Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

O mașinărie germană veche din spatele curții

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Am cautat eu. Zero rezultate, adica niciun motor din asta la vinzare.
Prima concluzie: e rar, asta insa nu garanteaza nimic, dar merita incercat.
Ce intelegi tu prin valoare f mare? 2 000 €?
Piata de vechituri are regulile ei care nu au de a face cu alte tipuri de comert.
Chaque jour se leve un con, il suffit de le trouver-o vb inteleapta. Daca indeplineste partea a doua a enuntului.....Dar acest "daca" e f mare.



#38
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
M-am uitat mai atent, este un motor cu aprindere prin scanteie, nu este cu cap incandescent. Aprinderea este cu magnetou, se vede intr-una din poze. Se vede si carburatorul. Nu inteleg insa unde este supapa de evacuare, aia care se vede, dupa pozitie, este supapa de admisie. Mie imi pare totusi un motor hit and miss.
Se mai invarte la mana, sau e intepenit total?

#39
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Yo9hrb: ala numai e in configuratie originala din 1963toamna, cand vasile de la ceape' a decis sa,I puna o fofeaza. Si nici complet in prezent. Cine stie pe de batoza o fi fost.

View Postpetit_christian, on 13 iunie 2018 - 06:06, said:

Am cautat eu. Zero rezultate, adica niciun motor din asta la vinzare.
Prima concluzie: e rar, asta insa nu garanteaza nimic, dar merita incercat.
Ce intelegi tu prin valoare f mare? 2 000 €?
Piata de vechituri are regulile ei care nu au de a face cu alte tipuri de comert.
Chaque jour se leve un con, il suffit de le trouver-o vb inteleapta. Daca indeplineste partea a doua a enuntului.....Dar acest "daca" e f mare.
Daca te pricepi asa bine pe cat vrei sa lasi pe altii sa creada, fa,I omuluio Oferta. Ma gandesv ca il lasa sa pkece pt 500 euro. Ce mai, chilipir curat pt tine.

Cum zice o alta vorba inteleapta, unde mai jmportanta e prima parte: put your money where your mouth is

#40
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
F priceput nu sunt, dar mai priceput decit altii de pe topicul asta da.  Prefer totusi sa lucrez cu obiecte mici si putin voluminoase.
O sa incerc sa caut niscaiva clienti, fii sigur.
Am facut ceva banuti numai din lucruri vechi, vintage, SH, deci nu vb din auzite, apoi nu am indemnat pe nimeni sa cumpere, ca sa ai motiv sa mi reprosezi ca nu investesc eu.

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postargentum, on 13 iunie 2018 - 06:39, said:

Yo9hrb: ala numai e in configuratie originala din 1963toamna, cand vasile de la ceape' a decis sa,I puna o fofeaza. Si nici complet in prezent. Cine stie pe de batoza o fi fost.


Daca te pricepi asa bine pe cat vrei sa lasi pe altii sa creada, fa,I omuluio Oferta. Ma gandesv ca il lasa sa pkece pt 500 euro. Ce mai, chilipir curat pt tine.

Cum zice o alta vorba inteleapta, unde mai jmportanta e prima parte: put your money where your mouth is
Daca erai atent la ce citesti si nu doar la ce vrei sa "expui'" tu, aflai din prima postare ca a fost folosit la o fabrica de lana de la Maneciu.   Si, dupa cum te agiti, am impresia ca vrei sa-l cumperi in stil pur romanesc: il faci pe proprietar sa creada ca nici pretul de fier vechi nu-l mai poate primi pentru masinarie, ca s-o scoti la un pret de mizerie.  Apreciez ca ai cautat documentatie, dar in rest.....Posted Image

#42
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nu va lasati influentati de "documentarele" TV care prezinta antichitati si colectionari. Emisiunile respective sunt doar show-uri regizate.
Este posibil sa existe posibili doritori in Europa dar asteptarile trebuie sa fie realiste.

#43
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Corect si ce spui tu. Clienti pot fi, dar s ar putea sa i astepti, uneori merita, uneori nu. Dar cum banuiesc ca initiatorul nu l a cumparat, nu vad unde i graba.


#44
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
"Gerhardt & Jehme Motorenfabrik Leipzig"

Chestia interesanta e ca goagalu' NU da nici un document legat de acest nume... Posted Image

Da' seamana cu asta:

Attached File  s-l300.jpg   25.44K   41 downloads

#45
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Se numeste motor staționar sau, in engleza - stationary engine
Germana nu prea stiu
Inca se foloseste in ziua de azi la orice ai nevoie de el - ca pompa, generatoar, moara, etc., etc., etc.
Unul restaurant, deci functional, de prin anii '30~ '40~ '50, se vinde in UK intre 50 ~300£ negociabil
Pentru cel din poze eu unul as da max. - dar max. - 50EUR

#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostHunor_66, on 13 iunie 2018 - 11:24, said:

"Gerhardt & Jehme Motorenfabrik Leipzig"

Chestia interesanta e ca goagalu' NU da nici un document legat de acest nume... Posted Image

Da' seamana cu asta:

Attachment s-l300.jpg
Ai atins-o in buburuza. Este evxact unul din cele 17 variante , intre 1 si 60 de CP pe care le fabrica acea firma.  Ramane doar de vazut anul in care a fost construita.
@ initiator: Cauta bine pe batiu, ar trebui sa aibe o serie stantata ceva, dupa care sa poata fi reconstituit anul de fabricatie. Oricum, te sfatuiesc sa iei legatura cu Muzeul Tehnicii din Bucuresti, poate primest macar niste lamuriri pertinente si actuale. Nu te costa mai mult de un telefon la ei.
http://www.mnt-leonida.ro/_start0.html, sestiunea "vino la muze", contact

Edited by myshyk, 13 June 2018 - 12:54.


#47
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postmyshyk, on 13 iunie 2018 - 08:20, said:


Daca erai atent la ce citesti si nu doar la ce vrei sa "expui'" tu, aflai din prima postare ca a fost folosit la o fabrica de lana de la Maneciu.   Si, dupa cum te agiti, am impresia ca vrei sa-l cumperi in stil pur romanesc: il faci pe proprietar sa creada ca nici pretul de fier vechi nu-l mai poate primi pentru masinarie, ca s-o scoti la un pret de mizerie.  Apreciez ca ai cautat documentatie, dar in rest.....Posted Image

La fabrica de lana a fost in 1984 nu la 1902. Apoi asta pur si simplu e motor. Il folosesti si la irigatii de vrei, nu e motor de lana.
Apoi, dragule, i'am dat o mana de ajutor sa maximizeze ce are. Adica vreau sa'l cumpar in purul stil romanesc, dupa ce ii spun omului ce are in curte, ii identific si anii, care sunt mai devreme de ce avea el si ii pun mura in gura planurile. Daca ii spun ca e valoare de fier vechi, asta convingerea mea si nu incerc sa'l mint. Ca motorul ala sa valoreze ceva e cale lunga.
Dar in fine, asa e cand vrei sa ajuti. Daca il cumparam pe 5000 de euro, precis eram injurat ca vreau sa'l fraieresc.
Si nu, nu eu nu colectionez motoare. Am altele pe cap

View PostNaijax, on 13 iunie 2018 - 11:57, said:

Se numeste motor staționar sau, in engleza - stationary engine
Germana nu prea stiu
Inca se foloseste in ziua de azi la orice ai nevoie de el - ca pompa, generatoar, moara, etc., etc., etc.
Unul restaurant, deci functional, de prin anii '30~ '40~ '50, se vinde in UK intre 50 ~300ÂŁ negociabil
Pentru cel din poze eu unul as da max. - dar max. - 50EUR

Cum ma, nu e de tractor? Mi'a spus mie unu priceput pe aici pe forum ca e de tractor si face jdamii de euro

View PostHunor_66, on 13 iunie 2018 - 11:24, said:

"Gerhardt & Jehme Motorenfabrik Leipzig"

Chestia interesanta e ca goagalu' NU da nici un document legat de acest nume... Posted Image

Da' seamana cu asta:

Attachment s-l300.jpg

Pt ca nu e jehme. E oehme.

#48
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postargentum, on 13 iunie 2018 - 14:04, said:

Pt ca nu e jehme. E oehme.
L-am gasit.

Gerhardt & Oehme Motorenfabrik, Lindenau, Leipzig.

Pag. 2, coloana din dreapta, jumatatea de sus.

Attached File  ihz-001_1895_11__2044_d.pdf   1.58MB   21 downloads

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Attached File  Clipboard01.jpg   494.61K   33 downloads
http://digi.ub.uni-h...b101/0353/image
al doilea din stanga

Edited by arg, 13 June 2018 - 15:58.


#50
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016

View PostHunor_66, on 13 iunie 2018 - 14:35, said:

L-am gasit.

Gerhardt & Oehme Motorenfabrik, Lindenau, Leipzig.

Pag. 2, coloana din dreapta, jumatatea de sus.

Attachment ihz-001_1895_11__2044_d.pdf

View Postarg, on 13 iunie 2018 - 15:54, said:


Oau, mulțumesc tuturor pentru cercetare, vă sunt recunoscător.
Deci conform primului articol, să înțeleg că datează din 1895?
Nu reușesc sa îmi dau seama de acolo dacă este varianta de 10 hp, 2 hp sau 1 hp.

Edited by Emigrant, 13 June 2018 - 16:18.


#51
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostEmigrant, on 13 iunie 2018 - 16:15, said:

Oau, mulțumesc tuturor pentru cercetare, vă sunt recunoscător.
Lasă vrăjala. Când îl vinzi, dai de beut.

#52
Emigrant

Emigrant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.05.2016
Am trimis un e-mail cu toate detaliile spre muzeul tehnic Dimitrie Leonida pentru a-mi spune opinia lor. Aștept răspunsul și o să-l postez și aici când sosește.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Catalogul ala e din iulie (cred, pentru ca nu stiu germana) 1894.
Vezi pe prima pagina.

#54
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă ce s-a întâmplat cu motorul?   :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate