Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Plata curent in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Voi generalizati...
Depinde de gaz si de curent. Exista gaz si gaz, curent si curent. Gaz care are voie sa intre la Nebenkosten si gaz care nu are voie sa intre la NK. La fel curent.

Ce se poate trece si ce nu la Nebenkosten nu stabileste fiecare cum vrea, exista o definitie legala, Betriebskostenverordnung! Numai ce este enumerat la § 2 BetrKV are voie sa intre la NK.
Conform § 2 BetrKV, gazul si/sau curentul consumat in objectul inchiriat (in apartament) nu intra la NK, si este treaba chiriasului, atat timp cat nu este altceva stabilit in contract. Iar cine vrea sa stabileasca asa ceva trebuie sa foloseasca un contract individual sau cel Putin sa modifice contractele Standard. Gazul si curentul consumat in comun, consumat de immobil (incalzirea centrala, Allgemeinstrom etc) => Nebenkosten.

Iar afirmatia ca nu prea exista gaz prin zona, foarte abenteuerlich... Peste 50% din centrale in DE folosesc gaz. Restul pacura/motorina (Heizöl), curent si altele (lemne, peleti etc). Deci in majoritatea cazurilor se plateste gaz la NK Sub forma de "apa calda".

Edited by Passenger001, 20 June 2018 - 12:25.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-ai inteles ce se discuta aici. Noi vorbeam de conducta de gaz care iti intra in apartament si de care te folosesti.

Exemplul tau cu gazul care se foloseste la centrale a picat fix ca nuca in perete. A afirmat vreun user pe aici ca gazul nu se foloseste deloc in Germania!? Fiti si voi mai atenti ce se discuta, mai cititi si voi postarile din urma, altfel riscati sa picati aiurea in discutie.

Edited by MembruAnonim, 20 June 2018 - 13:14.


#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MembruAnonim, on 20 iunie 2018 - 11:34, said:


Gaz nu prea exista. Si este foarte bine asa.

Apropo despre ce oras vorbesti?

Ai dreptate mai sus, eu spuneam ca nu exista gaz in apartamente, majoritatea au cuptor/aragaz/plita electric(a), si e mai bine asa.

Eu locuiesc in apropiere de Stuttgart.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact, in apartamente nu prea exista gaz. Eu sincer n-am intalnit pana acum decat cuptor/aragaz/plita electric(a).
Si inca o chestie, n-am intalnit apartament/casa etc fara detectoare fum in fiecare camera. (Asta asa ca fapt divers. De fapt in ton cu masrile de siguranta luate de nemti)

Edited by MembruAnonim, 20 June 2018 - 13:32.


#23
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

 MembruAnonim, on 20 iunie 2018 - 13:30, said:

Exact, in apartamente nu prea exista gaz. Eu sincer n-am intalnit pana acum decat cuptor/aragaz/plita electric(a).
Serios? Sunt sigur ca ai auzit de Etagenheizung => conducta de gaz care intra in apartament. Si sunt multe,Numai daca cuptorul/plita este electrica, nu inseamna ca nu intra gaz in apartament.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai ca deja o dai in balarii. Ai inteles prea bine ce am vrut sa spunem, dar ai chef de offtopic.

#25
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Exista gaz, depinde de locatie Posted Image Eu am stat mult timp in Berlin (totul electric), si acum in Rheinland-Pfalz, am cuptor electric, dar plita e cu gaz; combinatia ideala, dupa parerea mea. A, si am si centrala cu gaz in apartament, din anii 80 saracuta, se strica in fiecare an Posted Image.
Confirm faza cu detectoarele de fum in fiecare camera. Sincer, le-am demontat; nu mai are voie omul sa aprinda o lumanare pentru
atmosfera sau sa gateasca ceva cu mai mult fum, ca te asurzesc chestiile.
Da sa revenim la sarmanul nostru initiator: de cele mai multe ori pentru curent se face contract separat cu furnizorul, si dupa cum au spus colegii, tarif lunar fix, la finele anului regularizare. Data viitoare o sa stii sa intrebi ce anume e inclus in "Nebenkosten", la capitolul asta nu e nimic de la sine inteles...

Edited by igraine, 21 June 2018 - 11:56.


#26
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Acum sa ne spuna cineva si cat costa energia electrica in Germania, de curiozitate intreb

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
http://ec.europa.eu/...rice_statistics

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Platon, on 21 iunie 2018 - 11:59, said:

Acum sa ne spuna cineva si cat costa energia electrica in Germania, de curiozitate intreb


Eu n-am mai stat sa imi calculez singur cat ma costa un kw, asa ca le-am trimis un mail.


"%^#$^#%^%^%^
vielen Dank für Ihre Email.

Eine Kilowattstunde kostet in dem von Ihnen gewählten Tarif 25,81 Cent inklusive aller gesetzlichen Umlagen sowie Steuern.

[...]"

#29
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

 igraine, on 21 iunie 2018 - 11:55, said:

centrala cu gaz in apartament, din anii 80 saracuta, se strica in fiecare an Posted Image

Confirm faza cu detectoarele de fum in fiecare camera. Sincer, le-am demontat; nu mai are voie omul sa aprinda o lumanare pentru
Eu in locul tau le-as monta la loc. De ce credeti ca sunt asa de multe? Este obligatoriu! Mai sunt vreo 2-3 Bundeslaender care mai au timp de carenta inca vreo 2 ani, in restul sunt obligatorii. La tine in RLP sunt obligatorii de pe la inceputul anilor 2000.
http://landesrecht.r...=bsrlpprod.psml  Arunca un ochi la alin.7

(7) In Wohnungen müssen Schlafräume und Kinderzimmer sowie Flure, über die Rettungswege von Aufenthaltsräumen führen, jeweils mindestens einen Rauchwarnmelder haben. Die Rauchwarnmelder müssen so eingebaut und betrieben werden, dass Brandrauch frühzeitig erkannt und gemeldet wird. Bestehende Wohnungen sind entsprechend auszustatten.

Nu stiu de cand le-ai dat jos, dar daca ai centrala de gaz in apartament, atunci cunosti procedura anuala. Aia este controlata anual de un cosar mai "special" (Bezirksschornsteinfeger; controleaza anual daca pierde gaz). Si ala se uita de obiceí si dupa detectoare si daca le-ai dat jos te poate amenda.

Edited by Passenger001, 21 June 2018 - 14:41.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Passenger001, on 21 iunie 2018 - 14:40, said:


Nu stiu de cand le-ai dat jos, dar daca ai centrala de gaz in apartament, atunci cunosti procedura anuala. Aia este controlata anual de un cosar mai "special" (Bezirksschornsteinfeger; controleaza anual daca pierde gaz). Si ala se uita de obiceí si dupa detectoare si daca le-ai dat jos te poate amenda.

Sunt controlate si fara sa ai centrala pe gaz.

O data pe an primesti vizita pentru verificare.

#31
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Posibil sa existe Bundeslaender unde sunt controlate. In RLP si Hessen nu sunt controlate, nu exista o Rechtsgrundlage ptr un control.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Verificarea este facuta si la nemti. Discutam cu niste colegi de munca si imi spuneau si ei ca au primit aceste verificari. Presupun sa vada daca inca mai functioneaza in paramentri.

#33
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Stai asa, sa nu ne intelegem gresit. La detectoarele ale ai obligatia sa fie controlate o data pe an. Dar acest control poate fi facut si de proprietar sau chirias, nu este obligatoriu sa vina o firma. Altfel la centrala de gaz sau de ex la stingator. Alea sunt controlate si primesc o placheta, procedura este asemanatoare cu ITP la Masina, controlul nu-l poate face oricine.
Noi de ex avem o casa cu 6 apartamente inchiriate (mostenire de-a nevestei mele) si acolo chemam si platim o data pe an Bezirksschornsteinfeger sa le controleze. Dar nu este obligatoriu, teoretic le-as putea controla si e. Numai ca nu-s nebun sa faca asa ceva. Este pur si simplu o forma de a ne disculpa in caz ca se intampla ceva. Posibil sa fie la colegii tai ceva asemanator.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 igraine, on 21 iunie 2018 - 11:55, said:

Confirm faza cu detectoarele de fum in fiecare camera. Sincer, le-am demontat; nu mai are voie omul sa aprinda o lumanare pentru
atmosfera sau sa gateasca ceva cu mai mult fum, ca te asurzesc chestiile.

Eu le-as monta la loc, fiindca asa spune legea ca trebuie sa fie montate. Ori, nerespectand legea in mod deliberat s-ar putea ca in cazul unei defectiuni , probleme care e cauzata de gaz, daca se determina ca nu ai avut detectoarele pe perete s-ar putea sa ai mari probleme cu asigurarea, deci sa platesti tu daunele . Asadar, mai bine le montezi la loc.


Tot legat de detectoare de fum: atentie, cand se termina bateriile incep sa bipaie scurt, la intervale de cateva minute. Eu n-am stiut lucrul asta si am umblat si cautat ore in sir prin casa pana sa imi dau seama ce suna :))))

#35
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Corect, vine un control anual la centrala, si inainte (primesc instiintare cu data si oricum nimeni altcineva nu are cheia la apartament) am mereu grija sa  remontez detectoarele (dureaza 2 minute, doar pun la loc bateria...). Oricum, un detector de emisii de gaz, si nu (doar) de fum, sau de alte feluri de noxe ar fi fost mult, mult mai util, mai ales la genul asta de centrale...

@giuliani: da, prima data cand se termina bateria nu prea intelegi care e faza cu bipurile alea. Si cand m-am prins ca era de la detector, nu vedeam nicio cauza,

#36
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Mda, din alea cu baterie care se schimba am avut si noi montate peste tot. Au facut numai probleme. Mai ales ca daca declansau nu aveau buton, trebuiau date jos si scoasa bateria , altfel nu amuteau. De vreo 3 ani avem montate unele recomandate de cosarul care se ocupa de ele. Au o baterie Long-life care nu se mai schimba, trebuie schimbata toata dracia.  De atunci toata lumea multumita.

Dar acum serios, egal cat de enervante sunt, sper ca va este clar ca draciile alea va pot salva viata in caz de un incendiu, mai ales noaptea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate