Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Porsche va lansa anul viitor, primul automobil exclusiv electric- Taycan

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,Producătorul de maşini sport Porsche AG - o subsidiară a Volkswagen - a anunţat că primul său model exclusiv electric se va numit Taycan, iar anul viitor intenţionează să lanseze producţia de serie a vehiculului care va concura cu Model T de la Tesla, transmit MarketWatch şi Reuters

Numele, anunţat vineri de directorul general Oliver Blume la cea de-a 70-a aniversare a Porsche, înseamnă "mânz plin de viaţă" şi reflectă celebrul logo al Porsche cu un cal negru care se cabrează.

Modelul electric sport cu patru locuri, cunoscut până acum sub numele Mission E, va ieşi de pe liniile de asamblare în 2019. Va putea ajunge în 3,5 secunde la 100 de km/oră iar autonomia modelului va fi de 500 de kilometri. Preţul modelului nu a fost dat publicităţii.

Porsche a investit un miliard de euro în modernizarea principalei sale fabrici - Zuffenhausen (Stuttgart) - unde va produce primul model exclusiv electric.

Porsche a anunţat că intenţionează să-şi dubleze până în 2022 investiţiile în vehicule electrice şi hibride la peste şase miliarde de euro, în condiţiile în care firma mamă Volkswagen caută să depăşească scandalul emisiilor (Dieselgate) şi să profite de cerea pentru vehicule prietenoase cu mediul.

Porsche, un contributor important la profitul grupului Volkswagen, vrea ca până în 2025 vehiculele pe baterii să reprezinte un sfert din vânzările sale.''
https://www.agerpres...-taycan--124048

Tesla incepe sa aiba concurenti redutabili.Tehnologia folosita acum la producerea acestui model de Porsche va fi folosita candva, la constructia autoturismelor non premium ale grupului VAG.

Edited by max_01, 11 June 2018 - 20:34.


#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Ce-s cu numele astea asa de naspa - Macan, Taycan, ce e asta?

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Taycan = Tai caine Posted Image

#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Măcac, TaiCarne... Panaramă...

#5
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostAldulescu, on 11 iunie 2018 - 20:39, said:

Ce-s cu numele astea asa de naspa - Macan, Taycan, ce e asta?
Nume exotice.Posted Image

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmax_01, on 12 iunie 2018 - 07:05, said:

Nume exotice.Posted Image
Suna nasol, zici ca sunt ceva nume turcesti, indiene, nu inspira deloc incredere si garantia unui produs performant, de calitate. Cum ar fi daca si-ar boteza Ferrari, Lamborghini, Bugatti, etc. noile masini cu nume gen Ozlem, Murat, Tuncay, etc.

#7
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View PostAldulescu, on 12 iunie 2018 - 07:23, said:

Suna nasol, zici ca sunt ceva nume turcesti, indiene, nu inspira deloc incredere si garantia unui produs performant, de calitate. Cum ar fi daca si-ar boteza Ferrari, Lamborghini, Bugatti, etc. noile masini cu nume gen Ozlem, Murat, Tuncay, etc.
De asta nu-mi cumpar nici eu Porsche, cum sa ai incredere intr-o firma care isi denumeste in asa hal masinile? Pff ...
Logan tata Posted Image

PS: Aldulescu, ce mai face Simona? Te-a sunat sa-ti multumeasca pentru sfaturile pe care i le-ai dat inainte de finala? Noroc cu tine ca a castigat.

Edited by alliNdanuTz, 12 June 2018 - 10:42.


#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

Quote

De asta nu-mi cumpar nici eu Porsche, cum sa ai incredere intr-o firma care isi denumeste in asa hal masinile? Pff ...
Logan tata Posted Image
Logan-ul nu e masina cu pretentii in primul rand.

Quote

PS: Aldulescu, ce mai face Simona? Te-a sunat sa-ti multumeasca pentru sfaturile pe care i le-ai dat inainte de finala? Noroc cu tine ca a castigat.
Nu stiu, nu tin legatura cu ea decat pe Facebook, nici nu i-am dat numarul meu, oricum nu-mi dau numarul de telefon oricui.

Edited by Aldulescu, 12 June 2018 - 12:51.


#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si au aparut si niste poze :) Imi place cum au desenat evacuarile alea pentru a nu atrage atentia

https://imgur.com/a/ykqEHho

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Un mare succes.
O să aibă 3T ce să aplaude. Posted Image

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca-i vorba de Porsche, am sa aplaud si eu cu el ;)

#12
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Doar pentru ca este Porsche, nu pentru calitatile masinii, nu?

#13
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Normal, fac parte din aceeasi secta unde indoctrinarea este desăvârșită, dupa cum o demonstrează si ei.

#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postinuendo0, on 08 februarie 2019 - 10:05, said:

Doar pentru ca este Porsche, nu pentru calitatile masinii, nu?
Calitatea masinii nu poate fi decit de la excelent in sus. Este un porsche, electric sau nu.
Daca range-ul este cel la care te referi, habar n-am cum va fi, si nu ma hazardez la speculatii, dar presupun ca va fi ok, chiar daca nu va fi cel mai mare din industrie.

#15
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Stiind ca a fost dezvoltat in acelasi timp cu etron, cu aceeasi tehnologie, parca semnele nu sunt asa de optimiste.

#16
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Oare astia sunt suparati pe Porsche ca nu vine mai repede cu Taican-ul ? :)

https://www.hotnews....r-din-paris.htm

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate