Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Achizitie TV

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cevausername2

cevausername2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2018
Buna seara,

As avea nevoie de parerile dumneavoastra in legatura cu achizitionarea unui televizor, daca se poate Smart. Bugetul este de 1200-1500 lei iar diagonala de 80-100 cm. In privinta diagonalei nu pot sa ma decid, precizez ca distanta de la ochi pana la tv va fi de maximum 3m. Este o distanta prea mica? Este vreo legatura intre distanta de la ochi la tv si diagonala acestuia?

As dori sa precizez ca programele urmarite sunt programe de sport in 99% din timp. Din cate am inteles ar trebui ca televizorul sa aiba unele tehnologii pentru redarea cat mai buna a transmisiunilor sportive, dat fiind faptul ca sportivii sunt in permanenta miscare. As dori o lamurire si in aceasta privinta.

Va multumesc!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Este mica diagonala, sau mare distanta :D

Mai depinde si de virsta si de ochi.


#3
cevausername2

cevausername2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2018

View Postcrisstonne, on 12 iunie 2018 - 00:35, said:

Este mica diagonala, sau mare distanta Posted Image

Mai depinde si de virsta si de ochi.

Ce diagonala ar trebui pentru o distanta de 2,5 - 3m?

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
De la om la om... difera.
Eu am 140 cm. si parca vreau de 165 cm.

#5
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Totul este relativ.
Cel mai bine du-te într-un magazin de profil, postează-te în fața mai multor tv-uri cu diagonale diferite și îți vei putea forma o opinie.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcevausername2, on 11 iunie 2018 - 23:54, said:

precizez ca distanta de la ochi pana la tv va fi de maximum 3m.
Ia cu diagonala de 100cm, 81 e un pic cam mic.
La acei bani ai FHD-uri ok.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
Ar fi astea:
https://mediagalaxy....-3091/smart-tv/
Are un amic Hitachi,dar de 80 cm,de care este tare multumit.

Vor apare comentarii de genul Hitachi&Vortex&LG nu au calitate,bla-bla-bla.Nu le baga in seama.Pentru bugetul tau cele de mai sus sunt arhisufuciente.
Ca-s mai lente pe partea de SMART,ca n-au 100Hz,ca-i mai slab sunetul,ca asa si pe dincolo sa nu te deranjeze.O gramada de lume vizioneaza programe pe aceste televizoare si inca nu s-a sinucis nimeni.
Bafta in alegeri.

ps.
Nu uita ca producatorii de paneluri sunt foarte-foarte putini iar marcile de televizoare sunt foarte multePosted Image

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Eu știam că regula este:  5 diagonale ecran tv, distanța optimă la care să stai.

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca stai la 5 x 0.8m = 4 metri, cred ca nici nu mai vezi subtitrarile la filme.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Postdark, on 12 iunie 2018 - 07:47, said:

Eu știam că regula este:  5 diagonale ecran tv, distanța optimă la care să stai.
https://www.tvled.in...izorul-led-598/
Televizoarele HD Ready
Regula: Nu pot fi privite de aproape.
  • Distanta minima de la care poate fi privit un televizor HD Ready este de 2,5 ori diagonala.
  • Distanta optima de vizionare la un televizor HD Ready este de 3-3,5 ori diagonala.

Televizoarele Full HD
Regula: Nu pot fi privite de foarte aproape.
  • Distanta minima de la care poate fi privit un televizor Full HD este de 1,7 ori diagonala.
  • Distanta optima de la care poate fi privit un televizor Full HD este de 2,5-3 ori diagonala
.
Televizoarele Ultra HD
Regula: pot fi privite de foarte aproape.
  • Distanta minima de la care poate fi privit un televizor Ultra HD este de 1,2 ori diagonala.
  • Distanta optima de la care poate fi privit un televizor Ultra HD este de 2-2,5 ori diagonala.

Edited by STARTREK1, 12 June 2018 - 08:14.


#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010
Eu stiu urmatoarea regula:
Diagonala trebuie sa fie1/3 din distanta de la care privesti. Ex. daca privesti de la 3 m atunci recomandat ar fi Tv cu diagonala de 1 m.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu mai exista notiunea de distanta. Pixelii au ajuns la o densitatre asa de mare, incat poti folosi ca monitor, orice Vortex.
Eu nu as merge pe smart, pentru ca si cele scumpe sunt o gluma, dar as alege cea mai mare diagonala pe care mi-o permit.

#13
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Sfatul meu este sa renunti la smart, sa renunti si la alte gasenii de marketing cu sport ready, fotbal mode si altele de genul.
Ia-ti un tv simplu full hd cu diagonala cat mai mare incadrandu-te in suma de bani pe care esti dispus sa o investesti.
80-100 este mic, mai ales daca bagi meciuri.

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Degeaba iti explicam noi ca la 3m iti trebuie minim un 55" FHD si 65" UHD daca tu ai buget de maxim 1500 lei!
Sa cumperi azi un tv fara smart este egal cu ultima pocnitoare ... Din pacate la bugetul tau nu gasesti decat tv low cost si foarte mici pentru distanta la care vei sta fata de tv. Dupa intrebarile pe care le pui ma gandesc ca este primul LCD pe care-l achizitionezi deci daca acum faci trecerea de la un CRTde 20" un LCD de 40" va fi superb ... o perioada.

Edited by MD, 12 June 2018 - 10:06.


#15
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
nu renunta la smart sub nici o forma. Si ia diagonala cea mai mare pe care ti-o poti permite.
Eu am facut greseala acum ceva ani sa iau unul de 106. Apoi mi-am dat seama ca e prea mic si am luat unul de 116 .Culmea ca este tot prea mic si acum ma uit la unul de 160. E alta experienta cand vezi filme sau meciuri pe un ecran mare, fara discutie.

#16
cevausername2

cevausername2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2018
Ok. Inteleg ca diagonala trebuie sa fie mare dar, din pacate nu incape un tv mai mare de 100cm in locul unde urmeaza sa fie amplasat.

Vad ca sunt pareri diferite in legatura cu smart-ul. Care sunt problemele aparute la aceste smart-uri care se incadreaza in bugetul mentionat de mine in primul post? Mentionez ca am un abonament Eurosport Player, a urmarit cineva transmisiunile de aici pe un smart tv?

Televizorul as vrea sa fie ok pentru urmatorii 1-2 ani, urmand ca mai apoi sa achizitionez alt tv cu un buget semnificativ mai mare. As dori daca se poate mai multe link-uri cu ce credeti voi ca ar fi un best-buy in acest buget.

Va multumesc!

#17
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Eu as alege dintre astea doua Samsung UE32M5502AK 1300 lei la pc garage https://www.pcgarage...-negru-full-hd/
sau SAMSUNG UE32M5602A 1350 lei la altex https://altex.ro/tel...ung-ue32m5602a/
Nu stiu ce difera poate culoarea, par identice din specificatiile de pe site-ul producatorului.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Daca tot ai loc de unul de 1 metru, ia asa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate