Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Jurnalul meu de dat burta jos

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#127
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostAnn0nyym0us, on 24 aprilie 2019 - 19:10, said:

UPDATE: 87.9kg, cantarite acum, seara. Media pe 7 zile este 87.5kg.

Ii fain cu bicicleta, insa nu stiu daca estimez corect caloriile arse. Folosesc MiFit (cu bratara atarnata de mana si telefonul in buzunar) ca sa fac tracking la cat pedalez. De exemplu, astazi, MiFit a inregistrat 12.9km in 47 de minute (viteza medie 18 km/h), si a estimat 327kcal consumate. LoseIt, aplicatia in care inregistrez caloriile (mancarea), estimeaza 252kcal pentru aceleasi date de intrare.

Poate sa faca cineva lumina?

Attachment Screenshot_20190424-201247_Mi_Fit.png
Ai ars 327 kcal pedaland dar in timpul acesta ardeai oricum vreo 70 kcal si stand in pat deci ai ars in plus vreo 257 kcal. Asta-i explicatia.

#128
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Cam putin ai dat jos in 3 saptamani,5 kg le poti da jos in 1 saptamana si putin ,daca tot ai si tinut regim si ai si alergat,din cate stiu o persoana sedentara care nu a facut nici un fel de miscare ,da mult mai repede jos kg fata de o persoana care este activa fizic si a acumulat niste kg in plus si slabeste mai greu pentru ca trebuie sa se antreneze foarte intens.

#129
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Stii prost.

#130
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Asta e parerea ta sau e chiar e un adevar?
Sper ca acei care cauta informatii pe aici sa nu ia de drept  orice gasesc. Ii sfatui sa verifice bine ca aici fiecare habarnist poate insira orice prostie.

View PostFzn9, on 06 mai 2019 - 13:07, said:

Cam putin ai dat jos in 3 saptamani,5 kg le poti da jos in 1 saptamana si putin ,daca tot ai si tinut regim si ai si alergat,din cate stiu o persoana sedentara care nu a facut nici un fel de miscare ,da mult mai repede jos kg fata de o persoana care este activa fizic si a acumulat niste kg in plus si slabeste mai greu pentru ca trebuie sa se antreneze foarte intens.


#131
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View PostAnn0nyym0us, on 29 aprilie 2019 - 21:37, said:

Zic sa punem si-o poza cu progresul.

Attachment 2.jpg

Bravo!
de aici in colo mare atentie. Un 2 kg pe luna pentru inca cateva luni si dupa o viata sanatoasa fara dieta:)

#132
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Nu știu dacă "fără dieta". Am ajuns în punctul in care nu depun vreun efort deosebit ca sa ma incadrez in numărul de kcal și macronutrienti.

Ma gandesc, odata ce ajung la 80kg, sa incerc perioade de bulking si cutting, fie sa incerc fasting intermitent. Important e sa se potriveasca cu programul meu zilnic.

#133
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Orice modalitate de a te alimenta se numește dietă, deci nu poți fără.

Dar sunt de acord cu ideea pe care a spus-o Ionuț, pe termen lung e cel mai în regulă să mănânci diversificat, fără a ține vreo dietă anume, ci să mănânci ce simți că îi face bine organismului

#134
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Si cum simti asta?

#135
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View PostAnn0nyym0us, on 07 mai 2019 - 08:54, said:

Nu știu dacă "fără dieta". Am ajuns Ă®n punctul in care nu depun vreun efort deosebit ca sa ma incadrez in numărul de kcal și macronutrienti.

Ma gandesc, odata ce ajung la 80kg, sa incerc perioade de bulking si cutting, fie sa incerc fasting intermitent. Important e sa se potriveasca cu programul meu zilnic.

Mai ai vreo 4 luni pana la 80 de kg:) duoa vezi tu.

De ce te-ai apuca de bulking si cotting sau fasting intermitent?

#136
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View Postvinciun, on 07 mai 2019 - 13:25, said:

Si cum simti asta?

Observând efectele alimentelor asupra organismului

#137
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
S-a mai dus un kilogram.

86.5 azi-dimineata, dupa ce-am mancat.

Efectele se si simt acum, nu doar se vad.

#138
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,659
  • Înscris: 10.06.2008

View PostR10, on 18 martie 2019 - 00:33, said:

Se dă un alt user. A mâncat maxim 1500 kcal pe zi, și a facut sport in fiecare zi din săptămână. Uneori alerga 10 km, uneori fotbal, tenis, baschet, bicicletă etc. A ajuns la greutatea dorită, apoi și-a continuat viața. După o vreme au început problemele. Cele ușoare precum entorse nu le spun. Dar a fost o ruptură musculară, apoi o perioadă scurtă în care s-a reluat activitatea sportivă, apoi iar o ruptură musculară in aceeași zonă la celălalt picior. După recuperarea celei din urmă a venit ruptură de ligamente încrucișate + menisc.

Acel user sunt eu. Ideea este că te alimentezi prost, total insuficient pentru a susține absolut orice activitate în afară de cele uzuale: mers pe jos sau sex.
Orice ai mânca în numărul acela de calorii, tot prost te-ai alimenta dacă faci sport. În cel mai bun caz se crează microrupturi musculare. În cel mai rău caz probleme cu articulații, tendoane, ligamente etc.

De când mi-am rupt ligamentele și meniscul până când am făcut operația au trecut aproape 2 ani, în care nu am făcut sport deloc. Am pus și vreo 10 kg pe mine.

Ideea de bază: dacă dorești să mănânci doar 1500 kcal renunță complet la sport. Fă orice fel de mișcare, dar să nu fie intensă.

Nu vreau sa fiu Gica contra si sa creez o polemica, insa din punctul meu de vedere nu prea are sens ce spui...Faptul ca tu ai avut multe probleme de natura musculara si cu ligamentele, se datoreaza efortului fizic depus (avand si kg in plus) care, probabil, a fost mult prea intens pentru inceput. Daca esti supraponderal e clar ca joggingul iti solicita foarte mult corpul, chiar daca nu simti pe moment.
Caloriile, in contextul acesta, nu prea au relevanta ci mai degraba vitaminele si mineralele pe care le asimilezi in perioada asta. E normal ca daca alergi 10km zilnic, si mai faci si sala, nu o sa poti rezista cu 1500 de kcal pe zi pentru ca vei face foamea cel mai probabil, insa nu vad cum ai avea probleme cu musculatura datorita faptului ca mananci doar 1500 de kcal.

@Ann0nyym0us, felicitari pentru ceea ce ti-ai propus, sper sa nu-ti pierzi entuziasmul. Am sa-ti dau cateva sfaturi:
- orice dieta da rezultate, pentru ca de-asta e dieta, insa in locul tau as incerca sa fac schimbarile treptat (alimentatie + sport)
- cred ca dieta initiala era mult prea drastica, incearca sa ajustezi treptat din calorii
- experimenteaza pe tine cu mancarea, vezi ce e mai bine/potrivit pentru tine si creeaza-ti un stil de viata din asta.

#139
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Zic sa mai dam un update.

Attached File  83.png   2.57MB   120 downloads

#140
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
@initiator:

bravo pentru progres.

insa acum ca ai dat jos cam 10% din greutatea initiala ar fi bine sa renunti pentru o vreme la alergat/bicla si sa te apuci musai de un program de forta.

din pozele puse, initial erai undeva pe la 30% grasime corporala, acum esti undeva pe la 20%. De acum incepe sa accelereze si catabolismul daca nu faci forta ca sa mentii masa musculara (iar bicicleta si alergatul vor accelera si mai mult procesul)

tot acum e momentul sa maresti consumul de proteina (~ 2g/kg)

Edited by takillya, 26 May 2019 - 08:04.


#141
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2015

View PostAnn0nyym0us, on 25 mai 2019 - 10:01, said:

Zic sa mai dam un update.

Attachment 83.png

Excelent! Felicitări!

#142
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttakillya, on 26 mai 2019 - 08:03, said:

@initiator:


insa acum ca ai dat jos cam 10% din greutatea initiala ar fi bine sa renunti pentru o vreme la alergat/bicla si sa te apuci musai de un program de forta.

din pozele puse, initial erai undeva pe la 30% grasime corporala, acum esti undeva pe la 20%. De acum incepe sa accelereze si catabolismul daca nu faci forta ca sa mentii masa musculara (iar bicicleta si alergatul vor accelera si mai mult procesul)

tot acum e momentul sa maresti consumul de proteina (~ 2g/kg)


Acum consum undeva la 1.4g/kg. Cred ca pentru 2g/kg trebuie sa consum ceva proteina solubila, nu stiu daca reusesc sa obtin doar din mancare.

De alergat nu mai alerg, insa pe bicicleta pedalez. Fac si exercitii pentru forta, fara greutati, doar cu propriul corp, de 2-3 ori pe saptamana. Sa nu fie suficient?

Edited by Ann0nyym0us, 26 May 2019 - 09:32.


#143
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostAnn0nyym0us, on 26 mai 2019 - 09:29, said:

Acum consum undeva la 1.4g/kg. Cred ca pentru 2g/kg trebuie sa consum ceva proteina solubila, nu stiu daca reusesc sa obtin doar din mancare.

De alergat nu mai alerg, insa pe bicicleta pedalez. Fac si exercitii pentru forta, fara greutati, doar cu propriul corp, de 2-3 ori pe saptamana. Sa nu fie suficient?

cumpara un supliment proteic simplu, nimic fancy sau scump.

exercitiile de forta doar cu propria greutate nu sunt bune cand slabesti
cand slabesti, rezistenta exercitiilor scade pe masura ce scade greutatea corporala deci vei pierde si masa musculara.

singura solutie ar fi sa maresti numarul de repetari dar sa fim seriosi, daca poti face 15-20 de flotari nu mai conteaza forta si practic se transforma in cardio.

Edited by takillya, 26 May 2019 - 09:53.


#144
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Ma invart pe la 83 +/-0.5 kg de cand am postat ultima data. Am mai avut o perioada de genul asta de vreo 2 saptamani, cand eram la 88kg.

Trebuie sa bag cam mult pe sub mustati ca sa consum ~165g proteina pe zi, asa ca ma gandesc sa urmez sfatul lui takillya si sa cumpar o proteina din zer (probabil de la myprotein, ca o pot lua la pret redus).

Dincolo de asta, am observat ca beau mai putina apa. Trebuie sa imi pun remindere ca sa ating 1.5 litri pe zi.

Probabil o sa cumpar si un set de gantere, pentru forta, in viitorul apropiat. La sala nu-mi permite timpul sa merg.

Edited by Ann0nyym0us, 03 June 2019 - 19:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate