Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Se plateste CASS pentru venit din chirie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Incerc de o saptamana sa trimit declaratia unica, orice as face imi arata ca am de platit CASS de 2.280 de lei la un venit impozabil de 6.066 lei.
Exista persoane care au trimis online formularul ? S-au batut de problema asta ?

Cei care ati trimis veniturile din chirie ati bifat Subsectiunea 2 ?

Attached Files



#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Doamne ajuta.....

Nu s-a rezolvat nimic in urma mitingului de sambata ?

Nasol !!!

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Mai nasol, ca aia n-au venit pe degeaba acolo, acum trebuie sa recupereze si paguba.

#4
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
CASS se plătește doar dacă nu ai alte venituri,daca ești angajat nu plătești,

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Deci pana la urma am debifat CAS si CASS si desi primeam atentionari ca nu am completat chestiile alea vad ca nu mi-a mai dat. Ce ziceti e ok daca da mesajul asta ? Dracu sa o ia de treaba !!

Mi-ati purtat noroc colegii se pare :D

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Tu lucri undeva?

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
saracia unei tari este materializata in disperarea cu care-si obliga cetatenii sa plateasca "dari" ! ...

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 slai, on 10 iunie 2018 - 19:20, said:

Tu lucri undeva?
Dap lucrez, din chirie nu obtin venituri mai mari decat salariul minim pe economie.

Nu ma deranjeaza sa platesc dari dar sa fie clar facute formularele, nu odata imi da avertizari si alta data nu la exact aceleasi date bifate. Dar ce asteptari am eu cand se stie cu ce pile se intra la stat.

#9
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

 Remicade, on 10 iunie 2018 - 19:15, said:

Deci pana la urma am debifat CAS si CASS si desi primeam atentionari ca nu am completat chestiile alea vad ca nu mi-a mai dat. Ce ziceti e ok daca da mesajul asta ? Dracu sa o ia de treaba !!

Mi-ati purtat noroc colegii se pare Posted Image
Vezi ca ti-ai lasat CNP-ul in poza. Just sayin..

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Da am vazut, sper sa nu aiba softpedia vreo problema cu GDPR ca nu pot edita. O sa cer unui moderator eventual.

Edited by Remicade, 11 June 2018 - 08:33.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Remicade, on 11 iunie 2018 - 08:33, said:

O sa cer unui moderator eventual.
Nu pot să modific.
Intră în setări la Controlează atașamentele, bifează-l și șterge-l.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Done. Am invatat ceva nou :).

#13
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 17.04.2015
Ca sa nu mai deschid un topic nou, desi in cazul meu nu e vorba de cas/cass, este insa cazul incercarii de depunere a unei declaratii unice privind tot venituri din chirie, practic urmatoarele:

-rectificare cu sumele actualizate (la paritatea euro ceruta) pe 2017;
-declarare estimativa a veniturilor pe 2018.

Am bifat dupa cum se poate vedea in foto 1  (apoi am completat toate datele care mai trebuiau)., in sensul de "rectificativa" in ce priveste 2017 si fara sa mai bifez aceiasi chestiune si pentru 2018 fiindca acolo (cu logica mea) e vorba de prima declaratie estimativa pt 2018, nicidecum rectificare.

Dupa atasarea pdf-ului si trimiterea facuta de pe site-ul anaf, am primit la Mesaje eroarea din foto 2 , eroare care, dupa cum inteleg eu, se refera la faptul ca nu am bifat drept declaratie rectificativa la Capitol 2... dar capitolul respectiv e pt estimare 2018, nicidecum nu vreau sa fac vreo rectificare, ca doar nu am mai facut alta pt anul in curs!

Plese, help. Unde si ce gresesc?

Attached Files



#14
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 17.04.2015
Intrebarea de mai sus nu mai este valabila, am rezolvat cumva, sper sa fi fost ok. Am debifat casuta aferenta Capitolului 1 (prima de sus din foto 1, cu privire la faptul ca e declaratie rectificativa, adica ceea ce intelegeam eu in prima instanta ca logic sa bifez pentru veniturile privitoare la anul 2017 (atat timp cat acele venituri, fiind doar presupus estimate in anul trecut, acum erau pe logica mea cumva rectificative si finale)... apoi am trimis si a luat-o asa.

Al naibii, pentru faptul ca suntem onesti si declaram anumite venituri pe care multi poate nici nu le declara, astia vor ca toti sa avem cunostinte al tuturor termenilor pe care ii folosesc ei in formular intr-un mod care poate parea cumva ambiguu omului de rand... formular care nu are info detaliate pentru toate sectiunile...
Iar eu inca pot sa zic ca eram oarecum "initiat" cu declaratii fiscale online, caci, candva, in strainatate locuind, completam anual lucruri de genul asta (mai precis cate o declaratie anuala referitoare la orice venit posibil)... insa acolo nu erau facute pe "chineza", erau mult mai simple, aveau info pentru absolut oricare casuta posibila, cu detalii clare din care putea intelege orice cetatean la ce exact se refera fiecare, modul/forma de completare, in ce caz, etc. Ca sa nu mai zic si altele....

Edited by AroundYou, 11 June 2018 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate