Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Refacere izolatie conducte AC?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am un AC Hitachi de 10 ani intr-o camera pe care nu o folosesc decat rar.
Acum 2 ani stiu ca nu mai racea, asa ca am chemat service, care m-a anutnat ca sufera de un sindrom clasic Hitachi - placa arsa, care ma costa 1000 lei -> mai bine iau unul nou.

Aseara intru in camera si e racoare, copila maa daduse drumul la AC, iar aparatul merge!
Asta da surpriza placuta!

L-am inspoecat, iar afara e dezastru. pasarile au distrus aproape toata izolatia (se vad cablusile de cupru) si as dori sa o refac.
Ce produs imi recomandati pt asta si unde il gasesc?

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu am folosit ceva de genulplus o banda pvc pentru a infasura totul.

PS: linkul corect ar fi asta. Eu am luat de la romstal ca aveam alta treaba pe acolo...

Edited by dreaQ, 13 June 2018 - 08:46.


#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Posibil sa fie dus doar releul de pe placa electronica (contacte perlate). Nu stiu ce releu este la Hitachi, insa la o alta marca stiu ca un releu dinala costa cam 25lei.

Complicat cu izolatul ca nu prea ai de unde sa cumperi burete pentru tevi de diametre asa de mici. Daca aparatul este de 9.000, atunci teoretic ai o teava de 6mm si una de 9 mm. Posibil sa gasesti pe la Romstal burete pentru teava de 10mm pe care sa o pui peste tevi si dupaia sa le matisezi cu banda de aluminiu. Sau cumperi citiva metri de teava izolata (pentru AC-uri) si recuperezi doar izolatia. Aia de 6mm costa cam 9 lei metrul si aia de 9mm costa cam 13 lei metrul.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
La fel ca dreaQ am procedat si eu insa am dat cu o panarama de banda izolatoare ce s-a cojit.
Cred ca e mai ok o banda lata cu textil inauntru si cateva coliere/fasete din loc in loc.

Ce fel de banda pvc ai folosit?

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007

 Courage, on 13 iunie 2018 - 08:38, said:

sindrom clasic Hitachi - placa arsa
Sindrom clasic service.
Uite de asta in tara noastra trebuie sa te pricepi la toate, nu trebuie sa ai incredere in nimeni.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 Sef-chenko, on 13 iunie 2018 - 08:57, said:

Ce fel de banda pvc ai folosit?
Foloseste cu incredre banda de aluminiu

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
despre ce lungime de traseu exterior vorbim? ca daca-i scurt nu-i nevoie de o inzolatie foarte pretentioasa, in schimb daca-i lung se simte un coeficient mai bun sau mai slab de inzolatie termica.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ai nevoie de izolatie pentru tevi si banda de matisat. intrebarea este daca poti face singur lucrarea, ma refer la faptul sa fie usor accesibil traseul frigorific, sa nu stai atarnat sau aplecat periculos de mult peste marginea geamului.

https://www.frigoteh...9-izolatie-tevi
https://www.romstal....25m-p48919.html

later-edit : sper ca ai facut o igienizare a unitatii interioare, daca spui ca aparatul nu a fost folosit de foarte mult timp. nu e deloc sanatos sa inspire copila ta aerul care iese din unitatea interioara, daca nu a fost curatata/igienizata.
poate ca n-ar fi o idee rea sa apelezi la o firma specializata sau la un tehnician bun, care sa-ti faca si igienizarea ac-ului, si refacerea izolatiei traseului frigorific.

Edited by corinadaniela, 13 June 2018 - 09:41.


#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Da, problema va fi pozitia.
Voi incerca sa folsoesc burete circular de izolatie si sa il strang cu banda de aluminiu.

La interior se curata relativ usor, cu un spray dezinfectant.

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru cine nu este atehnic, se poate folosi pentru unitatea interna un spray Rotenberg Sanifresh. (asta mi sa parut mie cel mai bun din ce se gaseste uzual prin magazine)
Pentru unitatea externa este mai complicat.

Edited by florin71_skoda, 13 June 2018 - 09:59.


#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Confirm ca banda de aluminiu autoadeziva este excelenta. Am pus peste izolatia inintiala doar in ideea ca batea soarele multe ore si am zis sa o protejez per total. Sta asa, lipita perfect de peste 8 ani.

#12
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Rezista aceasta banda aplicată pe exterior la aceasta izolatie in condițiile in care traseul AC sta in soare și ploaie ?

#13
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Buna ziua!
Am gasit acest topic util continand dezbaterea problemei cu refacerea izolatiei conductelor de AC. In cazul meu nu cred ca pot izola individual conductele ci doar impreuna. Plus ca pe marea majoritate a traseului se mai afla si cablul de alimentare cu energie electrica si conducta de evacuare a condensului. Gasesc izolatie pentru tevi cu diametrul suficient cat sa le cuprinda pe toate?
Pentru "acoperire" ce se recomanda intre banda matisata sau cu aluminiu.
Toate cele bune!

Edited by Swerige, 11 October 2019 - 10:04.


#14
nicuspring

nicuspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006
Buna ziua, am si eu aceeasi problema cu reacoperirea conductelor exterioare la AC din apartament. Problema este daca exista meseriasi (si unde ii pot gasi) pentru a face acest lucru. Mentionez ca sunt din Bucuresti. Multumesc

#15
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 nicuspring, on 21 mai 2020 - 10:21, said:

Problema este daca exista meseriasi (si unde ii pot gasi)
Incearca la o forma care se ocupa cu montare/service/reparatii AC. Intr-un oras atat de mare precum Bucurestiul sigur gasesti.

Edited by Swerige, 25 May 2020 - 11:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate