Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Legat de sursa si procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Gokuz

Gokuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.04.2008
Salutare lume!

**Ma scuzati daca nu am postat unde trebuie va rugam ca moderatorii sa se mute threadul in alta parte sau sa stearga paragraful marcat cu ** daca ramane aici.
- Nu am mai intrat demult timp pentru ca gaseam forumurile din alta parte si nu aveam nevoie sa le comentez aici dar acest thread am deschis pentru ca nu gaseam detalii asemanatoare si am intrat in ceata legat de sursa si de procesor (Intel/AMD).

- S-au stricat aiurea placa baza "Gigabyte GA-Z97X-Game Plus" si aveam in garantie pana la noiembrie dar cei la gigabyte au refuzat fiindica ca au gasit urme de zgarieturi la 3 piese + pini indoiti la socket cpu.....wtf (de fapt eu aveam grija la orice componente) si am returnat banii inapoi dar restul adica memorii ram ddr3 si procesorul este in stare buna si am de gand sa o vand ca nu se mai gaseste placa de baza cu chipsetul Z97 si nu de seria H sau B ca au usb-urile putine.

- Am cautat ici-colo de o luna si am obosit dar totusi am ales configuratia la un buget limitat (3000 ron sau poate la reducere mai incolo), proc+ram+mobo care:

1. Proc: i5 8600k - cod: BX80684I58600K + Cooler Master Hyper 212X
2. Ram: Corsair Vengeance LPX Red 16GB DDR4 3000MHz CL15 - cod: CMK16GX4M2B3000C15R (din cauza compatibilitatii QVL pt placa baza)
3. Mobo: MSI Z370-A PRO - cod: Z370-A PRO (dar nu mai vreau la gigabyte ca se strica repede sau ma insel)

- Si am oprit legat de sursa mea veche BFG ES800 daca suporta rail-ul la +12v2 de 22A (vezi poza de mai jos) care este pentru procesor dar suficient pentru Intel si AMD la generatii noi?

- Sau ma indrept la "Ryzen 5 2600X 3.6GHz"? Ca am citit despre spectre si meltdown si nu am experienta legat de performanta dupa ce au fost sau nu patchuite legat de procesor.

- Mentionez ca folosesc daca ma intrebati de ce:
1. Jocul Guildwars 2 numai din cauza ca cere mult resurse legat de cpu decat gpu pentru ca este limitat la DX9 cand vine vorba de zerg in WvWvW si de asta am optat la Intel ca este bun pentru jocuri dar nu stiu cum este afectat daca au facut patch. Dar ma joc si la alte jocuri in Steam, GOG dar nu afecteaza mult performantele.
2. Mai rar fac editare 3D cum ar fi Blender 3D si grafica gen The GIMP.
3. Folosesc numai la rezolutia 1920x1080.

- Astept sugestii voastre, multumesc!

PS: No fanboy Intel / AMD fighting is allowed here Posted Image

Attached Files



#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Gokuz, este simplu:
daca alegi AMD Ryzen 5 2600X trebuie sa cumperi RAM 2933MHz iar costul va fi mare;
daca alegi Intel i5-8600k Coffee Lake trebuie sa cumperi RAM 2667MHz iar costul va fi mai mic.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,375
  • Înscris: 08.02.2011

 super8, on 11 iunie 2018 - 00:39, said:

@Gokuz, este simplu:
daca alegi AMD Ryzen 5 2600X trebuie sa cumperi RAM 2933MHz iar costul va fi mare;



Pai a ales deja memorii la 3000Mhz, alea pe sisteme AMD vor rula la 2933.

#4
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

 super8, on 11 iunie 2018 - 00:39, said:

daca alegi AMD Ryzen 5 2600X trebuie sa cumperi RAM 2933MHz iar costul va fi mare

Mai mare decat cei 20$ in plus la procesor + banii de cooler de la 8600k?

Ori cumperi 8400 si acel cooler ( b360 + ram 2666 ) ori 8600k si cooler serios.

 modoran, on 11 iunie 2018 - 05:06, said:


Pai a ales deja memorii la 3000Mhz, alea pe sisteme AMD vor rula la 2933.

Vor rula la 3000.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 modoran, on 11 iunie 2018 - 05:06, said:

Pai a ales deja memorii la 3000Mhz, alea pe sisteme AMD vor rula la 2933.
Da, asa e ! nu am observat, scuze.
==========================

Acum am inteles de ce ai deschis acest subiect, @Gokuz !
Sa intrebi care procesor e mai performant dintre Intel i5-8600K si AMD Ryzen 5 2600X.

Adevarul este ca Intel e mai performant in Single Thread dar mai slab in Multi Thread;
iar AMD este invers, mai performant in Multi Thread dar mai slab in Single Thread:
https://www.cpubench...600X/3100vs3235
http://www.cpu-world...5_i5-8600K.html

Daca pui o racire performanta pe procesor, e mult mai bun AMD Ryzen 5 2600X cu Corsair Vengeance ddr4-3000MHz deoarece procesorul are 6 Nuclee si 12 thread-uri ceea ce-l face mai bun in Multi Thread.
Sfatul meu ? cupara o racire buna si alege AMD  Posted Image

#6
Gokuz

Gokuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.04.2008
Mulțumesc pentru raspunsuri, dar nici unul nu au scris legat de sursã. :(

Edited by Gokuz, 12 June 2018 - 08:49.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Gokuz, nu ti-a spus nimeni nimic despre sursa BFG Tech ES-800 Power Supply 800W pt. ca este buna.
Ba chiar este overkill pt. componentele tale !

Uite aici review-uri despre ea:
https://www.techpowe...800_800W/6.html
http://www.guru3d.co...u_review,9.html
http://www.hardwarec...y-review-8.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate