Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

New Residence Miroslava, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
[ https://img2.imonet.ro/X05N/05N01H0U9G6/casa-de-vanzare-3-camere-iasi-miroslava-73121704.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu pare că ar fi loc de pomi/copaci. Mai de grabă ar merge un gard viu. Presupun că vrei să intre și ceva lumină naturală pe fereastră... sau și ăsta e un moft de-al meu?

#56
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Din 2010 de cand sunt pe forumul asta nu am aflat pana acum ca colegii mei de forum stiu f clar ce imi trebuie mie.

Multumesc celor care mi-au dat sfaturi de bun simt si multumesc celor care au poluat degeaba topicul.Va rog frumos, nu caut sfaturi in legatura cu casa din poze, nu caut sfaturi in legatura cu terenul sau suprafata casei.
Caut sfaturi de la cei care stiu ceva despre acest cartier, constructor, sau orice alta informatie care m-ar putea ajuta sa-mi fac o parere despre strada Veronica Micle, Miroslava Iasi. Hai sa o luam altfel, vreau sa-mi construiesc o casa acolo singur, de 120 mp pe un teren de 1000mp, cu constructorul acelor case. E serios? Strada  are canalizare? Se inzapezeste iarna? Primaria se implica? Gunoiul se ridica? samd

View PostWShow13, on 12 iunie 2018 - 13:32, said:

Nu pare că ar fi loc de pomi/copaci. Mai de grabă ar merge un gard viu. Presupun că vrei să intre și ceva lumină naturală pe fereastră... sau și ăsta e un moft de-al meu?
exact, lumina naturala e mai importanta

Edited by robylup, 12 June 2018 - 13:35.


#57
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

View Postflp014, on 12 iunie 2018 - 13:27, said:

sa o luam logic de ce ai avea nevoie pe langa casa prezentata:
1-- magazie/loc de depozitare-- minim 30 mp
2-- foisor -- nimim 15-20 mp
3-- masa/scaune/sezlong/etc-- 10 mp
4-- gratar/chiuveta/loc de preparat-- 10-15 mp
Astea asa la prima strigare. In realitate vei ocupa mai mult din teren. Asa ca s-a ajuns la 80-100 mp deja ocupati.
Pe langa astia iti mai trebuie macar 100 mp liberi de orice constructie, sa ai si tu loc sa respiri, sa alerge copiii, cainele, tu...

Deci o casa fara un minim de 200 mp de teren liber in jur , este cam...de n-ar mai fi. Hai poate un minim de 150 mp liberi dar ce e sub e meschin.
Poate tii cont de sfaturile primite.

Magazie, foișor, șezlong, masă, grătar, piscină... mofturi de-ale noastre. El nu are nevoie de așa ceva, nu ai citit? xD A spus că ar avea ceva loc în spatele casei, dar acum mai depinde și ce e în spate...

#58
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostWShow13, on 12 iunie 2018 - 13:35, said:

Magazie, foișor, șezlong, masă, grătar, piscină... mofturi de-ale noastre. El nu are nevoie de așa ceva, nu ai citit? xD A spus că ar avea ceva loc în spatele casei, dar acum mai depinde și ce e în spate...
Am asa ceva la casa parintilor care e construita de mine, in care am locuit 5 ani. E la 2 localitati mai departe, aprox 12km.
Exista case care au si 300mp in spate, sunt cele din ultimul rand.

Edited by robylup, 12 June 2018 - 13:37.


#59
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

Quote

Strada e are canalizare? Se inzapezeste iarna? Primaria se implica? Gunoiul se ridica? samd

Ai putea să te duci pe acolo, să vezi care e faza. Canalizarea o vezi și tu dacă există.
Se înzăpezește peste tot, o întrebare mai bună ar fi dacă vecinii sunt ok și deszăpezesc în fața propriei case.
În ce fel să se implice primăria? La bloc sau la cealaltă casă cu ce se implica primăria?
Dacă nu se ridică, vezi/miroși dintr-o vizită, dacă se ridică rar, vezi dintr-a doua vizită.

Ai putea să te duci cu un six-pack și să cinstești pe cineva care stă de ceva vreme acolo. Nu doar că vei afla ce te interesează pe tine, dar e posibil să te și întovărășești cu vecinu'.

#60
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005

View Postrobylup, on 12 iunie 2018 - 13:35, said:

Strada  are canalizare? Se inzapezeste iarna? Primaria se implica? Gunoiul se ridica? samd


La o parte din intrebarile astea ti-am raspuns eu. Mai adaug ca iluminatul public este ok.
Primaria pare ca se implica in comuna, este curatica asezarea, primaria are site, are chiar si o publicatie lunara online, iar primarul am vazut ca este destul de activ pe net, raspunde la diverse intrebari punctuale adresate pe site.

PS. din ce am vazut unde stau deszapezirea s-a facut doar pe drumurile publice, ce e drum privat e distractia locatarilor.

Edited by gelublabla, 12 June 2018 - 13:48.


#61
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Am fost si am vazut, de vb nu am reusit sa vb cu nimeni, chiar am batut la 2 porti. Ma intreb daca totusi primaria baga un utilaj sau trebuie sa puna lumea mana de la mana ca sa dezapezeasca. Am prieteni care stau in astfel de cartiere si asa patesc. Canalizarea sa mor daca mi-am dat seama daca e. Primaria ma refeream exact la gunoi, la iluminat public samd
O sa mai fac o vizita, poate am noroc si dau de cineva, ma duc mai pe seara, e vara, poate sta omul sa-si spele masina :))

#62
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
"Hai sa o luam altfel, vreau sa-mi construiesc o casa acolo singur, de 120 mp pe un teren de 1000mp,"

asa trebuia sa incepi, fara sa pui poze cu acea casa pe care ai vrea sa o cumperi.
Ai primit raspunsuri la ceea ce ai intrebat, strict legat de chichineata aia din poze.
Scuze de raspunsurile directe , dar poate intelegi esenta mesajelor primite.

#63
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@flp014 eu cred ca am fost clar in primul post, caut un coleg forumist care stie ceva despre acel cartier. Pozele au fost doar cu titlul de ex, ce casa imi place in acel cartier. Ca astia construiec 4 tipuri de case.

View Postgelublabla, on 12 iunie 2018 - 13:47, said:

La o parte din intrebarile astea ti-am raspuns eu. Mai adaug ca iluminatul public este ok.
Primaria pare ca se implica in comuna, este curatica asezarea, primaria are site, are chiar si o publicatie lunara online, iar primarul am vazut ca este destul de activ pe net, raspunde la diverse intrebari punctuale adresate pe site.

PS. din ce am vazut unde stau deszapezirea s-a facut doar pe drumurile publice, ce e drum privat e distractia locatarilor.
Multumesc, esti singurul care mi-ai raspuns tehnic la ce vroiam :)
Ma gandeam ca daca e strada, cu nume si numere date de primarie, sa nu fie considerata drum privat. Uite acum ajung la vorba colegilor, n-am loc de atv cu lama sau de freza in curte. :)

#64
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Singura problema care am avut-o cu primaria e ca a f_tut numerele la case. a alocat 2 numere la 3 case. Circul a fost intens, s-a rezolvat dar cineva a trebuit sa accepte un numar nou cu tot ceea ce implica actele -de la CI la cadastru. Capete patrate sunt si in primarie.
Daca in acte e trecuta cota indiviza din drum, felicitari: ai castigat dreptul la o lopata si promisiunea unei conditii fizice de invidiat in prag de revelion! Partea proasta e ca daca aleea de acces este ingusta, zapada mare, masini parcate, curti mici o sa ai o dilema cu depozitatul zapezii stranse din drum.

Edited by gelublabla, 12 June 2018 - 14:06.


#65
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
În 2018 se mai pune problemă de iluminat? Am fost prin sate mici de la țară, noaptea, și nu am avut problemă să nu văd cum sare câinele la mine să mă muște sau să nu văd șobolanu' trecând strada. Gunoiul, fiind proprietate privată, nu ar trebui să răspundă proprietarul? Plătești, ți-l ia, nu plătești, nu ți-l ia. La mine, la bloc, în București, ăsta-i jmenu'. Cu deszăpezirea e poveste arhi-cunoscută, o faci tu, nu o face primăria. Iarna trecută te-a deszăpezit cineva sau ai coborât tu în fața blocului și ai început să dai la lopată ca să scoți mașina? Canalizarea... du-te după o ploaie mai serioasă, înainte să faci achiziția, asta în caz că nu-ți răspunde nimeni la poartă.

http://www.anchidin....017/08/V2-7.jpg
[ http://www.anchidin.com/wp-content/uploads/2017/08/V2-11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.anchidin.com/wp-content/uploads/2017/08/V2-11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.anchidin.com/wp-content/uploads/2017/08/V2-11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.anchidin.com/wp-content/uploads/2017/08/V2-8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.anchidin....017/08/V2-8.jpg
http://www.anchidin....017/08/V2-9.jpg
http://www.anchidin....17/08/V2-11.jpg
http://www.anchidin....17/08/V2-12.jpg
http://www.anchidin....17/08/V2-14.jpg

Astea-s tot de acolo, nu?

Vezi că spațiul mic din fața casei este o problemă și iarna. Cum spunea colegu' de mai sus: depozitarea zăpezii. După ce se topește o să fie grav cu apa și nămolu'. Am o casă la țară și dacă mă duc acolo iarna, având spațiu destul de mare în față și pe lateral și dau zăpada acolo, ca să se scurgă în șanț. Se nămolește și arată ca dracu acolo, dar măcar când ies din casă nu am nevoie de cizme.

Edited by WShow13, 12 June 2018 - 14:17.


#66
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu la tara unde am stat, in fata casei dezapezeam eu, strada propriuzisa pe unde circula masinile, le dezapezea primaria, de asta si intreb. Pai ori e alee, ori e drum privat, ori strada circulata public?

@WShow13  da, tot acolo

Am primit si schita...

Attached Files


Edited by robylup, 12 June 2018 - 14:26.


#67
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Mi se pare aiurea holul ăla împarțit în două.

#68
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Cred ca e gandit sa limiteze zona de oaspeti fata de cea de dormit.

#69
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Living-ul și unul dintre dormitoare sunt lipite, deci pică varianta asta, imo. Te uiți la meciul lui CSMS Iași și ai nevoie la budă... treci prin două uși înaintea celei de la baie, în loc să treci printr-una singură. Sau living-ul o avea 2 uși, una către fiecare hol, lol.

Eu sunt adeptul teraselor la etaj, asta ca să am și un peisaj în față, nu doar gardul din spate. În situatia de față aș fi preferat un foișor.

În altă ordine de idei, am o veste proastă pentru tine: Știința Miroslava a retrogradat în Liga a 3-a. Posted Image Posted Image

#70
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@WShow13 scuze daca te dezamagesc, daca dau pe canale sportive ma uit doar la F1, MotoGP si WRC. Posted Image)
Ma indoiesc ca are Miroslava echipa de asa ceva :))))

Edited by robylup, 12 June 2018 - 14:58.


#71
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@robylup: Strada Viorica Micle e domeniul public de anul trecut si probabil in viitorul apropiat (2-3-4 ani) o sa fie si asflatata. Canalizare nu exista in zona si nici nu cred ca o sa vina curand. Cea mai mare grija ar trebui sa fie distanta fata de reteaua de 110KV. Sunt case construite la vreo 20 de m de ea, asa ca trebuie sa vezi la fata locului. Pe partea dreapta fata de cartierul la care faci referire construieste un alt dezvoltator, foarte aproape de firele de inalta tensiune. Gunoiul se ridica odata pe saptamana, joia, trebuie sa scoti tomberonul la poarta dimineata. In general dezapezirea se face in timp util. Un alt aspect de luat in seama pentru cartierul respectiv este latimea drumului care face legatura cu drumul judetean. Cartierul este cam la 350 de m fata de judetean iar drumul care face legatura (fiind donat catre primarie cel mai probabil are 8m latime) e cam ingust si plin de masini, fiind case pe ambele parti.

#72
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
multumesc @ioanok

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate