Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema obiectiv Leitz

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dorianbk

dorianbk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2018
Salutare tuturor,

Am o problema cu un obiectiv Leitz.
De curand au aparut niste "mizerii"in interiorul obiectivului - vezi foto.
Chiar nu stiu ce sunt, nu par pete de ulei, nu pare praf, pare pilitura sau orice altceva.
Apreciez orice idee / informatie despre asta. Pot posta mai multe poze daca e nevoie.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   219.64K   31 downloads
  • Attached File  2.jpg   197.42K   31 downloads


#2
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
De pe un forum :)
"fungus. ciuperca.
se curata in felul urmator: se da jos (prin invartire cu o bucata de cauciuc/ cu scotch dublu fata, metoda patentata de la prieteni) bada pe care scrie pentacon.
se scoate prima lentila. se curata intr-o substanta continand: cif (2 picaturi in apa cat incape intr-un capac de deodorant), zeama ptn spalatot de geamuri (contine amoniac, cam 10 pulverizari de lichid in capacelul ala), alcool metilic concentrat (tehnnic), cam 10 picaturi.

eu cu substanta asta am curatat destul de multe si figura tine. trebuie ajuns la absolut toate lentilele afectate (date jos si curatate bine de tot),
apoi curatat cu alcool tot interiorul obiectivului (tubul de metal) si intr-un final bagat la uscat (deasupra la aragaz de ex, fara ca sa se incinga, doar ca sa se usuce bine toate componentele).
sterse toate lentilele si suflate inainte de remontare sa nu aiba scame/reziduri/etc cu substanta de curatat obiective/alcool/ce preferati voi.

Daca ti se pare prea complicat poti merge cu el la reparat insa nu stiu cat de mult isi dau interesul."

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Chestia aia pare ciupercuța într-adevăr dar mi-ar fi frică să aplic rețeta de mai sus. Pe lîngă ideea de a spăla lentilele cu substanțe abrazive mai e demontatul care e simplu doar că mai trebuie și să le pui la loc. Mai degrabă cauți un atelier - în speranța că mai există și că știu meserie.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai întrebat la F64 de un cost la service la ei ?

Ciupercuțele ălea sunt vizibile în poze ?
Dacă nu, mai așteaptă că poate nu iese bine...

Edited by exceswater, 12 June 2018 - 13:45.


#5
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Pare mai mult o dezlipire a elementelor optice/ lipici uscat, decat fungus. Incearca o vizita la un service pentru aparate si obiective foto.
Fungus-ul arata ceva mai diferit: [ http://4.bp.blogspot.com/-_fBxUJfbGdg/VQoZ6Ihjy7I/AAAAAAAAAqk/IMGAk_qaLc0/s1600/ReallyBadFungus.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://4.bp.blogspot.com/-_fBxUJfbGdg/VQoZ6Ihjy7I/AAAAAAAAAqk/IMGAk_qaLc0/s1600/ReallyBadFungus.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Am avut si eu obiective cu problema asta...desi le-am pastrat impecabil, in spatiu uscat, unul singur l-am rezolvat deocamdata, cu o lampa UV germicida.Restul oricum nu le mai utilizez.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate