Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sony Xperia XA2

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#73
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
@MotanS_ReD : nu e o gluma deloc. Legat de Samsung. Eu n-as da banii pe asa ceva. Cat despre Huawei, depinde de model. Dar e deja offtopic treaba, nu are sens.

Revenind la oaia noastra, s-ar baga careva la ceva modding? Ma mananca degetul sa-i bag Lineage.

Edited by Klamatiel, 28 September 2018 - 07:24.


#74
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Pai da, dar vezi tu, ca sony nu prea a evoluat. Aceleasi margini sus jos late cat casa. Nici degeaba nu as lua sony, dar gusturile nu se discuta.

#75
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Cei care va plangeti de probleme la acest smartphone, rulati aplicatia "Diagnostics". Asa o sa vedeti daca smartphone-ul vostru are o problemă, de hardware eventual. Mi se pare penibil sa te plângi, ca un telefon face poze de slaba calitate noaptea. Se stie ca toate telefoanele din ziua de azi fac poze bune ziua si poze slabe noaptea. Vrei sa faci poze la modul serios, iti cumperi cameră foto digitală.

#76
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 senzanome, on 28 septembrie 2018 - 10:05, said:

Cei care va plangeti de probleme la acest smartphone, rulati aplicatia "Diagnostics".
Nu am găsit-o. Poți să detaliezi?

#77
Alienseed

Alienseed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.12.2010
Probabil se refera la "Teste". Pe care le gasesti in Setari - Asistenta - Teste.

#78
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Pe telefonul meu Xperia X, care are meniul în limba engleza, aplicația "Diagnostics" a celor de la Sony, este integrată direct în meniul principal. Cum a spus și userul Alienseed, acesta aplicație are alt nume pe telefoanele Sony cu meniul în limba romana.

#79
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
@MotanS_ReD : asta e si motivul pentru care am ales Sony. Am o aversiune grava la rotunjeala specifica Samsung. Dar repet, intram in offtopic si nu are rost.

@Otineu : Settings - Support - Tests.

#80
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Nici eu nu suport samsung :) sunt prastii supraevaluate. Dar restul da ceata din orice pozitie lui sony. Sony e un fel de htc ce tine de pret.

#81
Cioby2012

Cioby2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 25.04.2013
Buna, sunt si eu posesor al unui XA2, partea nasoala la el din punctul meu de vedere este faptul ca cei de la sony au scos optiunea de a-ti muta aplicatiile pe cardul sd... Asta este un minus mare pentru mine avand in vedere ca din cei 32 de gb mai ai disponibili doar 19 GB, vreo 12-13 fiind ocupati deja cu sistemul de operare si blootwareul celor de la sony. Deja whatsappul si facebookul consuma enorm de multa memorie interna iar daca mai instalezi si ceva aplicatii plus 2-3 jocuri mai mari , pa pa memorie interna....

Camera este ok ziua, dar distanta focala este foarte mare ceea ce inseamna ca nu poti fotografia de aproape decat prin zoom daca vrei sa faci un macro. Noaptea in schimb softul celor de la sony care atenueaza zgomotul din poze este foarte agresiv si strica poza rau de tot, o face soft si blurata, coltururile din ea fiind greu de distins.

In rest e un telefon ok. Apropo si eu am problema cu senzorul de proximitate in convorbiri, daca misc putin telefonul de la ureche, pac s-a aprins ecranul...

Edited by Cioby2012, 02 October 2018 - 12:32.


#82
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
Pai nu prea e un telefon ok. Aia nu, aia nu, atunci la ce dam banii, doar ca scrie sony?

#83
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 senzanome, on 28 septembrie 2018 - 10:05, said:

Cei care va plangeti de probleme la acest smartphone, rulati aplicatia "Diagnostics".
Da, am rulat-o. E o glumă proastă din partea lui Sony. Ce să văd? Dacă face fotografie? Da, face. Ăsta e tot testul.

#84
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

 Otineu, on 03 octombrie 2018 - 20:21, said:


Da, am rulat-o. E o glumă proastă din partea lui Sony. Ce să văd? Dacă face fotografie? Da, face. Ăsta e tot testul.
Rulează toate testele, nu doar cel pentru camera. Pe Xperia X al meu, aplicatia "Diagnostics" sau "Tests" rulează 20 de teste, printre care si cel la senzorul de proximitate.

 MotanS_ReD, on 02 octombrie 2018 - 13:50, said:

Pai nu prea e un telefon ok. Aia nu, aia nu, atunci la ce dam banii, doar ca scrie sony?
Tu pari genul "Gică contra"! La smartphone-urile făcute de Apple si Samsung platesti mai mult numele, decât calitatea. Sony este o marca premium, care face produse de calitate. Am folosit si folosesc produse făcute de Sony si nu am avut probleme cu ele.

#85
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Mi-a venit o actualizare a telefonului si am impresia ca s-a rezolvat problema cu senzorul ala de proximitate.

#86
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Eu am acum 50.1.A.10.51. Ce versiune ti-a venit? Cumva 50.1.A.13.83?
PS : eu sunt pe Orange, la ei nu a aparut versiunea asta.
PS2 : din ce vad aici, e doar security patch https://support.sony...3572588900738e/

Edited by Klamatiel, 05 October 2018 - 21:06.


#87
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Da, 50.1.A.13.83 si sunt la Vodafone.
Deci e doar security patch? Inseamna ca e doar o impresie la mine? Posted Image
O sa mai vad zilele urmatoare.

Edited by ech, 05 October 2018 - 21:12.


#88
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018

 senzanome, on 05 octombrie 2018 - 17:26, said:


Rulează toate testele, nu doar cel pentru camera. Pe Xperia X al meu, aplicatia "Diagnostics" sau "Tests" rulează 20 de teste, printre care si cel la senzorul de proximitate.


Tu pari genul "Gică contra"! La smartphone-urile făcute de Apple si Samsung platesti mai mult numele, decât calitatea. Sony este o marca premium, care face produse de calitate. Am folosit si folosesc produse făcute de Sony si nu am avut probleme cu ele.
nu e nici o calitate. Japonezii nu le au cu telefoanele. Vor bani multi si nu ofera nimic. La fel si la sisteme audio si la orice. Ei sunt un fel de nokia, incapatanati si nu vor sa recunoasca ca de fapt habar nu au de nimic. I-au intrecut chinezii pe toate planurile :) =

Ca si la nokia, pe vremuri toti laudau telefoanele, dar ele saracele telefoane scartiiau din toate incheieturile. Nokia n73, nokia n80, n81, n90 etc. Erau niste tigai cu o constructie hilara si totusi aveau succes.

#89
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
La mine vad ca s-a rezolvat problema cu senzorul de proximitate dupa acel update.
Nu stiu daca e doar o coincidenta la mine ... nu a mai observat nimeni chestia asta?

#90
cartitaoarba

cartitaoarba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.01.2012
Si la mines sa rezolvat cu senzorul de proximitate dupa acel update (50.1.A.13.83),si am si VoLte pe digi.
Xperia XA2 Will be updated to Android 9.0(in prima parte a lui 2019)

Edited by cartitaoarba, 08 October 2018 - 12:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate