Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Întrebare note

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dDow12

dDow12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2015
Salutări, am și eu o întrebare, daca iau la toate materiile peste 5 și în final media generală nu este peste 6 ce fac? Pot să îmi aleg eu la ce sa mai dau odată sau cum stă treabă? Puțin probabil să mi se întâmple asta doar că stăteam și mă gândeam... a și era să uit, daca nici în toamna nu îmi iese media 6 dar am luat peste 5 la examene ce fac anul viitor? Șansele să mi se întâmple asta sunt destul de mici dar totuși mă frământă chestia asta, mulțumesc!

Edited by dDow12, 12 June 2018 - 01:10.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
:scratchchin:

Studiem, studiem...

Attached Files


Edited by crisstonne, 12 June 2018 - 02:00.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Daca intrebi despre Bac: da
Daca intrebi de mediile anuale: nu (exceptie purtarea, unde trebuie minim 6)

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
La cata disperare este la ministerul invatamantului, nu m-as mira daca diploma de bacalaureat se va emite in curand chiar si celor care nu se prezinta la examene.
Au facut atatea concesii elevilor incat acum se poate absolut tot ce este favorabil absolventului.
Multiple sesiunu, examene personalizate, alegerea materiilor, manipularea rezultatelor anterioare ,doar, doar sa mai bifeze inca o promovare.
Nu conteaza ca aceasta promovare e obtinuta peste 10 ani sau dupa 10 incercari la o singura materie.
Stai linistit, "cinciul" e nota obligatorie, la media 6 se ajunge prin reexaminarea la o singura materie aleasa de candidat, in cate incercari  vrea muschiul lui.

Edited by OPEDI, 12 June 2018 - 07:21.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostdDow12, on 12 iunie 2018 - 01:09, said:

Salutări, am și eu o întrebare, daca iau la toate materiile peste 5 și în final media generală nu este peste 6 ce fac? Pot să îmi aleg eu la ce sa mai dau odată sau cum stă treabă? Puțin probabil să mi se întâmple asta doar că stăteam și mă gândeam... a și era să uit, daca nici în toamna nu îmi iese media 6 dar am luat peste 5 la examene ce fac anul viitor? Șansele să mi se întâmple asta sunt destul de mici dar totuși mă frământă chestia asta, mulțumesc!
Din cate stiam (desi, in 10 ani e posibil sa se fi schimbat) daca pici sesiunile de anul asta pur si simplu te inscrii la prima sesiune de anul viitor.
Cand am dat eu examenul de bacalaureat asa era.

View PostOPEDI, on 12 iunie 2018 - 07:18, said:

La cata disperare este la ministerul invatamantului, nu m-as mira daca diploma de bacalaureat se va emite in curand chiar si celor care nu se prezinta la examene.
Au facut atatea concesii elevilor incat acum se poate absolut tot ce este favorabil absolventului.
Multiple sesiunu, examene personalizate, alegerea materiilor, manipularea rezultatelor anterioare ,doar, doar sa mai bifeze inca o promovare.
Esti sigur? Atunci de ce odata cu introducerea sesiunilor supravegheate video notele au scazut dramatic?
Inainte de asta se copia pe rupte, chiar si cu acordul profesorilor supraveghetori.
Iar alegerea materiilor se face dintre cele neesentiale profilului la care ai studiat. Nu trebuie sa fii as la alergare 100m garduri, proba de rezistenta ori la educatie civica daca profilul tau e unul tehnic.

Edited by Hider141, 12 June 2018 - 07:30.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai 2 variante mari și late.

1. Șantier

Attached File  canicula3.jpg   108.66K   8 downloadsAttached File  dfree.jpg   121.29K   10 downloadsAttached File  muncitori.jpg   41.61K   9 downloadsAttached File  muncitori-mediafax.jpg   394.36K   8 downloadsAttached File  muncitori-santier-refacere-malul-sasarului-baia-mare.jpg   129.74K   8 downloadsAttached File  muncitor-sant-lopata-santier-1.jpg   117.39K   9 downloads

sau

2. McDonald's face angajări mereu

Attached File  container_item3.jpg   27.03K   9 downloads

https://mcdonalds.ro/cariere


Nu te preocupa.
Uite ce zicea Ion Creangă (un scriitor de demult demult, nu are canal de youtube, nu face vlog, nu e influencer, etc )  despre învățat.

Quote

Doamne, măi femeie, Doamne, multă minte-ţi mai trebuie! zicea tata, văzând-o aşa de ahotnică pentru mine. Dac-ar fi să iasă toţi învăţaţi, după cum socoţi tu, n-ar mai avea cine să ne tragă ciubotele. N-ai auzit că unul cică s-a dus odată bou la Paris, unde-a fi acolo, şi a venit vacă? Oare Grigore a lui Petre Lucăi de la noi din sat pe la şcoli a învăţat, de ştie a spune atâtea bongoase şi conocăria pe la nunţi? Nu vezi tu că, dacă nu-i glagore-n cap, nu-i, şi pace bună!

Edited by exceswater, 12 June 2018 - 08:12.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La cum se schimba legile invatamantului, slabe sanse sa-ti zicem ceva si sa fie macar 60 % corect peste 5 ani. Cel mai sigur e sa inveti la fiecare materie si sa ai mai mult decat minimul cerut.

Tin minte ca la sora mea (in 2001) modificasera numarul materiilor de bac de la 4 la 7 la inceputul anului scolar (sper ca am retinut corect, dar sigur au bagat in plus) si au iesit in strada. La mine, la capacitate, s-au dat 3 materii (Romana, matematica si, la alegere, istorie sau geografie), desi, cu un an inainte, cand s-a introdus examenul (in locul examenului de admitere) erau toate 4 materii obligatorii. In ambii ani alergai cu dosarul de la un liceu la altul sa vezi care mai are locuri si pentru tine

In 2001 sau 2002 au bagat admiterea computerizata, si aveau cateva optiuni, apoi, iarasi au modificat si au bagat mai multe optiuni si algoritmi. Nu mai stiu cum e acum, dar n-am mai auzit de modificari de ceva timp.

#8
dDow12

dDow12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.08.2015
@exceswater extrem de amuzant si extrem de incurajator! Tocmai din cauza oamenilor care gandesc ca tine m-am apucat de invatat :) la inceput nici nu ma gandeam sa-l dau doar ca multe persoane m-au atentionat ca o sa fiu vazut intr-un mod prost in societate! Totusi nu inteleg care e problema cu McD? E un loc in care te "pregatesti" pentru munca!

@dorin_2k da, pentru bac intrebam!

O sa merg sa intreb pe forumul edu, poate gasesc raspunsul exact, multumesc tuturor!

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
La secretariat nu se poate intreba ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate