Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cos dupa ureche

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
In speranta ca voi gasi un raspuns la problema mea, am postat aici..acum circa doua saptamani, am dormit la cineva pe canapea si a doua zi m-am trezit cu doua cosuri..unul pe spate si unul dupa ureche (cel de dupa ureche, nu stiu daca e cos, doar presupun , nu stiu ce ar putea sa-mi apara peste noapte).
Am mai avut probleme cu cosurile in adolescenta, ca orice copil:P, de regula imi apare cate unul mare:|..dupa ureche nu am avut niciodata . M-am dat cu nidoflor,fluococinolon (nu mai retin cum se numeste) am luat antibiotic (oxacilina)...timp de o saptaman si cateva zile de antibiotic(3), parca a mai scazut, nu mai e asa de mare (e de marimea unui bob de mazare).

Ce solutii am? pot sa scap de el acasa? daca ma duc la medic, sigur o sa ma taie si eu nu vreau asta:|

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 18:30.


#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Furuncule? Dor, sunt rosii si tari?

Nu umbla la ele!

Fa niste analize, daca se repeta des. Imunitate scazuta, igiena deficitara, microb in organism.

E o vorba, dupa unul, mai vin altele, pana 7.

Edited by arab, 11 June 2018 - 18:40.


#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Ala nu cred ca e cos, sa nu fie muscatura de paianjen.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postarab, on 11 iunie 2018 - 18:36, said:

Furuncule?

Nu umbla la ele!

Posted Image

daca il rog frumos, pleaca?... deja ma calca pe nervi bobita asta dupa ureche...pe care l-as stoarce, dar e intr-o zona sensibila si as spune eu, destul de periculoasa...asta imi lipseste acum, sa fac o infectie la ureche

Cum fac sa scap de el?

View PostBombalurina, on 11 iunie 2018 - 18:38, said:

Ala nu cred ca e cos, sa nu fie muscatura de paianjen.

nu e...presupun ca e cos....eu doar banuiesc ca mi-a aparut in ziua aia si din cauza acelei canapele...dar nu stiu sigur:|...eu imi cunosc corpul foarte bine, dusuri aproape zilnice...asa ca nu avea cum sa-mi apara ceva pe corp si eu sa nu stiu..

Din istoricul meu, cel al cosurilor:))..mie asa imi apar..unul mare si frumos, sub piele, care nu poate fi stors

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 18:41.


#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Isi face el suma singur.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Imi place aia cu antibiotic Posted Image Fara reteta si consult medical presupun, altfel nici nu mai intrebai pe forum Posted Image
Sigur te taie, stii tu de acasa asta, la fel ca si ala cu antibioticul.
Care nu a avut efect corect ?
Da, s-a micsorat, dar nu a disparut.
Deci n-a avut efect, corect ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 11 June 2018 - 18:43.


#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postarab, on 11 iunie 2018 - 18:41, said:

Isi face el suma singur.

cel de pe spate a disparut...cel din spatele urechii vad ca nu vrea sa plece:|...am urmarit pe youtube clipuri cu cosuri:|....si gasiseam unul asemanator cu al meu, dar ala ea mai mare...a ajuns la cutit:|...eu nu vreau asa ceva:|

Vreau sa-l rezolv acasa

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBombalurina, on 11 iunie 2018 - 18:38, said:

Ala nu cred ca e cos, sa nu fie muscatura de paianjen.
Sa nu fie capusa ..

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 11 iunie 2018 - 18:42, said:

Imi place aia cu antibiotic Posted Image Fara reteta si consult medical presupun, altfel nici nu mai intrebai pe forum Posted Image
Sigur te taie, stii tu de acasa asta, la fel ca si ala cu antibioticul.
Care nu a avut efect corect ?
Da, s-a micsorat, dar nu a disparut.
Deci n-a avut efect, corect ?!

antibioticul trateaza infectia.. nu vad ce ar fi rau la asa ceva:P..oricum nu prea consum pastile ;)

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai ia pastile poate-ti creste inca un ochi ..
Te duci la medic si acolo ai optiuni te taie sau nu te taie dar macar stii o treaba , afli ce e !

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postarab, on 11 iunie 2018 - 18:36, said:

Furuncule? Dor, sunt rosii si tari?

Nu umbla la ele!

Fa niste analize, daca se repeta des. Imunitate scazuta, igiena deficitara, microb in organism.

E o vorba, dupa unul, mai vin altele, pana 7.

eu fac in general doar cate un cos..dar foarte rar...si atunci cand il fac, e mare..nu e rosu, e usor dureros la atingere, mai mult discomfort, dar cred ca se datoreaza pozitiei cosului ..e sub piele..daca era rosu, il spargeam..asa, probabil trebuie intepat cu un ac si stors...dar, cum e o zona sensibila, langa ureche..nu vreau sa risc ca un dobitoc

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postjimi91, on 11 iunie 2018 - 18:48, said:


antibioticul trateaza infectia.. nu vad ce ar fi rau la asa ceva:P..oricum nu prea consum pastile Posted Image

Poate face si rau-de unde stii ca acel cos e provocat de o bacterie si nu de ciuperci-fungi? Ca daca e fungic antibioticul ii va face mai rau.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce probleme ai gogule ... te doare mintea. Posted Image

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postarab, on 11 iunie 2018 - 18:36, said:


Fa niste analize, daca se repeta des. Imunitate scazuta, igiena deficitara, microb in organism.


Da, pot fi de la stafilococi, dar foarte bine pot fi fungice.
Igiena nu are mare treaba, exista oamenii ai strazii care nu se spala cu anii si nu au cosuri sau furuncule. Ba dimpotriva, spalarea in exces cu geluri/sapunuri agresive distrug bariera naturala a pielii si pot agrava problemele de piele!
Imunitatea-posibil, dar stiti ca imunitatea e cu doua taisuri? Poate fi ori prea scazuta ori prea ridicata-mai exact cand ai un mega-furuncul din asta, acolo sistemul imunitar a reactionat exagerat, disporportionat, si ajunge sa distruga si din tesutul sanatos...etc

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca il spargi si scoti tot din el si apoi dai cu niste spirt medicinal ce are ? Sau orice alt tip de dezinfectant. Mai rau iti faci sa bei mizeriile alea de antibiotice fara sa ai nevioe de ele.
Drept avea un unchi de alta nationalitate cand radea de noi si zicea ca "paracetamol sau cum le mai zice acuma... sunt mancare romaneasca" Posted Image

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postepetroiu, on 11 iunie 2018 - 19:03, said:

Poate face si rau-de unde stii ca acel cos e provocat de o bacterie si nu de ciuperci-fungi? Ca daca e fungic antibioticul ii va face mai rau.

de unde ciuperci? eu am o curatenie stas la mine, daca eu am ciuperci, as fi extrem de surprins...

Am vazut ca a scazut acel cos dupa un tratament de cateva zile cu oxacilina...dar nu vreau sa continui sa iau medicamente, nu-mi plac, deloc:|...

Ce solutii am?

View PostTruculMagic, on 11 iunie 2018 - 19:10, said:

Daca il spargi si scoti tot din el si apoi dai cu niste spirt medicinal ce are ? Sau orice alt tip de dezinfectant. Mai rau iti faci sa bei mizeriile alea de antibiotice fara sa ai nevioe de ele.
Drept avea un unchi de alta nationalitate cand radea de noi si zicea ca "paracetamol sau cum le mai zice acuma... sunt mancare romaneasca" Posted Image

e sub piele si e langa ureche..trebuie sa tai pielea si e dureros:|...e vorba de ureche, daca faci o infectie aici, e nasol:|

Si astea sunt niste creme:)..era o crema buna, dar am uitat cum se numeste, efectiv te dadeai cu ea seara si dimineata ii dadea capul cosului:)..puteai sa-l spargi.. era de culoare alba.

Edited by jimi91, 11 June 2018 - 19:13.


#17
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
acarieni ai?

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai sub piele si mie cateodata (poate odata la cateva luni sau odata pe an) mi se face o umflatura urata, dar o sparg si gata. Doare un pic, dar nu mori din asta. Ce atata tam-tam. Poate e din cauza hormonilor, sau poate ai mancat ceva si nu ti-o picat bine.
Tu erai ala care e chemat de o baba (vecina) pe la ea ? Posted Image

PS: Si mie mi-o aparut odata cos pe *cuc* dar nu am deschis topic pe softpedia. Posted Image

Edited by TruculMagic, 11 June 2018 - 19:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate