Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Accident cu linia de tramvai - pe cine trag de urechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Sambata dimineata am intors pe linia de tramvai, proces in cursul caruia am antrenat cu masina o platbanda metalica paralela cu sina de tramvai.

Bucata, pe care o vedeti in poza atasata, la mine in portbagaj, s-a indoit si agatat de unul din elementele articulatiei, probabil un cap de bara, de unde am extras-o pe loc si m-am dus la cel mai apropiat service. La inspectia pe elevator nu s-au descoperit alte pagube in afara de deflectorul acela de noroi, sfasiat (are cineva idee cum se cheama exact piesa? ca as vrea sa o inlocuiesc).

Din fericire, nu m-am trezit tras in teapa, cum s-a intamplat altora, motiv pentru care sunt recunoscator, dar nu vreau sa las lucrurile asa!

Mentionez ca de-a lungul sinei duble de tramvai pe care am traversat-o nu sunt restrictii din punct de vedere legal in acest sens, nici indicatoare, nici marcaje. Pe stanga este o strada cu dublu sens, pe care intentionam sa intru.

Locuiesc in aceasta zona si in ultimele luni, de foarte multe ori dupa ora 23, se vad afara flash-uri de la echipele de interventie ale RATB, care sudeaza probabil tocmai aceste platbande, paralele cu sina. Cat de bine o fac - se observa.

Va rog sa-mi spuneti catre cine ar trebui sa fac prima reclamatie in acest sens: RATB? primaria de sector? primaria generala? direct la politie pentru distrugere? Multumesc!

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
la curtea constitutionala?

#3
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil R.A.T.B. sau Primăria Capitalei (Mun. Bucureşti).
O mare parte din calea de rulare pentru tramvaiele din Bucureşti ar fi trebuit schimbată, dar în afară de Videanu, nici un alt primar nu a făcut lucrări masive de modernizare a căii de rulare pentru tramvaie (s-au mai făcut şi în 1998-2004, dar nu aşa de multe).

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Daca tot suntem pe aria de juridic imi permit sa remarc insusirea unui bun care nu iti apartine.
Demersurile se fac prin avocat.

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Piesa aia pare fi o aparatoare de noroi.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că te-ar ajuta o hârtie de constatare daună de la service.
Deflectorul acela îl poți căuta la reprezentanța ta sau la un magazin de piese auto cu certificatul.

Nu ar strica o reclamație la Primărie, la Poliția Rutieră și la ei la RATB o sesizare.

Frumoasă inițiativa ta de a reclama, dar sunt au poate prea pesimist când spun că, vorba latinului, "Una hirundo non facit ver."

Pierzi timpul. Cumpără plasticul, schimbă-l și mulțumește-te că nu a fost mai grav.

Edited by exceswater, 11 June 2018 - 09:12.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
" Pierzi timpul. Cumpără plasticul, schimbă-l și mulțumește-te că nu a fost mai grav."
Si pe al lui.
Du-o la fier vechi si-ti acoperi paguba din contravaloarea fierului. Eventual, o mai completezi cu un calorifer de fonta ca sa iasa chit.
In rest, te bati cu morile de vant. Poti face dovada ca fieru´ ala era acolo unde zici tu ca te-a agatat?

#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 myshyk, on 11 iunie 2018 - 09:47, said:

In rest, te bati cu morile de vant. Poti face dovada ca fieru´ ala era acolo unde zici tu ca te-a agatat?

Da, am o filmare in care am observat (ulterior) unul din capetele fierului cum era mai ridicat, dar eu eram atent la trafic, nu stiam ca sunt la cursa cu obstacole. Dupa care sunetul timp de alte cateva secunde, pana am oprit.

Nu am postat filmarea pentru ca nu am apucat sa o editez si nici nu are asa mare relevanta pentru intrebarea din topic.

Iar unul tare destept mai sus ma acuza de insusirea bunului gasit....alternativa fiind sa-l infig la loc langa sina de tramvai asa cum s-o putea si sa mai provoc si niste ambuteiaje de-alea bune de penal.

LE: poate am dat impresia gresita ca vreau sa fiu despagubit pentru un cauciuc nenorocit. In nici un caz! Vreau ca cineva sa fie scuturat mai mult sau mai putin pentru munca in dorul p*lii care poate duce la capcane potential mortale intr-un oras cu oarece pretentii.

Edited by dimripper, 11 June 2018 - 10:03.


#9
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
traiesti in Romania, esti un norocos unii au luat guri de canalizare fara capac

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Stai linistit, esti in Romania, ne se va intampla nimic.

#11
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 29.07.2017
Lasa-o bai ca merge asa. Unii au patit mai rau. Acu cativa ani o fata si-a pierdut un brat de la un parapet care nu a fost bine fixat iar alta a fost omorata in tren de o sina care nu a fost bine prinsa in suruburi si a strapuns compartimentul in care statea.
Nu vezi ce te sfatuieste lumea? Sau te crezi mai destept decat restul? Oricum noua nu o sa ni se intample nimic rau, ci altora.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Nu mai intoarce unde vezi ca drumul sau linia prezinta probleme structurale :)

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 terratec, on 11 iunie 2018 - 09:05, said:

Demersurile se fac prin avocat.
Nu e obligatoriu.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
teoretic de vina este administratorul drumului.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,066
  • Înscris: 17.01.2012
acea platbandă mi-a sfârtecat un cauciuc nou-nouț (de iarnă, BFGoodrich) - ĂŽmi venea să urlu de ciudă (că nu vinde nimeni bucăți separate)
ca să ai căștig tre să dovedești... : nu vei reuși niciodată... calmează-te!

Edited by gushpi, 11 June 2018 - 11:43.


#16
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 andreic, on 11 iunie 2018 - 10:21, said:

Nu mai intoarce unde vezi ca drumul sau linia prezinta probleme structurale Posted Image
Si cand nu ai alta optiune, ce faci ?

#17
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Repet, este aria de juridic, nu de pareri si dorinte neimplinite.
Problema se rezolva cu avocat iar banii se recupereaza ulterior, integral. Se mai obtin si mici plusuri.

Lasarea lucrurilor rele asa cum sunt este deja o trasatura de caracter romaneasca. Unele dintre cauze sunt neinformarea, lenea si lasitatea.

#18
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 terratec, on 11 iunie 2018 - 09:05, said:

Daca tot suntem pe aria de juridic imi permit sa remarc insusirea unui bun care nu iti apartine.
Demersurile se fac prin avocat.
Acel "bun" este dovada in cazul unui proces. A-l pune la loc e un act de "talibanism", plantare de bomba in mijlocul drumului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate