Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hard 3TB

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 13 iunie 2018 - 00:44, said:

Placa mea video are 3 GB RAM.
In mod traditional placile video sunt pe 64,128, 256 de biti, dar au aparut acum si unele mai ciudate pe 192 de biti(adica 128+64), care merg cel mai bine cu 3 sau 6 Giga de RAM.

#20
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ori pui link-uri sa sustina aberatiile astea ori ne lasi cu ele......
Nu are nicio treaba ca e de 3,6,9 etc.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostValyca74, on 12 iunie 2018 - 17:17, said:

cum trebuie sa procedez daca pun al doilea hard,ce setari trebuie sa fac si unde sa-mi vada al doilea hard windowsul am windows 7 professional ultimate!

Nu faci nimic. Atata vreme cat in BIOS e setat sa booteze de pe cel vechi, Window-sul il va adauga si il vei vedea in Disk Management la inceput. Acolo il poti partitiona, formata si sa adaugi litere la partitia ( le ) create.

View PostAldulescu, on 12 iunie 2018 - 11:13, said:

In general se recomanda sa aiba o valoare multiplu de 2, adica 2, 4, 8, 16, 32, etc.

Nu stii despre ce vorbesti. Multiplii de 2 au intr-adevar memoriile. Inclusiv SSD-urile, dar nu este valabil ptr harduri. Capacitatea lor nu e masurata in octeti.
De-aici si problema unora care se plang ca au spatiu mai putin pe hard decat scrie pe eticheta.

La un HDD 1 Gb = 1000 Mb.
La memorii 1 Gb = 1024 Mb.
La SSD-uri 1 Gb = 1000 Mb dar in realitate este 1024 Mb, diferenta de 24 Mb e folosita ptr OP intern.

La HDD-uri capacitatea e oarecum standardizata  in functie de capacitatea unui platan si nr de platane.

Totusi nu stiu de unde pana unde ati ajuns sa vorbiti despre cantitati de memorie cand topicul era despre compatibilitatea unui hard cu un sistem deja existent.

#22
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
pai trebuie ceva cabluri in plus ?

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai asta ti-am zis deja de ieri. Ai nevoie de un Cablu SATA ca sa il legi la placa de baza.
De obicei ai 2-4 astfel de cabluri la placa in accesorii. Vezi daca mai le ai, daca nu, cumperi.
Si evident mai ai nevoie de un conector de alimentare Sata liber la sursa - dar cred ca are destule nefolosite.

#24
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
si doar atat le mufez ,nu mai am treaba cu jumperi sau alte setari in bios de slave sau ceva de genu?

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. HDD-urile SATA sunt independente.
Doar sa ai grija in BIOS sa ramana vechiul hard la bootare. In functie de conectorul in care e bagat hardul, pozitia se poate muta la unele palci de baza si atunci iti zice ca nu are de pe ce boota.

#26
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
eu am de gand doar sa-l montez in soclu,nu umblu niciunde prin bios ca nu am de ce ,ma comport ca si cu hardul  extern,am unul si mi-l vede perfect in my computer,pun mufa de alimentare iar cea de pe placa de baza o pun deasupra celei albsatre din partea stanga deoarece aceea este de la primul hard si gata sper sa fie ok.nu cred ca o sa mai fie complicat ca la calculatorul vechi unde trebuia sa schimb jumperi sa umblu in bios cu slave si master etc.am dreptate?va multumesc si scz.de tachinare.

Attached Files



#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Dat fiind ca SATA 0 si 1 sunt ocupate, cred ca nu ar trebui sa fie nicio problema nici in BIOS.
Daca erai conectat pe SATA 2 si acu te conectai la SATA 0 atunci puteau fi probleme.

Oricum daca asta e nou si neformatat nu va apare in My Computer decat dupa ce il partitionezi si formatezi in Disk Management - cu alocarea literei de rigoare.

#28
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
va multumesc din suflet pentru sfaturi !!!!!!!!!!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

scz ca iar revin dar unde sa introduc in 2 sau 3 ?,sau pot sa mut hardul(toshiba) cu windowsul in master 1?si pe al doilea sa-l pun in master 2 ?sau ce ma sfatuiti?!  am facut poza si la bios!va multumesc

Attached Files


Edited by Valyca74, 13 June 2018 - 17:09.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu mai inteleg nici eu. Conform pozei de pe placa tu ai acum bagate in 0 si 1.
Dar in BIOS zice ca sunt in 2 si 3...

Baga oriunde si jonglezi din BIOS la ordinea de boot - sa fie HDD-ul vechi.

Edited by eiffel, 14 June 2018 - 08:12.


#30
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
este vreo problema daca am un hard pe gpt si unul pe mbr?

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ti -sa raspuns deja pe pagina anterioara - NU.

Baga-l da-i drumul si gata. Prea multe intrebari ptr o operatiune de 1 minut :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate