Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Smecherie" a statiei ITP

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Care e pretul pe la voi la itp?
La mine e 100 lei +50 "cafeaua"

#38
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
La mine 120 pe bon cafeaua a fost 1 leu la automat....

Acum 2 ani era 80 in cestere cu 50% si se face la 1 an pt a mea.
Scump

#39
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
ce ma surprinde pe mine, e ca ca din toti softpedistii nu lucreaza unul la rar sa ne spuna exact cum stau lucrurile...:)

#40
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Chiar daca lucreaza in sistem, ce ai vrea sa ne zica?
Ca se "poate"?
Stim si noi asta.

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Sunt 41 judete+B
Deci 42 RAR in toata tara.
Chiar daca ari fi unul ce lucreaza la RAR, nu "dă din casa"

Edited by dorin_2k, 12 June 2018 - 07:35.


#42
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Si eu sunt curios...
Dar mai mult as vrea sa stiu cat are statu' parte din banii aia . Ca era coada la inspectie,eram cativa cu programare si tot apareau unu si altu.
Se fac la bani in prostie cu tot ce tine de partea auto in Romanaia unde ajung toti? Sau marea majoritate?
ON topic
Invarteli si manareli se fac si se vor face. Cand vezi ca ala intreaba pe om ce masina are si zice hai pe la 4 e clar.

#43
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Unde sa ajunga banii respectivi?
In paradisurile  fiscale.

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 dorin_2k, on 12 iunie 2018 - 05:36, said:

Care e pretul pe la voi la itp?
La mine e 100 lei +50 "cafeaua"
150 de lei cu bon fiscal.
Am mai luat un ceai cu un leu.
L-am baut in timp ce duceau la fier vechi, pe platforma o Solenta care a picat testul si nu mai era rentabil sa-i repare toata directia si franele.

Edited by dan1980_25, 12 June 2018 - 08:28.


#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 lex2010, on 11 iunie 2018 - 14:32, said:

De ce 3 ani? E din 2 in 2 ani ITP-ul.
La masini noi este la 3 ani, la masini de varsta medie la 2 ani si la cele peste 12 ani la 1 an.

 adisz, on 11 iunie 2018 - 14:34, said:

Statia nu-si blocheaza clientii,stai linistit,ca nu-s nebuni,ei pierd bani prin acest lucru
Blocheaza cum sa nu, nu pierd ca oricum tot la ei te intorci, taxa e taxa. ITP-istul meu e amic vechi cu mine si pe vremuri chiar mi-a blocat odata Citroenul ca nu iesea ceva din cauza unor gauri pe evacuare Posted Image Dar mi-a spus dinainte ce variante are, sa treaca si sa faca aia supracontrol si e mai rau sau sa o blocheze el si si gata. Masura a fost buna caci dupa blocaj in 10 min tocmai a venit unu de la rar sa constate... a bagat asta sudura autogena pe teava ca avea tulumba mica cu gaz pentru urgente, e ca un stingator de mare, si a fost oki, m-a trecut fara probleme.

 botelucian, on 12 iunie 2018 - 07:38, said:

Cand vezi ca ala intreaba pe om ce masina are si zice hai pe la 4 e clar.
Ce poate sa faca la 4... daca servele rar nu sunt online nu poate sa faca nimic. Smecheriile cand e se fac dimineata la prima ora cand nu sutn clienti :)

Edited by andreic, 12 June 2018 - 08:39.


#46
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 alexandru_77, on 12 iunie 2018 - 07:33, said:

ce ma surprinde pe mine, e ca ca din toti softpedistii nu lucreaza unul la rar sa ne spuna exact cum stau lucrurile...Posted Image

Teoretic, conform codului muncii, toti pleaca pe teren cu ordin de serviciu si au o norma. Practic, se respecta, si, cum sunt si ei oameni, sigur au in vizor anumite statii ITP pe care le controleaza "inopinat" si, dupa ce termina, pleaca in controlul "pe bune". E indeajuns sa stii cate statii (masini verificate) se verifica si iti poti face o idee.

Mi-am adus aminte: am o cunostinta (un fost vecin al sotiei) care lucreaza la RATB. Dimineata se prezinta la autobaza si de acolo li se dau traseele pentru control. Ei nu stiu nici seara, nici de pe o zi pe alta pe ce traseu vor merge in control (azi poate fi Bd Bucurestii Noi, maine Sos Kiseleff, poimaine Bd Mihalache, etc). Mergand pe premisa asta, la fel poate fi si la Inspectorii RAR. Li se dau o limita de km si adrese si se verifica aleatory (probabil daca se lasa mana libera ordinea, aproape sigur ultima verificare va fi aproape de sediu/casa).

Edited by Pololica, 12 June 2018 - 08:55.


#47
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Apropo de smecherii.. faza cu turatul motorului la blana intra in aceeasi categorie? Adica, dom'le, asa e procedura, daca-ti crapa.. aleluia.

#48
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Din cate stiu nu se mai aplica de ceva vreme .
Era procedura, nu smecherie.

Daca n-ar mai merge pe smecherie, va imaginati cate masini ar mai trece de ITP ? :)))

#49
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Am ramas in urma cu procedura de la noi.. Intreb pentru ca am vazut niste teste TUV intr-o Bora, facute prin 2010-2011 si erau efectuate la 2500-3000 rpm. Ma gandeam eu ca doar la noi era magaria cu forjatul, de parca foloseste cineva masina in regimul maxim de turatie. Mi s-a parut de bun-simt regimul de turatie de test aplicat de nemti.

#50
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Păi tu intrebi din considerente de noxe, sau de "dacă rezistă motorul"? Că una-i una și alta-i alta. Dacă crapă motorul de la "blană" în gol 1-2 minute (cât durează testul de noxe?), atunci ăla nu prea e motor care ar trebui să treacă ITPul oricum, zic eu. Și mai bine își dă duhul la ITP decât în trafic în mijlocul unei depășiri. Iar proprietarul ar trebui să știe deja starea motorului, și să-l fi remediat înainte de ITP, că ăla nu moare așa brusc fără simptome anterioare.

Nu comentez care e procedura corectă pt ITP. Sunt alții mai pricepuți pt asta. Eu doar zic că nu se justifică temerea că moare mașina la ITP, indiferent de procedură, dacă mașina e în mințile ei.

#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cred ca asa este procedura ca scrie pe perete la statia unde fac eu ca motoarele se tureaza tare si statia nu si asumă raspunderea daca se strica. când le fac testul de noxe le tureaza. ca m a lua si mila cand auzeam cum imi tureaza masina.. chiar m a gandeam, unde dracu merg eu cu asa turatie cum o tureaza ei..

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
parca se tureaza cele pe motorina iar benzinarele la ralanti...
50lei la diagnoza si ii pui turatia maxima cat doresti.

Edited by arg, 04 January 2019 - 03:54.


#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
probabil pentru o analiză corecta la noxe trebuie sa se analizeze noxele în anumite regimuri de funcționare a motorului. daca limitezi probabil aparatul ala nu mai poate face analiza. automat nu vei trece pe bune. dar cu 50 lei poti trece itp cu motorul oprit :))

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sa nu-mi zici ca citesc turatiile cu ajutorul interfetei de diagnoza...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate