Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Al 2-lea card, pe langa cel de salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcuculea, on 13 iunie 2018 - 06:00, said:

Imi place ca omul a zis ca e chibzuit cu banii iar lumea ii recomanda card de credit. Interesant

Si unde e problema ?
Eu folosesc card de credit la cumparaturi. Cu o limita destul de joasa - asa am cerut eu. E la aceeasi banca la care am si cardul de salariu.
Sunt 54 de zile - maxim - perioada de gratie fara dobanda - asa ca jonglez cu sumele pe internet banking intre conturi. fara comision.
In felul asta chiar am control mai bun la cheltuieli si la nevoie si un surplus financiar la care sa pot umbla.

#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cardul de credit trebuie obligatoriu insotit de un standing order. Adica banca plateste cardul de credit automat la scadenta tragand banii din contul curent incat sa fii tot timpul pe dobanda zero. Cine face altfel risca sa plateasca dobanda monstruoasa cu care vin cardurile de credit.

Si eu am card de credit cu limita mare dar am setat-o jos -> 3000 de euro. Putine au fost situatiile in care am avut nevoie sa cresc peste limita asta. De obicei se intampla cand inchiriez masini, deoarece nu cumpar niciodata asigurare de la ei (asigurarea vine automat cu cardul de credit), oamenii folosesc un truc murdar care merge la cei cu debit card sau limite foarte joase:

Te duci la inchiriat masini si iti spun la ghiseu: stiti asigurarea full costa 10 euro pe zi. Daca nu platiti asigurare full, blocam pe card 1000 de euro. Sau 1500, etc, daca iei o masina premium.

Multa lume nu are mia aia de euro disponibila pe credit card si musca asigurarea de 10 euro pe zi ca nu au de ales. Firmele de inchirieri auto fac o groaza de bani din vanzarea de asigurari.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postyndy, on 13 iunie 2018 - 05:37, said:

Card de credit, preferabil de la aceeași bancă.

Ai rate fără dobândă, acces rapid la bani cu perioadă de grație de 25-55 zile, creare istoric de credit pozitiv la bănci, posibilități mai largi de rezervări, mai ales internațional.

Acestea sunt principalele avantaje. Dacă poți, schimbă și logo-ul, adică să ai un card Visa și unul Mastercard, nu știi când ai probleme cu unul din ele.
Exista chestia asta si in Romania, cu istoric de credit? De cand?

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTheShen, on 12 iunie 2018 - 23:30, said:

Mentionez ca sunt client BCR.
te muti la raiff, si cu pachetul ala gratis iti faci cate carduri si conturi vrei.

#23
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postaaaa4567, on 13 iunie 2018 - 10:17, said:

Exista chestia asta si in Romania, cu istoric de credit? De cand?
cam de cand se dau credite...
Se numeste ca ai un istoric curat(daca esti la zi cu plata ratelor) sau nu(daca ai restante) la interogarea in Biroul de Credite.
Asta este un avantaj la momentul in care ceri un nou credit sau CC(care de fapt tot credit este).

#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View PostWinstonMontana, on 13 iunie 2018 - 08:36, said:

educatia financiara ar  trebuia sa-ti atraga ca  o linie de credit nu inseamna banii tai, ci banii altora.Tu iti faci card de credit(adica atasezi o datorie) pe cand cardul de debit este exact opusul.
saracul are cat mai multe carduri de credit pe cand bogatul are cat mai multe carduri de debit.
Iarasi esti in eroare. Toti oamenii bogati au card de credit. Nu pentru ca e "credit" ci din cu totul alte motive. Doar oamenii marunti care traiesc de la salar la salar cred ca daca ai "credit" inseamna ca esti indatorat. Si asta doar pentru ca nu se pot abtine sa cheltuie mai mult decat le este plapuma. Tot din lipsa de educatie financiara.

#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postflp014, on 13 iunie 2018 - 10:24, said:

cam de cand se dau credite...
Se numeste ca ai un istoric curat(daca esti la zi cu plata ratelor) sau nu(daca ai restante) la interogarea in Biroul de Credite.
Asta este un avantaj la momentul in care ceri un nou credit sau CC(care de fapt tot credit este).
Cu Biroul de Credite stiam. Dar nu stiam ca au intrat in uzul curent cardurile de credit (cum sunt in USA). Au intrat? - asta voiam mai mult sa intreb.

View Postjm2010, on 13 iunie 2018 - 10:35, said:

Iarasi esti in eroare. Toti oamenii bogati au card de credit. Nu pentru ca e "credit" ci din cu totul alte motive. Doar oamenii marunti care traiesc de la salar la salar cred ca daca ai "credit" inseamna ca esti indatorat. Si asta doar pentru ca nu se pot abtine sa cheltuie mai mult decat le este plapuma. Tot din lipsa de educatie financiara.
Si da, si nu. Tot din educatia financiara fac parte si sfaturile care se dau acum oamenilor, Un sfat care se da este de a-ti plati datoriile mai intai, de exemplu cele facute cu plata colegiului.

97% din oamenii din Romania sunt saraci (venituri sub 10 mii de dolari pe an - sa zicem ca asta ar fi limita), dupa standardele vestice, si nu ar trebui sa faca credite, decat pentru strictul necesar, situatii neprevazute, sau pentru chestii care se pot transforma in asseturi (educatie, o casa - dar si aici sunt discutii, si inca multe). La 5-600, chiar 1000 de euro salariu net, nu vad ce credite ai putea face si de ce, in afara de a investi in active (de exemplu, educatia proprie; poate imbunatatirea conditiilor de trai, sau a sanatatii) - ceea ce nu prea se face - educatia continua la noi e printre cele mai putin accesate, daca ne comparam cu Europa.

Mai mult decat atat, lipsa de cunostinte marketabile si joburile instabile (fabrici care se inchid, industrii carep pleaca, vulnerabilitatea la criza) iti contraindica suplimentar sa faci credite.

Iar credite pentru afaceri, la ce climat avem in Romania - no thanks. Romania nu mai e chiar o piata virgina, decat pentru zone riscante, unde piata e foarte mica (servicii sofisticate, pentru oameni bogati, educati etc); si unde risti extrem de mult.

In conditiile in care 50% din romani nici nu stiu sa foloseasca Internetul, iar restul o fac cel mai probabil la un nivel minimal, nu vad de ce te-ar manca undeva sa faci credite. Asta inseamna cel mai probabil ca tu ai unnivel de educatie minimal, perimat, nu esti angajabil decat pe posturi foarte prost platitie in Romania.

Discutia chirie vs proprietate s-a mai facut; si s-a vazut ca 'a face credit si a fi proprietar' are numeroase riscuri. M-as baga la asa ceva dupa 45-50 de ani, sa am casa la batranete, desi in Romania nu e sigur nimic. Poti ramane oricand pe drumuri, si sa te trezesti ca nu mai poti plati chiria.

Edited by aaaa4567, 13 June 2018 - 11:38.


#26
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
@initiator: daca nu vrei sa te complici cu 2 carduri, de ce nu iti faci un cont curent, in care sa iti versi in ziua de salariu aproape toti banii si sa iti pastrezi pe cardul de debit doar strictul necesar, pentru maruntisuri. Treaba se face din 2 clickuri din internet banking. Cand stii ca ai nevoie de bani pentru cumparaturi cu cardul, versi inapoi din contul curent in contul de card suma dorita. Avantaj: banii multi sunt in siguranta, nefiind legati de un card si nu te mai complici cu un alt card (la care platesti si comisioane suplimentare).

Edited by agorea, 13 June 2018 - 14:52.


#27
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View Postagorea, on 13 iunie 2018 - 14:49, said:

@initiator: daca nu vrei sa te complici cu 2 carduri, de ce nu iti faci un cont curent, in care sa iti versi in ziua de salariu aproape toti banii si sa iti pastrezi pe cardul de debit doar strictul necesar, pentru maruntisuri. Treaba se face din 2 clickuri din internet banking. Cand stii ca ai nevoie de bani pentru cumparaturi cu cardul, versi inapoi din contul curent in contul de card suma dorita. Avantaj: banii multi sunt in siguranta, nefiind legati de un card si nu te mai complici cu un alt card (la care platesti si comisioane suplimentare).

Banii de salariu îmi intră în contul curent. Cardul de salariu e atașat contului curent.

Eu vreau un alt card cu un alt cont pentru cumpărăturile zilnice.


Am sunat și am fost la mizeriile de la BCR și nu mi-au dat niciun sfat cu privire la aceste aspecte. "Educația financiară" e o glumă în România din partea băncilor, trebuie să întrebi tu pe net.

#28
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Oamenii educati financiar sunt foarte pagubosi pentru banci. Interesul lor e sa fii un cioban financiar.

#29
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postaaaa4567, on 13 iunie 2018 - 11:35, said:

Cu Biroul de Credite stiam. Dar nu stiam ca au intrat in uzul curent cardurile de credit (cum sunt in USA). Au intrat? - asta voiam mai mult sa intreb.
Avem si noi scor FICO, calculat pe aceeasi metodologie, doar ca nu este public, doar bancile il pot solicita si nu ti-l arata. Mai jos un articol pe tema asta:

http://www.kiwifinan...-un-credit.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate