Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Jurnalul meu de dat burta jos

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#91
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Se dă un alt user. A mâncat maxim 1500 kcal pe zi, și a facut sport in fiecare zi din săptămână. Uneori alerga 10 km, uneori fotbal, tenis, baschet, bicicletă etc. A ajuns la greutatea dorită, apoi și-a continuat viața. După o vreme au început problemele. Cele ușoare precum entorse nu le spun. Dar a fost o ruptură musculară, apoi o perioadă scurtă în care s-a reluat activitatea sportivă, apoi iar o ruptură musculară in aceeași zonă la celălalt picior. După recuperarea celei din urmă a venit ruptură de ligamente încrucișate + menisc.

Acel user sunt eu. Ideea este că te alimentezi prost, total insuficient pentru a susține absolut orice activitate în afară de cele uzuale: mers pe jos sau sex.
Orice ai mânca în numărul acela de calorii, tot prost te-ai alimenta dacă faci sport. În cel mai bun caz se crează microrupturi musculare. În cel mai rău caz probleme cu articulații, tendoane, ligamente etc.

De când mi-am rupt ligamentele și meniscul până când am făcut operația au trecut aproape 2 ani, în care nu am făcut sport deloc. Am pus și vreo 10 kg pe mine.

Ideea de bază: dacă dorești să mănânci doar 1500 kcal renunță complet la sport. Fă orice fel de mișcare, dar să nu fie intensă.

Edited by R10, 18 March 2019 - 00:36.


#92
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
in decbrie aveam 96, acu am 93... si nu am facut nimic special.

#93
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
@R10 Are deptate, sportul intensiv nu e cea mai buna solutie, eu alerg de ceva ani buni si dupa cateva accidente(din fericire nu mare lucru) am decis sa o las moale de tot, adica de un 3 ori pe sapt, alternand intre sprinturi, urcari si tempo, cam odata pe luna imping spre 10 km(la 55 min, nu am curajul sa imping mai mult). In plus incerc sa ascult cat de bine poaibil raspunsul organismului(picioare+inima) si daca mi se pare ca e ceva ciudat ma opreac cateva zile.

Pe o parte metoda asta plus tractiuni si flotari ma tine intr-o forma buna 185cmx82,83 kg, fara burta si sunt gurmad inrait). Pe cealalta parte ma frustreaza, alergatul fara obiective de progres e cam plictisitor.

Edited by ionutzitaly, 18 March 2019 - 01:21.


#94
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Momentan stagnez la 92 - 92.5 kg. Reusesc sa fac 50 de abdomene intr-o serie, si sa imi iau sosetele fara sa fie nevoie sa ma asez.

#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De 9 luni ai renuntat la rasfat si doar atat ? Ceva faci gresit. Numarul ala il azvarli de pe tine intr-o luna   doar daca renunti la lift si la masina personala.

Edited by Aimeeee, 20 March 2019 - 12:04.


#96
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Eu cred ca trebuie sa ma cauti pe-afara.

#97
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt anti-alergat pe asfalt. Ia un bloc de 10 etaje si baga pe scari. Plus ceva pentru articulatii: glucozamina, condroitina, colagen.

#98
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Sau nu fă mișcări intense și nu băga în tine tot felul de suplimente tâmpite. E mai natural, practic, ecologic și ieftin :)

Urcatul scărilor e o chestie foarte bună. Dar dacă își dorește cu adevărat va găsi nenumărate metode de a face mișcare

#99
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Bag si scari, urc echivalentul la 2 tribune de stadion, per antrenament.

Ceva ce cred ca n-am mentionat corect si cred ca a dus la confuzii. Eu consum 1500kcal net.

Adica, daca in ziua x fac un antrenament care presupune sa ard 500kcal, o sa mananc 2000kcal in ziua respectiva (1500 kcal aportului zilnic + 500 kcal pentru a compensa efortul fizic). Sper ca are sens ce incerc sa explic

Edited by Ann0nyym0us, 20 March 2019 - 14:13.


#100
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
Eu nu am inteles asa pana acum. Este foarte bine ca faci asta

#101
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 20 martie 2019 - 13:50, said:

Sunt anti-alergat pe asfalt. Ia un bloc de 10 etaje si baga pe scari. Plus ceva pentru articulatii: glucozamina, condroitina, colagen.

Ce cantitati crezi ca sunt necezare zilnic ca sa aiba efect? Eu iau de la MP clucozamina si condroitina, sunt vreo 400 mg fiecare cred intr-o pastila. Iau cate una pe zi de vreo 2 luni dar absolut nicio imbunatire nu am simtit.  Cum ma dureau un umar si un genunchi periodic, asa si ma dor.

#102
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Doza mea standard glucozamina condroitina impreuna e de 1400 mg. Eu nu iau doar asta. Vezi ingredientele aici:
https://comenzi.farm...enyth-p10044315

#103
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
91.7kg, la ultima cantarire. Nu prea inteleg cum pot sa variez aproape 1kg pe decursul zilei. De exemplu dimineata sa am 92 kg iar seara sa am 92.8kg. Cantarul nu-i defect. Nu mananc 1kg de mancare, si lichidele le dau afara relativ repede.

#104
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e la multi si la mine.

#105
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010
E normal

#106
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
91.8 kg dimineata, 92.5 kg seara.

Am primit cadou urmatorul produs: MyThermo X-Treme. Am luat 2 capsule cu vreo ora inainte de antrenament, si am observat ca transpir mult mai mult cand fac efort. Prezinta vreun risc, dat fiind stilul meu actual de viata? Nu ma tine nimic sa-l arunc la gunoi daca ma poate afecta.

Edited by Ann0nyym0us, 27 March 2019 - 21:20.


#107
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
fratiuer, ai inceput acu' un an la 95 in viu si ai 92 acu'? :) ce cacat ai facut?

am citit primu' post si ultimu'. 1100 de calorii si vrei sa faci si sport? :) ia-o pe la 1600. manca ce vrea muschiu' tau, da' te opresti la 1600. NU alerga! iti futi genunchii la greutatea ta. mergi. 10k de pasi pe zi. atat.

in 6 luni ar trebui sa slabesti 15-20 de kile. daca NU slabesti vezi ca-s nutritionisti mai destupati care-ti recomanda test adn. vreo 700 de iepuroi, da' iti zice exact de la ce alimente te ingrasi. si p-alea nu le mai bagi in tine.

succesuri.

#108
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

View PostAnn0nyym0us, on 27 martie 2019 - 21:20, said:

91.8 kg dimineata, 92.5 kg seara.

Am primit cadou urmatorul produs: MyThermo X-Treme. Am luat 2 capsule cu vreo ora inainte de antrenament, si am observat ca transpir mult mai mult cand fac efort. Prezinta vreun risc, dat fiind stilul meu actual de viata? Nu ma tine nimic sa-l arunc la gunoi daca ma poate afecta.

Nici măcar nu am căutat să văd ce e acea prostie pentru că are nume prea artificial. Se poate slabi sănătos și natural. Vrei să o faci cum trebuie? Dacă da, aruncă tâmpenia la gunoi.

Edited by R10, 27 March 2019 - 21:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate