Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Periferice-mouse,cooler etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Urmeaza sa primesc acest laptop


https://altex.ro/lap...i-4gb-free-dos/

Imi doresc un cooler pentru el, buget 100 de lei-150 maxim

mouse de gaming-buget maxim 100 de lei + mouse pad-30 de lei, nu vreau RAZE-e slab, am avut, dupa doua luni se deconecta singur de la laptop

am nevoie si de un stick nou de 16 gb, dar ma intereseaza doar cum arata:)..sa fie mic si misto:)

Casti- maxim 100 de lei

Voi cumpara de la Altex

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 21:32.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Frumoasa scula imi place, sa-l stapanesti sanatos si fara cosuri. Posted Image

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Înainte de toate aș cumpăra un SSD, altfel îți vor crește peri albi din pricina HDD-ului. :)

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
stik mic si misto de cele mai multe ori inseamna viteza mica...

nu am mai auzit de marca RAZE... o fi RAZER...

cind spui cooler, ma gindesc ca te referi la un stand de pus sub laptop. daca da, inainte de a-l cumpara, verifica daca laptopul are orificii de aducere a aerului in zona in care se afla coolerele. ca daca coolerele alea bat in plasticul sau aluminiul capacului laptopului, o sa fie cam frectie la piciorul de lemn...

mouse de gaming... la 100 de lei, bugetul tau mi se pare mic de tot..

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postjegmihai, on 11 iunie 2018 - 22:06, said:

Înainte de toate aș cumpăra un SSD, altfel îți vor crește peri albi din pricina HDD-ului. Posted Image

voi cumpara si un SSD pe viitor, vreau doar sa-mi ruleze fluent Assassins Creed Origins:)...nu sunt eu un gamer infocat, dar imi place povestea la acest joc:)

View PosttEo, on 11 iunie 2018 - 22:08, said:

stik mic si misto de cele mai multe ori inseamna viteza mica...

nu am mai auzit de marca RAZE... o fi RAZER...

cind spui cooler, ma gindesc ca te referi la un stand de pus sub laptop. daca da, inainte de a-l cumpara, verifica daca laptopul are orificii de aducere a aerului in zona in care se afla coolerele. ca daca coolerele alea bat in plasticul sau aluminiul capacului laptopului, o sa fie cam frectie la piciorul de lemn...

mouse de gaming... la 100 de lei, bugetul tau mi se pare mic de tot..

N-am nevoie de cine stie ce mouse...sa am butoane exterioare si un timp de raspuns decent, cel mai important e sa nu se strice:)

Am vrut sa zic RAGE...dupa doua luni nu mi-a mai mers

Cat despre cooler, e vara e cald...am nevoie de un suport cu ventilatoare pe el...d-aia am pus si modelul laptopului, sa nu am probleme sa fie incompatibil

View PostPaz, on 11 iunie 2018 - 22:03, said:

Frumoasa scula imi place, sa-l stapanesti sanatos si fara cosuri. Posted Image

SPER:))) stii ce zic:))

multumesc, sper sa fie bun:)

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 22:14.


#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PosttEo, on 11 iunie 2018 - 22:08, said:

stik mic si misto de cele mai multe ori inseamna viteza mica...

nu am mai auzit de marca RAZE... o fi RAZER...

cind spui cooler, ma gindesc ca te referi la un stand de pus sub laptop. daca da, inainte de a-l cumpara, verifica daca laptopul are orificii de aducere a aerului in zona in care se afla coolerele. ca daca coolerele alea bat in plasticul sau aluminiul capacului laptopului, o sa fie cam frectie la piciorul de lemn...

mouse de gaming... la 100 de lei, bugetul tau mi se pare mic de tot..
Daca are carcasa in aluminiu, nu e nevoie sa aiba orificii, e suficient sa raceasca carcasa.
Eu am un desktop fanless fara nici un fel de orificiu. Racirea se face prin carcasa.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 11 iunie 2018 - 22:14, said:

Daca are carcasa in aluminiu, nu e nevoie sa aiba orificii, e suficient sa raceasca carcasa.
Eu am un desktop fanless fara nici un fel de orificiu. Racirea se face prin carcasa.

cred ca e plastic tot...in cazul asta, as putea da mai putin pe un astfel de cooler, daca chiar nu face nicio diferenta, din cate am citit, laptopul are si o optiune de a mari viteza ventilatoarelor interne...acum, nu stiu cu ce pret:)..probabil face zgomot

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 22:18.


#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
În acest caz, ca și cooler îți recomand următorul DeepCool, este suficient pentru laptopul tău.

De banii economisiți iți cumperi un mouse cum trebuie, respectiv Logitech G203 sau SteelSeries Rival 110.

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Coolerul dedesupt iti trebuie in orice caz. Nevasta-mea foloseste numai office si tot ii trebuie.

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
in mod normal, un laptop de gaming are un sistem oleaca mai evoluat de racire. ideea e sa nu fie acoperite fantele de admisie a aerului.

in plus, sa nu fie folosit in pat sau pe perne, produse textile, etc, care ar  face exact ceea ce am spus mai sus. in plus, textilele produc scame care, din nou, nu e bine sa ajunga in sistemul de racire

deci pina la urma, poate fi bun si un cooler stand

apropo, se zice ca nu e bine sa tii laptopul pe genunchi.


frumos laptop. sa-ti faca placere sa-l folosesti!

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postjegmihai, on 11 iunie 2018 - 22:20, said:

În acest caz, ca și cooler îți recomand următorul DeepCool, este suficient pentru laptopul tău.

De banii economisiți iți cumperi un mouse cum trebuie, respectiv Logitech G203 sau SteelSeries Rival 110.

arata chiar frumos logitech-ul, foarte practic..parca e o combinatie de mouse de lucru cu unul de gaming...cele de gaming sunt prea colorate pentru mine..cred ca am imbatranit:))

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 22:27.


#12
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Eu folosesc un Zalman ZM-NC3 tot pt un Lenovo (700 15-ISK), sunt foarte multumit de el. Cel mai mult imi place (asta am si cautat) ca e mare, in lungime depaseste marginile, iar in latime e exact cat laptopul.

Ca stick mic si frumos, are prietena mea unul de asta: https://www.pcgarage...v2-16gb-usb-30/
Vitezele sunt acceptabile, e fain ca fiind micut nici nu il observi, poti sa il tii usor in buzunar, la chei. Se incalzeste cam tare in schimb, nu stiu cat de mult conteaza asta. L-am vazut inclus cam in majoritatea topurilor gasite pe google la usb-uri.

Neaparat SSD !! Are un prieten model de laptop ca asta pe care astepti sa il primesti si a zis ca fara SSD e nasol. Asa se descurca cu el (in jocuri de ex merge Witcher 3 la detalii mari), dar se simte lipsa unui SSD totusi in utilizarea de zi cu zi. Tot legat de modelul asta, el nu are probleme cu racirea, indiferent ce si cat se joaca, chiar si acum vara, zice ca are temperaturi foarte bune chiar si in absenta unui coolerpad. Are totusi un Deepcool N2, dar mai mult pe post de stand.

Edited by Corupt, 11 June 2018 - 22:32.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
dar vreau de la altex:|

si nu-l mai au pe stoc

https://altex.ro/mem...b-2-0-titanium/

ca stick asta imi place cum arata:)...ce parere aveti?

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
casti, de la altex: https://altex.ro/cas...r-zx110b-negru/
neaparat sa le probezi inainte le a le cumpara.

am avut mai demult un steel series rival 100, foarte asemnanator cu 110-le ala. m-a tinut cam 2 luni, timp in care s-a comportat perfect. a decedat in timpul unei partide de crossfire, ghost mode, cu simptomele ca oricit as fi apasat pe tasta stinga, nu mai prelua clickul. am desfacut soarecu' si am gasit vinovatul: legatura intre microcontact si tasta se facea prin intermediul unei piese din plastic in forma de U, cu partea de sus a U-ului lipita de tasta si cu partea de jos a U-ului care apasa pe microcontact.  evident, plasticul a cedat. am lipit cu super-glue piesa respectiva, dar nu mai merge cum imi mergea odata.
macar si cei de la steelseries sa fi facut piesa aia plina din plastic, nu in forma de U...

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PosttEo, on 11 iunie 2018 - 22:34, said:

casti, de la altex: https://altex.ro/cas...r-zx110b-negru/
neaparat sa le probezi inainte le a le cumpara.

am avut mai demult un steel series rival 100, foarte asemnanator cu 110-le ala. m-a tinut cam 2 luni, timp in care s-a comportat perfect. a decedat in timpul unei partide de crossfire, ghost mode, cu simptomele ca oricit as fi apasat pe tasta stinga, nu mai prelua clickul. am desfacut soarecu' si am gasit vinovatul: legatura intre microcontact si tasta se facea prin intermediul unei piese din plastic in forma de U, cu partea de sus a U-ului lipita de tasta si cu partea de jos a U-ului care apasa pe microcontact.  evident, plasticul a cedat. am lipit cu super-glue piesa respectiva, dar nu mai merge cum imi mergea odata.
macar si cei de la steelseries sa fi facut piesa aia plina din plastic, nu in forma de U...

La casti nu prea conteaza pretul? nu am avut experienta, nu sunt gamer, de regula jucam cu casti de telefon normale:P..in orice caz, eu ma joc in general doar jocuri single player:P..mai bag ocazional un meci de LOL..dar, de cand au schimbat runele nu m-am mai atins de el

View PostCorupt, on 11 iunie 2018 - 22:29, said:

Eu folosesc un Zalman ZM-NC3 tot pt un Lenovo (700 15-ISK), sunt foarte multumit de el. Cel mai mult imi place (asta am si cautat) ca e mare, in lungime depaseste marginile, iar in latime e exact cat laptopul.

Ca stick mic si frumos, are prietena mea unul de asta: https://www.pcgarage...v2-16gb-usb-30/
Vitezele sunt acceptabile, e fain ca fiind micut nici nu il observi, poti sa il tii usor in buzunar, la chei. Se incalzeste cam tare in schimb, nu stiu cat de mult conteaza asta. L-am vazut inclus cam in majoritatea topurilor gasite pe google la usb-uri.

Neaparat SSD !! Are un prieten model de laptop ca asta pe care astepti sa il primesti si a zis ca fara SSD e nasol. Asa se descurca cu el (in jocuri de ex merge Witcher 3 la detalii mari), dar se simte lipsa unui SSD totusi in utilizarea de zi cu zi. Tot legat de modelul asta, el nu are probleme cu racirea, indiferent ce si cat se joaca, chiar si acum vara, zice ca are temperaturi foarte bune chiar si in absenta unui coolerpad. Are totusi un Deepcool N2, dar mai mult pe post de stand.

Cu racirea am vazut ca rupe acest laptop:)...pentru un laptop, asta mi se pare cel mai important, sa poti sa utilizezi la maxim specificatiile lui:)

Fara SSD merge jocul? sau cumperi SSD-ul doar pentru windows?..120gb-windows+joc..nu prea cred ca au loc:|...

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 22:44.


#16
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Merge si fara.
Sigur nu de 120. Mi-am luat eu asa si dupa ce am instalat windows + fifa 18 nu mai am spatiu aproape deloc, nu am gandit-o prea bine la momentul respectiv. Am zis ca nu imi trebuie ssd mare pt ca nu joc altceva in afara de Fifa, dar dupa ce m-am vazut cu el ajuns nu stiam cum sa fac sa ma joc cat mai multe. :D

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjimi91, on 11 iunie 2018 - 21:31, said:

am nevoie si de un stick nou de 16 gb, dar ma intereseaza doar cum arata:)..sa fie mic si misto:)

Stick:
https://altex.ro/cat...roduct_compare/
si sunt chiar rapide.

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
acum am ajuns acasa...asta mi-am comandat

mouse

https://altex.ro/mou...ival-110-negru/

stick

https://altex.ro/mem...b-3-0-argintiu/

casti

https://altex.ro/cas...-trust-gxt-310/

cooler am uitat cum se numeste, dar e HAMA doua ventilatoare, pret 80 de lei

Problema e ca, am dat un email pe care nu-l pot accesa:|...as vrea sa schimb adresa pe care imi dau factura electronica

Edited by jimi91, 12 June 2018 - 19:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate