ca e gaura de bani .... si la 22 de ani ma indoiesc ca produci cu masina ceva !
Daca ai bani cu nemiluita nu se aplica ce am scris mai sus Posted Image

Edited by Baxon, 13 June 2018 - 23:38.


#35
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce tot aveți cu adusul pe linia de plutire ?
Voi ați cumpărat numai ciurucuri ? Numai mașini neintretinute ?
Un jaf,da, dar nu toate sunt jafuri.
Oamenii le întrețin, dar vor sa le schimbe. Apare alt model,ies din garanție, diverse motive.
Sunteți paranoici și suferiți de mania persecuției.

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nmeni nu-ti vinde o masina folosita de buna ce e ! O vinde ca trebuie sa bage bani in ea si nu vrea asta ! Cine o cumpara se inhama si la plata reparatiilor .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate